top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

13 Haziran 2022 Pazartesi1 Erdoğan’ın açıkladığı 150 milyar TL’lik krediyi hiçbir şirket alamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracat yapan şirketlerle turizm sektörünün yeni yatırımlarını teşvik için 150 milyar TL’lik kredi paketini müjde olarak duyurmuştu. Paket kapsamında 50 milyar lirası turizm sektörüne, 100 milyar lirası da ihracatçıya olmak üzere 150 milyarlık yüzde 9’a kadar inen faizle kredi imkanı tanınacaktı. Ancak şu ana kadar kredi kullanan şirket çıkmadı. Başvuru yapan firmalara bankaların ‘limitimiz yok’ ve ‘kaynak bekliyoruz’ şeklinde yanıt verdiği belirtildi. TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat sözkonusu krediye ulaşabilen bir şirketin olmadığını duyurdu. Fayat “Henüz krediye ulaştığını söyleyen yok. Kullanan görmedim. Henüz kullandırmamakla birlikte, şirket, döviz ikamesi bir yatırım yapıyorsa ve yeni tarihli yatırım teşviki var ise orada bankalar kullandırmaya daha hevesliler. Sektörden de henüz kullanmayı başaran olmadı. Bir şey açıklandığında bir iki ay zaten onun detayları nedir diye öğrenmeye çalışıyoruz. Faiz yüzde 9’a kadar inebiliyor, çok güzel ama nerede para? Henüz ulaşabilen yok” dedi.


2 İlahiyatçı Karaman fikir değiştirdi, GES aleyhine fetva verdi: Bu senet faizli, helal değil Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geçen hafta perşembe gecesi açıkladığı yeni finansal ürünü “Gelire Endeksli Senet” için bir kötü haber, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ünlü fıkıh profesörü Hayrettin Karaman’dan geldi. Karaman, YeniŞafak’ta dün yayınlanan yazısında GES’in “faizli” bir ürün olduğunu, dolayısıyla “helal olmadığını” yazdı. Oysa Hazine bu ürünü faizsiz finansal ürünleri tercih etme ihtimali olanlar için çıkartmış, onun için de adını “borçlanma senedi” değil “Gelire endeksli senet” koymuş, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Kıyı emniyeti Genel Müdürlüğü’nün gelirlerine bu senedin gelirini endekslemişti. Ama Hayrettin Karaman, yazısında senedin İslama uygun olmadığını söyledi, bir de yeni yol gösterdi: “Bu senetlerin alım satımının ve kârını almanın helâl olabilmesi için senetlerin ‘hisse senedi’, ‘ortaklık senedi’ olması gerekir; yani gelir hangi kaynaktan geliyorsa senet sahibi o kaynağa ortak olacaktır ki, onun gelirini alabilsin. Devletin böyle bir gelir kalemine ihtiyacı varsa ve halka da tasarrufu teşvik etmek istiyorsa şu formülü uygulayabilir: Gelir getiren devlet malının mülkiyetini senetlere bölerek belli bir süre için halka açar, bu senetleri satın alanlar o mala ortak olurlar, devlet de ihtiyaç duyduğu parayı elde eder, malı yine devletin ilgili bir birimi veya kuruluşu yönetir, hâsıl olan kâr, sözleşmedeki orana göre senet sahiplerine dağıtılır. Süre dolunca devlet, senetlerin bedelini ödeyerek malı geri alır. Kâr garanti edilemez.” Ancak dün yayınlanan yazı Karaman’ın bu konudaki ilk ve tek yazısı değil. Karaman daha önce 2009’da GES’ler hakkında yazı yazmış ve o zaman bu finansal ürünü “dine uygun” bulmuştu. 3 Yağışlı hava bu hafta da etkili olacak, bugüne dikkat! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı veriler, yağışlı havanın bu hafta da tüm yurtta etkili olmayı sürdüreceğini gösterdi. Meteoroloji uzmanları “Yeni sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunmalı. Yıldırım düşmesi ve hortum ihtimalleri de azımsanmayacak kadar yüksek” uyarısını yaptı. Ankara başta olmak üzere bugün için pek çok ilde yoğun yağış uyarısı yapıldı. 39 il için sarı alarm verildi.


4 AFAD’ın bir anda cep telefonlarına gelen felaket uyarısı küçük çapta bir afete neden oldu Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Türkiye’deki bütün cep telefonu kullanıcılarına dün 15:04’te ‘Hayati Uyarı Bildirimi’ gönderdi. Bildirimde “Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyecan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayınız” ifadesi kullanıldı. Alarm sesiyle gönderilen bildirim hem korkuttu hem de sosyal medyada gündem oldu. Kullanıcılar alarmın art arda tekrarladığını belirtti. Birçok kişi duruma tepki gösterdi. iPhone, telefonlara daha önce de Acil Durum Uyarıları kapsamında “Evde kal Turkiye” ifadeleriyle bildirim göndermişti.


