• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

11 Haziran 2022 Cumartesi1 Türkiye’nin risk puanı 830’u gördü, iktisatçılar ümitsiz

Dolar dün 17.2815 lirayı, Euro ise 18.4251 lirayı test etti. TL Nisan sonundan beri yüzde 13’ün üzerinde değer kaybetmiş durumda. Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı korumanın maliyetini gösteren CDS’ler ise 2008 krizinden bu yana ilk kez 830 puanı gördü. Ekonomist Atilla Yeşilada, “Hazine’nin açıkladığı doları baskılama önlemleri işe yarar mı? Hadi canım sende! Dolar yine 17.25 lira” sözleri ile tepki gösterdi. Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Mahfi Eğilmez blogunda yayınladığı yazısında “Eğer faiz politikasını etkin bir biçimde kullanmıyorsanız enflasyon sorununu çözemezsiniz. Devlet tahvili ile herhangi bir geliri karşılık göstermeden borçlanmak varken, Osmanlı’nın borçlanamaz hale geldikten sonra Galata Bankerlerinden borçlanması gibi bir yöntemin niçin tercih edildiğini anlamak zor” yorumunu yaptı. Açıklanan kararla faizin etrafından dolaşıldığını belirten eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Fatih Özatay “Böyle ne risk ne de döviz kuru düşer. Risk ve enflasyondaki patlamanın temel nedenini anlamak bu kadar zor mu? Politika faizi komik düzeyde, Kur korumalı mevduatın (KKM) faizi de öyle: Neden faiz yükünü ticari bankaların üstlenmesine izin vermiyorsunuz” dedi. Açıklanan tedbir paketlerini faizi hafızalardan silmek için atılan adımlar olarak yorumlayan Prof. Şenol Babuşçu “Faiz kavramını hafızalardan silmek için yaptıklarımız gerçekten çok komik. Yoğun bakımdaki hastaya aspirin tedavisi. Döviz kuru alınan önlemlerin çözüm olmadığını gösterdi” diye konuştu. Çok sayıda iktisatçı getirilen yeni finansal araçların ve önlemlerin işe yaramayacağı düşüncesinde.


2 Davutoğlu çok sert: O beyin sende yok!

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Malatya’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Davutoğlu “Bunların hiçbir konuda samimiyetleri ve söyleyecek sözleri kalmadı. Ama sizlerin bir sözü var, ‘yeter artık düşün yakamızdan’ diyeceksiniz. Karşımıza gelip, birkaç provokatörle ‘niye yolunuzu ayırdınız?’ diye soru sormak kolay, işte bunun için. Biz o makamlarda olsaydık fakir fukaranın hakkını 3-5 rantiyeciye yedirmezdik” diye konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye çok sert sözlerle eleştiren Davutoğlu “Bu arkadaş dedi ki ‘Gözümüze bakın, ışıltı sonra yüreğimize bakın. Ekonomiyi yönetmek için senin gözüne ihtiyaç yok, beyne ihtiyaç var. O beyin de sende yok. Bir gün dahi Hazine tecrübesi, maliye tecrübesi yok” dedi.

3 Trump’ın “Seçim çalındı” iddiasına kızı Ivanka bile inanmıyormuş

Amerika’da 6 Ocak 2020’de eski başkan Donald Trump’ın “Seçimi aslında ben kazandım, seçimi çalıyorlar” demesi üzerine Kongre binasını basan saldırganlarla ilgili özel soruşturma komisyonunun oturumları başladı. Fox News hariç neredeyse bütün televizyonlar tarafından da canlı yayınlanan Kongre Komisyonu toplantısını ilk gün 20 milyona yakın kişi seyretti. Oturumların ilk günün en önemli sürprizi, Donald Trump’ın kızı ve baş danışmanı Ivanka Trump ve eşi Jared Kushner ile yapılan ve videoya da kaydedilen söyleşiler oldu. Bu video kayıtlarında Ivanka Trump’ın babasının “seçim çalındı” iddiasına inanmadığı, eşi Jared Kushner’in ise iddiayı tekrarlayan Beyaz Sarav avukatlarından biri için “Sızlanıp duruyor” dediği görülüyor. Eski Amerikan Başkanı Trump bu videonun yayınlanması sonrası kendisine ait sosyal medya organı Truth’dan bir dizi mesaj paylaştı, “Ivanka, işten attığımn Adalet Bakanı Barr’a olan saygısından ötürü öyle konuşmuş” dedi. The New York Times gazetesi ilk günkü oturumda en fazla öne çıkan beş konuyu derlemiş.


4 YÖK’te tuhaf şeyler oluyor

YÖK’te arkası kesilmeyen istifalar yüzünden iktidarla muhalefet birbirine girdi. 6 YÖK üyesinin görevden alınmasının ardından iki YÖK başkanvekili Rahmi Er ve Safa Kapıcıoğlu da görevlerinden istifa etti. Meclise verdikleri soru önergelerine yanıt alamasalar da, istifaların nedenini öğrenmeye çalışan CHP’lilerin bir iddiaları var: “YÖK, AKP çizgisini aşıp tamamen tarikatlara bağlandı…” AKP’lilerin bu iddiaya yanıtı siyaset kulislerine “İşimize karışmayın, gerekeni yapacağız” diye yansıdı. Serbestiyet’te Hilal Köylü olan biteni derlemiş.

5 Ünlü armatörün oğluna havalı tüfekle savcı vurdu diye yakalama kararı çıkarıldı

İstanbul Üsküdar’da ünlü armatör Uğur Mengenecioğlu’nun oğlu Burak Mengenecioğlu, kıyıda balık tutan Cumhuriyet savcısı H.C.’yi havalı tüfekle ateş ederek kafasından vurdu. Yaralanan H.C.’nin şikayetçi olmasının ardından ifade veren Mengenecioğlu üzerine atılı suçlamayı reddederek evindeki silahı denemek için denize doğru ateş açtığını, deniz kenarında kimseyi görmediğini iddia etti. Savcılık şüpheliyi tutuklama talebiyle hakimliğe sevk etti. Hakimlik şüphelinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı şüphelinin bırakılmasına itiraz ederek tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Mahkeme ‘Basit yaralama’ suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.


6 Tarhan Erdem’i bugün toprağa veriyoruz

Bodrum’da geçirdiği bir kalp krizi sonrası hayatını kaybeden araştırmacı ve yazar Tarhan Erdem bugün İstanbul’da toprağa verilecek. Tarhan Erdem için uzun yıllardır yakın çalışma arkadaşı olan Konda ortağı ve eski genel müdürü Bekir Ağırdır bir “ardından” yazısı yazmış. Erdem’in cenazesi öğle namazının ardından Bebek Camii’nden kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığında toprağa verilecek.


7 İmamlar etek giyen avukata kızdı

Şanlıurfa Valiliği Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerle Mücadele Eğitimleri Programı düzenledi. Programa Şanlıurfa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkan Yardımcılığı görevini yürüten avukat Cemile Didem Karaboğa konuşmacı olarak katıldı. Panelde imamlar da yer aldı. Karaboğa açıklama yaptığı sırada, bazı dinleyiciler etek boyunun kısa olduğu ve küçük yaştaki kız çocuklarının cinselliğiyle ilgili sözleri nedeniyle tepki gösterdi. Bir imam Karaboğa’ya “Sen masanın arkasında anlat, biz din adamıyız” dedi. Bunun üzerine Karaboğa konuşmasını yarıda keserek salondan ayrıldı. Şanlıurfa Barosu olayı kınadı.

8 Evlerden kaçan papağanlar çoğaldı, “istilacı tür” oldu

İstanbul’un bazı semtleri, tropik ormanlar gibi. Çünkü binlerce papağan yaşıyor ağaçlarda. Bunlar çoğunlukla evlerden kaçan ve sonra da İstanbul’un doğasına uyum sağlayıp hayatta kalmayı başaran canlılar. Bunların sayısı o kadar arttı ki, Tarım Bakanlığı papağanları “istilacı tür” olarak nitelemeye başladı, hatta papağanları yok etmek, en azından sayısını azaltmak için Avrupa Birliği desteğinde bir program da başlattı. Prohgramın gerekçesi papağanların çevreye, tarım ürünlerine ve yerli türlere zarar vermesi. Bunun için de TERIAS Projesi kapsamında Avrupa Birliği’nden 2 milyon 86 bin avro alınacak. Ama çevreciler bu programa itiraz ediyor, son olarak bir imza kampanyası başlatıldı.


9 Golden State, Celtics’i evinde yendi, seriyi 2-2’ye getirdi

Amerikan basketbol ligi NBA’de final serisinde Stephen Curry nihayet sahneye çıktı ve takımı Golden State Warriors’u galibiyete taşıyarak seriyi 2-2 yaptı. 107*97 biten maçta Curry 43 sayı ve 10 rebound ile oynadı. Seride 4 maç kazanan taraf şampiyon olacak.

10 Andrea Pirlo Karagümrük’le imza için İstanbul’a geliyor

Volkan Demirel ile yollarını ayıran Süper Lig ekibi Karagümrük, takımın başına yeni sezon öncesi Andrea Pirlo’yu getiriyor. Kulübün patronu Süleyman Hurma “Andrea Pirlo ile imza aşamasına geldik” dedi. Geçen sezon Juventus’u çalıştıran Pirlo İtalya Ligi’ni 4. sırada tamamladı. İtalya Kupası ile Süper Kupa’yı kazandı. 11 ODTÜ’de öğrencilerin Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

ODTÜ’de öğrenciler tarafından düzenlenmesi planlanan Onur Yürüyüşü öncesi, kampüse çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Ziyaretçi ve mezunların giriş çıkışlarının kapatıldığı kampüsün önüne çevik kuvvet ekiplerinin otobüsleriyle birlikte TOMA’lar da getirildi. Öğrencilerin kampüs içerisinde toplanarak Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmesinin ardında polis sert müdahalede bulunuldu. Polisin müdahale anı öğrencilerin kamerasına yansıdı. Biber gazı ve pastik mermilerle müdahalede bulunan emniyet güçleri, çok sayıda üniversiteliyi gözaltına aldı. Toplam sayı 33 olarak açıklandı.


12 Diyanet’ten ‘Düğün sade talepler makul olsun’ hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu haftaki cuma hutbesinde gösterişli düğünlere dikkat çekildi. Şatafatlı, bol takılı, dolarların havalara fırlatıldığı düğünlerle ilgili olarak “Aile olmanın huzurunu hep birlikte yaşayalım. Her zaman olduğu gibi düğünlerimizde de aklı uyuşturan alkolden, düğün sevincimizi hüzne çeviren silahla kutlama yapmaktan ve mahremiyet sınırlarını ihlalden kaçınalım. Anne-baba ve gençler olarak evliliklerde kolaylaştırıcı olalım. Nişanımız, nikâhımız, düğünümüz sade ve mütevazı olsun. Taleplerimiz makul ölçüleri aşmasın” denildi.

13 Okul aile birliklerine ‘milli, ahlaki, manevi değer’ denetimi geldi

Bursa’da okul aile birliğinin okulda düzenlediği yardım toplama etkinliğinde dansözün de kullanılması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikte acil değişiklik yaptı. Okul aile birlikleri etkinlikleri artık “Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerine” uygun olarak düzenlenecek. Bu etkinlikler tamamıyla okul müdürünün denetim ve sorumluluğunda olacak. 14 İtalya’daki kayıp helikopterdeki 4 Türk Eczacıbaşı çalışanı çıktı

İtalya’da 1 İtalyan pilot ile 4’ü Türk 6 yolcunun bulunduğu helikopter Lucca kentinden havalanışından kısa bir süre sonra radardan kaybolmuştu. Eczacıbaşı Holding, helikopterdeki Türk yolcuların çalışanları olduğunu belirterek bir kağıt fuarı için ülkede bulunduklarını duyurdu. Arif Cez, İlker Uçar, Serhat Kenar ve Altuğ Erbil adlı çalışanların Venedik yakınlarındaki Treviso kentinde bir kağıt fabrikasını ziyaret etmek için yola çıktıkları bildirildi. Arama çalışmaları helikopterle iletişimin kesildiği Modena bölgesinde yoğunlaşmış durumda. İtalyan basını, pilotun telefon sinyalinin bulunduğunu aktardı. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliğinin, İtalyan makamlar ve Eczacıbaşı yetkilileriyle yakın temas halinde olduğunu açıkladı.

15 Fetihtepe Mahallesi sakinleri Beyoğlu Belediyesi’ne yürüdü

İstanbul’da Beyoğlu Belediyesi’nin Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesine karşı çıkan mahalle sakinleri dün eylem yaptı. Beyoğlu Belediyesi’ne yürüyen mahalle sakinleri “Fetihtepe’yi kimseye bırakmayız” diye slogan attı. 4 gün önce başlayan kentsel dönüşüm ile binaların kapıları polis eşliğinde zorla açılmış; elektrik, su ve doğalgaz kesim işlemleri gerçekleştirilmişti.

Kaynak: www.10haber.net

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör