top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber
1 Suriyeli göçmen tartışması ansızın başka bir boyuta geçti, göçmen karşıtlığı şampiyonu Ümit Özdağ oldu

Türkiye’de göçmenler, özellikle Suriyeli, Afganistanlı ve Pakistanlı göçmenler konusu giderek daha keskin bir tartışmanın konusu haline geliyor. İşte bu tartışma dün yaşanan bir olayla yeni bir boyuta geçti. Polis, “provokatif” ve “nefret suçuna yönelik” olduğu gerekçesiyle dün Hande Karacasu adlı bir kadını göz altına aldı. Karacasu, birkaç gündür sosyal medya üzerinden dolaşımda olan ve çok izlenen bir kısa göçmen karşıtı film olan “Sessiz İstila”nın yapımcısı ve sunucusuydu. YouTube’a yüklenen ve şu ana kadar 1,5 milyona yakın kez izlenen filmin yapımcısının gözaltına alınmasının ardından açıklama yapan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, filmin yapılması için gereken parayı kendisinin verdiğini söyledi, Karacasu’nun gözaltına alınmasını eleştirdi. Film, Suriyeli göçmenlerin gerek sayısı ve gerekse onlar içinden kaç tanesinin Türk vatandaşı olduğuyla ilgili bir hayli tartışmalı rakamlar veriyor, bu çeşit “bilgi” cümlelerinin hepsini de “öne sürülüyor” diye bitiriyor, kimin “öne sürdüğünü” söylemiyor. Filmde bir Suriyeli’nin Türkiye’ye Cumhurbaşkanı olması anlatılıyor vs. Bir yandan bu 9 dakika 23 saniyelik filmle ilgili tartışma yaşanırken İçişleri Bakan Yardımcılarından İsmail Çataklı, sosyal medya üzerinden Ümit Özdağ, Sinan Ogan ve Bengi Başer hakkında göçmenlerle ilgili yalan bilgileri yaydıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacağını söyledi. Özdağ, Çataklı’nın açıklamasına da hızla yanıt verdi, “Esas siz yargılanacaksınız” dedi.


2 Erdoğan: Bir milyon Suriyeli’nin geri döneceği proje hazırladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayramın ikinci gününde Suriye’nin kuzeyinde yapılan briket evlerin açılışına video mesaj yoluyla katıldı. Erdoğan “Ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz” dedi. Suriye’de inşa edilen güvenli bölgelere bugüne kadar 500 bin Suriyeli’nin geri dönüş yaptığını belirten Erdoğan “Göçü sınır ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evlerle destekliyoruz. Azez, Cerablus, Tel Abyad başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislerde yürüteceğimiz proje bir hayli geniş kapsamlıdır” diye konuştu. CHP lideri, Erdoğan’ın açıklamasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu “Erdoğan bırak bu hikayeleri. Hala sınırdan akın akın kaçaklar geliyor. Güvenli güçlerini teyakkuza geçir ve sınırdan tek bir kaçağın geçmesine izin verme. Zaten biz gerisini iki yılda göndereceğiz. Senin yalandan projelerine hepimizin karnı tok” dedi.


3 İmamoğlu Karadeniz gezisinde: Altılı masanın neferi olacağım, karşımızda rakip yok

Bayram tatilinde Karadeniz turuna çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Rize’de siyasi lider gibi karşılandı. Halka seslenen İmamoğlu “Bu milletin en az yüzde 60’ının bir değişim istediği ortamda hep birlikte başaracağız göreceksiniz. Bugün Türkiye’de farklı siyasi görüşler bir araya geldi, memleketin tekrar özgürleşmesi için. Gençlik umutla dolsun diye bir ittifak masası kuruldu. Ben de 6 liderin ortaya koyduğu düşüncenin İBB Başkanı olarak en güçlü neferi olacağım, hepinizin huzurunda söz veriyorum. İstanbul’da ittifak yaptık, teşekkür ediyorum Kılıçdaroğlu’na. Beni o dönemde destekleyen ve ittifak ruhuyla yola çıktığımız Akşener’e teşekkür ediyorum” dedi. İmamoğlu “Yola çıktığımızda o zaman ben İstanbul ittifakının adayıyım demiştim. Günün sonunda belki de tarihin en yüksek oyunu alarak İstanbul’un belediye başkanı seçildim. Şimdi de bu milletin en az yüzde 60’ının bir değişim istediği bir ortamda hep birlikte başaracağız. Bu masanın en büyük vaadi barıştır, bir arada dimdik ayakta durmaktır. Siyasi görüşlerinden dolayı kimseye yan gözle bakmayın, bakanları uyarın, biz herkesin gözlerine çok güzel bakan insanlarız. Herkesin gözlerinin içinde vatan sevgisinin var olduğunu biliriz. Bu gözle insanlara elimizi uzatıyoruz. Her şey çok güzel olacak” diye konuştu.


