• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 15 Haber

14 Ekim 2021 Perşembe1 Biz uyurken dolar 9.18’e fırladı; sebebi Merkez Bankası’ndaki gece yarısı operasyonu Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dün öğleden sonra saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Daha önce Kavcıoğlu ile Erdoğan’ın arasının açık olduğu söylentileri vardı, bu ziyaret söylentilere bir cevap gibi yorumlandı. Ancak daha sonra ziyaretin sebebi anlaşıldı: Gece geç saatlerde çıkan bir Cumhurbaşkanlığı kararıyla Merkez Bankası’nın iki başkan yardımcısı ile Para Kurulu’nun bir üyesi görevlerinden alındı, yerlerine yeni isimler atandı. Görevden alınan isimlerden biri de, Kavcıoğlu’nun yerine bankaya başkan olarak atanacağı söylenen Semih Tümen’di. Bu değişiklik üzerine, dün gündüz piyasalarda 9.10 kuruşa kadar tırmanan dolar, görece sığ Uzak Doğu piyasalarının açılmasıyla yükselmeye başladı ve 9.18’i gördü. Bu haber yayına hazırlanırken doların fiyatı Uzak Doğu piyasalarında 9.16’ydı; Türkiye piyasası açılınca ne olacağını göreceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gece yarısı kararı siyasilerden ciddi tepki gördü. Ali Babacan eski önerisini tekrarladı, “Kendinizi başkan atayın olsun bitsin” dedi. Gazeteci ve ekonomistler de kararı yorumladı. T24’ün ekonomi yazarı Barış Soydan, doların yükselişinin ardındaki 5 temel nedeni anlattı. Merkez Bankası Para Piyasaları Kurulu, 21 Ekimde toplanıp politika faizi hakkında karar verecek.


2 Akşener: İyi Parti de facto iktidar partisidir, sıkı dur Erdoğan, Başbakan geliyor İYİ Parti lideri Meral Akşener, grup toplantısında Erdoğan’ın “Muhalefet, Türkiye’nin bu salgın sürecini, çok daha başarılı bir şekilde yönetmesini sağlayacak tek bir teklif dahi getirmedi” sözlerine yanıt verdi. Salgının en başından beri ortaya koydukları önerileri hatırlatan Akşener “İYİ Parti, Allah şahit gümbür gümbür geliyor. Milletimizin iradesini yeniden iktidar yapmaya geliyoruz. Hizmet nasıl yapılırmış cümle aleme göstermeye geliyoruz. Sıkı dur, Sayın Erdoğan Başbakan geliyor” dedi. İYİ Parti lideri “Erdoğan belli ki artık sürmenaj olmuş durumdasın, partin gibi sen de tükenmişlik sendromu yaşıyorsun. Bir cumhurbaşkanının yaşadığı hafıza sorunu milli bir meseledir. B vitaminini ihmal etmemesini, basketbol oynaması yerine sudoku çözmesini tavsiye ediyorum. Erdoğan’a soruyorum. Biz bu doğalgazı Putin’le kurduğun kankalığa rağmen neden bu kadar fahiş fiyata alıyoruz?” diye konuştu.

3 Çekya’da muhalefet nasıl kazandı? Orta ve Doğu Avrupa’da bir dizi popülist siyasi lider var. Bunlardan biri de Çekya Başbakanı Andrej Babis’ti ama o hafta sonu yapılan seçimlerde yenilgiye uğradı ve iktidardan düştü. The New York Times gazetesi, Babis’in uğradığı yenilginin diğer popülist liderlerin iktidardan düşürülmesi için bir yol haritası sağlayabileceği görüşünde. Gazetenin haber analizinde Çekya’da birbirleriyle aralarında ciddi görüş farkları olan muhalefet partilerinin Babis’i devirmek için nasıl bir araya gelip birlikte hareket ettiği ayrıntılarıyla anlatılıyor. Macaristan’ın güçlü popülist lideri Viktor Orban’a karşı da muhalefet bir araya gelip tek bir ortak aday üzerinde anlaşınca yerel seçimlerde ciddi bir zafere imza atmıştı.

4 TÜGVA Başkanı: İçimize sızan FETÖ’cüler sahte belge üretti Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın kamu kurumlarına yapılan atamalarda aracılık yaptığı iddiaları üzerine TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu belgelerin sahte olduğunu savunarak “Yayınlanan sözde belgelerin TÜGVA ile alakası veya ilgili yoktur. Zaten belge diye oluşturulmuş şeyler sonradan masa başında kurgulanmış, kumpas belgeleridir” demişti. Eminoğlu, dün de Cüneyt Özdemir’in canlı yayınına katıldı, vakfa sızan FETÖ’cülerin içeriden aldıkları verilerle sahte evraklar ürettiklerini anlattı. Eminoğlu yayının bir yerinde Gazeteci Metin Cihan’ın yayınladığı belgeler hakkında “Bir kere içeriden belgeleri almış bu adam, sızdırmış, kendisine yedek yapmış ve şu anda ifşa ediyor. Zaten yola buradan çıkarsak bile bunların ne kadar tehlikeli olduğunu, bu zihniyetin ne kadar sıkıntılı olduğunu buradan görmüş oluruz” dedi. Bu sözleri bazı medya organlarında “TÜGVA Başkanı belgelerin gerçek olduğunu kabul etti” başlıklarıyla yayınlanınca da çok kızdı.

5 GazeteDuvar’da kriz, yayın yönetmeni Ali Duran Topuz bıraktı Türkiye’nin en çok takip edilen internet haber sitelerinden olan GazeteDuvar’da iki sürpriz istifa yaşandı. Kurulduğu tarihten bu yana yayın yönetmenliğini yürüten Ali Duran Topuz ile Duvar English Genel Yayın Yönetmeni Cansu Çamlıbel istifa etti. Topuz Twitter’da “Hakkınızı helal edin. Bir kişiye hakkım helal değil. O kendisini gösterecek” dedi. Topuz’un ardından Gazete Duvar’da imzası gözüken çok sayıda isim de ardı ardına açıklamalarla sitede yazmayı bıraktıklarını açıkladı.


6 Monica Belluci tiyatro sahnesine geliyor ‘Maria Callas: Mektuplar ve Anılar’, dünyaca ünlü İtalyan oyuncu Monica Bellucci’nin performansı ile 14 Aralık’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak.

7 Çavuşoğlu: Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’den yapılan saldırı ve şehit haberleri sonrasında hem ABD’yi hem de Rusya’yı hedef aldı. Çavuşoğlu “PKK/YPG terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde saldırılarını artırdığını görüyoruz. ABD ve Rusya ile bir mutabakata varmıştık. Her iki ülke bu bölgedeki teröristleri en az 30 kilometre güneye çıkartacaklardı. Rusya, Tel Rıfat bölgesinde ve Münbiç bölgesindeki PKK’lıları temizleyecekti. Bu sözler maalesef tutulmadı. Dolayısıyla son yapılan saldırılarda ABD ve Rusya’nın sorumluluğu var. Bunlar sözlerinde durmadığına göre ve teröristler saldırılarını artırdığına göre bizim de yapmamız gereken kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir” diye konuştu.

8 Jigololuğa heveslenen 68 erkek daha dolandırıldı Kurdukları internet siteleri aracılığıyla kısa sürede zengin olma hayali kuranları tuzaklarına çeken bir çete daha çökertildi. Sanal jigolo sitesi aracılığıyla 68 kişiyi dolandırdıkları belirlenen 8 kişi, gözaltına alındı. Mersin merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonda şüphelilerin 1 milyon 100 bin lira dolandırdıkları tespit edildi.


9 Selim İleri hastaneye kaldırıldı Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü aldıktan sonra kendisini kötü hissettiği için törenden erken ayrılan Türk edebiyatının usta isimlerinden 72 yaşındaki Selim İleri evinde rahatsızlandı. Yüksek tansiyona bağlı olarak beyninde damar tıkanılığı oluşan ünlü yazar İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı. İleri, 5 Mart’ta da aynı sebeple hastaneye kaldırılmıştı.


10 Kaptan Kirk bu kez gerçekten uzaya çıktı Efsane dizi Uzay Yolu’nda Kaptan Kirk karakterini canlandıran ABD’li oyuncu William Shatner, gerçek bir uzay yolculuğuna çıktı. Blue Origin şirketinin fırlattığı kapsülde yer alan Shatner, 10 dakikalık yolculukla 106 kilometre yüksekliğe çıktı. 90 yaşındaki oyuncu uzaya giden en yaşlı kişi oldu. Shatner’a yolculuğunda Blue Origin şirketi başkan yardımcısı Audrey Powers, yeryüzü uzay fotoğraflama şirketi Planet’in kurucu ortağı Chris Boshuizen ve Fransız sağlık yazılımları şirketi Dassault Systèmes yöneticilerinden Glen de Vries eşlik etti. Burada Shatner’in kısa süreli uzay yolculuğuyla ilgili bir video da var.


11 Bilal Erdoğan: TÜGVA’yı kıskanıyorlar TÜGVA tartışmaları sonrası vakfın kurucusu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ilk kez konuştu. “Bizi kıskanıyorlar. İddiaların hepsi iftira” dedi. Ve şunları söyledi: “Kutuplaşma diye bir şey çıkardılar. Vahdet inancının mirasçılarıyız. ‘İnsanlık dinler olursa gelişemez’ diyen bir inanış var. Gelişir, ilerler. Bak, Selçuk Bayraktar’dan biliyoruz. Dindar mı, dindar! Namazlı mı namazlı! Her türlü bu kendini aydın sanan karanlıkların yobazlık dediği her şeyi yapıyor ama şu anda dünyada yanına yaklaşabilen yok. Böyle olsak daha iyi değil mi? Batı’da intiharlar artıyor, aile kayboldu. Avrupa’nın geleceği karanlık. Benim uzmanlık alanım, doktora alanım Avrupa. Avrupa diye bir şey kalmayacak. Lider denilecek bir tane adam yok. Bunlar inançsız toplumların yaşamaya mahkum olduğu meseleler.”


12 Florya’da el konulan yurt binası da TÜGVA’ya tahsis edilmiş Büyükada ve Üsküdar’dan sonra TÜGVA’ya kiralanan Florya’daki yurt da tartışma konusu oldu. İBB, yapımına Florya Araştırma İlim Kültür Hizmet Derneği tarafından başlanan yurt binasını derneğin talebi üzerine 2015’te devraldı. 15 milyon TL harcayarak 2017’de bitirdi. Dernek 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatıldı. Mevcut yurt binası aynı yıl TÜGVA’ya devredildi ve halen işletiliyor. TÜGVA’nın Türkiye genelinde işlettiği yurt sayısı 40’ın üzerinde.


12 Yeni belge: TÜGVA kendi yöneticisini de fişlemiş Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Lise Koordinatörü Okan Özer’in sızan belgelerde, “Menfaatçi bir kişiliği var. Olumsuz. Saadet Partili” denilerek fişlendiği ortaya çıktı. T24 haber sitesinin Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, “10 Soruda TÜGVA” başlığıyla bir derleme hazırladı.

13

Van’da iki İran ajanı MİT tarafından yakalandı MİT, İran istihbaratının eski asker M.A’nın İran’a kaçırılması için 30 bin dolarlık bütçeyle Van’da tim oluşturmaya çalıştığını tespit etti. İran ajanlarının talimatıyla M.A.’nın eşi M.E’ye kaçırma olayına yardım etmesi karşılığında 10 bin dolar teklif edildiği, kabul etmemesi halinde ise İran’da yaşayan ailesine zarar verecekleri tehdidinde bulundukları belirlendi. M.A’yı araçla İran’a kaçırmak üzere 2 ajanın 24 Eylül’de Van’a geldiği öğrenildi. MİT ve Emniyet ortak operasyon düzenledi. M.A’nın evine girmeye çalışan İran vatandaşı S.S. ve Türk vatandaşı M.E.A gözaltına alındı. 6 Türk vatandaşı daha yakalandı.


14 Türkiye Fatih tuğralı ‘vakfiye’ için Interpol’e başvurdu Londra’da müzayedede satışa çıkarılacak Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın tuğrası bulunan Zağanos Paşa Vakfı’nın vakfiyesinin 1918-1920 yıllarında İngilizler’in İstanbul’u işgali sırasında kaçırılan eserlerden birisi. Balıkesir’de bulunan Zağanos Paşa Vakfı’nın kuruluş amacı ve kuruluş şartlarının yer aldığı Hicri 866 tarihli (1462) vakfiye, ‘Besmele’ ile başlıyor. Arapça el yazısı ve siyah mürekkeple yazılan vakfiyede ayrıca vakıf kurucularının isimleri bulunuyor. Kırmızı dokuma ile kısmen güçlendirilen vakfiyenin son satırında da tarih yer aldı. 114 santim uzunluğunda ve 20,5 santim genişliğindeki eserin açılış fiyatı 80 bin paund (980 bin TL). Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü eserin Türkiye’ye iadesi için Interpol nezdinde çalışma başlattı.


15 Prof. Şahin ve Dr. Türeci Selanik’te Atatürk Evi’ni ziyaret etti Ödül almak için Yunanistan’a giden Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin, Selanik’teki Atatürk Evi’ni ziyaret etti. Anı defterine duygularını yazan Türeci ve Şahin “Atatürk’ün doğduğu yeri ziyaret etmek, Türk kökenli bilim insanları olarak bizler için bir onurdur. Atatürk, modern Avrupa’nın öncü liderlerinden biri olarak özgür düşünce ve bilimin insanlık için taşıdıkları temel değeri anladı. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.10haber.net

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör