• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberBilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

28 Temmuz 2021 Çarşamba1 Nasıl kıydınız 16 yaşındaki Yağmur’a? Katil zanlısı komşusu çıktı Aydın Didim’de yaşayan Yağmur Tayhan (16) iki gün önce ailesiyle birlikte gittiği bir düğünden çarşıda işi olduğunu söyleyerek ayrıldı. Kızlarından bir daha haber alamayan ailesi, durumu polise bildirdi. İlçedeki boş bir arsada genç bir kıza ait ceset bulundu. Cesedin Yağmur’a ait olduğu ve vücudunda kesici alet izlerinin bulunduğu tespit edildi. Genç kızın bıçaklanarak öldürüldükten sonra arsaya bırakıldığı anlaşıldı. Katilin, kızın babasının iş yeri komşusu olan N.C. (53) olduğu belirlendi. Gözaltına alınan N.C.’nin, Yağmur’u ikna ederek evlerinin terasına götürdüğü ve henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan tartışma sonucu öldürdüğü ifade edildi.


2 İstiklal’in maskesi düştü Tüm uyarılara rağmen maske ve mesafe kuralına uyulmuyor. Son örnek İstanbul Taksim’den. Yerli ve yabancı çok sayıda kişi İstiklal Caddesi’ne akın etti. Sosyal mesafeye uyulmadığı gibi meydanda bulunanların neredeyse yarısında maske yoktu. Üstelik meydanda onları uyaran ya da ceza yazan zabıta ekipleri de yoktu.


3 Yeni vaka sayısı bir haftada 20 bine dayandı Hızlı normalleşme ve bayram tatili nedeniyle uzmanlar, birkaç hafta içinde yeni vaka sayılarının 20-40 bine ulaşabileceğini, sonbaharda ise bu rakamın 60 bini bulabileceğini söylüyordu. Ancak Türkiye bu sayıya çok kısa zamanda ulaştı. Sağlık Bakanlığı’nın 27 Temmuz koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 246 bin 648 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 19 bin 761 oldu. 51 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgının kontrol altında tutulmasını tedirgin edici seviyede vaka sayılarına ulaştık. Bunu durduracak olan göstereceğimiz iradedir. Tedbirlere uyup aşınızı olun” dedi.


4 Dünyanın en büyük güvenlik sorunu: Hakikat güvenliği Sadece bizim ülkemizde 21 milyondan fazla vatandaşımız istedikleri an aşı olabilecekleri halde aşı yaptırmıyor. Ama bu durum bize özgü değil, dünyanın neredeyse her yerinde bazı insanlar aşıya karşı direniş gösteriyor. Oysa korona salgını hepimiz için bir hayat memat meselesi ama belli ki bu konuda bir ortak görüş oluşturamıyoruz. Sadece aşı da değil başka pek çok konuda en başta sosyal medya olmak üzere pek çok kanaldan insanlar yalan yanlış bilgi ve haber bombardımanı altındalar. O yüzden “hakikat güvenliği” diye önemli bir sorunumuz var artık. Bu sorunu Cambridge Üniversitesi’nden Elizabeth Seger, BBC için yazmış ve ona göre “Hakikat güvenliği” artık dünyanın bir numaralı güvenlik sorununa dönüşmüş durumda. Peki hakikati nasıl koruyacak ve savunacağız?


5 Tatilde 2019’un rekoru kırıldı 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde bugüne kadarki en yoğun iç pazar hareketliliğinin yaşandığı 2019 yılının rekoru kırıldı. Türkiye genelinde 10 milyonu aşkın kişi, şehirlerarası seyahate katıldı, otellerdeki iç pazar dolulukları 2019’un yüzde 35-40 üzerinde gerçekleşti. Sektör temsilcilerinin 10 milyon kişilik seyahat ve 10 milyar TL’lik ekonomi tahminleri beklendiği gibi gerçekleşti. Fraport TAV Antalya Havalimanı verilerine göre, 16-25 Temmuz’da Antalya’ya 708 bin yerli ve yabancı turist giriş yaptı.


6 Akşener’den Avusturya Başbakanı’na tepki: Biz size 3 milyar Euro verelim, tamamını alın Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Afgan ve Suriyeli mülteciler için en iyi çözüm yolunun bölge ülkelerinde kalmaları olduğunu öne sürerek Türkiye’nin adını vermişti. İYİ Parti lideri Meral Akşener bu açıklamaya Bitlis’te tepki gösterdi. “Biz size 3 milyar Euro verelim, sen bizdekilerin tamamını al” dedi.


7 Tanju Özcan ayrımcılıktan geri adım atmadı: Referandum yapalım Bolu’da mültecilerin su ve katı atık bedellerini 10 kat arttıracağını söyleyen CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan’a iktidardan olduğu kadar partisinden de tepki gelmişti. Ancak Özcan geri adım atmadı. “Referandum yapsınlar gerçeği görsünler” dedi. Özcan “Ben bunları seçimlerden önce de söyledim. Ben bunların Bolu’dan gitmesini istiyorum. Türkiye göçmen çöplüğü haline geldi. Halkın sözcülüğünü yapıyorum. Seçildikten sonra 4 kez anket yaptırdım yüzde 85 göçmenlerin gitmesini istiyor. Bu olay amacının dışına çıktı. Bu misafirlik çok uzadı. Bayramda ülkelerine bayramlaşmaya gidenler orada günlerce kalıp geri dönenler göçmen olamaz” dedi. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise “Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır” diyerek Özcan’ı eleştirdi. Uzmanlar bu tür açıklamaların ırkçılığı tetikliyebileceği görüşünde. İstanbul Barosu avukatlarından Aydın Egemen Özcan hakkında suç duruyusunda bulundu.


8 Daha çok kitap okuduk, daha az gazete ve dergi Türkiye’de sanılanın aksine çok büyük ve canlı bir kitap pazarı var. “Türkler okumaz” sözü çok uzun zamandan beri bir şehir efsanesi, tam tersine ülkemizde ciddi miktarda kitap okunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in dün açıkladığı verilere bakılacak olursa 2020 yılında, salgına rağmen 433 milyon 213 bin 632 kitap için bandrol alınmış. Bu, 84 milyon nüfusa bölündüğünde kişi başına 5’ten fazla kitap anlamına geliyor. Bu kitapların yarıya yakını yardımcı eğitim kitapları olsa da, rakam büyük aslında. Kitap pazarı uzun yıllardır kesintisiz biçimde büyüyor, 2020’de 2019’a g öre büyüme yüzde 2.3 oldu. Fakat TÜİK’e göre Türkiye’de gazete ve dergi satışlarındaki kanama devam ediyor. Gazete ve dergi tirajları 2020’de yüzde 20.9 azaldı. Düşen sadece satışlar değildi, toplam gazete ve dergi markası da yüzde 13.5 oranında azaldı; yani bazı gazete ve dergiler yayın hayatına veda etti.

9 Apple’den casusluğa karşı art arda güncellemeler Dünya çapında sarsıntı yaratan Pegasus casusluk skandalının ardından Apple, hem telefonlar için hem de bilgisayarlar için ardı ardına işletim sistemi güncellemeleri yayınladı. Bilgisayarlar için önce macOS 11.5.0’ı yayınlayan şirket hemen bir iki gün içinde “önemli güvenlik güncellemesi” diyerek 11.5.1’i de kullanıma soktu. Telefonlar için de IOS’e 14.7.1 güncellemesi geldi. İsrailli yazılım şirketi NSO’nun bulduğu güvenlik açıklarının bu yolla kapatıldığına inanılıyor. Daha önce benzer güncellemeleri çok daha yaygın olan Windows 10 da yapmış, güvenlik açıklarını kapattığını öne sürmüştü. Telefonlar için Android işletim sisteminde ne yapıldığı ise tam olarak bilinmiyor.


10 Filenin Sultanları ikinci maçında İtalya’ya kaybetti A Milli Kadın Voleybol Takımı, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’ndaki ikinci maçında İtalya’ya 3-2 kaybetti. Milliler, 29 Temmuz’da ABD, 31 Temmuz’da Arjantin, 2 Ağustos’ta da Rusya Olimpiyat Komitesi takımlarıyla karşılaşacak. Filenin Sultanları için henüz hiçbir şey bitmedi.


11 Mülteci tartışması iş dünyasının da gündeminde, Sabancı’ya destek geldi Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı’nın eşi Arzu Sabancı Instagram hesabından yaptığı açıklamada “Ülkemde mülteci istemiyorum. Sessiz işgale dur de. Bayramlaşmaya ülkesine gidenin can güvenliği var demektir. O zaman orada kalmalı” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç Twitter hesabından Sabancı’ya destek verdi. “Açık yüreklilikle konuşmuş. Tebrik ediyorum. Nerede iş dünyasının diğer babayiğitleri. Suça sessiz kalanlar hata yapanlar kadar suçludur. Korkmayın, ses çıkarın” dedi.

12

Ak Parti’de Aktay’dan sonra Özhaseki de ekonomi üzerinden Suriyeliler’i savundu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay, Kılıçdaroğlu’nun mültecilerle ilgili sözlerini eleştirirken “Suriyeliler giderse ekonomi çöker” ifadelerini kullanmıştı. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki de benzer ifadeler kullandı. Özhaseki “Bunları kimse gönderemez. Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyor. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. Kayseri sanayisinde de öyle. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor. Asayiş yönünden de öyle bizim aramızdaki oranlara bakıldığı zaman bizi geçen bir asayişsizlik yok. Bu insanların ekonomimize de katkıları var” diye konuştu.

13

Sosyal medyada “Suriyeliler miting yapacak” provokasyonu Sosyal medyada “Suriyeliler’den elinizi çekin’ başlıklı bir çağrı metni paylaşıldı. Metinde “Türkiye’den gitmiyoruz” deniliyordu. Üstelik saat 17:00’de Saraçhane Meydanı’nda miting yapılacağı duyuruluyordu. Bu provokasyon sosyal medyada kısa sürede gündem oldu. Irkçı paylaşımlar yapıldı, mülteciler hedef gösterildi. Afişin iki yıl önce yapılan başka bir mitinge ait olduğu ortaya çıktı. Sahte afişi İYİ Parti’den ayrılan Ümit Özdağ da gerçekmiş gibi paylaştı. “Kendi ülkesini savunmayıp kaçanlar Türkiye’de bize posta koyamaz” dedi.

