• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

10 Temmuz 2022 Pazar1 Kurban Bayramı klasiği: 5 bin 102 kişi kendini kesti Her ilde bulunan kesim yerlerine rağmen bayramda yine pek çok vatandaş yasak olan yerlerde kurban kesti, 400 TL ile 2 bin TL arasında ceza verildi. Kesim yerlerinde yine çocuklar vardı. El ve ayak yaralanmaları nedeniyle 5 bin 102 kişi hastanelere başvurdu. Erzurum’da 20 kişinin kovaladığı bir dana, uyuşturucu iğne ile vurulmasına rağmen tam 20 kilometre kaçtı.


2 Dünya nefesini tuttu, James Webb teleskopunun yayınlayacağı fotoğrafı bekliyor Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun gönderdiği ilk tam renkli fotoğrafları 12 Temmuz’da kamuoyuyla paylaşmaya hazırlanıyor. Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden gök bilimci Klaus Pontoppidan “Bu sırları daha fazla gizi tutmaya çalışmayacağım günü dört gözle bekliyorum, benim için büyük bir rahatlama olacak” dedi. İlk paylaşımda hangi fotoğrafların yer alacağına uluslararası bir komite karar verdi. Bu paylaşımda yaklaşık 7 bin 600 ışık yılı ötedeki devasa toz ve gaz bulutu Carina Nebulası ve 2 bin ışık yılı uzaklıkta sönmekte olan bir yıldızı çevreleyen Güney Halka Nebulası yer alacak. Yukarıdaki resim, Webb Teleskopu’nun yaptığı ilk denemelerden biri. Bu resmi oluşturmak için kameralar 72 ayrı seferde toplamda tam 32 saat pozlama yaptı, daha sonra bu resimler bir araya getirilerek tek bir resim elde edildi. Bu resimdeki renklere kanmayın; onlar temsili aslında; çünkü fotoğraf kızılötesi kamerayla çekildi. Ayrıca resimdeki parlak objelere de kanmayın; fotoğraftaki çok az sayıda yıldız var; diğer parlak objelerin tamamı çok ama çok uzaklardaki her biri milyarlarca yıldız içeren yüzbinlerce galaksi. Sadece bu resim bile James Webb Teleskopu’nun neleri başaracağı hakkında bir fikir veriyor.


3 Bu dünyadan bir İlter Türkmen geçti Eski Dışişleri Bakanlarından ve emekli diplomat İlter Türkmen hafta içinde hayatını kaybetti. Güler yüzü, nüktedanlığı, dış politika konusundaki derin bilgisiyle tanıyanlarının sevgisini kazanan Türkmen, 94 yaşındaydı ve daha birkaç ay önce kanserden ölen kızını toprağa vermenin üzüntüsünü yaşıyordu. İlter Türkmen’in ardından ilk yazılardan birini, Hürriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök yazdı, “İlter Beyin bir süre Hürriyet’te köşe yazarlığı yapması, meslek hayatımın bana gurur veren şeylerinden biridir” dedi. Akademisyen ve köşe yazarı Soli Özel, İlter Türkmen’in ardından hem onunla tanışma hikayesini, Türkmen’e çok kızarken onu nasıl sevmeye başladığının hikayesini anlattı, hem de Türkmen için 2007 yılında onun 80. yaş gününde yazdığı yazıyı yeniden hatırlattı. Türkmen’in ardından yazanlardan bir başkası, eski diplomat Hasan Göğüş’tü. T24’teki yazısında Göğüş, meslek anılarıyla süslediği yazısında, “Sefiri kebirler döneminin son temsilcisini toprağa verdik” diyordu. Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin, cumartesi günü yayınlanan yazısını, kendi diplomasi muhabirliği döneminde İlter Türkmen’le çekilmiş fotoğraflarıyla da süslemişti, Türkmen’i hen insan hem de diplomat olarak ne kadar önemli gördüğünü yazmıştı. Bir de sürpriz: İlter Türkmen, kendi 80. doğum gününü her zamanki nüktedan haliyle anlatmış, o yazıyı da hatırlatıyoruz.


4 Türkiye temerrüt riski en yüksek 20. ülke Gelişmiş piyasalarda yabancıların elinde bulunan 237 milyar dolarlık tahvilin ödemesi tehlike altında. Bu da 1.4 trilyon dolarlık gelişmekte olan piyasa borcunun yüzde 17’sine denk geliyor. Bloomberg’in haberine göre sorunlu seviyelerde işlem gören ve yüklü dış borçlara sahip piyasaların sayısı son altı ayda iki kattan daha fazla arttı. Uluslararası piyasalara yönelik gelişmeleri yakından takip eden ABD’li yayın kuruluşu en yüksek temerrüt riski bulunan 25 ülkeyi sıralarken Türkiye’nin 20’nci sırada olduğunu bildirdi. Temerrüde düşme açısından en savunmasız ilk 10 ülke ise El Salvador, Gana, Tunus, Pakistan, Mısır, Kenya, Arjantin, Ukrayna, Bahreyn ve Namibya. Türkiye ekonomisine dair makroekonomik göstergelerin yüksek seyretmesi, kredi iflas riskini gösteren beş yıllık CDS’leri 839 baz puanla 2008 finansal krizinde gördüğü seviyenin üzerine taşıdı. Bunun yanında borçlara ödenen faiz giderlerinin milli gelire oranı yüzde 3’e, devlet borcunun milli gelire oranı yüzde 43.7’ye ulaştı. Sri Lanka ve Lübnan korkulan senaryonun içine çoktan düşmüş durumda. Protestolar ve siyasi kaosla çalkalanan, gıda ve yakıt fiyatları altında ezilen Sri Lanka bu yıl tahvil sahiplerine ödeme yapmayı bırakan ilk ülke oldu. 5 Doktor, il sağlık müdürlüğünden kurşun geçirmez yelek ve silah istedi Konya Şehir Hastanesi’nde görevli kardiyolog Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi şiddet tehdidiyle görev yapan sağlık çalışanlarını tedirgin etti. Doktor E. Ş. Sağlık İl Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak görevde kullanmak üzere kurşun geçirmez yelek ve miğfer, biber gazı, elektro şok cihazı ve saldırgana karşı nefsi müdafaa için silah istedi. E.Ş., dilekçesinde “Onkoloji uzmanıyım. ‘Benim yakınımı iyileştiremedin, verdiğin tedavi yüzünden hastamı kaybettim’ diyen veya bir ruh hastası tarafından öldürülme riski taşımaktayım” dedi.


6 1 milyon kişi hacı oldu Mekke’de toplanan 1 milyon Müslüman, Kabe’nin inşası sonrası ilk haccı yapan Hz.İbrahim’in izinden giderek 15 km’lik zorlu yürüyüşle varılan Cemerat’ta şeytan taşladı ve hacı oldu


7 MİT 4 yılda 108 PKK’lıyı öldürdü Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye’de son olarak terör örgütü PKK’nın çatı yapılanması KCK Yürütme Konseyi ve Adalet Divanı Üyesi Delal Azizoğlu’nun öldürülmesi üzerine gözler MİT’in son dönemde yoğunluk kazanan sınır ötesi operasyonlarına çevrildi. PKK’nın Suriye kolu YPG yöneticileri ile Irak’ın kuzeyindeki PKK önde gelenlerinin de içinde yer aldığı 108 kritik isim son 4 yılda MİT’in nokta operasyonlarıyla öldürüldü. MİT’in SİHA ile Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği operasyonlarda 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategoride aranan Filiz Arslan, Engin Karaaslan, Ali Haydar Kaytan, İsmail Özden, Ulaş Doğan, Beraat Afşin, Metin Arslan, Murat Kalko, Gülizar Tural, Söylemez Yaşar, Sofi Nurettin kod adlı Halef El Muhammed, Servet Aydın, Diyar Garip Muhammed, Kasım Güler (IŞİD), Bayram Namaz (MLKP-MK üyesi) öldürüldü.


8 Esad 11 yıl sonra Halep’te şov yaptı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Kurban Bayramı’nın ilk günü sembolik önemi büyük olan bir ziyaret gerçekleştirdi. Savaştan önce ülke ekonomisinin kalbi sayılan ve 5 yıl silahlı grupların kontrolünde kalan Halep kentine 11 yıl sonra ilk kez ayak bastı. Esad’a bu ziyaretinde eşi Esma’nın yanısıra çocukları Hafız (21), Zeyn (19) ve Kerim (18) de eşlik etti. Esad’ın ziyaretinin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde olası bir operasyonun sinyalini verdiği bir dönemde gelmesi dikkat çekti. Esad ailesi, savaş sırasında yüzde 60’ı yıkılan eski kent bölgesini gezdi. Esad “Halep terörizmden çok çekti. Halep halkının bunların tamir edilmesini isteme hakkı var” dedi. Ülkenin en büyük ikinci kenti olan Halep, Rusya’nın desteği ile 2016 yılında yeniden Şam yönetiminin kontrolü altına girmişti. Ancak kentin kırsal bölgelerinde bazı silahlı grupların hakimiyeti sürüyor. Kent merkezindeki bir mahallede ise bölücü terör örgütü PKK/YPG’nin yuvalandığı biliniyor.


9 İstanbul müthiş bir sergiyle ‘güzel yazı’yı hatırladı İstanbul Çemberlitaş’taki Barın Han, yakın zamanda unutulmuşluktan kurtuldu ve müthiş bir sanat merkezine dönüştü. Büyük hat sanatçısı ve mücellit (cilt yapan kişi) Emin Barın’ın sağlığında inşa edip çalıştığı hanı torunu Emin Barın elden geçirdi ve bir hat ve ciltçilik müzesine dönüştürdü, binada ayrıca çok sayıda sanatsal etkinlik de yapılıyor. İşte bunlardan sonuncusu “Kaligrafist” adlı kaligrafi, güzel yazı yazma sanatı sergisiydi. Dünyanın dört bir yanından önemli sanatçıların eserleri burada sergilendi. GazeteDuvar’da sanat eleştirmeni Evrim Altuğ hem bu sergiyi yazmış hem de serginin düzenleyicileriyle söyleşi yapmış. Çemberlitaş’ta küllerinden doğan bu müthiş merkezin ve büyük hattat ve mücellit Prof. Dr. Emin Barın’ın öyküsünü daha önce gazeteci Nilay Örnek kendi açtığı “Her Umut Ortak Arar” adlı web sitesinde anlatmıştı. Anıtkabir’deki Kufi tarzı hatları da yazan Emin Barın’ın hikayesi burada.


10 Wimbledon’da tek kadınlarda Rybakina şampiyon oldu Sezonun üçünü grand slam’i Wimbledon’da tek kadınların şampiyonu Elena Rybakina oldu. Tarihin en ilginç finali, Kazak ve Tunuslu tenisçileri karşı karşıya getirdi. 1999 Moskova doğumlu olan, 2013-2018 arası Rusya adına ter döken, 2018’den sonra Kazakistan’ı tercih ederek Wimbledon’ın Rus karşıtı boykotunu aşan dünya 23 numarası Rybakina, Arapların gelmiş geçmiş en başarılı tenisçisi olan 2 numara Ons Jabeur’ü 3-6, 6-2, 6-2 ile 3 sette yenerek kariyerinin ilk majör finalinde ilk şampiyonluğuna ulaştı. Anne-babası hâlâ Rusya’da yaşayan 23 yaşındaki Rybakina, Kvitova’dan (2011 / 21) sonra Wimbledon’ın en genç şampiyonu olarak tarihe geçerken Kazakistan da Wimbledon’da şampiyonluk gören 12. ülke oldu.

11 Gazeteci Hıncal Uluç yoğun bakıma kaldırıldı Sabah Gazetesi yazarı 82 yaşındaki Hıncal Uluç, böbrek rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı ancak durumu ağır. T24’e konuşan arkadaşı Sami Çölgeçen “Durumu oldukça kritik ve ağır. Zaten bir böbreğini kaybetmişti. Şimdi diğer böbreğinde de çok ciddi sıkıntılar var. Başka sağlık sorunları da bulunmakta” dedi. 12 Yenikapı metrosundaki ırkçı saldırıya soruşturma İstanbul’da Yenikapı-Hacıosman metrosunun Haliç durağında siyah bir aile ırkçı saldırıya maruz kaldı. Sosyal medyada “İstanbul Duysun” adlı hesaptan paylaşılan ve gündem olan videoya göre metroda yolculuk eden bir kişi, yanında oturan siyah erkeğe hakaret etti. Hem Türkçe hem de İngilizce hakaretler eden kişi “Afrika’ya dönün, gidin buradan” diye bağırdı. Siyah erkeğin yanında eşi ve küçük çocuğu olmasına aldırış etmeyen şahıs ırkçı saldırılarını sürdürdü. Metrodaki ırkçı saldırıyı görüntüleyen yolcular yaşananlara gülerek tepki verdi. Yolculuk boyunca durmadan hakaret eden kişi ise Haliç durağında metrodan inerek bölgeden uzaklaştı. Tepkiler üzerine Fatih’te yakalanan O.O.K. hakkında “Halkın kin ve düşmanlığa tahrik etme”, “ayrımcılık” ve “tehdit” suçlarından soruşturma başlatıldı. 13 Şenyaşar Ailesi’nin Adalet Nöbeti 488. gününde Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de Ak Parti Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruması ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 488. gününe girdi. Aile bayramın ilk gününde sabahın erken saatlerinde Suruç’ta bulunan evlerinden yola çıkarak Urfa Adliyesi önüne geldi. “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak bilinen alanda nöbetlerini sürdürdü. 14 Emniyet’e göre aşırı silahlanma yokmuş Konya’daki doktor ve İstanbul’daki avukat cinayetleri sonrası bireysel silahlanma tekrar tartışılmaya başlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise son 5 yılda verilen ruhsatlı silah sayısında azalma olduğunu açıkladı. Ruhsatlı silah oranlarının İtalya’da yüzde 11.5, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 8.3, Almanya’da yüzde 6.6, İspanya’da yüzde 6.3 ve Fransa’da yüzde 4.8 olduğu belirtilen açıklamada Türkiye’de bu oranın yüzde 3 olduğunu belirtildi. Toplam 627 bin 765 ruhsatlı silahın bulunduğu belirtildi. Oysa sivil toplum kuruluşlarının raporlarında Türkiye’de 25 milyon kişide ruhsatsız silah bulunuyor. 15 Hatay Belediye Başkanı: Suriyeliler ülkelerine dönmeli Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Reuters ajansının sorularını yanıtladı. Geçici koruma kapsamındaki kayıtlı Suriyelilerin Hatay’daki sayısının 433 bin 124 olduğunu belirten Savaş “Gelirken bir planlama yapılmadı bari gönderirken planlama yapalım. Seçim malzemesine dönüşmeye başlıyor bu konu. ‘Otobüslere bindirelim gönderelim’ gerçekçi çözümler değil” dedi. 6’lı Masa’nın demokrasi adına çok önemli olduğunu belirten Savaş “Suriyeliler için de liderler bir araya gelmeli. Çocuklarımızın geleceği için bu bir devlet politikası olmalı. Artık uluslararası hukukun koruyuculuğunda ülkelerine dönmeleri gerekiyor” diye konuştu.

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör