top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

21 Ağustos 2021 Cumartesi1 Üç yeni KGF kredisi geliyor, ekonomistler endişeli Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Kredi Garanti Fonu destekli yeni mekanizmaları devreye alacaklarını açıklaması; yeniden kredi genişlemesine bağlı bir büyüme planının devreye girdiği endişesini doğurdu. Londra merkezli BlueBay Asset Management stratejisti Timothy Ash, hükümetin KGF ve düşük faizli kredi genişlemesi ile sağlanan büyüme modelini “Geçen sefer gözyaşlarıyla sona erdi, bu kez de sonucunun farklı olacağından emin değilim” sözleri ile eleştirdi. Ash “Erdoğan anketlerde geride kaldı, bu yüzden kredi musluklarını tekrar açıyor” yorumunu yaptı. Ekonomist Emrah Lafçı ise “İktidarın büyüme fetişizmi ekonominin kalıcı istikrarını ve refahını sekteye uğratıyor. Seçim dönemlerinde kredilerde görülen genişleme sonuçta toplumun refahını düşürüyor” dedi. Son bir yıldır iktidarın kredi genişlemesine gitmediğini söyleyen Ekonomist Murat Kubilay ise “Muhtemelen bunun yaratacağı döviz kuru atağının farkındalar. Kısacası, bu uygulama ile dış denge ve istihdamda sınırlı ilerleme sağlanabilir, fakat önceki kredi genişlemelerine benzer agresif bir denemeye dönüştürülürse yeniden finansal şoklar yaşanır” diye konuştu.


2 BM raporu: Taliban insan avına başladı Birleşmiş Milletler’e (BM) sunulan bir rapora göre Taliban, Afganistan hükümeti veya NATO için çalışmış kişilere yönelik “insan avı” başlattı. Raporda, Taliban savaşçılarının ülkenin bazı bölgelerinde kapı kapı gezerek bu kişileri aradığı, bulamadıkları takdirde de ailelerini tehdit ettiği aktarıldı.


3 Erdoğan: Türkiye’de 300 bin Afgan göçmen var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası soruları yanıtladı. Erdoğan “Türkiye’nin ana muhalefeti Afganistan’dan Türkiye’ye 1.5 milyon göç olduğunu söyledi. Türkiye’de şu an 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur. Yapmakta olduğumuz önleyici duvarların hepsi düzensiz göçleri engellemek içindir. Suriye’den Türkiye’ye ciddi bir göç olmuştur, yaklaşık 4 milyon” dedi. Taliban’la zaman zaman görüştüklerini, gerektiğinde yine görüşeceklerini belirtti. “Birçok ülkeyle görüşmelerimiz var. Gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabiliriz, ortada bir vaka, gerçek var ve bu konuyla ilgili kapı çalındığında kapımızı açar görüşmelerimizi yaparız” diye konuştu.

4 Diyarbakır’da iğrenç olay: Babası 16 yaşındaki kızı hamile bırakmış Diyarbakır’da rahatsızlığı üzerine hastaneye götürülen 16 yaşındaki R.Ş.’nin hamile olduğu belirlendi. R.Ş.’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu öne sürdüğü babası Ş.Ş. gözaltına alındı.


5 Boğaziçi’nde vekil rektör asaleten atandı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Mehmet Naci İnci atandı. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanmasıyla başlayan tartışma ve üniversite önündeki eylemler, geçtiğimiz ay rektörün görevden alınmasıyla durulmuştu. Temmuz’da Bulu’nun yerine Prof.Dr. Mehmet Naci İnci vekaleten atanmıştı. Ayrıca Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK Başkanlığı’na seçilmesinden sonra boşalan Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne de Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı.

6 Aşısızlar sinemaya, tiyatroya, otobüse, trene PCR testiyle girecek İçişleri Bakanlığı, aşı yaptırmayan öğretmenlere, üniversite öğrencileri ve personele haftada iki kere zorunlu PCR testi yaptırılacağını duyurdu. Karar Kabine toplantısında alınmıştı. 6 Eylül’den itibaren aşı olmayan kişiler; konser, sinema ve tiyatro gibi toplu etkinliklere negatif sonuçlu PCR testini göstererek katılabilecek. Otobüs, uçak, tren veya diğer toplum ulaşım araçlarında da negatif sonuçlu PCR testi zorunlu.


7 Bakan Özer: Okullara giriş ve çıkışlar sınırlandırılacak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitim kararının ardından bakanlık yöneticileri ile bir araya geldi. Online toplantıya 81 ilin milli eğitim müdürü de katıldı. Tam zamanlı olarak 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanacağını, 1- 3 Eylül’de ise okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için uyum eğitimleri yapılacağını hatırlatan Bakan Özer “Sınıf, kantin, yemekhane gibi kapalı alanlar her gün dezenfekte edilecek. Eğitimin bir daha aksamaması için maske, mesafe ve hijyen kuralından taviz vermeyeceğiz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlarımız okula maskeyle gelecekler. Okul idareleri gerekli durumlarda ücretsiz maske temin edecek. Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin okula giriş- çıkışları sınırlandırılacak” dedi.


8 Göcek’in sürpriz ziyaretçisi Dünyadaki 7 deniz kaplumbağası türünün en büyüğü olan ve uzun yıllardır Türkiye kıyılarında görülmeyen deri sırtlı kaplumbağa geçen gün Göcek’teki Sarsala koyunda görüntülendi. Dev kaplumbağayı bir Mavi yolculuk teknesi kaptanı ile personeli cep telefonlarıyla belgeledi.


9 Tesla ‘yumuşak huylu’ robot tasarlıyor! Elektrikli araç devi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, “Tesla” adında insansı (humanoid) bir robot geliştirdiklerini ve prototipin önümüzdeki yıla kadar hazırlanmış olmasını planladıklarını açıkladı. Elektrikli otomobillerde kullanılan teknolojiyle geliştirilen robotun prototipinin bu yıl içinde hazırlanması hedefleniyor. Musk, robotun ‘yumuşak huylu’ bir yapıya sahip olacağını, çok hızlı olmayacak şekilde tasarlanacağını duyurdu.


10 Filenin Sultanları, Romanya’dan sonra Ukrayna’yı da devirdi CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası D Grubu’ndaki ikinci maçında Türkiye, Ukrayna ile karşı karşıya geldi. İkinci sette hakemin fenalaşması üzerine maçı yardımcısı yönetti. Türkiye mücadeleden 3-0 galip ayrıldı. Eda Erdem Dündar 17 sayıyla en skorer oyuncu oldu. Ebrar 16 sayıyla oynadı. İlk maçta Romanya’yı mağlup eden Türkiye, üçüncü maçını yarın İsveç ile 17.30’da oynayacak.


11 Emekli komutanlar birer birer cezaevine gönderildi 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 14 emekli generallerden bazıları teslim oldu, bazıları da gözaltına alındı. Dönemin MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç (85) ile emekli Koramiral Aydan Erol (81) ve emekli Tümgeneral Kenan Deniz (73) Silivri Cezaevi’ne konuldu. Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi (89) evinden gözaltına alınarak Çağlayan Adliyesi’ne götürüldü. Emekli Korgeneral Çetin Saner (81) Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, emekli Tuğgeneral İdris Koralp ise Bakırköy Adliyesi’ne giderek teslim oldu. Emekli orgeneraller Çetin Doğan (81) ile Çevik Bir ise (82) Muğla Cezaevi’nden İzmir 1 No’lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na nakledildi.


12 Karakolda ölümden 75 gün sonra komiser yardımcısı tutuklandı İstanbul Esenyurt’ta özel güvenlik amiri Birol Yıldırım, bir çalışanının polisle tartışması sonrası gözaltına alınması üzerine karakola gitmişti. Birkaç saat sonra karakolda öldüğü açıklanan Yıldırım’ın polisler tarafından darp edildiğine dair kamera kayıtları ortaya çıkmıştı. Ters kelepçe takılıp 25 dakika dövülen Yıldırım’ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada 75 gün sonra ilk adım atıldı. Karakolda görevli komiser yardımcısı İsmail Alperen “taksirle öldürme” suçundan tutuklandı. Polis memuru Muhammet Cihan K. ise adli kontrolle bırakıldı.


13 Köyceğiz’de yine orman yangını çıktı Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ndeki ormanlık alanda öğle saatlerinde bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanı fark eden çevredekiler yangını, orman ekiplerine bildirdi. Sarp bölgedeki yangına 8 helikopter ve 2 uçakla müdahale edildi. İlçede 29 Temmuz’da makilik alanda başlayan orman yangını, 14 günde kontrol altına alınabilmişti.


14 Akdeniz’deki yangınlarda en çok ormanını kaybeden ülke Türkiye oldu Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS) verilerine göre, bu yılki orman yangınlarında Akdeniz ülkeleri içinde en fazla kayıp veren ülke Türkiye. Yıl başından bu yana 181 bin 393 hektar ormanımızı kaybettik. 14 gün süren Muğla ve Antalya’daki yangınlarda tek başına 124 bin hektar ormanı kaybettik. Türkiye’den sonra en büyük kaybı 146 bin hektarla İtalya yaşadı. Yunanistan’ın kaybı 124 bin hektar oldu.


15 Sel bölgesinde can kaybı 81’e yükseldi 11 Ağustos’ta selin vurduğu Batı Karadeniz’den acı haberler gelmeye devam ediyor. Selden en çok etkilenen Kastamonu Bozkurt’ta hayatını kaybedenlerin sayısı 70’e yükseldi. AFAD’dan yapılan açıklamada, “Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 70, Sinop’ta 10, Bartın’da 1, toplam 81 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” denildi. Öte yandan Bozkurt’ta kayıp 26 kişiyi arama ve temizlik çalışmaları sürerken, acil olarak yıkılmasına karar verilen 20 binadan 2’sinin yıkımı tamamlandı.

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page