14

Günde 8 bin Afgan’a pasaport veriliyor Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişi sürerken ocak ayından bu yana 270 binden fazla kişi ülkeyi terk etti. Taliban’ın kontrolü ele geçirmesiyle bu sayının 3.6 milyona dayanacağı belirtiliyor. Kabil’deki pasaport bürosunda bir günde ortalama 8000 pasaport veriliyor. Alman basınına konuşanlar “Önce Türkiye, oradan da Almanya’ya gitmek istiyoruz. Taliban’la hayatımız tehlikede” dedi. İran sınırından Türkiye’ye geçiş kişi başına 1000-2 bin ABD dolarını buluyor. Kaçanlar arasında Şii aileler de var. Bunlar Taliban’ın katliam yapacağından endişeli. Euronews ise Afgan halkına, Türkiye’nin ülkelerinde kalıp kalmaması hakkındaki düşüncelerini sordu. Afganlar’ın bir kısmı Türkiye’nin kalmasını, bazıları da diğer yabancı güçler gibi ayrılmasını istiyor.


15 295 kilometrelik İran sınırına duvar örülecek Afganlar, Türkiye’ye İran üzerinden geçerek Van sınırından ulaşıyor. Türkiye yeni göç dalgası üzerine bu bölgede güvenlik önlemlerini artırmıştı. Van Valisi Emin Bilmez, mülteci akınının önlenmesi için İran-Van sınır hattının tamamına duvar örüleceğini açıkladı. Sınır 295 kilometre uzunluğunda. Bilmez, Ağrı sınırından başlayarak 64 kilometrelik modüler duvar inşaatının devam ettiğini de açıkladı. Yıl sonuna kadar sınıra 160 kilometrelik hendek de kazılacak. Vali Bilmez, sınır güvenliği için bölgede yaklaşık iki yıldır derinliği 4, genişliği de 4 metre olan hendekler kazıldığını ve hendeklerin girişine jiletli tel çekildiğini belirtti. Şu ana kadar 110 kilometre hendek kazıldı. Sınıra ayrıca 58 gözetleme kulesi inşa ediliyor.


16 Son 3 günde Suriye ve Irak’tan 4 şehit! Suriye’nin El Bab bölgesi ile Kuzey Irak’ta iki asker son 48 saatteki operasyonlarda şehit olmuştu. Bir acı haber de yine Kuzey Irak’tan geldi. Hakurk bölgesindeki operasyonlarda çıkan çatışmada Piyade Teğmen Ali Rıza Özcücük ile Piyade Uzman Çavuş Sergen Güçlüer şehit oldu, bir asker de yaralandı. Kuzey Irak’ta şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Halil Çelebi ise memleketi Kırıkkale’de toprağa verildi.

17

İki başkan daha ‘itfaiye öncü aracı’ diye makam aracı alıyor Belediyelerin vergisiz lüks araç için bulduğu itfaiye öncü aracı alma yöntemine Ak Partili Tokat Turhal ile Rize Derepazarı Belediyesi de katıldı. ÖTV ve KDV’den muaf olan araçlar, İtfaiye teşkilatına alınmış görüntüsü altında, başkanlara makam aracı yapılıyor. Ak Partili İlker Bekler’in başkanlık yaptığı Turhal Belediyesi, 354 bin TL’ye öncü araç satın alıyor. İhale ilanında aracın “büyülü siyah” rengi olması istendi. MHP’den seçilip istifa eden Selim Metin’in başkan olduğu Rize Derepazarı Belediyesi de 320 bin TL’ye “piyano siyahı” renginde öncü araç alacak.

18 Bir kadın cinayeti daha: Telefonu açmayan eşini öldürdü Malatya’dan gelen cinayet haberi deyim yerinde ise kan dondurdu. 41 yaşındaki Selma Ö., cep telefonuna cevap vermediği gerekçesiyle eşi Mehmet Ö. (56) tarafından bıçaklanarak öldürüldü.


19 Beyoğlu’na barışma buluşması: 3 ölü, 3 yaralı İstanbul Beyoğlu’nda boşanma aşamasındaki çiftin aileleri bir araya geldi. Ancak tartışma, silahlı kavgaya dönüştü. Gelinin babası Mürsel A. bacağından vuruldu. Bunun üzerine Mürsel A. da silahını çekerek ateş açtı. Damat Berk Giray, babası Hulusi Giray ve kuzeni Burak Giray öldü. 3 kişi de yaralandı. Mürsel A. gözaltına alındı.


20 Çorlu deresi siyah akıyor, kokudan durulmuyor Trakya’da, kirliliğiyle gündeme gelen Ergene Nehri’nin önemli kollarından biri olan Çorlu Deresi, endüstriyel atıklar nedeniyle simsiyah akmaya devam ediyor.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör