top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 16 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 16 Haber

27 Aralık 2022 Salı1 İnanılmaz bir şey: Gaffar Okkan’ın katili Hizbullahçıların tamamı serbest kaldı Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 koruma polisinin şehit edildiği saldırının faillerinden Ebuzer kod adlı Suat Çetin’in de yeniden yargılama gerekçesiyle tahliye edildiği ortaya çıktı. Böylece Okkan suikastı faillerinden tek bir tutuklunun bile cezaevinde olmadığı öğrenildi. Suat Çetin 2010’da “Anayasal düzeni değiştirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmış ve cezası Yargıtay tarafından 2011’de oy birliğiyle onanmıştı. Çetin 31 Mart 2019’daki yerel seçimler öncesi yeniden yargılanma talebinde bulundu. Mahkeme yeni bir delil ortaya çıkmadığı taktirde yeniden yargılama yapmanın mümkün olamayacağına dair yasada kesin hüküm bulunmasına rağmen Çetin’in talebini kabul etti. Sanığın kapatılan özel yetkili mahkemelerde uzun yargılama ve uzun gözaltı süreleriyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yerel seçimlere iki ay kala 28 Ocak 2019 günü tahliye edildiği ortaya çıktı. Suat Çetin’in de tahliye edilmesiyle birlikte Gaffar Okkan suikastı faillerinden hapiste tek bir kişi bile kalmadı.


2 Kılıçdaroğlu: Erdoğan seçimi kaybedeceğini anlarsa adaylıktan çekilebilir CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “seçilemeyeceğini anlarsa, adaylıktan çekilebileceğini” iddia etti. Kılıçdaroğlu, Erdoğan için, “ ‘YSK adaylığımı onaylamadı, o yüzden aday olamıyorum’ diyebilir” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da internet medyasının temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik yargı kararının ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden alınmasının “hukuksuz” olduğunu vurguladı. CHP lideri, Erdoğan’a hitaben, “Anayasayı değiştirelim. Yüreği varsa açıkça meydan okuyorum. İstanbuldaki belediye başkanlıklarında yeniden seçime gidelim. Hemen seçimleri yapalım. Aynı şeyi Yalova için de yapalım” diye konuştu. Kılıçdaroğlu “ ‘Bizim cumhurbaşkanı adayımızın nitelikleri şudur’ dedik, kamuoyundan soru geldiği için. Altılı Masa’da bu konu hiç konuşulmadı. Sizler sürekli sorduğunuz için biz size yanıt vermek zorunda kalıyoruz. Altılı Masa’nın gündeminde bu konu hiç yok. 5 Ocak’ta hükümet programı ve yol haritası üzerinde çalışacağız” diye konuştu. CHP lideri, hem Cumhur İttifakı’nın aday konusunda Altılı Masa’yı sıkıştırması hem de kamuoyunda da adayın belirlenmesi konusundaki beklentinin anımsatılması üzerine, “Bizi Erdoğan değil, medya sıkıştırıyor” yanıtını verdi. Bir gazetecinin, “aday açıklanmadıkça bunun halkta bir negatif etki yarattığını düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, medyayı kastederek, “Negatif etki yaratan sizsiniz. Biz değiliz. Sarayın medya üzerindeki baskısı. Biz onlara göre mi belirleyeceğiz adayımızı. Bizim adaydan çok daha önemlisi sistem. Ama biz kural istiyoruz. Biz kurtarıcı kral aramıyoruz, biz demokrasi arıyoruz” diye yanıt verdi.


3 Erdoğan: Karadeniz’de yeni gaz rezervi bulundu, toplam değer bir trilyon dolar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısından sonra konuştu. Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de Çaycuma 1 alanında 3023 metre derinlikte 58 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfettiğini açıkladı. “Karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gazın bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır. Yeni keşfimiz bölgeye komşu diğer jeolojik sahalardaki benzer keşiflerimize kapı aralayacak. En kısa zamanda yeni sondajlara başlayacağız. Hazar’ın, Akdeniz’in, Orta Doğu’nun enerjide merkez noktasının Türkiye olmasını sağlamakta kararlıyız” dedi. Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Fiyatları maliyet artışlarının çok üzerinde artıranları “namussuzlar” olarak tanımlayan Erdoğan “Fırsatçılar bizim gözümüzde günübirlik yüksek kazanç uğruna kendilerinin de içinde bulunduğu Türkiye gemisini delmeye çalışan haramzadelerdir” ifadelerini kullandı. Girdi maliyetlerindeki artışların üstünde fiyatlama yaparak fırsatçılık peşinde koşanları asla affetmeyeceklerini vurguladı. Erdoğan “Ülkemizin zenginliğini çalışanlar başta milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla yapacağız” dedi.


4 Çalışma Bakanı Bilgin: EYT düzenlemesi bu hafta açıklanacak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusundaki düzenlemenin bu hafta içinde açıklanacağını söyledi. Bilgin Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bilgin yaş şartına ilişkin soru üzerine “O gün açıklanacak”

dedi.


5 Ukrayna Rusya’da bir hava üssünü daha vurdu Ukrayna ordusuna ait insansız hava araçları, Rusya içlerinde bir hava üssünü daha vurdu. Ukrayna sınırından 500 kilometre uzaktaki Saratov’daki Engels Hava Üssü’ndeki hasar uydu fotoğraflarına da yansıdı. Bu, Ukrayna’nın Rusya içindeki hedeflere yönelik düzenlediği bu ayki üçüncü saldırı oldu.


6 ‘Uykusunda öldü’ denilen genç kızı babası boğarak katletmiş Diyarbakır’da önceki gün Şimşek Ailesi 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak 19 yaşındaki kızları İclal Şimşek’in uyanmadığını, yaptıkları kontrolde öldüğünü söyledi. Polis İclal Şimşek’in boynunda izler tespit etti. Anne M.K.,(39), baba Kadri K. ve kardeşleri Ö.K.(25) ile M.K. (16) gözaltına alındı. İclal Şimşek’in 2 yıl önce evlenerek Mersin’e yerleştiği, eşiyle yaşadığı sorunların ardından tekrar babasının evine döndüğü ve zaman zaman şehir dışında kalarak, daha sonra yine baba evine dönmesi nedeniyle ailesiyle sorunlar yaşadığı belirlendi. Baba Kadri K. sorgusunda cinayeti kendisinin işlediğini ve kızını boğarak öldürdüğünü itiraf etti, tutuklandı. Anne ve iki kardeş ise serbest bırakıldı.


7 Ayder yaylasındaki otopark inşaatı fotoğrafına büyük isyan Rize’nin doğa harikası Ayder Yaylası, yıllardır ağır bir baskı altında. Bir yandan burada ciddi bir kaçak yapılaşma var, bir yandan da bu yaylaya ziyaretçi akını, buranın doğal güzelliklerini ciddi tehdit ediyor. Devlet, Ayder Yaylası’nı koruma amacı iddiasıyla burada bir büyük proje yaptı; projenin önemli unsurlarından biri, yaylanın girişine inşa edilen 1600 araçlık otopark. Şimdi bu otopark inşaatının fotoğrafları geldi ve sosyal medyada ciddi bir tepki patlaması yaşandı. Plana göre dere kenarındaki yamaca inşa edilen otopark bittiğinde aslında görünmez olacak, toprağın altında gizlenecek ama inşaat ister istemez açıkta yapılıyor. Bu isyanı dindirmek için dün Çevre Bakanı Murat Kurum da üst üste açıklamalar yaptı, projenin nihai halinin görüntülerini paylaştı.


8 Bu yıl James Webb Teleskopu bize uzayı çok muhteşem gösterdi Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın bu yıl hizmete giren yeni uzay teleskopu James Webb Uzay Teleskopu, bu yılın en önemli bilimsel başarılarından biri kabul ediliyor. James Webb Teleskopu bize evreni daha önce hiç görmediğimiz bir netlikte gösterdi. Teleskop daha hizmete girdiği gün bugüne kadar görüntülenmiş en eski ve en uzak galaksiyi görüntüledi. Teleskoptan gelen bazı fotoğraflar neredeyse sanat eseri niteliğindeydi. Burada yıl boyunca James Webb’den gelen görüntülerin bir derlemesi var.

9 Fenerbahçe Beko, uzatmalarda Anadolu Efes’i 93-90 yendi Basketbol Süper Ligi’nin 12. hafta kapanış maçında Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes’i uzatmaya giden maçta 93-90 mağlup etti. İlk çeyrek Fenerbahçe Beko’nun 24-23 üstünlüğüyle bitti. İkinci periyot başlangıcında Anadolu Efes rakibini yakalayarak ilk kez 24-25 öne geçti. Devre 50-40 Fenerbahçe üstünlüğüyle bitti. Üçüncü çeyreği Fenerbahçe 71-54 farkla bitirdi. Anadolu Efes son bölümde farkı 3’e kadar indirdi, son saniyede Clyburn’dan bulduğu üç sayıyla maçı 79-79 skorla uzatmaya götürdü. Uzatma periyodunda Fenerbahçe Beko, Pierre ve Guduric’ten bulduğu üç sayılarla bitime 2 dakika kala 5 sayılık üstünlük (88-83) yakaladı. Sarı-lacivertliler son 10 saniyede farkı bir sayıya düşürmeyi başaran Anadolu Efes’e geçit vermedi ve maçı 93-90’lık sonuçla kazandı. Fenerbahçe Beko ligdeki 10. galibiyetini10 Ankara’da lokantadaki arkadaş cinayetinde bir de kaymakam gözaltına alınmış Ankara’da hafta sonu bir restoranda öğretim görevlisi Güven Çaprak’ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz’ün de gözaltına alındığı ortaya çıktı. T24’ün edindiği bilgiye göre iş insanı Polat Aytaç, Güven Çaprak, Çaprak ile aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Prof. Dr Mehmet Alagöz, Haymana Kaymakamı Muhammed Güzbüz ve Mustafa Kaldırım olayın yaşandığı restoranın en üst katındaki VİP odasında yemek yedi. Bu esnada grubun bulunduğu odaya iddiaya göre aralarında kadın bir hakimin de bulunduğu 8 kişilik bir grup geldi. Yine iddiaya göre iki grubun sohbeti esnasında Çaprak, diğer gruptaki kadın hakime laf atarak küfürlü konuştu. İki grup arasında bu nedenle kısa süreli bir tartışma yaşandı. Daha sonra kadınların da arasında bulunduğu 8 kişilik grup odadan ayrıldı. Ancak grubun ayrılmasından sonra Aytaç ile Çaprak arasında küfürlü konuşma nedeniyle başlayan tartışma devam etti. Tartışmanın büyümesi üzerine Aytaç, Çaprak’ı başına bir el ateş ederek vurdu. İddiaya göre Aytaç’ın ateş etmesi üzerine odada bulunan Gürbüz ve diğer kişiler de silahı elinden almak üzere Aytaç’a müdahale etti. Polis Aytaç ile Çaprak’ın yanında bulunan Gürbüz ve diğer iki ismi gözaltına aldı. Gürbüz ve diğer iki şüpheli serbest bırakılırken adliyeye sevk edilen Aytaç tutuklandı.

11 Vural Avar’ın avukatı Bozdağ’ın af açıklamasını yalanladı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 28 Şubat Davası hükümlüsü emekli Korgeneral Vural Avar’ın Sincan Cezaevi’nde hayatını kaybetmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanımız Vural Avar’la ilgili özel af yetkisini kullanmak istediğini bana söyledi ve süreci başlatmamızı da istedi. Biz Avar’a bu dileği ilettik. Fakat müracaat etmedi. Rahmetli oluşundan çok az bir süre önce müracaatı oldu” dedi. Vural Avar’ın avukatı Ümit Kara ve emekli Albay Alican Türk bu sözleri yalanladı. Kara, “Başvuru yok. Çıkan raporla ilgili bir müracaatı vardı. Hastalık sebebiyle infaza ara verilmesi başvurusuyla karışmıştır belki. Bizim Cumhurbaşkanının özel af yetkisiyle ilgili bir başvurumuz olmadı” diye konuştu. Emekli albay Alican Türk ise “Vural Paşa bu konuda en katı, en sert olan insanlardan birisiydi. Yani ‘Asla bu adamlardan af sakın ola ki gündeme getirmesin’ diyerek istememişti. Art niyetle kullanılır diye doktora bile gitmeyi kabul etmeyen birisi. Doktora giderlerse, sanki kendilerini çürüğe çıkarmak amacıyla gidiyormuş gibi olmasın diye doktora bile gitmiyordu. Aynı koğuşta kaldığı Erol Özkasnak’a ‘Ben yazamıyorum, elim kalem tutmuyor. Benim adıma hiçbir şekilde doktora çıkmak istemediğimi yaz” demiş ve imzalamış” ifadelerini kullandı.12 Prof. Unat: Haksızlığa karşı mutlaka ses çıkarmak lazım Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara katılan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak getirilmesinden sonra Saraçhane’ye giderek destek ziyaretinde bulunan siyaset sosyoluğu ve Türkiye’de iletişim biliminin öncülerinden 101 yaşındaki Prof. Nermin Abadan Unat T24’e konuştu. İmamoğlu’na desteğini yineleyen Unat “O kararı protesto ediyoruz. Yani hayatta olduğu müddetçe insanlar, düşüncesini ifade etmesi lazım. Ben ona inanıyorum. Oraya da giderim, buraya da giderim. Nasıl olsa birgün bir yere çağrılacağım, o zaman ben karar veremeyeceğim de bir güç beni davet edecek” dedi. İfade özgürlüğüne vurgu yapan ve gençlere olan güvenini dile getiren Unat “Bugünkü gençler başka türlü. Onlar kendi başlarına dünyayı da alt üst ederler” ifadelerini kullandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde bir dönem kendisinin de ders verdiğini vurgulayan Unat “Bir kere kurumda siz olursanız ve o kurumda haksızlık yapılırsa mutlaka ses çıkarmak lazım” diye konuştu.

