top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 16 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 16 Haber1 Bir bomba patladı, 6 can gitti, üç ailenin birden hayat ışığı söndü Şair “Bütün ölümler zamansızdır” der ama terör saldırısı sonunda ölmek iyice zamansız. 34 yaşındaki Yusuf Meydan ve 9 yaşındaki kızı Ecrin’i ölüm, bir mağazanın önünde beklerlerken yakaladı. Yusuf Meydan’ın kardeşinin nişanı için İstanbul’a gelmişlerdi ve bomba patladığı sırada Adana’ya dönmek için havaalanına yola çıkmak üzereydiler. Ecrin’in annesi, Yusuf Meydan’ın eşi Mevlide bir dükkana girmek istedi, Onlar kapının önünde beklerken bomba canlarını aldı. Mukaddes Elif Topkara ve Adem Topkara Beyoğlu’na gezmeye çıkarken aslında yanlarına küçük çocuklarını da almak istemişti ama kızları gelmek istemedi, küçük oğulları ise uyuyordu. Ölümün onları İstiklal Caddesinde beklediğini bilmiyorlardı. 38 yaşındaki Arzu Özsoy ve 15 yaşındaki Yağmur Uçar bir anne kızdı. Anne öğretmen, kızı ise öğrenciydi ve her ikisi için de ara tatil başlamıştı. Beyoğlu’na indiler, müze gezeceklerdi. Kör terör onları aramızdan aldı. BBC Türkçe’nin haberi.


2 Suriyeli terörist İstiklal Caddesi’nde üç gün keşif yapmış İstanbul Taksim’i kana bulayan Suriyeli Ahlam Albashir, ifadesinde Afrin – İdlip üzerinden Türkiye’ye kaçak girdiğini söyledi. 1999 Halep doğumlu teröristin bu Türkiye’ye ilk girişiydi. Sözcü yazarı Saygı Öztürk köşesinde “Terörist kadın, ülkemize tek başına gelmedi. Yol gösteren, İstanbul’a götürenler var. Hayatında İstiklal Caddesi’ni görmemiş olan kadın, kendisine yardımcı olanlarla birlikte caddede en az üç gün keşif yaptı. Bu keşiflerde hangi gün ve saatlerde caddenin kalabalık olduğunu, patlayıcı madde dolu çantayı nereye bırakırsa daha fazla can kaybı verdireceğini, bıraktıktan sonra ayrılıp nereye gideceğini, en ince ayrıntısına kadar araştırdı” diye yazdı. 1999 Halep doğumlu olan terörist 4 ay önce B. isimli teröristle birlikte İstanbul Esenler’e geldi. Burada Suriyeli bir ailenin yanına yerleştirildi. Tekstil atölyesinde çalışıyor gösterildi. İkili karı-koca gibi davrandı. Taksim’e Esenler’den taksiyle gitti. Sonra yine taksiyle önce Esenler’e, oradan da Küçükçekmece’ye giderek saklandı. Evde bulunan Euro’lar Yunanistan’a kaçacağı iddiasını doğrular nitelikteydi. İçişleri Bakanı Soylu “Terör örgütünün talimatı teröristin öldürülmesine yönelikti. Ya kattan atın ya kanala atın talimatı var. Net bir şekilde. Onunla beraber bu olayı tertipleyen, terör örgütü buna üzülecek ama öldür talimatı verdiği kişiyle yakaladık. Birkaç operasyonumuz daha var. Operasyonumuz devam ediyor” dedi. Saldırıda gözaltına alınanların sayısı 48’e yükseldi. Yaralanan 81 kişiden 57’si taburcu edildi.

3 6’lı masadan Taksim açıklaması: Teröre geçit yok DEVA Partisi lideri Babacan’ın ev sahipliğinde 8. kez bir araya gelen 6 lider, toplantının sürdüğü sırada “Terörü, terör örgütlerini ve terörden medet umanları lanetliyoruz” başlığıyla açıklama yaptı. Açıklamada “Bizler, Türkiye’yi terör saldırılarıyla dizayn etmek isteyenlere karşı kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Terör örgütlerinin amaçlarına ulaşmalarına hiçbir koşulda müsaade etmeyeceğiz. Terörle mücadelenin hukuk devletinin en öncelikli görevlerinden birisi olduğu inancındayız. Bu mücadele sonuç alana dek sürdürülmelidir. Bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve kararlıyız. Milletimizin barış, huzur ve güven ortamında yaşaması hepimizin elindedir. Ülkemizin yarınlarını demokratik bir hukuk devletinde güvenle kuracağız. Bütün zorlukları hep birlikte aşacağız” denildi.

4 Soylu taziyeyi kabul etmedi, ABD elçiliği açıklama yaptı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıdan sonra taziyelerini ileten ABD’ye çok sert tepki gösterdi. Soylu “ABD Büyükelçiliği’nin taziyesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani’yi terör bölgelerini besleyen, oradan Türkiye’nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa kendi senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz elbette ki tartışılmalıdır. Biz kimsenin düşmanı değiliz kimsenin topraklarında gözümüz yok. Kimseye kalleşlik yapmıyoruz. Bu kalleşliklere elbetteki tahammül edecek gücümüzün kalmadığını ifade etmek istiyorum. PYD’yi orada kim besliyorsa, PKK’ya kim iç istihbarat sağlamaya çalışıyorsa, faili odur. Piyonları tartışmanın bir anlamı yoktur. Dünyada çok fazla piyon bulunur. Allah milletimizin yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü T24’e yaptığı açıklamada “ABD terörün her şeklini kesin olarak kınamakta ve değerli NATO müttefikimiz Türkiye ile dayanışma içinde hareket etmekte” dedi.

5 Emniyet: PKK tarafından yetiştirildiğini itiraf etti Emniyet Genel Müdürlüğü, Suriyeli terörist Albashır’ın saldırıda TNT kullandığını açıkladı. Baskın ve yakalanma anı görüntülerini paylaştı. 1200 güvenlik kamerasının taranarak saldırgana ulaşıldığı belirtilen açıklamada “Şahıs yapılan sorgusunda PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etti. Terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden İstanbul’da eylem talimatı alarak saldırıyı gerçekleştirdiğini ve kaçtığını doğruladı” dedi. Terör örgütü PKK ise saldırıyla ilgisinin olmadığını öne sürdü. Örgütten yapılan açıklamada “Bizim sivilleri herhangi bir şekilde hedef almamız söz konusu olamaz” denildi. Mersin’de bir polisin şehit olduğu saldırıyı üstlenen PKK, geçmişte de sivilleri hedef aldığı saldırıları üstlenmemişti. Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise “Bombalı saldırıyı yapan kişinin PKK bağlantılı olduğunu düşünüyoruz ama DEAŞ bağlantısı ihtimalini de dışlamıyoruz” ifadelerini kullandı.

6 Teröristin yanından geçen kadınlar İsrailli turist çıktı İsrail’in çok okunan gazetelerinden Yedioth Ahronot gözaltına alınan teröristin bombayı bir bankın altına bırakmadan önce yanından geçen iki kadının İsrailli olduğunu duyurdu. Gazete İran haber ajansı IRNA’nın bu görüntüyü paylaştığına dikkat çekerek saldırının arkasında İsrail’in olduğunu öne sürdüğünü yazdı. Aşdod kentinden Türkiye’ye giden kadınların turist olduğu da belirtildi. Gazete Or Atedgi ve Natali Swissa isimli kadınların bir kadın grubuyla birlikte Türkiye’ye tatile gittiğini ve İsrail’e döndüklerini aktardı. Atedgi’nin eşi ve Swissa’nın ağabeyi olan Liran Atedgi, İsrail yerel medyasına konuştu. Atedgi “Or ve Natali en az 8 diğer İsrailli kadınla tatildeydi. Tatillerinin son gününü alışverişe ayırmışlardı” dedi. Atedgi “Eşim ve kız kardeşim farkında olmadan yanlarından terörist geçmiş. Bir dükkanda durunca kadın yanlarından geçmiş ve belki de yaklaşık 50 metre uzakta bombalı saldırı gerçekleştirmiş” dedi. İran haber ajansı IRNA “İki İsrailli kadın zanlı ile yürüyordu” yorumunu yaptı.

7 İtalyan öğrenci dehşeti İngiliz gazetesine anlattı Bombalı saldırıya tanıklık eden İtalyan öğrenci Massimo D’Angelo (30) yaşadıklarını İngiliz The Mirror gazetesine anlattı. Patlama sırasında sınıf arkadaşları ve meslektaşlarıyla caddede yürüdüğünü ve Galata’ya gittiklerini söyleye D’Angelo iki patlama sesi duyduklarını ve seslerin aniden kesildiğini anlattı. D’Angelo “Sanıyorum ki herkesin ne olduğunu anlaması için birkaç saniye gerekti. Bunun toplu silahlı saldırı olduğunu düşündüm. Fakat barut olduğunu düşündüğüm bir koku alıyordum. Bir şeyler yanıyor gibiydi, gerçekten çok tuhaftı, kokuyu hatırlıyorum. Sonra yüzlerce insanın koşuşturup bağırdığını gördüm. Gerisi bulanık, bundan sonra hiçbir şey hatırlamıyorum. Denize doğru koşuyordum çünkü bunun daha güvenli olacağını düşündüm” diye konuştu. İtalyan öğrenci “Hayatında hiç bu kadar hızlı koşmamıştım. Masaların altına saklanmaya çalışan insanları gördüm, bu beni daha çok korkuttu. Başka bomba varsa nereye gidelim diye düşünüyordum. Ne yapmalıyız? Gerçekten bilmiyordum. Şanslıyım ki bu ilkti ve umarım son kez olur. Patlamanın ardından her taraf ambulans ve polis sirenleriyle yankılanıyordu. Helikopterler de bir anda tepemizde uçmaya başladı” dedi.

8 İmamoğlu Taksim’e çıktı, ilk günden saksı polemiği başladı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu önce hastanede yaralıları ziyaret etti. Ardından patlamanın olduğu bölgeye karanfil bıraktı, esnafla görüştü. İmamoğlu “İstanbul’da teröre karşı ülkemizin barışı ve huzuru için kol kola olacak 16 milyon insanımız var. Eminim yaraları hızlıca saracağız. Dimdik ayaktayız” dedi. İktidar yanlısı medyada saldırıdan sonra bombanın saksıya yerleştirildiği hatırlatılıp, saksıların caddeye 31 Mart seçimlerinden sonra yapılan düzenlemede yerleştirildiği vurgulanarak İmamoğlu eleştirilmişti. İmamoğlu eleştirilere “Bugünlerde bir arada olmalıyız. Kalkıp saksıya kusur bulma kafası doğru bir kafa değil. İlk işmiş gibi buna bakmak doğru bir kafa değil. Bu türlü düşünceye sahip olanları da Allah’a havale ediyorum. Saksıları suçlu bulmak yerine saksıları çalıştılarım. Allah yardımcıları olsun” dedi. İstanbul Valiliği, güvenlik gerekçesiyle İstiklal Caddesindeki bu banklı saksıları kaldırmaya başladı.

9 Patlama sonrası hedef gösterilen kadın avukata tehdit Zafer Partili Ahmet Taşkaya 1995 yılında gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı avukat Jiyan Tosun’u Taksim’deki patlama sonrası sosyal medyada hedef göstererek “Taksim’deki hain saldırıyı yapan kişi Jiyan Tosun adında PKK’lı bir avukat” demişti. Saldırı sırasında Küçükçekmece Karakolu’nda bir müvekkilinin işlemleriyle uğraşan Avukat Tosun ölüm tehditleri almaya başladı. Tosun “16 yaşındaki yeğenim arandı, ‘bombalanacaksınız, öleceksiniz, yaşamayı hak etmiyorsunuz’ diye tehdit edildi” dedi. Savcılığa hem suç duyurusunda bulundu hem de can güvenliği için savcılığa başvurdu. Taşkaya ise “Art niyetli bir paylaşım değildi. Mazeret değil, keşke olmasaydı. Tepkilerinde haklılar” diye konuştu.

