top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

18 Ekim 2021 Pazartesi1 Erdoğan: Kılıçdaroğlu’nun sözleri açıkça bir suçtur! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara seslenerek “Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa pazartesi itibariyle durun. Kurumları bir şahsın ve ailenin ahırına dönüştürenler hesap verecek. Sizler hala kendinizi bu pislikten sıyırma şansına sahipsiniz. Bu şansı kullanın” dediği video büyük tartışma yarattı. Kurmaylarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu sözlere tepki gösterdi. Afrika ziyaretinden önce konuşan Erdoğan “Bu açıklama CHP zihniyetinin vesayet zihniyeti olduğunun açık bir itirafıdır. Bürokrasiyi seçilmiş hükümete karşı çıkmaya davet etmek vesayet çağrısından başka bir şey değildir. Tabii, bu CHP zihniyetinin ilk böyle bir çılgınlığı da değildir. Bu kamu düzenine ciddi bir tehdittir. Şimdi bir de tarih veriyor. Hadi bakalım, göreceğiz. Ne yapacağını göreceğiz. Bu sözleri aynı zamanda açıkça bir suçtur. Sen bu ülkenin memurlarını nasıl tehdit edersin” diye konuştu. Erdoğan ayrıca Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun Kılıçdaroğlu’na aynı gün randevu vermesini, kurumun bağımsız olmasının göstergesi olduğunu savundu. Erdoğan’ın soruları önündeki kağıttan okuyarak cevaplaması da sosyal medyada gündem oldu.


2 Kılıçdaroğlu sözlerinin arkasında: Çok az zamanları kaldı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Yerel Medya Çalıştayı’nda bürokratlara çağrısını yineledi. “Kamuda görev yapan kişi bir ailenin ya da bir partinin militanı olamaz. Bir kez daha söylüyorum: Kanun dışı talimatları kim yerine getirirse, fakirin fukaranın cebine kim elini atarsa, onun karşısında olacağım, yanında Erdoğan dahi olsa. Gidip oy verebilir ama görevini yasalar çerçevesinde yapması gerekir. Kirli işlere bulaştı ise de sıyrılmak için çok az zamanı kaldı” diye konuştu.


3 Erdoğan da 20 yıl önce bürokratlara çağrı yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP liderine gösterdiği tepki sonrası 2001’de yaptığı bir açıklama sosyal medyada gündem oldu. 20 yıl önce Ak Parti grup toplantısında konuşan Erdoğan “Devletin imkanları, belli bir siyasi parti veyahut da siyasi maksatlı operasyonlar için kullanılıyor. Devletin bürokratlarına suç işlettiriliyor. Bütün bunlardan sorumlu olan hükümet üyeleri, kendileriyle görüşen arkadaşlarımıza, olaylara el koyacaklarını söylemelerine rağmen, gözaltında bulunan vatandaşlarımıza kötü muamele günlerce sürmüştür. Buradan açıkça ilan ediyorum, bu işleri yapanlar, yaptıkları hukuksuz ve ahlaksız her türlü faaliyetin altında ezilecekler” demişti.


4 Kulislerdeki iddia: Hazine Bakanı Elvan istifadan dönmüş Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın görevinden istifa etmeyi düşündüğüne dair bir kulis haberi dün ortalığı karıştırdı. OdaTV’de yayınlanan, herhangi bir kaynağa dayanmayan, yegane delil olarak da Lütfi Elvan’ın katıldığı bir düğünde yüzünün asık olmasını gösteren haber dün yalanlanmadı. T24 haber sitesinin ekonomi yazarı Barış Soydan, bu kulis haberin doğruluğunu bilemeyeceğini söylediği ama Lütfi Elvan’ın artan rahatsızlıklarını anlattığı bir yazı yazdı.

5 Küresel enerji fiyatları neden artıyor? Türkiye nasıl etkilenecek? Salgın sırasında dünya çapında bozulan tedarik zincirleri arasında belki en az dikkat çekeni enerji piyasasında yaşananlardı. Petrol ve doğal gaz fiyatları bu dönemde endüstriyel tüketimin de azalacağı beklentisiyle düştü. Ancak gelişmiş ülkeler salgın etkisinden çıktıkça bu kırılan tedarik zinciri etkili olmaya başladı, özellikle Avrupa ve Çin için enerji arzı talebi karşılayamadı ve fiyatlar hızla artmaya başladı. Türkiye’de ise durum iki sebeple daha da karmaşıktı: Bir yandan enerji ithalatı artıyordu bir yandan da enerji ithalatında kullanılan doların fiyatı. O yüzden elektrik ve doğal gaz fiyatları artmaya başladı ama uzmanlara göre dünya çapındaki artışın ve dolar kurundaki değişimin tamamı henüz tüketiciye yansımadı.Dün Anadolu Ajansı enerji fiyatlarının hangi ülkede tüketiciye ne kadar yansıdığına dair çarpıcı bir grafik ve haber yayınladı. Burada da görülüyor, Almanya, İngiltere gibi ülkelere kıyasla Türkiye’de artış daha sınırlı kalmış, aradaki farkı Hazine üstlenmiş, yani bütçe açığı yaratılmış. BBC Türkçe’den Özge Özdemir çok sayıda enerji uzmanıyla konuşarak çarpıcı bir haber derlemiş.

6 Erdoğan: F-16 vermeyi ABD teklif etti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika gezisi öncesinde yaptığı açıklamada ABD’nin Türkiye’nin F-35’ler için yaptığı ödemenin karşılığında F-16’lar vermeyi teklif ettiğini söyledi. “Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD’nin böyle bir teklifi söz konusu oldu” dedi. Reuters tarafından yayınlanan analizde ABD Kongresi’nden bu alıma onay çıkmasının zor olduğu belirtildi. “İki ülke arasında Suriye, Doğu Akdeniz, Halkbank ve insan hakları nedeniyle son 5 yılda eşi benzeri görülmemiş bir kargaşa yaşandı. S-400 alımı bu çatlağı derinleştirdi” denildi.


7 Suriye’de yeni Anayasa için Esad ve muhalefet anlaştı Suriye’de 10 yıllık kanlı iç savaşta kritik bir dönemeç aşılıyor. Şam yönetimi ile muhalefet, Anayasa reformu için bir taslak süreci başlatma konusunda anlaştı. Anlaşmayı BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen duyurdu.


8 Trabzon Fenerbahçe’yi 3-1 yenip zirveye çıktı, Başkan Ali Koç ayaklanma çağrısı yaptı Fenerbahçe deplasmanda henüz 3. dakika golü buldu. 23. dakikada Kim Min-Jae kırmızı kart gördü. Sonrasında Bakesetas durumu 1-1’e getirdi. Bitime 3 dakika kala VAR incelemesi sonrası Szalai’nin Cornelius’a yaptığı harekete penaltı kararı verildi. Trabzon 2-1 öne geçti. Uzatmalarda bir gol daha bulan Trabzonspor liderliğe yükseldi. Ancak maç sonrası Fenerbahçe cephesinde hakem Ali Şansalan’a büyük öfke vardı. Teknik Direktör Pereira maç sonu hakeme tepki gösterdi. Szalai “Onun hakkında bir şey demiyorum. Herkes gördü” diye konuştu. Ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen “Sen kural tanımaz bir hakemsin” dedi. Sosyal medyada sarı lacivertli taraftarlar Şansalan’ı yerden yere vurdu. Fenerbahçe de resmi internet sitesinden Şansalan’a tepki gösterdi. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da “Bir hakem mimiklerinden tuttuğu takımı ele verir mi? Buraya art niyetle bir operasyon çekmeye birini yollasaydınız buna benzer bir performans olurdu. Camiamız için artık ayaklanma zamanı. Bu düzeni yıkmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.


9 Kadın sanılan ödüllü romanların yazarı üç erkek çıktı İspanya’da ünlü gerilim romanları yazarı “Carmen Mola”nın takma isim olduğu, gerçekte üç erkeğin bu ismi kullanarak roman yazdığı ortaya çıktı. The Guardian’da yer alan habere göre, İspanya’da “Carmen Mola” isimli yazarın çıkardığı suç-gerilim romanlarından biri, Planeta edebiyat ödülünü kazandı. Ödülü almak üzere törene katılan üç yazarın, “Carmen Mola” mahlasını kullanarak ortak kitap çıkaran üç erkek yazar olduğu anlaşıldı. Agustin Martinez, Jorge Diaz ve Antonio Mercero isimli üç yazarın daha önce kendi isimleriyle senaryo ve romanları olduğu, daha sonra bir araya gelerek “Carmen Mola” ismiyle romanlar yazdıkları anlaşıldı. Yazarlar, üç yıl önce İspanya basınına “Carmen Mola”yı 40’lı yaşlarında üç çocuk sahibi bir öğretmen olarak tanıtmıştı.

10 Sonbahar iyi başladı, kuraklık sona eriyor Meteoroloji’nin eylül ayı yağış raporuna göre, eylülde son 30 yıl ortalamasına göre yüzde 35, geçen yıla göre yüzde 313 artış yaşandı. 5 bölgede geçen yıl yağışlarına göre artışlar, yüzde 100’ün üzerinde ölçüldü. Eylülde il geneli en fazla yağış, 243.3 mm ile Rize’de, en az yağış 0.4 mm ile Mardin’de kaydedildi.


11 İstanbul Barosu’nda Durakoğlu kazandı 50 binden fazla avukatın üye olduğu dünyanın en büyük barosu konumundaki İstanbul Barosu’ndaki başkanlık için 7 aday yarıştı. Seçimi ikinci kez Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Mehmet Durakoğlu kazandı. Durakoğlu kullanılan 26 bin 30 oyun yüzde 32.67’sini (8 bin 503) aldı. Durakoğlu “İstanbul Barosu’nda yönetimde olabilmek için omurga gerekir. Bu omurgaya sahip olduğumuz için kazandık. Onun için biz şimdi burada Mustafa Kemal’den bahsediyoruz. Onun için kalenin hala burada dimdik durduğundan bahsediyoruz. Bu kaleyi asla ama asla teslim etmeyeceğiz” dedi.


12 İmamoğlu’ndan taksi mesajı: 16 milyon İstanbullu kazanacak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’a 5 bin yeni taksi plakası projesinden vaz geçmiyor. Sosyal medya hesabından açıklama yapan İmamoğlu “İstanbullular’a bir söz verdik. Taksi plakası ağalığı bitecek dedik. 16 milyon İstanbullu kazanacak, bir avuç plaka ağası kaybedecek. İBB kazanacak. Gözünüz bizde olsun” paylaşımında bulundu.

13

Başka kimlikle ameliyat oldu, Yargıtay suç saymadı Bursa’da sosyal güvencesi olmayan bir vatandaş, hemorid rahatsızlığı nedeniyle acı çekmeye başlayınca bir akrabasının kimliğiyle hastaneye yattı ve ameliyat oldu. SGK 1178 TL’lik tedavi masrafını karşıladı. Ancak kişinin hile yaptığı ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla suç duyurusu yaptı. Mahkeme zorunluluk hali bulunduğundan kamu kurumunu dolandırma suçu oluşmadığına karar verdi. Son sözü Yargıtay söyledi. Yüksek Mahkeme de “Ameliyat zorunlu bir durum, mahkemenin kararı yerinde” dedi.


14 TÜGVA’cılar sabah namazı sonrası camide açıklama yaptı Torpille kadrolaşma ve çeşitli usulsüzlük iddialarının hedefinde olan Erdoğan Ailesi’nin yönetiminde bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyeleri sabah namazından sonra pek çok şehirde ortak açıklama yaptı. Suçlamaları ‘iftira’ olarak nitelendiren TÜGVA İstanbul İl Başkanı Emrullah Şanlan “Bize kadrolaşma iftirası atanların kendilerinin elde ettikleri belediyelere soktukları liyakatsiz on binlerce kişiyi görüyoruz.” dedi.


15 500 bin TL ödülle aranan PKK’lı öldürüldü Şırnak’taki operasyonda öldürülen teröristlerden birinin Terörden Arananlar Listesi’nde 500 bin TL’ye kadar ödülle ‘gri’ kategoride yer alan ‘Sidar Farkin Amed’ kod adlı Fırat Gizlenç olduğu belirlendi. Teröristin, PKK’nın elebaşlarından Murat Karayılan’dan doğrudan talimat aldığı ve el yapımı patlayıcı uzmanı olduğu ifade edildi. Şırnak, Siirt, Mardin, Batman ve Diyarbakır’da faaliyet gösteren teröristin, bu bölgelerde bomba hazırlama eğitimlerini bizzat verdiği öğrenildi.

Kaynak: www.10haber.net

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page