top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

17 Aralık 2022 Cumartesi1 New York’ta dünyaca ünlü MoMA’nın kapısından girenleri artık bir Türk’ün eseri karşılıyor ABD’nin New York kentinin dünyaca ünlü müzesi Museum of Modern Art, yeni dijital sanat koleksiyonunu, Türkiyeli bir dijital sanatçı olan Refik Anadol’un iki eserini alarak başlattı. Refik Anadol Türkiye’de de dünyada da dijital sanat konusunda büyük başarılarıyla tanınan, eserleri artık çok önemli koleksiyonlarda ve kamusal alanlarda olan bir isim. New York’taki MoMA onun. “Fluid Dreams” (Akışkan Rüyalar) ve “Unsupervised” (Yönetimsiz) adlı iki eserini aldı ve müzenin giriş katında sergilemeye başladı. Eserler müzenin önündeki sokaktan geçenler tarafından da rahatça görülebiliyor. Refik Anadol bu eserlerini bir yapay zeka aracılığıyla “yaratıyor.” Eserler kendilerine öğretilen formları veya resimleri, videoları her seferinde başka biçimde sergiliyor. Yani perdede gördüğünüz eser, o günün hava durumundan veya sizinle birlikte eseri izleyenlerin hareketlerinden vs etkileniyor ve o an değişiyor olabilir. Anadol’un MoMA tarafından alınan eserinde bu müthiş müzenin fotoğraf koleksiyonundan büyük izler var. Anadol’un eserleri 5 Marta kadar MoMA’da görülebilir. Refik Anadol, daha önce Los Angeles’te ünlü mimar Frank Gehry’nin eseri olan Disney Tiyatrosu’nun dış yüzeyini büyük bir dijital sanat alanına çevirmişti. Yine Anadol’un bir opera sanatçısıyla ortaklaşa geliştirdiği yapay zeka katkılı opera New York’taki ünlü Lincoln Center’da oynanmıştı. Geçen yıl İstanbul’da da çok büyük bir Refik Anadol sergisi olmuş, sergi dolup taşmıştı.


2 İddia: Erdoğan İmamoğlu sorusuna yanıt vermiş ama İletişim Başkanlığı sansürlemiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkmenistan dönüşü gazetecilerle sohbetinde İBB Başkanı İmamoğlu’na verilen hapis cezası ve siyaset yasağı hakkında bir soruyu yanıtladığı ancak verdiği cevaba İletişim Başkanlığı tarafından sansür uygulandığı öne sürüldü. Gazeteci İsmail Küçükkaya Halk TV yayınında, Erdoğan’a İmamoğlu sorusunun sorulduğunu öğrendiğini söyledi. Başka ayrıntı vermedi. Ancak kanaldaki bir sonraki programı hazırlayan Ayşenur Arslan, Küçükkaya ile karşılaşmasında yaşananları öğrendiğini belirterek Erdoğan’a İmamoğlu sorusunu Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler’in sorduğunu belirtti. Arslan “O sormuş. Sormuş ve Erdoğan bir yanıt vermiş. İsmail Küçükkaya’nın kaynağı Ayşe Böhürler değil. Bir başka isim. Onu bana da söylemedi. Aktaran isim şunu söylememiş ama ‘Erdoğan ne dedi?’ cevaben. Çünkü cevap vermiş. ‘Yargı bağımsız’ gibilerinden ortalama cevap ama. O metin gittiğinde ‘Galaktik İletişim Başkanlığı’nda soru ve cevap çıkarılmış. Erdoğan sonradan ‘Lüzumsuz soru sordular, ben de o sırada öyle bir şey söyledim’ mi dedi yoksa ‘Galaktik İletişim Başkanlığı’ kendiliğinden mi böyle karar verdi onu bilmiyoruz. İsmail Küçükkaya da bunu bilmiyor. Ama uçakta olay böyle cereyan ediyor” ifadelerini kullandı. Gazeteci Nevşin Mengü de aynı iddiayı dile getirdi. Diken.Com.Tr muhabiri Altan Sancar’ın haberine göre ise iktidar kanadı, Erdoğan’ın sözlerine yapılan sansürün dışında, ondan önce bir de Saraçhane mitinginin TV’lerde fazla abartılmadan gösterilmesi için bir “rica telefonu” açmış.


3 Analiz: Partisi ve kurmayları Erdoğan’ı iknaya çalışıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’nun aldığı mahkumiyet ve siyaset yasağı konusundaki sessizliği dikkat çekiyor. Kimi siyaset gözlemcilerine göre, Erdoğan’ın Türkmenistan dönüşü kendisini izleyen 16 gazeteciden birinin İmamoğlu sorusuna cevap vermiş olması ama bu cevabın yayınlanmasının İletişim Başkanlığı tarafından engellenmiş olması, Erdoğan’ın yakın çevresinde yürütülen bir faaliyeti ortaya koyuyor. Bu yorumcular, Ak Parti kurmaylarının ve Erdoğan’ın Beştepe’deki danışmanlarının İmamoğlu’na verilen mahkumiyetin yanlış olduğunu düşünüyor ve Erdoğan’ın bu mahkumiyetin onanması gerektiğine dair bir demeç vermesini engellemek, bu arada Cumhurbaşkanını daha yumuşak bir söylemle konuşmaya ikna etmeye çalışıyor. Ak Parti’den gelen ilk tepkilerin tamamında kararın kendisi eleştirilmezken hep temyiz sürecinin hatırlatılması dikkat çekmişti. Ak Parti kurmaylarına ve Beştepe’deki danışmanlara göre mahkeme kararı muhalefete durduk yerde bir mağduriyet verdi ve halktan da tepki gördü.

4 Her şişmanın yıllardır beklediği araştırma: Patates yiyerek de kilo vermek mümkün! ABD’de yürütülen yeni bir çalışma, patates yemenin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Şarkul Avsat’ın The Telegraph gazetesinden aktardığı habere göre, çalışma ekibi patatesin önemli besinlerle dolu olduğunu ve sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini belirtti. Patates daha önce kilo alımı ve tip 2 diyabet riskinin artmasıyla bağlantılı olarak görüldü ve insülin direnci olan kişilere patatesten kaçınmaları söylendi. Ancak yeni bulgular bunun doğru olmayabileceğini gösteriyor. Yaşları 18 ile 60 arasında değişen, aşırı kilolu, obez veya insülin direnci olan 36 kişi üzerinde yapılan araştırmada, bunların yarısına ağırlıklı olarak etli veya balıklı patates, diğer yarısına ise çeşitli yiyeceklerle beslenmeleri söylendi. Amerikalı araştırmacılar, patatesin katılımcıların az miktarda yiyerek kendilerini tok hissetmelerine yardımcı olduğunu ve böylece çok daha yüksek kalori içeren diğer yiyeceklerin tüketimini azalttığını ve bunun da kilo vermeye yardımcı olduğunu buldu. Baton Rouge’daki Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi’nden çalışmanın eş araştırmacısı Profesör Candida Rebello şunları söyledi: “İnsanlar, tok hissetmek için kalori içeriğine bakılmaksızın aynı ağırlıktaki yiyecekleri yeme eğilimindedir. Patates gibi daha ağır ve kalorisi düşük yiyecekler yiyerek, tükettiğiniz kalori miktarını kolayca azaltabilirsiniz. Çalışmamızın en önemli yönü, öğünlerin porsiyon boyutunu azaltmamış olmamız, ancak patatesleri dahil ederek kalori içeriğini düşürmemizdir.” Rebello, ağırlıklı olarak patates yiyen katılımcıların kendilerini daha tok hissettiklerini ve çoğu durumda yemeklerini bile bitirmediklerini belirterek, “Aslında, çok az çabayla kilo verebilirsiniz” dedi.


5 Konut fiyatlarındaki artış yıllık yüzde 188’i aştı Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim 2022 verilerine göre konut fiyatlarının yıllık artışı ekimde yüzde 188.2 oldu. Konut Fiyat Endeksi (KFE), aylık ise yüzde 5.4 artarak 605.8 seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde reel yükseliş yüzde 56.3 olurken üç büyük il için konut fiyatlarına bakıldığında ekimde bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 4.7, yüzde 5.3 ve yüzde 6.2 artış görüldü. Endeks değerleri geçen yılın aynı ayına göre ise İstanbul’da yüzde 204.6, Ankara’da yüzde 194.1 ve İzmir’de yüzde 186.4 yükseldi.


6 Uganda’da bir hipopotam 2 yaşında çocuğu yuttu, sonra dışarı tükürdü Az bilinen bir gerçek: Dünyada en çok insan öldüren vahşi canlı, uyuşuk uyuşuk suda durmasıyla bildiğimiz hipopotamlar. İnsanlardan çok ürken bu dev canlılar, korktuklarında saldırıyor ve çoğunlukla insanları ezip geçerek ölümüne neden oluyor. ama Uganda’da bu sefer farklı bir şey yaşandı. 2 yaşında bir çocuk, bilinmeyen bir sebeple hipopotam tarafından önce yutuldu, sonra çocuğu ağzından geri tükürdü ve yakındaki göle doğru koşarak kaçtı. Iga isimli çocuk hastanede tedaviye alındı.

7 Master Chef’te bir pilav yapıldı, Divriğililer çok kızdı Master Chef adlı yemek yarışması programının bu haftaki bölümünde Sivas’ın Divriği ilçesinin coğrafi işaret de alınarak tescillenmiş pilavının yapılması divriği’de önce heyecan, sonra öfke yarattı. Sebebi, programdaki pilavın Divriği pilavının tarifine uygun yapılmaması. anlaşıldığı kadarıyla sorun sadece pilavın tescilli tarife göre yapılamaması değil, tamamen bam başka bir şey olması. Bunun üzerine Divriği ilçesinde Mühürdarzade Konağında kolları sıvayan Divriğili kadınlar, Divriği pilavını aslına uygun olarak hazırlayıp yaklaşık bin yıllık tarifini anlattı. Pilavın geçmişi 1000 yıl önceki Mengücek Beyliğine kadar dayanıyormuş. Divriği pilavının aslının dana eti veya geyik eti ile yapıldığı biliniyor. Önceden tuzlu suda ıslatılan pirinç ile bu pilav yapılıyor. Pilava konulan nohut haşlanarak kabukları ayrılıyor. Nohutlu pilav piştikten sonra Besni üzümü, kuru soğan, et ve et suyu pişirilip kavrulup pilavın üzerine dökülüyor. İnternette yüzlerce Divriği pilavı tarifi var ama bu tariflerde de ufak tefek farklılıklar var. Hangi tarifin tescil de edilen tarif olduğu ise anlaşılmıyor.


8 Türkiye ilk hipersonik füzesini denedi Rusya ve Amerika’nın ardından Türkiye’nin de bir hipersonik, yani sesten en az 5 kat hızda yol alabilen füze ürettiği ortaya çıktı. Dün Roketsan’ın sosyal medya hesabından yapılan bir duyuruyla ortaya çıkan bu durumda, Roketsan’ın İHA 230 adlı havadan yere füzesinin Akıncı ile denendiği ve başarılı olduğu açıklandı. Füzeye ilişkin başka bir ayrıntı yok. Paylaşımda, “Milli mühendislik kabiliyetlerimizle sınırları aşmaya devam ediyoruz” dendi.


9 Fas ve Hırvatistan üçüncülük maçı için sahada Dünya Kupası’nda bugün üçüncülük maçı var. Fas ve Hırvatistan arasında oynanacak maç saat 18.00’de başlayacak ve TRT 1’den canlı yayınlanacak.

10 Berlin’de bir milyon litre su dolu dev akvaryum patladı, 1500 tropikal balık telef oldu Almanya’nın başkenti Berlin’deki bir oteldeki dev akvaryum dün sabah yerel saatle 05.40’ta büyük bir gürültüyle patladı. 1 milyon litre su bir anda zemin kata boşaldı. Taşan sular binanın önünü de savaş alanına çevirdi. İki kişi yaralandı. Akvaryumdaki 1500 tropikal balık telef oldu. Olayın nedeni bilinmiyor. Ancak camın malzeme yorgunluğu ya da akvaryumun içi ve dışındaki sıcaklık farkından kırılmış olabileceği belirtiliyor. Cam kalınlığı 22 cm olan, 18 yıllık akvaryumun 2 yıl önce bakımdan geçtiği ve 2.5 milyon Euro’ya mal olduğu belirtildi.

11 H.K.G’ye verilen sahte kemik yaşı tespit raporu ortaya çıktı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında imam nikahıyla evlendirdiği kızı H.K.G, 17 Ağustos 2012’de adet düzensizliği şikayetiyle Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne götürülmüş, muayene eden doktor yaşının küçük olması nedeniyle durumu polise bildirmişti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada H.K.G’dan yaş tespiti raporu istenmişti. H.K.G. yerine 18 yaşında bir kişinin teste girmesi gerekirken daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle 29 yaşındaki damat Kadir İstekli’nin, baba Gümüşel’in yardımcısı Mehmet Emin M’ye kızdığı ve “Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz. Ama savcı iyi yedi” sözleri iddianamede yer almıştı. Dava dosyasına giren 2012 tarihli yaş tespiti raporu ortaya çıktı. Raporda H.K.G.’nin doğum tarihi 8 Mart 1998 olarak belirtiliyor. Rapor tarihinde 14 yaşında olduğu görülen H.K.G.’ye ruhen ve bedenen 21 yaş ile uyumlu olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Oy birliğiyle verilen raporda, iç hastalıkları sağlam, nöroloji 21 yaşında, psikiyatri 21 yaş ile uyumlu ruhsal gelişim, kadın doğum sekonder seks karakterleri ve dış genitalya erişkin tiptedir tespitleri yer aldığı görülüyor. 12 Tutuklanmanın sebebini anlayamamışlar Tutuklanan Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ile 6 yaşındaki H.K.G ile imam nikahıyla evlenerek istismarda bulunan Kadir İstekli’nin ifadeleri ortaya çıktı. Gümüşel “Yakalama kararını kabul etmiyorum. Mahkemeye dışarıdan müdahale üzerine verilen kararın uygunsuz bir iş olduğuna itikat ediyorum. Önce tutuklama kararı verilmedi. Daha sonra tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım. Ben rabbimden korkarım ölünce ona hesap vereceğim. Siz de hesap vereceksiniz. Sizlerin verdiği kararı bozacak Allah vardır” dedi. Kadir İstekli ise “Mahkemenizin duruşma tarihi ilk olarak Mayıs’a verildi. Sonra Ocak ayına alındı. Bu karardan 2 gün sonra hakkımda yakalama kararı çıkarılması üzerine gidip kendim teslim oldum” diye konuştu. 13 Öğretmen 10 yaşındaki öğrenciye istismardan tutuklandı İstanbul Esenyurt’ta bir ilkokulda görevli öğretmen O.E., iddiaya göre 4. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki kız öğrenciler T.D.T. ve İ.D’ye cinsel istismarda bulundu. Arkadaşlarının durumu öğretmenlerine anlatmasıyla ailelere bilgi verildi. Ailelerin şikayetçi olmasıyla şüpheli öğretmen O.E. gözaltına alındı. Şüpheli öğretmen savcılık ifadesinin ardından ‘çocuğa cinsel istismar’ suçundan tutuklandı. 14 ‘İntihar etti’ denilen 14 yaşındaki kızı kayınpederi öldürmüş Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Yapraktepe köyünde 12 yaşında evlendirilip 13 yaşında doğum yapan Kader Ertem bir yıl sonra evinde av tüfeğiyle vurulmuş halde bulunmuş ve dosya ‘intihar’ denilerek kapatılmıştı. 8 yıl sonra gerçek ortaya çıktı. 14 yaşında hayata veda eden Kader Ertem’i kayınpederi Tahir Atak’ın ‘ilişkisi olduğu’ iddiasıyla öldürdüğü belirlendi. Atak tutuklandı. 15 Eski 2. Ordu Komutanı Huduti’ye 12,5 yıl hapis FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında 2. Ordu Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada yerel mahkemece verilen hükmün Yargıtayca bozulması üzerine yeniden yargılanan dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti’ye 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Adli makamların kendisini sanık olarak değil düşman olarak gördüğünü ileri süren Huduti “Suçluları öldürmeyip yargıya teslim ettiğim için suçluyum. Suçluyu yargıya teslim etmek suç değil” dedi. Darbe girişimine kalkışanların kendisine silah çektiklerini iddia eden Huduti, darbecilerle birlikte olmadığının ve aynı yolu yürümediğinin dosyadaki delillerle de ispatlandığını savundu. Kendisinden darbecileri öldürmek için emir istendiğini, “İlk kurşunu biz atmayalım, onlar kurşun atarsa çekinmeden vuralım” dediğini ileri sürdü. 16 Diyarbakır’daki saldırı soruşturmasında 5 gözaltı Diyarbakır’da çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen terör saldırısıyla ilgili soruşturmada 5 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su “Yaralanan 8’i polis 9 kişiden 7’si taburcu oldu. Tedavileri süren iki polisin hayati tehlikesi yok. Araç kiralanmak suretiyle yol kenarına getiriliyor. Aracı kiralayan, buraya getirip patlatan kişi ile onu taşıyan taksi sürücüsü Lice’de gözaltına alındı. Toplam 5 gözaltı var” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine gitti. Soylu “Uzaktan kumandalı, öyle gözüküyor. Araç kiralık bir araç. Anlaşılıyor ki Lice’de bu eylemi planlamışlar ve Lice’de planlandıktan sonra da aracı buraya getirmişler ama şu anda sorgu devam ediyor” diye konuştu. 17 Dövizler yola saçıldı, alan kaçtı, kurye isyan etti İstanbul Zeytinburnu sahil yolunda döviz bürosunda çalışan bir motokuryenin montunun içine koyduğu 150 bin Euro, fermuarın patlaması sonucu yola saçıldı. Motokurye telaşla durup yoldaki paraları toplamaya çalıştı. 65 bin Euro toplayabildi. Ancak bu sırada bazı yayalar ve sürücüler de dövizleri alıp kaçtı. Cep telefonuyla o anları kayda alan kurye, araçlarından inerek paraları toplayan vatandaşlardan parayı istedi. Ancak 84 bin euro yani yaklaşık 1,7 milyon TL kayboldu. 18 Sahte doktor Özkiraz’a 13 yıla kadar hapis istendi Tekirdağ’da Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan ve sahte diploma ile görev yaptığı anlaşılınca tutuklanan Ayşe Özkiraz (20) hakkında 13 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede Özkiraz hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, özel belgede sahtecilik suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere toplam 13 yıla kadar hapis cezası istendi. 19 Göçmenlerin balık istifi doldurulduğu minibüs kanala uçtu: 9 ölü Şanlıurfa’da içinde 31 düzensiz göçmenin bulunduğu minibüsün sulama kanalına uçtu. Kazada 8 göçmen hayatını kaybetti. Diğerleri kurtarıldı. Valilik ölü sayısını daha sonra 9 olarak açıkladı. Ancak çalışmalar devam ediyor. Göçmenleri minibüse dolduran bir insan kaçakçısı gözaltına alındı. Göçmenler kimsesizler mezarlığında toprağa verildi. 20 Metro City AVM’den alevler yükseldi, şans eseri can kaybı olmadı İstanbul Levent’te bulunan Metro City AVM’nin çatı katında dün yangın çıktı. Restoran ve eğlence mekanı olarak kullanılan bölümde çıkan yangın kısa sürede büyüdü. AVM özel güvenlik ekipleri tarafından tahliye edildi. İtfaiyenin yangına ulaşabilmesi için Büyükdere Caddesi Beşiktaş yönünde 20 dakika trafiğe kapatıldı. İtfaiye ekipleri, AVM dışından yanaştırılan merdivenler, içeriye giren ekipler ve binanın yan tarafında bulunan rezidans katlarından alevlere müdahale ederek yangını bir saat içerisinde kontrol altına aldı.

Kaynak:www.10haber.net

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page