4 İmamoğlu Karadeniz gezisine yanında köşe yazarlarıyla gitti, onlardan biri Ertuğrul Özkök izlenimlerini yazdı

Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisine Akif Beki, İsmail Saymaz ve Ertuğrul Özkök gibi gazeteciler de izliyor. Özkök, “Tansu’ya Mektuplar” başlığıyla yazdığı yazılarda geziden ilk gün notlar paylaştı. İmamoğlu’nun İstanbul’da oğluyla gittiği tenis turnuvasında güneş tam tepelerinde olmasına rağmen ‘Yanlış anlarlar’ diyerek ceketini çıkarmadığını anlattığını aktardı. Özkök “Anlaşılan İmamoğlu adaylığı konusunda masayı sıkıştıracak ama masa aday olarak onun adını açıklamadan önce gömleğinin kollarını sıvamayacak” diye yazdı. Karar yazarı Akif Beki’nin izlenim yazısında, “Aynı meydanda daha önce Tayyip Erdoğan mitingi olmuştu, İmamoğlu’nun kalabalığı ona yakındı” deniyor. İsmail Saymaz ise henüz gezi izlenimlerini ayrıntılı yazmadı.

5 Yüksek Mahkeme henüz kararını vermedi ama Amerika şimdiden çok karıştı bile

Amerika’da kadınların kürtaj olma hakkı konusu, bu ülkenin en keskin siyasi tartışmalarının başında geliyor. 1973 yılında Amerikan Anayas Mahkemesi olan Yüksek Mahkeme’nin aldığı ünlü Roe-Wade kararıyla kadınların kürtaj yaptırmasının yasaklanmasının önüne geçilmiş, eyaletlerin bu konuda ancak “düzenleme” yani kürtajı mümkün kılan en uzun süreyi belirlemeye yetkisinin olabileceği kayda alınmıştı. O günden beri de Amerika’daki dindar topluluklar bu kararı geri döndürmeye uğraşıyordu. Bu hayal 50 yıl sonra gerçek olmak üzere; çünkü pazartesi akşamı Polico adlı haber sitesine sızan bir Yüksek Mahkeme taslak kararı, ünlü Roe-Wade düzenlemesini terse çeviriyor. Yüksek Mahkeme Başkanı, mahkeme tarihinde ilk kez kesinleşmeden önce basına sızan bu kararın “otantik” olduğunu kabul etti “Ama henüz karar verilmedi, yani bu metin kesinleşmedi” dedi. Karara Başkan Joe Biden’dan başlayarak neredeyse bütün önemli Demokrat siyasetçiler ve ünlüler tepki gösterdi. Ülkenin dört bir yanında ve başkent Washington DC’deki Yüksek Mahkeme binasının önünde oldukça kalabalık protesto gösterileri yapıldı. Tabii sevinç gösterileri de vardı. Amerikan iç siyasetini derinden sarsacak ve çok büyük etkileri olacak bu kararla ilgili atlatma haberin nasıl yapıldığının perde arkasını The New York Times gazetesi yazdı. Karara ilk tepkiler ise İngiliz The Guardian gazetesindeki kapsamlı haberde anlatıldı. Bugün Amerikan basınında bu karar ve olası etkileri hakkında yüzlerce köşe yazısı yayınlandı, karar iki gündür bir TV tartışmalarının da yegane konusu halinde.

6 TSK’da köklü değişim: Artık ordunun yarıdan fazlası profesyonel asker

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) yürütülen profesyonelleşme hamlesi etkisini gösteriyor. TSK içindeki profesyonel asker sayısı, ilk kez zorunlu askerliğini yapan yükümlü sayısından daha yüksek bir rakama ulaştı.

7 Akalın’dan müzik yasağı tepkisi: Vay be, ne günah işledik!

Şarkıcı Demet Akalın, Beştepe’deki iftar davetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 00.00’dan sonra müzik yasağının kaldırılmasını talep ettiğini belirtmişti. Akalın “Belki kimse cesaret edememiştir ama ben tüm müzisyenler adına rica ettim söyledim” demişti. Hatta davette Erdoğan’ın Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u yanına çağırarak gerekli talimatları verdiği iddia edilmişti. Ancak henüz bir adım atılmadı. Demet Akalın Twitter hesabından bu duruma isyan etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek bayramda müjde isteyen Akalın “Acun bile yokluk adasını kaldırdı, bizim müzik yasağı kalkmadı!!! Vay be, ne günah işledik” dedi.

8 Vejetaryen beslenen çocukla beslenmeyen çocuk arasında gelişim farkı yok

Pediatrics dergisinde yayınlanan araştırmaya göre vejetaryen beslenen çocuklarda et yiyenlerle gelişim, boy ve besin değerleri bakımından benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Ancak vejetaryen çocuklarda az kilolu olma ihtimalini daha fazla olduğu görüldü. Kanada’da yürütülen araştırma için 2008-2019 yılları arasında altı aylıktan sekiz yaşına kadar olan 9 bine yakın çocuğun verileri kullanıldı. Çocukların beslenme düzenine dair bilgileri ebeveynleri sağladı. Vejetaryen ve vejetaryen olmayan çocuklar arasında vücut kitle endeksi, boy, ferritin ve D vitamini seviyeleri açısından kayda değer bir fark görülmedi.

9 Voleybol finalinde Vakıfbank seriyi eşitledi Voleybol Misli.com Sultanlar Ligi play-off final etabı ikinci maçında VakıfBank, Fenerbahçe Opet’i 3-1 yenerek final serisinde durumu 1-1 yaptı. Üçüncü maç cuma günü oynanacak. 10 Bursaspor EuroCup’ta finale yükseldi

EuroCup yarı finalinde temsilcimiz Frutti Extra Bursaspor deplasmanda karşılaştığı ve tek maç üzerinden oynanan yarı final eşleşmesinde Andorra’yı 85-68 mağlup etti. Frutti Extra Bursaspor bu skorla finale yükseldi. Bursa ekibi Valencia–Virtus Segafredo Bologna maçının galibiyle mücadele edecek. Final maçı 11 Mayıs’ta oynanacak. Statü gereği Bursaspor’un finale çıkması halinde final maçını deplasmanda oynayacak. EuroCup’ı kazanan takım gelecek sezon Euroleague’de mücadele edecek. 11 Türkiye’nin yargı haritası: Adıyaman’da tazminat, İstanbul’da alacak, Gaziantep’te ise boşanma davaları… Adalet Bakanlığı’nca geçen yıl hukuk yargılamalarındaki davaların türlerine yönelik yapılan çalışmayla Türkiye’nin “Dava Atlası” çıkarıldı. Buna göre; Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkari, Van ile Ağrı’da en çok tazminat; İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Muş’ta en çok alacak; Yalova’da en çok tüketici davası açıldı. Gaziantep’te ise en çok boşanma davası açıldığı kayda geçti. 12 Bayramın ilk günü Ayasofya’ya 105 bin kişi gitti Ayasofya Camii ziyaretçi sayısı bakımından en kalabalık gününü Ramazan Bayramı’nın ilk günü yaşamış. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın verdiği bilgiye göre camiye bayramın ilk günü 104 bin 325 kişi gelmiş. 13 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’de dünyada 149. sırada

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl açıkladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer aldı. 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülkeden 8’inde özgürlük durumu “iyi”, 40’ında “tatmin edici”, 62’sinde “sorunlu”, Türkiye’nin de aralarında olduğu 42 ülkede “kötü”, 28 ülkede ise “çok kötü” kategorisinde yer aldı. Endekste 2005’te 98. sırada yer alan Türkiye, 2010’da 138; 2015’te 149; 2020’de 154’üncülüğe gerilemişti. Norveç’in ilk sırada yer aldığı endeksin ilk onunda dokuz Avrupa ülkesi ile birlikte Orta Amerika ülkesi Costa Rica yer aldı. Estonya 4, Finlandiya 5’inci sırada bulunuyor. Endeksin Türkiye bölümünde “Erdoğan’ın aşırı yetkilerle donatılmış cumhurbaşkanlığına ve otoriterliğine, basın özgürlüğünün hiçe sayılması ve yargı sistemine müdahaleler eşlik etti. Yargı, Erdoğan’ın talebi üzerine tutuklamalar yapsa da bazı hakimler ‘aşırıya kaçan baskıya’ ses çıkarmaya başladı. Bazı gazeteciler, cumhurbaşkanına hakaret, örgüt üyeliği veya örgüt propagandası gerekçelerine dayandırılan keyfi kovuşturmalarda beraat etti. Gazetecilere yönelik tutuklamanın yerini adli kontrol aldı” denildi.

14 Ankara’daki Gezi Davası’nda beraat isteyen savcı görüş değiştirdi, ceza talep etti

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Gezi Davası’nda yargılanan 25 sanık için savcı mütalaasında beraat istemişti. Ancak savcı iki yıl sonra 22 Nisan 2022 tarihinde ek mütalaa sundu. Tüm sanıkların silahlı terör örgütü üyeliği suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

15 Öğretmenlerin Kürtçe tabela önündeki paylaşımına soruşturma

Erzurum’un Karayazı ilçesinde öğretmenlik yapan bir grup, Kürtçe-Türkçe ‘Hoş geldiniz’ yazılan tabela önünde sosyal medyada paylaşmak için fotoğraf çektirdi. Öğretmen grubu, fotoğrafta Kürtçe ifadelerin yer aldığı bölümü kapatarak “Tabelanın önünde de ‘hoş geldiniz’ yazıyor ama o kısma olan hareketimiz belli” ifadelerini kullanırken hakaret içeren el ve kol hareketleri yaptı. Fotoğrafı da sosyal medya hesaplarından paylaştı. Tepkiler üzerine öğretmenler B.G.E, N.U, H., B.K’ye adli ve idari soruşturma başlatıldı. Erzurum Eğitim-Sen “Utanç duyuyoruz” açıklaması yaptı. Mardin Barosu suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page