top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber
1 İddia: Sedat Peker, Erdoğan’la helalleşme videosu çekti

Gazeteci Timur Soykan, Halk TV’de Haber Masası programına konuk oldu. Dubai’de bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in suskunluğunun başlamasından önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ‘Helalleşme’ videosundan bahsettiğini ancak daha sonra bu videonun gelmediğini hatırlattı. Soykan “Helalleşme videosunun çekildiğinden en ufak bir şüphem yok. Veya diğer videolar, kendisinin yapacağı açıklamalar ile ilgili videoları güvendiği noktalara kesinlikle göndermiştir” dedi. Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ise Peker’in bayramını Twitter hesabından paylaştığı mesajla kutladı. Özdil “Tam bir yıl oldu, bugün, tarihi aydınlanma döneminin, namuslu/namussuz turnusolunun yıldönümü, lafı hiç eğip bükmeden yürekten teşekkür borçluyuz. Ailenle, çoluğunla çocuğunla iyi bayramlar Sedat Peker” dedi.

2 Bayraktar SİHA, Karadeniz’de iki Rus botunu batırdı, S-400’ün radarı hiçbir işe yaramadı

Ukrayna Savunma Bakanlığı dün önemli bir açıklama yaptı ve Bayraktar SİHA’ların Karadeniz’de Ukrayna’ya ait Yılan Adası yakınlarında Rusya’ya ait “Raptor” sınıfı iki hücumbotu batırdıklarını duyurdu, Bayraktar’ın kamerasından saldırı görüntülerini de yayınladı. Ukrayna’nın elde ettiği bu başarı iki bakımdan Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor; birincisi saldırının Türkiye yapımı Bayraktar’lar tarafından gerçekleştirilmiş olmadı. İkinci taraf ise, Rusya’nın Karadeniz üzerinde gemilerine karşı hava savunmasını Kırım’da konuşlu S-400 füzelerince gerçekleştirmesi. Bu saldırıda anlaşılan, yakın zaman önce Türkiye’nin de kendi hava savunması için Rusya’dan satın aldığı S-400’ler Bayraktar SİHA’ları görememiş. Daha önce de Rus donanmasının Karadeniz’deki bayrak gemisi Moskova böyle batırılmıştı. Görevi donanmaya hava savunması sağlamak olan ve S-300 füzeleriyle donatılmış gemi, iki Bayraktar SİHA tarafından “kör” edilmiş, ardından Ukrayna’nın karadan fırlattığı füzelerle vurulup batırılmıştı. S-400 hava savunma sisteminin yetersiz kalması dün Türkiye’de de yaygın biçimde tartışıldı.


3 Evlendiklerinde biri 13, diğeri 12 yaşındaydı, aradan 75 yıl geçti, nikah tazelediler

Ordu Altınordu’da 75 yıllık evli bir çift, Mehmet ve Hamdiye Akyol, Bayramın birinci gününü 10 çocukları ve 50 torunlarıyla birlikte, müthiş bir törenle kutladı. 1947 yılında, biri 13, diğeri 12 yaşındayken evlendirilen Akyol çifti, evliliklerinin 75. yılı şerefine çocuklarının da ısrarıyla nikah tazeledi, belediye başkanı bir kez daha nikah kıydı, düğün yapıldı, çift danslar etti. Mehmet Akyol 1947 yılında çok erken yaşta evlendiğini belirterek “Evliliğimizin 75’inci yılı. 10 çocuğum var. Çocuklarımız nikah tazelememiz için böyle bir şey uygun görmüşler. Biz de çok mutlu olduk.” diye konuştu. Hamdiye Akyol da 75 yılın çok güzel, iyi geçtiğini ifade ederek eşiyle mutlu olduğunu söyledi.


4 Kulis: Merkez Bankası kuru tutmak için ayda 10-12 milyar dolar satıyor

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bankacılık çevrelerinden aldığı bir kulis bilgisini aktardı. Buna göre Merkez Bankası döviz kurunu 14.80-14.90 seviyelerinde sabit tutmak için kamu bankaları aracılığıyla haftalık 2.5-3 milyar dolar, aylık olarak da yaklaşık 10-12 milyar dolar civarında döviz satıyor. Benzer bir iddiayı ekonomist Atilla Yeşilada gündeme getirmişti. Yeşilada “Bu hesabı yapanların adını vermiyorum. Yine dava açılabilir ama son iki veri haftasına göre Merkez Bankası tüm girişlere rağmen 4-7 milyar arka kapıdan döviz satarak dövizi tuttu” demişti. Türkiye’nin kur korumalı mevduat hesabına geçtiği 21 Aralık 2021’den bu yana dolar kuru 15 TL’nin altında.5 Zelenski, Türkiye’ye sitem etti, ortalık karıştı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Yunan ERT kanalına konuştu. Zelenski “Türkiye, bir yandan Ukrayna’yı desteklemek için arabulucu rolünü üstleniyor. Diğer yandan Rus turistler için hazırlık yapıyor. Bunu da görüyoruz. Ben dostane ilişkilere sahip olmak isterim. Ama bu şekilde olmaz. Bunu söylemek zorundayım. Bu meseleyi bu şekilde ele alamazsınız. Bu bir çifte standarttır. Bu adil değil. Bu nedenle Türkiye’nin dikkatini bu noktaya çekiyorum. Çünkü bir tercih yapılmalı. Gerçeğin tarafında mısınız, değil misiniz” diye sordu. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar bu açıklamaları yumuşatan mesajlar verdi. Bodnar “Ukrayna yönetiminin yaptığı açıklamaların içeriğinden koparılmış bazı kısımları kasıtlı olarak yazma çabaları. Bunlar Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığına gölge düşüremez. Erdoğan’a ve Türkiye’ye Ukrayna’ya desteği için minnettarız” diye konuştu.

6 Amerika çok fena karışacak; Yüksek Mahkeme tarihi kürtaj görüşünden vaz geçti

Amerika’da Yüksek Mahkeme’nin kadınlara kürtaj hakkı tanıyan ünlü Roe-Wade kararını değiştirdiğine dair bir haber ortalığı karıştırmış durumda. İlk olarak Polico adlı web sitesi tarafından duyurulan habere göre Yüksek Mahkeme bu fikir değişikliğine ilişkin kendi arasında bir “özel oylama” yaptı ve mahkeme üyesi yargıç Samuel A. Alito Jr. bir karar taslağı yazdı. Yüksek Mahkeme’nin tarihinde ilk kez taslak karar resmi bir karara dönüşmeden medyaya sızdı. Mahkemenin eski başkan Donald Trump döneminde yapılan atamalarla bileşimindeki denge değişmiş, mahkeme daha muhafazakar bir noktaya gelmişti. Kürtaj konusu Amerikan iç siyasetinin en yakıcı konularının başında geliyor ve dindar siyasi muhafazakarlık uzun yıllardır kürtajı tamamen yasaklatmak için çaba harcıyor.


7 Kadın güzelliğinde 50’lere dönüş: Kum saati vücut modasının önlenemez yükselişi

Kanadalı spor giyim markası Lululemon’ın, bel bölgesini kavrayan ‘Define’ (Vurgula) adlı fermuarlı ceketi, Tiktok’ta 2,8 milyar kere görüntülenerek viral olunca, Britanya’nın prestijli The Guardian gazetesi, 50’lerde kadın modasına damga vuran kum saati formunun dönüşünü resmen ilan etti. Bir zamanlar Marilyn Monroe’nun öncülüğünğ yaptığı akımı bugün Kim Kardashian sürdürüyor. Londra’daki Central Saint Martins Üniversitesi’nde moda dersi veren Harriet Worsley, ‘kum saati’ söz konusu olduğunda Kim Kardashian’ın hakkını vermekten yana: “Kendisi zaten yıllardır bu formu uyguluyor, moda dünyası sonunda ona yetişebildi.” Kim Kardashian, 2019’da bedeni şekillendiren Skims koleksiyonununda, geniş kalçaları saklamak şöyle dursun tam tersine öne çıkaran ürünler sunmuştu. Bugün korse gibi vücut şekillendirici parçalar, zayıf görünmekten çok beden yapısını estetik biçimde vurgulamak için kullanılıyor.

8 Bu bayram Bursa’daki evcil hayvan mezarlığında ziyaretçi patlaması

Bayramda kabristan ziyareti bir gelenek. Hepimiz kaybettiğimiz yakınlarımızın mezarlarını ziyaret ettik, bu yüzden Türkiye’nin dört bir yanında mezarlıklar doldu taştı. Bursa’da sadece evcil hayvanların gömülü olduğu Türkiye’nin ilk evcil hayvan mezarlığı da bu Bayramda hayli kalablıktı. 1200 evcil hayvanın gömülü olduğu mezarlık, bayramın ilk günü bir hayli çok ziyaretçi ağırladı.

9 Kaptan June’u kaybetmişiz

Muğla’nın İztuzu Plajı’nda deniz kaplumbağlarının korunmasına yönelik mücadelesiyle tanınan İngiliz çevre aktivisti June Haimoff, ya da tanındığı ismiyle Kaptan June, 23 Nisan’da Dalyan’daki Kaptan June caddesindeki evinde, köpeği ve bakıcısıyla birlikte, hep istediği şekilde, aramızdan ayrıldı. Kaptan June, sadece Dalyan için değil, Türk çevreci hareketi için de çok önemli bir kişi, bir büyük semboldü. BBC Türkçe, Kaptan June’un 2013 yılında verdiği bir söyleşiyi hatırlamış.10 Türkiye’nin gece hayatının patronları birbirinden ilginç kıyafetler giyip bir belgeselde rol almış

Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, ‘Tansu’ya Mektuplar’ başlığı altındaki yazılarında bu kez BluTV’de gösterime giren ‘Acayip’ isimli kısa metraj filmi anlattı. Türkiye’nin en absürt 23 bar ve restoran patronunu sıraladı. Listenin ilk sırasında Sunset’in sahibi Barış Tansever var.

11 Kavala: Bu ceza akla ve mantığa aykırı, seçim kampanyasında kullanılacak

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Silivri Cezaevi’nde yatan Gezi tutukluları Osman Kavala, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Hakan Altınay ile görüştü. Kavala “İktidar Gezi Davası kararlarını seçim malzemesi olarak kullanmayı planlıyor. Bu uğurda hem biz hem, hem toplum mağdur edildi, yargı da itibarsızlaştırıldı” dedi. Kasım 2017’de Gezi olaylarını finanse etmek ve darbe girişimine katılmaktan tutuklandığını hatırlatan Kavala “Gezi’den beraat, 15 Temmuz’dan tahliye edildim. Bu kez de beni içeride tutmak için casusluk ipine sarılıp tutukladılar. ‘Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir’ prensibini dikkate aldılar. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi beni beraat ettirdi, 13. Ağır Ceza Mahkemesi aynı delillerle mahkum etti. İktidar yargıyı kullanıyor. Bu ceza akla, mantığa aykırıdır. 2 yıl hakimlik yapan, Ak Parti’nin milletvekili adayı nasıl ağır ceza mahkemesi üyesi oluyor ve insanların hayatıyla oynuyor” diye konuştu. Tayfun Kahraman ise İYİ Parti lideri Meral Akşener’in, “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” sözlerinin çok kıymetli olduğunu söyledi, teşekkür etti.


12 Gezi’de hapse giren 3 kadından mesaj: Büyük hukuksuzluk

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Silivri Cezaevi’nden sonra bu kez Gezi’de hapis cezası alan Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden ile Bakırköy Kadın Cezaevi’nde görüştü. Yapıcı, Çakırözer aracılığıyla gönderdiği mesajında “2014 yılında açılan davada biz beş kişi beraat ettik. Ve o beraat kararı kesinleşti. O yüzden eski Roma’dan beri evrensel kural olan ‘Non Bis İdem’ ilkesine göre aynı suçtan tekrar yargılanmam mümkün değil. Büyük hukuksuzluk” dedi. Özerden ise “Tiyatro bile diyemeyeceğimiz bir müsamere bu yaşanan ve bize yaşatılan. Hukuk katledilerek haksız biçimde tutuklandık” diye konuştu. Dava için Almanya’dan döndükten sonra kaçma şüphesiyle tutuklanan Çiğdem Mater “Bu zihniyeti kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.


13 Basın Konseyi: Yayın kuruluşları susturulmaya çalışılıyor

Basın Konseyi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Medyada sansür ve oto-sansür baskısının giderek ağırlaştığına dikkat çeken Basın Konseyi “Medyanın yüzde 95’ini tam kontrolüne alan iktidar, neredeyse tek merkezden yönetip propaganda aygıtı gibi kullanıyor. Eleştirel yayın yapan bağımsız medyayı kendisine ‘muhalif’ gören iktidar, özerkliğini yitiren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Basın İlan Kurumu’nu (BİK) aparat olarak kullanarak, yayın kuruluşlarını ekonomik yönden çökertilip susturulmaya çalışılıyor” dedi.14 Hakan Atilla’dan gündem yaratan paylaşım: Bir Avuç Dolar İçin

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, Instagram hesabından Sergio Leone’nin “Bir Avuç Dolar İçin” isimli filminin afişini paylaşarak altına “Aktörler değişse de bazı filmler eskimiyor” notunu düştü. Bu paylaşım sosyal medyada çok konuşuldu. Halk TV yazarı İsmail Saymaz bu paylaşımı Twitter hesabından “manidar” diye paylaştı. Atilla, ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı gerekçesiyle yargılanıp 28 ay tutuklu kalmıştı. Türkiye’ye dönüşünde Borsa İstanbul (BİST) Genel Müdürlüğü görevine getirilen Atilla bu görevden istifa etmişti.15 Lübnanlı aileye Boğaz’da servet değerinde arsa kaldı

İstanbul’un gözdesi İstinye’de Lübnanlı armatör dedelerinden miras kalan 4 parselde yaklaşık 40 bin metrekare arazi için hukuk savaşı veren Cheeba ve Jaroud aileleri, mirasçı olduklarına dair 10 yıl önce açtıkları davayı kazandı. 3 milyar TL değerindeki arsalarla ilgili son sözü, Karayolları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne karşı açılan kamulaştırmasız el koyma ve tapu tescili davasına bakan mahkeme söyleyecek. Lübnanlı armatör Ali Reşat 1960’dan itibaren sıklıkla geldiği İstanbul’da gayrimenkuller aldı. 1982’de vefat ettiğinde bıraktığı mirastan ailesi haberdar olmadı. Seneler sonra eğitim için Türkiye’ye gelen ve burada evlenen en küçük torunu dedesinin yatırımlarını ortaya çıkardı.

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page