13 Kız arkadaşını önce tabancayla vurdu, ardından bıçaklayarak öldürdü İzmir’in Bayraklı ilçesinde Caner G., iddiaya göre kıskançlık nedeniyle sokakta tartıştığı kız arkadaşı Tuğba Kul’a önce tabanca ile ateş açtı, ardından bıçakladı. Caner G. olay yerinden kaçarken, sağlık ekibinin yaptığı kontrolde Kul’un hayatını kaybettiği belirlendi. 14 İstanbul’daki Paris protestosunda 18 gözaltı Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kültür ve Sanat Meclisi, 3 kişinin öldüğü Paris’teki Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne yönelik saldırıyı protesto etmek için İstiklal Caddesi’ndeki Fransa Konsolosluğu önünde toplandı. Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da aralarında bulunduğu gruba müdahale etti. 18 kişi gözaltına alındı.

15 Hatay uyarısı: 4.8’lik deprem buranın enerjisini almaz Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Fakültesi Dekanı ve Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Şükrü Ersoy, Hatay Kırıkhan’da meydana gelen 4.8’lik deprem sonrası uyardı. Prof. Ersoy “Burada aktif faylar var. 6 büyüklüğündeki bir deprem bundan 30 kat daha fazla enerji demektir. Hem vatandaşlar hem de yapısal olarak daha büyük depremlere hazır olmamız gerekir. Bölgenin tarihi, deprem konusunda biraz sabıkalı. Büyük can kayıplarının olduğu vakalar var. 4.8 büyüklüğündeki deprem buranın enerjisini almaz, tam aksine bölgenin ne kadar canlı olduğunun açık göstergelerinden biri” dedi.

16 81 baro başkanı Ankara’da buluştu, salça ve peynirle açıklama yaptı Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Erinç Sağkan, avukatlara ödenen 440 liralık CMK (zorunlu müdafi) ücretine tepki göstererek bu parayla 2 litre sıvı yağ, bir kalıp beyaz peynir ve bir adet salçanın alınabildiğini söyledi. Sağkan’ın 81 baro başkanıyla düzenlediği basın toplantısında masada yağ, peynir ve salça da vardı. Yağı eline alarak konuşan Sağkan, “CMK görevlendirmesi ile atanan bir avukata, bu hizmeti karşılığında reva görülen 440 lira. Ağır ceza mahkemesi ücreti ise bir aylık Bağkur priminin yarısını dahi karşılamıyor’’ dedi. CMK görevini, kendisini temsil edecek ekonomik güce sahip olmayan tüm vatandaşların, çocukların, adalete ihtiyaç duyan kadınların kimsesi olmak için üstlendiklerini vurgulayan Sağkan “Türkiye’de onbinlerce avukat 7 gün 24 saat ve çoğu zaman gecenin bir yarısında dahi olsa adalet için hizmet sunuyor ve haklı talepleri var. Artık haykırışa dönmüş bu emek ve adalet mücadelesi uzun zamandır inatla duyulmuyor” diye konuştu.

Kaynak: www.10haber.net

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page