10 EYT’liler için 146 milyar TL kaynak aranıyor Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yaş şartının kaldırılması halinde ağustos itibarıyla ilk etapta 1.5 milyon kişinin emekliliğe hak kazanacağını, yılbaşına kadar bu sayının daha da artacağını söyledi. 1.5 milyon EYT’liye en düşük emekli aylığı olan 3 bin 500’er lira ödenmesi halinde aylık 5 milyar 250 milyon, yıllık 63 milyar lira para bulunması gerekiyor. Ayrıca 1.5 milyon EYT’linin halen asgari ücret üzerinden maaş aldıkları varsayıldığında dahi emekliye ayrıldıkları anda SGK yıllık 40.1 milyar lira işçi ve işveren prim geliri kaybına uğrayacak. İşsizlik Sigortası Fonu da emeklilikle birlikte yıllık 3.5 milyar lira civarında prim gelirinden olacak. 1.5 milyon EYT’liye emekli olduklarında iki bayram ikramiyesi olarak toplam 3.3 milyar lira ödenecek. Böylece emekli aylığı, prim kayıpları ve bayram ikramiyesi dahil 1.5 milyon EYT’li için kaynak ihtiyacı ve gelir kaybı toplamı yıllık 146 milyar 652 milyon liraya ulaşacak. Yaklaşık 5 milyon EYT’linin emekli olması halinde ise en düşük fatura yıllık 489 milyar liraya dayanacak.11 Parçalanan arabadaki bebeğin ve ailesinin sağlık durumu iyi Taksim’deki terör saldırısından sonra olay yerinde bulunan boş bebek arabası herkesin gözlerini yaşartmıştı. Herkes bebeğin ve ailesinin akıbetini merak etmişti. O aile dün ortaya çıktı. Bilge ve Taner Sinan çifti 3 yaşındaki bebekleri Almeda ile birlikte Taksim’e çıkmışlardı. Bebek arabası babanın ellerindeydi. Baba Taner Sinan “Birden bire çok büyük bir gürültü oldu. Fena bir basınç oldu. Çocuk arabası orada kaldı, alamadık bir daha. Bir daha patlama olur diye alamadım. Çocuğu kucağıma aldım, koşarak çıktık. Çocuğun yüzünde ve kafasında yaralar vardı. Hayati bir tehlike yok. Sağ olduğuma seviniyorum. Kulağımı kaybettim. Duymayı kaybettim” dedi. Yaralı bebekle annesi halen Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyor.


12 KKM cazibesini yitirdikçe borsa rekordan rekora koşuyor Yabancı yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki payı yüzde 29.99’a inerek tarihin en düşük seviyesine gerilerken yerli yatırımcılar borsaya yön vermeyi sürdürüyor. Özellikle Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarının son dönemde faiz harici getiri sağlayamaması borsadaki ralliye destek oluyor. Yüksek enflasyon ve negatif reel faiz ortamında gidecek yeri kalmayan yerli tasarruf sahipleri borsadaki fırsatlara yönelmeye başladı. Borsada garanti getiri yok ancak, risk almak isteyen yatırımcılar ilgisi giderek artıyor. Dolayısıyla KKM’den çıkış etkisi de Borsa İstanbul yükselişinde etkili oluyor. Cuma günü küresel piyasalardaki yükselişe katılmayan BIST 100 endeksi dün yüzde 2.57 yükselerek 4.570 puanla yeni zirveyi gördü ve gördüğü en yüksek seviye rekorunu 4.571 puana taşıdı. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.400 ve 4.350 seviyelerinin destek, 4.600 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti. Endeks 8 haftalık ralli sonrası eylülde yaşadığı düşüşün ardından son 6 haftanın 5’ini de yükselişle tamamladı. Dün elektrik ve teknoloji endeksleri yükselişe öncülük ederken borsanın en önemli endekslerinden olan sanayi ise rekor tazeledi. TL bazında 7.551 puanla tarihi yüksek seviyeye çıkan endeks dolar bazında 495 seviyesine çıkarak Mayıs 2013 sonrası zirveyi gördü. Endeks Kasım 2021 itibarıyla 12 aylık fiyatlamada sadece haziran ayını düşüşle kapattı ve bir yıllık kazancı yüzde 157’yi aştı. Bankacılık endeksinin bir yıllık kazancı ise yüzde 164’ü buldu.

13 6’lı Masa Anayasa çalışmasını 28 Kasım’da kamuoyuna duyuracak CHP, İYİ Parti, DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti liderlerinin oluşturduğu 6’lı masa ikinci tur görüşmelerinin üçüncü toplantısını DEVA Partisi ev sahipliğinde yaptı. Toplantı 8 saat sürdü. Açıklamada 6 partinin ortak Anayasa çalışmasının 28 Kasım’da kamuoyuna duyurulacağı ifade edildi. Bağımsız Türkiye Partisi’nin 6’lı masaya katılma talebine ise vize çıkmadı. İki sayfalık ortak açıklamada “Bizler iktidarın tüm ayrıştırma ve kutuplaştırma politikalarına karşı, ortak idealimiz olan yarının özgür ve demokratik Türkiye’si için birlik ve uzlaşı içerisinde çalışmalarımıza kararlılıkla devam etmekteyiz. Parlamenter Sistem ve Anayasa çalışmasının milletimize daha etkili bir biçimde sunulması için ülke genelinde ortak programlar tertiplenmesi kararını aldık. Türkiye’nin yarınlarının inşası için yapılan çalışmalar kamuoyu tarafından www.altilimasa.biz isimli web sitesinden takip edilebilir. Kamuoyunun açıkça bilmesini isteriz ki temel hak ve özgürlüklerin siyasi bir kavga konusu olmasına izin vermeyeceğiz. Anayasayı ve hukuk devletini yok sayan ve herkesin temel hak ve özgürlüklerini kendi tasarrufunda gören bir iktidarın vaatlerinin kimseye güven veremeyeceğinin bilincindeyiz. Sansür yasasıyla gerçeği dahi kendi tekeline almaya çalışan, basını susturan, sivil toplumu ve sosyal medyayı tehdit olarak gören, demokrasinin nefes borusu olan düşünce ve ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan bu otoriter yönetim anlayışına hep birlikte son vereceğiz. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki 6’lı Masa’nın ortak adayı 13. Cumhurbaşkanı olacak ve parlamentoda ulaşacağımız büyük bir çoğunlukla en kısa zamanda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçerek Anayasa’dan ve milletten kopmuş bu otoriter yönetime son vererek milletimizi özgür ve müreffeh yarınlara kavuşturacağız” denildi. Alınan bu kararın ardından BTP lideri Hüseyin Baştan açıklama geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Baş, Altılı Masa’ya seslenerek, “Gençleri iyi tanıyın, kafalarına bir şey koyduklarında yaparlar. Biz yine de iktidarın seçimi kazanamaması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı. T24 yazarı Gökçer Tahincioğlu zirvenin perde arkasını yazdı. İYİ Parti lideri Akşener’in BTP lideri Hüseyin Baş’ın 6’lı Masa’ya katılma önerisinde ısrarcı olmadığını anlattı.


14 CIA direktörüyle Rus istihbarat şefi Ankara’da MİT’in ev sahipliğinde buluştu; ABD nükleer silah konusunda son uyarısını yaptı Rusya’nın Ukrayna’da başarısız savaşında nükleer silah kullanma ihtimali Amerika tarafından çok ciddiye alınıyor. Bu ülke, nükleer silah kullanma ihtimaline karşı Rusya’yı önce kamuoyu önünde bizzat Başkan Joe Biden’ın ağzından uyardı, ardından Amerikan güvenlik sisteminin tepesindeki isim olan Başkanın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’daki karşıtını arayıp ülkesinin bu konudaki uyarılarını sıraladı. Ve şimdi bütün bunlara son halka CIA direktörü William Burns’ün Ankara’da MİT’in ev sahipliğini yaptığı bir görüşmede Rus dış istihbarat servisi başkanı Sergey Narişkin’le yüz yüze buluştuğu ve onu uyardığı açıklandı. Aslında bu görüşmenin yapıldığına dair ilk bilgiler Rus basınında çıkmış, Rus tarafı bilgileri teyit etmekten de yalanlamaktan da kaçınmıştı ama dün görüşmenin yapıldığı resmen açıklandı. Hem Amerikan tarafı hem Rus tarafı görüşmeyi doğruladı. Türkiye’den de adını vermeyen istihbarat kaynakları görüşmenin yapılmasında rol aldıklarını doğrulayan açıklamalar yaptı. Daha önce Jake Sullivan, Kremlin’deki karşıtını telefonla aradığında, bunun ABD ile Rusya arasında Ukrayna savaşına son vermek için bir çaba olduğu dedikodusu çıkmıştı. Bu sefer Amerikan tarafı bu dedikoduyu peşinen önlemek için görüşmenin sadece nükleer silah kullanımı ihtimaline ilişkin olduğunu özellikle duyurdu. Rusya ise görüşmenin ABD’nin talebiyle gerçekleştiğini belirtip içeriği hakkında bir açıklama yapmadı. Türk istihbarat kaynakları o görüşmenin Ankara’da MİT’in ev sahipliğinde yapıldığı duyurdu. İstihbarat kaynakları Anadolu Ajansı’na “Bu çabalar karşısında Burns Ankara’da Rus istihbarat mevkidaşıyla bir araya geldi. Hiçbir şeklide müzakere olmayacak. Burns, Ukrayna savaşının çözümünü konuşmayacak. Rusya’nın nükleer silah kullanmasının sonuçları ve stratejik istikrarda gerginliğin tırmanmasına yönelik mesajı iletecek” dedi.

15 New York’ta bir hafta arayla yapılan iki müzayedede toplamda neredeyse 2 milyar dolarlık sanat eseri satıldı New York’ta daha geçen hafta Microsoft’un kurucusu Paul Allen’ın sanat koleksiyonu toplamda 1,5 milyar dolara satılmıştı. Bu hafta bir başka önemli koleksiyon satışa çıktı ve o da toplamda 392 milyon dolarlık hasılat elde etti. Satılan bu son koleksiyon Amerikan CBS kanalının kırıcısı William Paley’in koleksiyonu ve satıştan elde edilen gelir de New York’taki ünlü Museum of Modern Art (MoMA) için kullanılacak, müzenin dijital sanat bölümünün geliştirilmesine harcanacak. Pazartesi günkü müzayedenin yıldızı ise Picasso’nun ünlü Masadaki Gitar adlı eseriydi. Eser, 37,1 milyon dolara alıcı buldu. Paley bu resmi 1946 yılında genç bir koleksiyoner olarak satın almış ve o zamandan beri resim evini süslemiş. Pazartesi günkü müzayedede rekor kıran bir başka satıl Piet Mondrian’ın “Kompozisyon 2” adlı soyut resminde yaşandı, bu tablo da 50 milyon dolara satıldı.


16 12 Dev Adam Sırbistan’a yenildi, Dünya Kupası’na katılamıyor A Milli Basketbol Takımımız, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2. Tur I Grubu’ndaki 4. maçında Sırbistan’a deplasmanda 77-76 mağlup oldu. Aynı gece milli takım, Yunanistan’ın Belçika’yı mağlup etmesiyle FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılma şansını yitirdi.


Kaynak: www.10haber.net/seçilmiş

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Коментари


bottom of page