top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

23 Aralık 2022 Cuma1 Yeni asgari ücret net 8 bin 507 lira oldu; işçi temsilcileri hayal kırıklığına uğradı Önümüzdeki yıl geçerli olacak net asgari ücret 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Çalışan ve işveren temsilcilerinin anlaşamaması sonrası asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belirledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyon oranlarının hızla aşağı düşüşüne sahitlik edeceğiz. Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız” dedi. Erdoğan asgari ücreti açıklarken sağında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, solunda ise işveren temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol yer aldı. Karar toplantısına katılmayan Türk-İş ise “muhalefet şerhi” de yazmazken “Asgari ücret işçilerin ve kamuoyunun beklentisini karşılamadı” başlıklı yazılı açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalacağını kaydetti. Türk-İş’in Kasım 2022 araştırmasına göre açlık sınırı 7 bin 787, yoksulluk sınırı 25 bin 365, bekâr çalışanın aylık yaşama maliyeti de 10 bin 170 liraydı. Yeni asgari ücret açlık sınırını 720 lira aşarken bekâr çalışanın aylık yaşama maliyetinin 1664 lira gerisinde kaldı.


2 Hükümete göre Cumhuriyet tarihinin en yüksek asgari ücreti; muhalefete göre artış enflasyonun gerisinde, işveren yüksek buldu “İstihdam kaybı kaçınılmaz” diyor Türkiye 2022 yılına başlarken asgari ücret 4 bin 253 liraydı. Yıl içinde fiyatlar o kadar hızlı arttı ki hükümet Haziran ayında asgari ücreti yeniden arttırmak, 5 bin 500 lira yamak zorunda kaldı. Şimdi 2023 yılı için yeni ücret de 8 bin 507 lira olarak belirlendi. Yıl başından yıl başına bakınca yüzde 100 artış varmış gibi duruyor ama aslında yıllık ortalama artış, dün Çalışma Bakanlığı’nın da açıkladığı gibi yüzde 74,43 oldu. Bakanlığın 2023 asgari ücretini 2002 ile, yani 21 yıl önce ile kıyaslaması ile tuhaftı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e göre bu asgari ücret, Cumhuriyet tarihinin hem TL hem de dolar bazında en yüksek asgari ücreti oldu. Bakanın hesabına göre asgari ücret 455 dolara yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye göre ise 2023’te yüzde 24,9 enflasyon bekleniyor ve bu artış enflasyonun oldukça üzerinde. Buna karşılık CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na göre asgari ücrete yapılan artış TÜİK’in açıkladığı gıda enflasyonunun yüzde 5 altında kaldı, yani yetersiz. HDP’nin eski eş başkanı, Selahattin Demirtaş da asgari ücreti eleştirenler arasında. Demirtaş, “Çalışanların yüzde 80’inin ayda 455 dolara mahkum olduğu başka bir ülke yok. Kölelik devri de böyleydi işte. Bunun tek nedeni de başkanlık sistemi. El ele verip bu sistemi değiştirelim, sonra da kölelik düzenini kaldıralım. Nasıl mı? Kesintisiz mücadele, örgütlenme ve sandıkla” dedi. Öte yandan işveren kesimine göre ise asgari ücret yüksek. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, asgari ücrete yapılan artışla birlikte asgari ücretli bir çalışanın işverene maliyetinin 410 dolardan 630 dolara yükseldiğini belirterek; sektörün küresel rakiplerle rekabet edemez hale geldiğini, pazar ve istihdam kaybının kaçınılmaz olduğunu söyledi.


3 İmamoğlu’na ikinci dava yola çıktı… İçişleri Bakanlığı terör raporunu savcılığa verdi İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) işe alımlara yönelik incelemesini tamamlayarak raporunu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB’de 1668 kişinin veya yakınının “terörle irtibatlı ve iltisaklı” olduğunu öne sürmüş, bu iddianın ardından özel teftişle görevli müfettişler İBB’de çalışmaya başlamıştı. Konuya ilişkin İBB ise “Terör bağlantılı kişiler kamu kurumlarında iş buluyorsa, sorun belediyenin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’nındır. Bakanlık elindeki bilgileri İBB ile paylaşmalı” açıklamasında bulunmuştu.4

Vural Avar toprağa verildi 28 Şubat davası nedeniyle tutulduğu cezaevinde yaşamını yitiren emekli Korgeneral Vural Avar (84), dün son yolculuğuna alkışlar ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganıyla uğurlandı. Avar’ın rütbeleri dava kapsamında söküldüğü için askeri tören yapılmadı, tabutuna serilen bayrağı yakınları getirdi.5

Kılıçdaroğlu şaşkın: Erdoğan aklını kaybetti herhalde… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Burdur’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gerçi iktidara gelirlerse yaptığımız barajları, köprüleri, tünelleri, şehir hastanelerini yıkacaklarını söyleyecek kadar izanlarını kaybedenlerden başka nasıl bir tavır beklenir, onu da bilmiyoruz” sözlerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Ya akıl var, mantık var. Bir insan nasıl bu kadar aklını kaybeder” diye sordu.

6 Ali Babacan’dan Tayyip Erdoğan’a: Millet sizin sırtınızdaki küfedeki yük değil, siz millete yüksünüz DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erdoğan’ın asgari ücret ile ilgili kullandığı “Bizim sırtımızda 85 milyonun taşındığı bir küfe var” ifadelerine “85 milyon sizin sırtınızdaki küfedeki yük değildir. Siz kendiniz artık bu milletin sırtına yük oluyorsunuz” diyerek yanıt verdi.

7 Kongre’nin raporu açıklandı, Trump’a siyaset yasağı getirilmesi önerildi Amerika’da “6 Ocak Komisyonu” diye bilinen ve eski başkan Donald Trump’ın taraftarlarının 6 Ocak 2020’da Kongre binasını işgalinin arka planını araştıran komisyonun nihai raporu bu sabah yayınlandı ve açıklandı. Daha önce komisyonun Trump hakkında Amerikan Adalet Bakanlığına dört ayrı iddiayla suç duyurusunda bulunduğu açıklanmıştı, bu sabahki raporun en önemli yanlarından biri komisyonun Kongre’ye Anayasanın ilave 14. maddesini kullanarak Trump’a siyaset yasağı koymasını önermesi. Amerikan anayasasının. ilgisi maddesine göre hükümete karşı ayaklanmaya katılanlar ve “Anayasa düşmanlarına yardım edenler”in seçim yoluyla gelinen ofislere gelmesi engellenebiliyor.

8 Kate Winslet daha ince biri olsaydı, Leonardo da kurtulabilir miydi? Titanik filmi gösterime gireli 25 yıl oldu ve nedense aradan bunca zaman geçtikten sonra filmin final sahnesiyle ilgili bir tartışma başladı. Gemi battıktan sonra, filmde Rose karakterini canlandıran Kate Winslet ile Jack karakterini canlandıran Leonardo di Caprio gemiden kopan bir kapı parçasını sal olarak kullanıyor, Rose salın üzerine çıkarken Jack suyun içinde kalıyordu. Ve sonra Jack donarak ölürken Rose kurtuluyordu. Filmin yönetmeni James Cameron geçenlerde bu sahne için bilim insanlarından da görüş aldığını, hem Jack hem Rose’un kurtulmasının mümkün olmadığını söyledi. Aslında bilimsel olarak Rose da kurtulmamalıydı, çünkü sudaki soğuk onu da etkiliyordu ve o da hipotermiden ölmeliydi. Filmin bir kurmaca olduğunu ve yazar ile yönetmenin en iyi etkiyi yaratmak için canlarının istediğini yapabileceğini unutanlar filmin finalini tartışırken bu konuda son katkı oyuncu Kate Winslet’ten geldi. İngiliz oyuncu, 25 yıl önce bu sahne nedeniyle ciddi zorbalığa uğradığını anlattı katıldığı bir podcast yayınında ve bazı hayranlarının Rose’un çok şişman olduğunu, o yüzden Jack’in o sal olarak kullanılan kapının üzerine sığmadığını düşündüğünü söyledi. Winslet, Happy Sad Confused adlı podcast’in son bölümünde, “Görünüşe bakılırsa çok şişmanmışım. Neden bana bu kadar kaba davrandılar ki? Şişman değildim bile” dedi ve ekledi: “Cevap vermeliydim, gazetecilere şöyle demeliydim: ‘Bana böyle davranmaya cüret etmeyin. Genç bir kadınım, vücudum değişiyor. Ben de çözmeye çalışıyorum, son derece güvensizim, korkuyorum. Bunu olduğundan daha da zorlaştırmayın.’ Yaptıkları zorbalıktı, bunu söylemeliydim..”

9 Yılbaşı gecesi fırsat bulursanız başınızı gökyüzüne çevirin, müthiş bir şey göreceksiniz Yılbaşı gecesi 5’i çıplak gözle, 2’si teleskopla 7 gezegen ve dolunaya çok yakın evresiyle Ay aynı anda görülebilecek. Artık gezegenlikten çıkartılan Plüton bile, 20-30 santim çaplı teleskoplarla izlenebilecek. O gece yeni yıla girerken fırsat bulursanız başınızı gökyüzüne çevirmeyi ihmal etmeyin.


10 Tekirdağ’da parmak bebek: 310 gram doğdu, hayata tutunmaya çalışıyor Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 310 gram ağırlığında ve 23 santim boyunda dünyaya gelen bebek hayata tutunma mücadelesi veriyor. Dr. Mustafa Törehan Aslan, “310 gramlık bir bebek baktığımızda dünyada ve Türkiye’de aslında birkaç bebekten biri gibi gözüküyor. Tabii ki kaybedilme oranları yüksek olmakla birlikte en ufak bir şansı bile olsa, en etkili tedaviyi vermek için uğraşıyoruz” dedi.


11 Ödemiş’in Birgi’si ‘Dünyanın En İyi Köyleri’nden biri oldu İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Mahallesi’nin, merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün (BMDTÖ) açıkladığı “2022 Dünyanın En İyi Köyleri” listesine alınması sevinçle karşılandı. Milattan önce 750’den bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirtilen Birgi, Aydınoğulları zamanından kalma mimari dokusuyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Birgi, Frig, Lidya, Pers, Bergama, Roma ve Bizans dönemlerinden de izler barındırıyor. Birgi’deki konaklar, film setlerine de ev sahipliği yapıyor.

12 Kemer Country’deki acele inşaat için bir de kaçak köprü yapmışlar Demirören Holding’in Hürriyet, Posta gibi gazetelere, Kanal D ve CNN Türk gibi televizyonlara sahip olmak için Ziraat Bankası’ndan aldığı kredinin borçlarını ödememesi üzerine banka tarafından el konulan holdinge ait Kemer Country’deki golf sahalarında alel acele yapılan inşaat devam ediyor. Bu inşaatta şimdi de müteahhit firmaların inşaat alanının ortasından geçen derenin üzerine izinsiz kaçak köprü yaptığı ortaya çıktı. İSKİ, şirketlere köprünün yıkılması için 4 Ocak’a kadar mühlet verdi.

13 Uyuşturucu baronu İspanya’da yakalandı, Türkiye’de hapse girdi ”Uluslararası uyuşturucu ticareti” suçundan kırmızı bültenle aranırken İspanya’da yakalanan Atilla Önder Türkiye’ye getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk polisi takip etti, kırmızı bültenle aranan, dünyanın en önemli uyuşturucu baronlarından biri İspanya ile işbirliğiyle yakalandı, Türkiye’ye getiriliyor. Kahraman Türk polisimize tebrikler” dedi.

14 ‘Ciciş’lerin evine uyuşturucu baskını İstanbul’da polis ekipleri, kamuoyunda ‘ciciş kardeşler’ olarak bilinen Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin evine baskın düzenledi. ‘Çocuğa cinsel istismar’ suçundan 10 yıl 1 ay hapis cezası nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunan Esra Ersoy’a ait elektronik eşyalara el koyan polis ekipleri, kardeşi Ceyda Ersoy’un odasında rulo şekline getirilmiş para buldu. Pencerenin açık olmasından şüphelenen polis aşağıda ise kutu içerisinde bir miktar kokain ele geçirdi.

15 Polis otoyolda bir TIR dolusu kaçak göçmen yakaladı Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, TEM yolu gişelerinde polis tarafından durdurulan bir tırın dorsesinde çok sayıda düzensiz göçmen yakalandı. Sürücü gözaltına alınırken düzensiz göçmenlerin adli ve idari işlemler tamamlanınca geri gönderme merkezine teslim edileceği bildirildi.

Kaynak: www.10haber.net

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page