5 Google’ın “Bizim yapay zekanın ruhu var” diyen mühendisi ortalığı fena karıştırdı Yapay zekanın kendine ait bir bilinci olabilir mi? Burada “bilinç”ten kastedilen şey, en genel anlamda yapay zekanın kendi varlığının farkında olup olmadığı. Dünyanın önde gelen bütün üniversitelerinin bilgisayar bilimi ve nöro bilim bölümlerinde yapay zekanın böylesi bir bilince veya “ruha” sahip olup olamayacağı konusu araştırılıyor. Tabii dev teknoloji şirketleri de bu araştırmayı yapıyor. Bu şirketlerden biri de Google ve Google uzun süredir kendi geliştirdiği bir yapay zeka programı olan “LaMDA”ya (Language Model for Dialogue Applications – Konuşma Uygulaması İçin Lisan Modeli) İngilizce konuşmayı öğretmeye çalışıyor. Amaç, LaMDA’nın telefonlardaki Siri gibi daha önce hazırlanmış cevapları vermesi yerine sorulan soruya bir insan gibi anında kendi cümlelerini kurarak cevap vermesi. Bu konuda ciddi ilerleme var ama henüz bu hedefe ulaşılabilmiş değil. Fakat Google’da çalışan Blake Lemoine adlı bir mühendis öyle düşünmüyor. Ona göre LaMDA, şimdilik 7-8 yaşında bir çocuğun zekasına ve dolayısıyla “ruhuna” sahip. Oldukça dindar birisi olduğu anlaşılan Lemoine, Google’dan LaMDA üzerinde yeni deney yapılırken programdan izin alınması gerektiğini öne sürerek şirket içi bir şikayette bulundu. Ancak çalışma arkadaşlarından çoğu programla ilgili onun gibi düşünmüyor, LaMDA’nın “kendine ait bir bilinci olmadığı” görüşündeler. Google da öyle düşünüyor. Lemoine bu görüşlerinde ısrar edip medya önüne de çıkınca şirket onu “ücretli izne” çıkardı. Lemoine ise LaMDA’dan izin alınmasını kendi dini inancı gereği dile getirdiğini, şirketin ise kendisine karşı dini inancından kaynaklanan bir ayrımcılık yaptığını söylüyor.


6 Hapisteki nüfus 42 bin kişi arttı, 40 yeni cezaevi yapılacak Yaklaşık 100 bin kişinin koronavirüs nedeniyle cezaevlerine geri dönmesi 14 ay ertelendi ancak cezaevlerindeki kalabalık sorununa bu da çare olmadı. Tutuklu ve hükümlü sayısı Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşınca 40 cezaevi daha yapılması kararlaştırıldı. Bu yıl 18, gelecek yıl 7 ve 2024’te de 15 yeni cezaevi yapılacak. Halen 271 bin 823 kişi kapasiteli 384 cezaevinde 314 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor. 2021 yılında 272 bin kişinin olduğu cezaevlerinde bir yıl içindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 42 bin kişi arttı.


7 4 şehit gözyaşlarıyla son yolculuklarına uğurlandı Kuzey Irak’ta düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Ali Çap Gaziantep’te, Piyade Uzman Çavuş Ömer Yıldırım Sivas’ta, Hore Tepe bölgesinde EYP patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Gökhan Demir Ordu’da, Sözleşmeli Er Fuat Özer ise Adıyaman’da gözyaşları arasında toprağa verildi. Piyade Uzman Onbaşı Çap’ın babası Mahmut Çap oğlu için düzenlenen törende Vali Davut Gül’e sarılarak gözyaşı döktü, acılı baba oğlunu asker selamıyla uğurladı.


8 Haftalık yayınlanacak denilen koronavirüs tablosu 12 gündür açıklanmadı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Haziran’da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada koronavirüs tablosunun günlük yayınlanması uygulamasından vazgeçilerek bunun artık haftalık yayınlanacağını duyurmuştu. Ancak aradan 12 gün geçti. Şu ana kadar yeni veri yayınlanmadı. Son yayınlanan 31 Mayıs tablosunda 975 yeni vaka ve 4 ölüm açıklanmıştı.


9 Tavan arasından hazine çıktı: Picasso’nun kızı için hazırladığı kitaplar bulundu İspanyol ressam Pablo Picasso’nun kızı Maya Ruiz-Picasso için hazırladığı “Nasıl çizim yapılır” kitapları bulundu. Picasso’nun çizimlerinden oluşan kitapları kızı 5-7 yaşında olduğu dönemlerde hazırladığı belirtildi. Picasso’nun torunu Diana Widmaier-Ruiz-Picasso, kitapları ailenin deposundaki eşyaları karıştırırken buldu ve annesine gösterdi. Maya Ruiz-Picasso, babasının kendisi için hazırladığı kitapları görünce “anıların sel gibi aklına geldiğini” belirtti. Kitaplarda Picasso tarafından çizilen kuşlar, atlar, güvercinler, palyaçolar ve akrobatlar yer alıyor. Kitaplarda ayrıca, Maya Ruiz-Picasso’nun babasının bazı çalışmalarını 10 üzerinden puanladığı da görülüyor. Bulunan eserler Paris’teki Picasso Müzesi’nde sergilenecek.


10 İtalyan teknik direktör Pirlo, Karagümrük için Türkiye’ye geldi Süper Lig ekiplerinden Fatih Karagümrük’ün anlaşma sağladığı Juventus’un dünyaca ünlü İtalyan teknik direktörü Andre Pirlo dün Türkiye’ye geldi. Kadın Futbol Süper Ligi Finali’nde Fatih Karagümrük ile ALG Spor’un karşılaştığı maçı İzmir’de izledi. Taraftarlar Pirlo’ya yoğun ilgi gösterdi. Karagümrük de yaptığı yazılı açıklama ile 43 yaşındaki teknik direktörün resmen takımın başına geldiğini duyurdu. Pirlo ile bir yıllık anlaşma sağlandı. 11 Van’da 5 büyüklüğündeki deprem korkuttu Van’da merkez üssü Tuşba ilçesinde Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van ve çevresinde hissedilen deprem büyük paniğe neden oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Ekiplerimiz sahada hasar tespit çalışmalarına başladı” dedi. Prof. Naci Görür ise “Bölge sıkışıp yükseliyor. Büyük deprem gelmez, endişe yok” diye konuştu.

12 CHP Türkiye’nin Dert Haritası’nı yayınladı, en dertli il İstanbul! CHP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi’nin TÜİK, İŞKUR, Göç İdaresi ve SGK verileri ile CHP heyetlerinin 81 ilde yaptığı çalışmalardan derlediği rapora göre nüfusu en yoğun 10 şehirden en dertlisi İstanbul. İşsizlik en büyük sorun. Kentte 460 bin 892 kayıtlı işsiz var. Sığınmacılar, doğum yapan çocuklar, konut kiraları, deprem ve taksi diğer sorunlar. Ankara işsizlikte ikinci sırada. İzmir’de yurt yetersizliği ve intiharlardaki artış öne çıkıyor. Bursa’da tekstil firmalarının kapanması en önemli sorun. Şanlıurfa doğum yapan çocuk sayısında ilk sırada. Bir diğer sorun da kız çocuklarının okula gönderilmemesi. Gaziantep’te sığınmacıların ucuz iş gücü olarak çalıştırılması öne çıkıyor. Kocaeli’nin en büyük derdi ise göç.

13 Kilis’teki Suriyeliler’in nüfusa oranı yüzde 38.47 Kilis Valisi Recep Soytürk, kentteki Suriyeli nüfusunun Türklerin sayısını geçtiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Basın toplantısı yapan Vali Soytürk “İl nüfusu 145,826 olan Kilis’te 109 bin 687 geçici koruma kapsamında kayıtlı Suriyeli yabancı bulunuyor. Geçici korumaları 2 yıldan fazla süredir pasif halde bulunan 1 bin 504 yabancının kayıtları düşüldüğünde Kilis’te bulunan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sayısı 91 bin 183 ‘tür. Dolayısıyla nüfusu 145 bin 826 olan Kilis’te geçici koruma altındaki Suriyelilerle beraber toplam 237 bin 009 kişi yaşamaktadır. Bu kapsamda Kilis’te yaşayan Suriyeli sayısı toplam nüfusun yüzde 38,47’sine karşılık gelmektedir” diye konuştu.

14 HDP’nin Gemlik yürüyüşüne İstanbul’da müdahale: 34 gözaltı HDP’nin İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için “Tecrit Siyasetine Karşı Özgürlüğü Savunmak İçin Gemlik’e Yürüyoruz” sloganıyla düzenleyeceği yürüyüşün İstanbul ayağında toplanma yeri Kadıköy’dü. Serasker Caddesi’nde toplanan ve Bahariye’ye doğru yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. 34 kişi gözaltına alındı. Bursa Valiliği de kentte bir hafta boyunca tüm eylem ve etkinlikleri yasaklamıştı.

15 Ankara savaştan çıkmış gibi, okullar bugün tatil edildi!

Ankara iki gündür sağanak yağış ve fırtına ile boğuşuyor. 48 saattir aralıksız yağan yağmur nedeniyle caddeler göle döndü. Hortum nedeniyle Esenboğa Havalimanı’na uçaklar inemedi. En kuvvetli yağış bugün bekleniyor. Bu nedenle kent genelinde okullar tatil edildi. Selin vurduğu Akyurt ilçesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş inceleme yaptı.

Kaynak: www.10haber.net

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page