top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

16 Ocak 2023 Pazartesi1 İstanbul’un dev sitelerinde aidat zammı isyanları başladı Site ve apartman aidatlarına yapılan zamlar artık eylemlerle protesto edilir oldu. İstanbul Büyükçekmece’de 3 bin kişinin yaşadığı sitede yönetimin 500 TL’lik site aidatına yaklaşık yüzde 200 oranında zam yaparak 1,415 TL’ye çıkarması site sakinlerini isyan ettirdi. 806 daireli dev sitede oturanlar, yapılan zammın haksız ve hukuksuz olduğunu ileri sürerek eylem yaparak yönetimi istifaya çağırdı. Bir başka eylem Başakşehir Kayaşehir’deki 1,340 daireli dev sitede yaşandı. Burada da yönetim aidatlara yüzde 85 oranında zam yaptı. Alt gelir grubu ve emeklilerin yaşadığı sitede, zam oranlarına tepki için site sakinleri eylem yaptı.


2 İddia: Mehmet Şimşek yakın çevresine “Sürekli para basılıyor, böyle enflasyon düşer mi” demiş Eski ekonomiden Sorumlu Bakan ve eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte bir açılış töreninde görüntülenince hemen “Ekonominin başına geliyor” yakıştırmaları yapılmıştı. Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre Şimşek bu bir araya gelmeyle ilgili olarak, “Ben istemedim, Erdoğan’ın adamları ayarladı” demiş. Aynı habere göre Şimşek, enflasyonun düşeceği tezlerine de katılmıyor, “Sürekli para basılıyor, halen de basılacak gibi görünüyor. Böyle enflasyon mu düşer? BİM’e, A-101‘e baskı yapmakla, ‘Fiyatları indirin, zam yapmayın’ demekle enflasyon düşmez. Bildiğim bir marketin kar marjı sadece yüzde 4. Nereye kadar ‘Zam yapmayın’ diyebilirsiniz” diyormuş. Şimşek, yeniden ekonominin başına geleceği veya başka bir görev alacağı yönündeki yorumlara da şu karşılığı vermiş: “Dönmem. Ancak bana bir görev verilse bile (Erdoğan’ı kastediyor) bana bırakmaz, bırakamaz. O yüzden dönmemin bir anlamı olmaz.”3 Kılıçdaroğlu: Bay Kemal’in kavgası adaleti getirme kavgasıdır CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de Roman Buluşması’nda konuştu. Kılıçdaroğlu “Romanların hakları uzun süre görmezden gelindi. Kimsenin inancı, kimliği, yaşam tarzı ayrımcılık nedeni olmamalıdır. Herkesin kimliğine, yaşam tarzına, inancına saygı göstermek bütün siyasetçilerin ortak görevi olmak zorundadır. Bu görevi yapıyorum. Hepinize saygı duyuyorum ve sizden bir şey istiyorum. Sandığa gidince CHP’den yana tavır bekliyorum. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Roman milletvekilini CHP meclise getirdi. O yüzden CHP’ye benim sahip çıktığım gibi, siz de sahip çıkmak zorundasınız” diye konuştu. ‘Kemal Başkan’ sloganlarına teşekkür etti. Tüm kavgasının Türkiye’ye adaleti getirmek olduğunu anlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Halk Konut Projesi’nin temel atma töreninde de konuşan CHP lideri deprem vergilerinin nereye harcandığını bulma sözü verdi.


4 Paris’te scooter referandumu, Kadıköy’de kriz Fransa’nın başkenti Paris’te vatandaşlar elektrikli scooterların şehirde kalıp kalmaması yönünde oy verecek. The Guardian’da yer alan habere göre Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, yetkililerin elektrikli scooterların yasaklanması yönünde görüşü olduğunu söylese de kararın vatandaşlara bırakılacağını söyledi. Başkent Paris’te elektrikli scooterların sık sık kaldırımda sürme yasağını deldiği, yolları kapatacak şekilde bırakıldığı biliniyor. Parislilere elektrikli scooter kararının 2 Nisan’da sorulması bekleniyor. Benzer bir durum İstanbul Kadıköy’de de gündemde. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, scooter sayısının yasal sınıra inmemesi halinde ilçedeki tüm scooterları toplayacaklarını söyledi. İstanbul’daki scooter sayısı 30 bini aşarken Kadıköy’de nüfusun 200’de birine scooter izni verilmişti. Ancak Kadıköy’deki scooter sayısı olması gerekenin 4 katına ulaştı. 5 Dünyaya düşen göktaşının içinden organik hayatın yapı taşları çıktı İngiltere’nin Gloucestershire bölgesine 2021’de düşen bir meteoru inceleyen Londra Üniversitesi uzmanları, meteorun içinde organik hayatı başlatmak için gereken. temel yapı taşlarını keşfetti. Yayınlanan bilimsel makalede, meteorun bir zamanlar üzerinde ciddi miktarda su bulunan güneş sisteminin dışından bir asteroidin parçası olduğunun anlaşıldığı, bu sebeple de organik hayatın başlaması için gereken amino asit ve proteinlerin bulunduğu anlatıldı. Londra Üniversitesi’nin konuyla ilgili açıklamasında, bu türden meteorların nadir görüldüğü söyleniyor. Dünyada hayatın nasıl başladığına dair teorilerden biri de, hayatın başlaması için gereken temel yapı taşlarının uzaydan gelmiş olabileceği. Ancak bu bulunan meteorun ait olduğu iddia edilen asteroiddeki şartlar esasen dünyada da mevcuttu.

6 200 yıl sonra bir ilk: Ermeni Patrikhanesi bir kişiyi aforoz etti Ermeni Patrikhanesi, kuyumcu Levon Gagaçyan’ın Patrik Sahak Maşalyan ve din insanları hakkında ortaya attığı iddialar üzerine kendisine tanınan bir haftalık sürede ‘tövbe’ etmemesi nedeniyle aforoz edildiğini duyurdu.


7 Fenerbahçe uzatmalarda üç puanı aldı Süper Lig’in 19. haftasının kapanış maçında Gaziantep FK, sahasında Fenerbahçe’yi konuk etti. Enner Valencia ile 8. dakikada öne geçen Fenerbahçe, 55. dakikada Stelios Kitsiou’nin golüne engel olamayınca mücadele uzun süre 1-1 berabere devam etti. Uzatma dakikalarında sahneye çıkan Valencia 90+1. dakikada takımının ve kendisinin ikinci golünü kaydederek, Fenerbahçe’yi galibiyete taşıdı. Gaziantep FK’de Angelo Sagal, 70. dakikada kırmızı kart gördü. Devre arasında sahaya giren bir taraftar, ısınma çalışmaları yapan Gaziantep’li oyunculara doğru koştu. Güvenlik güçlerinin yakaladığı taraftar saha dışına çıkarıldı. Bu sonucun ardından Fenerbahçe puanını 38’e yükseltirken, Gaziantep 19 puanda kaldı. Fenerbahçe Teknik Direktörü Jesus oyuna aldığı futbolculardan en iyisinin Rossi olduğunu söyledi. “Arda Güler girdikten sonra bir kişi fazla oynamamızın etkisiyle iyi performans sergiledi” dedi. Bu Fenerbahçe taraftarının tepkisini çekti. Gaziantep’in hocası eski Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut ise futbolcularının 1.5 aydır maaş almadığını söyledi.

08 Boğaziçi mezunları pazar günü eylemdeydi Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün üniversiteden çıkarmak istediği Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), bu duruma tepki göstermek için mezunlar ile birlikte ‘Ayakta kal Boğaziçi, yerinde kal BÜMED’ yazılı dövizler ile sosyal tesislerde toplandı. “Boğaziçi Üniversitesi fethedilecek bir kale değildir” diyen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve mezunlar, rektöre istifa çağrısı yaptı.

09 TV100 SADAT reklamını alan iki yöneticiyi kovdu, sahibinin Çakıcı ile fotoğrafı ortaya çıktı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uğur Dündar’ın konuğu olduğu programda SADAT’ın 8 saniyelik reklamına yer vermesi nedeniyle eleştirilen TV100, Reklam Genel Müdürü ile yayın sorumlusunun işine son verdiğini duyurdu. TV100’ün patronu Necat Gülseren’in ise daha önce Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile fotoğrafları ortaya çıktı. Fotoğrafın Çakıcı tarafından Twitter’da 12 Kasım 2020’de “Alaattin Çakıcı, Four Seasons otelde dostlarıyla akşam yemeğinde birlikte. Necat Gülseren, Cihan Çakıcı, Tevfik Karaaslan, Veysi Nazlıcan” notuyla paylaşılmış. SADAT başkanı Melih Tanrıverdi ise Kılıçdaroğlu’nun “O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz” sözlerine yanıt verdi. Tanrıverdi “Kim derdi Kılıçdaroğlu bin beş yüz liralık bir reklama mağlup olacak diye. Biz aklımızın zekatını versek sen ihya olursun” dedi. Reklamı nasıl yayınlattıklarını uzun uzun anlattı.

10 Bahçeli’den 6’lı Masa’ya çağrı: Erdoğan’ın yanında el ele verelim MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin Kızılcahamam’da düzenlenen kampının kapanışında konuştu. Altılı masaya çağrı yapan Bahçeli “Toplanıyorlar, dağılıyorlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne iftira atıyorlar. Altılı masa darmadağındır. Her bir parti kendi çıkarının peşine düşmüştür. Serok Ahmet pazarlık gücünü yükseltmek, ne alırsam kar mantığıyla altılı masanın başlıca hizip odağına dönmüştür. Altılı masa kriz girdabına yuvarlanmıştır. Serok ve selamsız Babacan başta tüm zillet partileri altılı kumar masasına çökmüşler. Utanç verici bir tablo karşımızdadır. Altılı masa oynatacağı kukla aramaktadır. Anlaşılan bu yükün altından kalkamayacaksınız. Gelin vazgeçin bu sevdadan. Cumhurbaşkanı adayı için hep birlikte Erdoğan’ın etrafında tek yumruk olalım, onu sahiplenelim, yeni bir sayfa açalım” dedi. Kılıçdaroğlu’nun “Komuta kademesi haddini bilsin, siyaset askerin işi değildir” sözüne de tepki gösteren Bahçeli “Haddini bilmesi gereken kişi, askere düşmanlık yapan yandan çarklı Kılıçdaroğlu’dur. Komuta kademesinin alkışladığı Cumhurbaşkanı ve başkomutandır. Ne yapsalardı, sırtlarını mı dönselerdi? Devlet ve rejim krizi mi çıkarsalardı? Kılıçdaroğlu, PKK’ya sözcülük yaptığının ne zaman farkına varacaktır? Askere düşmanlık, düşmana askerliktir” diye konuştu. Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Bahçeli’nin bu sözlerine “Demek ki Bahçeli’nin desteği yetmiyor, Perinçek’in desteği yetmiyor. Beşli çetenin desteği yetmiyor. Birtakım karanlık yapıların desteği yetmiyor. Ankara’da gencecik insanları öldürenlerin desteği yetmiyor. Bizden destek istiyor. Hadi başka kapıya!” yanıtı verdi.

11 Babacan: Seçim sabahı uyanınca ‘Bu kabustu’ diyeceğiz Ali Babacan, partisinin Ankara’da düzenlenen ‘DEVA Türkiye’si’ programında 22 ayrı eylem planını tek tek özetledi. Seçim tarihi belli olmamasına rağmen ilk kez bir partinin hükümet programını en ufak detayına kadar açıkladığını belirtti. Salonda Cumhurbaşkanı Babacan sloganları atıldı. Erdoğan’ı eleştiren Babacan “Dört buçuk yıldır bu ülkenin ekonomisini batırdın. Seçime dört ay kala mı hatırlıyorsun ekonomiyi, adaleti. Dürüst ve ehil kadrolar olmazsa olmaz. Kararları istişareyle almazsan olmaz. Adaleti tesis etmezsen olmaz. Olmayacak. 2001’de beraber yola çıktığımız Erdoğan sözünden döndü. Külliyenin tepesine çıktı ve ‘yıkın bunu diyerek’ demokrasiye gözünü dikmeye başladı. Yola çıkarken kendisine milyonlarca insan destek vermişti, yola ne için çıktığını unuttu. Güç yozlaştırıyor. Ben artık orada duramazdım” dedi. Toplumun büyük kesiminin ortak endişesinin bulunduğunu ifade eden Babacan “Bu iktidarın uygulamalarından, çocukların yarınlarını mahvetmesinden endişe etmeyin artık. Biz buradayız ya rahat olun. Hepsi geçecek. Seçimlerin yapıldığı gece var ya, o gece rahatça herkes yastığa başına koyacak. Uyanınca bir su içeceğiz ve ‘bu kabustu’ diyeceğiz. İnanın o günleri yaşayacağız” diye konuştu.

12 Akşener seçim kampanyasının ilk videosunu paylaştı İYİ Parti lideri Meral Akşener, 2023 seçimleri için partisinin başlattığı kampanyanın ilk videosunu sosyal medya hesabında paylaştı. Videoda, Ak Parti iktidarının devletin adaletini sarsan çıkışlarına ve Akşener’in bu çıkışlara yönelik tepkilerine yer verildi. Türkiye’nin bir gecede çıktığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına dair Akşener’in, “İYİ Parti iktidarında daha çayım masaya gelmeden İstanbul Sözleşmesi yeniden yaşatacak” sözü hatırlatıldı. Fazla maaş alan Cumhurbaşkanı danışmanlarına ve genel müdürlere ilişkin de Akşener’in “Yan gelip yatan danışmanlar, sarayda oturanlar, bir ayda 60 bin lira elektrik faturası gelen bir çiftçi; işte sözün bittiği yer” tepkisine yer verildi.

13 3. ittifak ilk mitinginini Kartal’da düzenledi: Seçimlere damga vuracağız HDP, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) kurduğu Emek ve Özgürlük İttifakı ilk mitingini İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenlendi. Miting halen Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın Twitter üzerinden duyurduğu sürprizle başladı. Demirtaş’ın sözlerini yazdığı “Emekçiyiz Biz” şarkısı miting alanında dinletildi. Mitingde tüm liderler sırasıyla konuştu. HDP eş genel başkanı Pervin Buldan “7 Haziran’da başlayan bir başarı hikayemiz var. Bu başarı hikayesini şimdi ülkeyi yönetme hikayesine dönüştüreceğiz. Halklarımızla, dostlarımızla, bileşenlerimizle, ittifaklarımızla birlikte seçimlere damgamızı vuracağız. Bizim mücadelemiz İstanbul kadar sağlam, büyük ve kararlıdır. Bizim ittifakımız İstanbul kadar güzeldir ve İstanbul’un bahçesidir” diye konuştu.

14 Erdoğan: Bunlar yanımızda kaldılar ama bir şey öğrenememişler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla programında gençlerle bir araya geldiği programın görüntüleri dün paylaşıldı. DEVA Partisi lideri Ali Babacan ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Erdoğan “Bunlar yanımızda bu kadar kaldılar ama hiçbir şey öğrenememişler. Çünkü üst üste bunca seçimler kazanmış bir AK Parti var. Bunlar da güya işte bizimle beraber bu yolda yürüdüler ama bir şey öğrenememişler” dedi.

15 Baykar tartışmasına Soylu da katıldı: Babacan ya hain, ya embesil ya zübük TB2 ve Akıncı İHA’ları üreten, Kızılelma adlı jet motorlu İHA’yı üretime hazırlanan Baykar’ın teknoloji lideri ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın muhalefetin seçimleri kazanması halinde savunma sanayiine yönelik projeler için endişe taşıdığını açıklamasından sonra DEVA lideri Ali Babacan “İşleri iyi yapıyorlarsa, maliyetleri uygunsa hiç korkmasın. Örtülü, gizli saklı işleri yoksa hiç korkmasınlar. Ama buralarda zayıflık varsa o zaman korksunlar” demişti. Tartışmaya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Twitter’da yazan Soylu,”İnsansız hava araçları Türkiye’nin terörle mücadele tarihini değiştirdi. Hele Bayraktar İHA, dünyanın önünde selam durduğu oyun değiştirici bir mucizedir. Saldıranlar, ya ajandır, ya haindir, ya embesildir… Ordumuza kimyasal silah iftirası atan bir kişiye “Geçmiş olsun” diyebilen, bu sıfatların hepsini üzerinde taşır. Amerika’nın çocukları, çaresiz zübükler…” dedi. Benzer şekilde Twitter hesabından açıklama yapan Bozdağ da “Kurulduğu günden beri devletten ve özel sektörden tek bir kuruş kredi ve nakit hibe almamış, kendi yatırım ve kazançlarıyla büyük başarılara imza atmış, pek çok ülkeye ihracat yapan 40 yıllık Baykar’a dil uzatmak, kara çalmak, sadece Türkiye düşmanlarını sevindirir. Milletimiz ve ülkemizin güvenli ve güçlü geleceği için Baykar’ı kuranlara, geliştirenlere, dünya markası yapanlara ve Baykar çalışanlarına gönülden teşekkür ediyorum. Kervan yürüyecek, hem de müfterilere rağmen. Müfterilere en güzel cevabı da Sayın Haluk Bayraktar vermiş” paylaşımında bulundu. Haluk Bayraktar da devletten tek kuruş almadıklarını açıkladı.

15 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page