top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

30 Aralık 2022 Cuma1 Euronews’un iddiası: İmamoğlu, Ocak ayı başında görevden alınabilir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla aldığı hapis cezasının yankıları sürerken, İmamoğlu’nun İçişleri Bakanlığı’nın savcılığa gönderdiği “terör raporu”nun savcılık tarafından bir soruşturmaya dönüşmesiyle önümüzdeki günlerde görevden alınacağı yönünde bir beklenti söz konusu. Euronews’in edindiği bilgilere göre İmamoğlu, ocak ayının ilk haftası görevden alınabilir. Euronews’a göre İBB’ye bir kayyım ataması beklenmiyor; ancak Ocak ayının ilk haftası Ekrem İmamoğlu görevden uzaklaştırılacak. Belediyede bu yönde hazırlıkların olduğu ve pek çok çalışanın da iş aramaya başladığı belirtildi. Euronews’e konuşan kaynak, görevden uzaklaştırma söz konusu olduğundan Belediye Meclisinde yeni başkanın atamasının yapılacağını ifade etti. İçişleri Bakanı Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İBB Başkanı İmamoğlu’nu hakaret davasında suçlu bulunduğu için görevden alamayacağını, ancak terör soruşturmalarında İçişleri Bakanlığının böyle bir yetkisinin olduğunu söylemişti.


2 Daha kanunu çıkmadan SGK’ya EYT’li hücumu başladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün emekliliği yaşa takılanlarla ilgili yaptığı açıklama, ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999’dan önce olanlar için fiilen emeklilik yaş sınırının ortadan kalkması anlamına geliyor. Bu çalışanlar açısından artık yegane kriter, yeterli sayıda gün için prim ödeyip ödemedikleri. Henüz ortada bir yasa olmadığı için bütün detaylar bilinmemekle birlikte yine de durumunun EYT’den yararlanmaya uygun olduğunu düşünen vatandaşlar dün Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına ve e-devlete hücum etti. Amaçları ne kadar eksik primleri olduğunu öğrenmek ve bunu borçlanma. yoluyla en geç bu akşama kadar ödemeyi başarmaktı. Ama SGK binaları önünde oluşan uzun kuyruklar ve e-devletin yoğunluk nedeniyle çökmesi pek çok kişinin bu bilgileri edinmesine engel oldu. Telaşın en büyük nedeni, eksik primleri veya askerlik, doğum gibi çalışmaya ara verilen dönemlere ilgili borçlanmayı 2022 fiyatlarından yapmaktı. 1 Ocaktan sonra hem yeni asgari ücret nedeniyle hem de devletin ilan ettiği yeniden değerleme oranı zammı nedeniyle primlerin miktarı ciddi biçimde artacak. SGK’ya yönelik hücum nedeniyle dün hem Çalışma Bakanı Vedat Bilgin sabah televizyona çıkıp uygulamaya dair önemli ayrıntıları anlatıp bilgi vermeye çalıştı hem de SGK kendisi bir yazılı açıklama yaptı.


3 EYT faturası: Bütçeye 180 milyar yük; piyasaya 300 milyar çıkacak Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasal düzenlemenin yapılmasıyla birlikte çok kısa sürede 2 milyon 250 bin kişlinin emekliliğe hak kazanacağı hesaplanıyor. Ama EYT’lilerin sayısı bu kadar değil; geride 4 milyona yakın çalışan daha var ve uzmanlara göre onlar da prim gün sayıları tamamlandıkça önümüzdeki 3-4 yıl içinde emekli olacaklar. Türkiye’de halen 27 milyona yakın sigortalı çalışan var; emekli sayısı ise 14 milyon civarında. EYT ile birlikte emeklilerin sayısı 16 milyonu aşacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bu sorunla ilgili, “Türkiye’de ortalama bir emeklinin en az 3 kişi tarafından emeklilik primleriyle finanse edilmesi lazım. Bu durum bizim dönemimizde 2.1’e kadar geldi, bunu 1.7’ye kadar düşürebiliriz” diyor. Ama TÜİK rakamları bakanı doğrulamıyor; şu an 1,89 çalışan başına 1 emekli düşüyor zaten. Yeni emeklilerle birlikte 1,7’lik oranın da tutturulamayacağını, neredeyse 1’e 1 oranına yaklaşılacağı görülüyor. Emekli başına düşen çalışan rakamının artması için Türkiye’de istihdamın ciddi miktarda artması lazım ama emekli sayısının birkaç yıl içinde 20 milyona yaklaşacak olması, 3’e 1 oranını hemen hemen imkansız hale getiriyor. Ancak yine de emeklilik sistemi için bir iyi haber var: 6 milyona yakın EYT’li emekli olduktan sonra 15-17 yıl boyunca sisteme yeni emekli eklenmeyecek. Yapılan hesaba göre kısa dönemde emekli olacak 2 milyon 250 bin kişlinin emekli maaşları bütçe üzerinde yıllık 180 milyar lira kadar bir yük oluşturacak. Türkiye’nin bütçe açığı biraz daha büyüyecek, zaten bir kara delik olan ve sürekli bütçeden desteklenen SGK’nın açığı daha da artacak. EYT’nin kısa dönemdeki bir başka önemli etkisi, emekliye ayrılacak 2 milyon 250 bin kişinin alacağı 300 milyar lira civarında kıdem tazminatı olacak. Bu tazminat büyük ölçüde tüketime yönelecek ve piyasaya girecek bu yeni para enflasyonu besleyebilecek. İşverenler bu tazminatı ödeyebilsin diye bankalar KGF’li krediler verecekler.


4 Bir futbol sanatçısı, Pele öldü Dünya futbolunun ilk ve en büyük küresel yıldızı, Brezilyalı futbolcu Pele 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. “Pele” ve kral anlamında “Rei” isimleriyle tanınan, adı uzun yıllardır futbolla özdeş kabul edilen Edson Arantes Do Nascimento, uzun zamandan beri bağırsak kanseri ve onunla bağlantılı rahatsızlıklarla savaşıyordu. Doğuştan bir futbol yıldızıydı ve 1958’te Brezilya milli takımında İsveç’e karşı Dünya Kupası final maçına çıktığında henüz 17 yaşındaydı ve o maçta iki gol birden atmıştı. Takımıyla birlikte Dünya Kupası’nın 3 kez kazanmayı başaran şimdilik tek futbolcu hala Pele. Sahada 10 numaralı formayla oynuyordu; onun yüzünden 10 numara dünyanın her yerinde bütün futbol takımlarında en önemli yıldızın giydiği forma. Aktif futbol hayatı boyunca Brezilya’nın Santos takımında oynadı. 1961 yılında Brezilya’nın Cumhurbaşkanı onun için “İhraç edilmesi mümkün olmayan ulusal hazine” demişti. Aynı anda hem çok hızlı (100 metreyi 11 saniyede koşuyordu) hem son derece estetik hem de ayaklarıyla çok usta bir oyuncuydu; futbolu bir sanat seviyesine yükseltmişti. 1970 Dünya Kupası televizyonlar tarafından dünya çapında yayınlanan ilk kupaydı ve Pele’nin de son Dünya Kupasıydı, Brezilya finalde İtalya’yı 4-1 yenerek kupayı aldı; Brezilya takımının ve Pele’nin bu kupadaki oyunu dünya çapında akıllara kazındı. Pele Santos’ta 1974’e kadar oynamayı sürdürdü ve Brezilya Milli Takımında bir daha oynamadı. Santos’taki jübilesinin ardından Ahmet Ertegün’ün Amerika’ya futbolu getirmek için kurduğu kulüp olan New York Cosmos’a transfer oldu. Pele Cosmos’taki üç yılının ardından kendini dünya çapında çocukların eğitimiyle ilgili kampanyalara ve futbol elçisi olmaya adadı.1999’da Uluslararası olimpiyat Komitesi tarafından yüzyılın sporcusu ilan edildi. Ertesi yıl FIFA tarafından Maradona ile birlikte yüzyılın futbolcusu seçildi. Pele’nin hayat hikayesinin fotoğraflarla anlatımı burada. Pele’nin ardından eski Amerikan başkanlarından futbolculara kadar milyonlarca insan veda mesajları paylaşıyor. BBC Türkçe, Pele hakkında çok da fazla bilinmeyen 10 hikayeyi derlemiş, içlerinde bir hayli ilginç olanlar da var.


5 2023’teki 16 gün resmi tatilin 7 günü hafta sonuna denk geliyor 2023 yılı takviminde dini ve milli bayramlar ile özel günler olmak üzere 16 resmi tatil günü bulunurken, bunların 7’si hafta sonuna denk geliyor. Kurban Bayramı’nın başlangıcı, 2023’te Haziran ayının son günlerine denk gelecek. Kurban Bayramı arifesi dolayısıyla 27 Haziran Salı günü yarım gün tatil olacak. Kurban Bayramı dolayısıyla 28, 29, 30 Haziran ve 1 Temmuz resmi tatil olacak. Kurban Bayramı’ndan önceki iş günü olan 26 Haziran Pazartesi ile arife dolayısıyla yarım gün mesai yapılacak 27 Haziran’ın idari izin olarak ilan edilmesi halinde, bayram tatili 24 Haziran-2 Temmuz’u kapsayan 9 güne çıkabilecek.


6 Gözü dönmüş katil erkek dehşeti İstanbul’da 26 Aralık saat 14.30 sıralarında Sancaktepe’de, Ülkü Deniz Ersöz‘ün eski sevgilisi Bedirhan Uysal ve yanındaki iki şahıs, Ülkü’yü evinin önünden kaçırmaya çalıştı. Şahıslar kendilerini sivil polis olarak tanıtmaya çalıştı ancak eski sevgilisini tanıdıktan sonra direnen Ülkü, kaçmaya çalıştı. O sırada Bedirhan Uysal, Ülkü’yü yakın mesafeden boynundan vurdu. Ülkü, ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Olay yerinden kaçan şahıslardan ikisi ise yakalandı, biri hala aranıyor. Ülkü’nün hayati tehlikesi devam ediyor.


7 Moskova’da Suriye Savunma Bakanı ile görüşen Akar: Suriyeli kardeşlerimiz aleyhine bir şey yapmayız Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova’da Suriye ve Rusya Savunma Bakanlarıyla ilgili yapılan toplantıya dair açıklamalarda bulundu. Akar, “Toplantıda Suriye ve bölgedeki durumun bir an önce olumlu yönde gelişmesi, sulhun, sükunun, istikrarın sağlanması için neler yapılabileceğini görüştük” diye konuştu. Akar şunları anlattı: “Bizim toplantıda dile getirdiğimiz en önemli hususlardan biri terörle mücadele oldu. Başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygılı olduğumuzu, tek amacımızın terörle mücadele olduğunu, başka bir amacımızın bulunmadığını vurguladık. Suriye için de tehdit oluşturan PKK/YPG, DEAŞ gibi terör örgütü üyelerini etkisiz hale getirmeyi amaçladığımızı ifade ettik. Ülkemizin, milletimizin ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak için gayret gösterdiğimizi söyledik. Ayrıca yapacağımız bu çalışmalar çerçevesinde Suriye’den Türkiye’ye daha fazla göçün olmaması için gayret gösterdiğimizi dile getirdik. Suriye sorununun BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm unsurları kapsayıcı ve bütüncül şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladık. Bu manada önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek çalışmaların bölgede ve Suriye’de barışa ve istikrara giden yolda ciddi katkılar sağlayabileceğini değerlendiriyoruz.” Milli Savunma Bakanı dün de beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile personelin yeni yılını kutladı. Burada gazetecilere konuşan Akar, “Bizim Türkiye’de ve Suriye’de yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin aleyhine bir şey yapmamız hiçbir şekilde söz konusu değildir. Onları zora sokacak bir davranış içinde hiçbir zaman bulunmadık, bulunmayız. Bunu herkes bu şekilde bilmeli ve ona göre davranmalıdır” dedi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Beşar Esad rejiminin de Suriyelilerin ülkesine dönmesini istediğini belirterek, “Bunların olumlu bir şekilde can güvenliğinin sağlanarak dönmesi önemli” dedi.


8 Vivienne Westwood öldü; moda dünyası bir büyük ismi kaybetti Son 60 yıldır İngiliz ve dünya modasına yön veren, “punk” akımının kurucusu kabul edilen moda tsarımcısı ve iklim eylemcisi Vivienne Westwood 81 yaşında hayatını kaybetti. Bir işçi ailenin çocuğu olan Westwood 1957 yılında ailesiyle birlikte Londra’ya geldi, burada sadece bir yıl sanat okuluna devam etti. Dikiş dikmeyi kendi kendine öğrendi. 60’lı yılların başında bir başka önemli kültür, müzik ve tasarım insanı olan Malcolm McLaren’le tanıştı. Londra’nın Chelsea semtinde Kings Road’da birlikte küçük bir dükkan açtılar. Yıllar içinde adı defalarca değişen bu küçük dükkan İngiliz popüler kültürünün pek çok kolunun doğup büyüdüğü, tasarlandığı yer oldu. McLaren ve Westwood “punk” akımını tasarladılar; bu tasarım uyarınca McLaren Sex Pistols müzik grubunun bir araya gelmesini sağladı, Westwood ise bu akımın modasını tasarlayıp ortaya çıkardı. İkili daha sonra ayrıldı ve Westwood bu kez kendi adıyla uzun yıllar sürecek moda yaratıcılığı serüvenine başladı. Her zaman kural yıkıcı ve şaşırtıcı oldu tasarımlarıyla ve dünya çapında çok sevildi. Son olarak podyumda 2022 Mart ayında Paris Moda Haftasında görüldü, kolleksiyonu büyük alkış aldı. Vivienne Westwood sadece bir tasarımcı değildi; aynı zamanda hayatın pek çok alanında eylemciydi. Özellikle savaş karşıtlığı, iklim eylemciliği ve veganlık gibi konularda hep en ön sıralardaydı. Örneğin 2015 yılında, kaya gazı çıkarma izinlerini protesto için dönemin başbakanı David Cameron’un evine bir tankla gitmişti. Son günlerine kadar kendi web sitesi olan “No Man’s Land”de sosyal adalet ve iklim hakkında yazmaya devam etti. Ölümünün ardından erkek dergileri bile ondan övgüyle söz etti. dünya çapında bütün ünlülerde ölümü sonrası üzüntü paylaşımları yağdı.

9 İddia: 400 milyon Twitter kullanıcısının bilgileri satılık İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre “Ryushi” adını kullanan bir bilgisayar korsanı, Twitter’ın 400 milyona yakın kullanıcısının bilgilerini ele geçirdiği ve elindeki bilgileri silmek için 200 bin dolar para istediğini öne sürüyor. Bilgisayar korsanının söylediğine göre bilgilerde kullanıcıların elektronik posta adresleri ve telefon numaraları var. Twitter konuya ilişkin doğrulayıcı veya yalanlayıcı herhangi bir açıklama yapmazken korsanın istediği şantaj parasını alamaması halinde bilgileri açıklamakla ve en yüksek parayı verene satmakla tehdit ettiği haberleri var.


10 Galatasaray Sivas’ı evinde yendi, yeni yıla lider girdi Galatasaray, Spor Toto Süper Lig’in 16. haftasında Demir Grup Sivasspor’u deplasmanda 2-1 mağlup etti. Sarı kırmızılılara galibiyeti getiren gol 90+5. dakikada geldi. Maça Sivasspor’un son derece ağır ve zor sahası ile VAR kararları damga vurdu. Maç sonrası her iki takım da hakemden şikayetçi oldu.

11 The New York Times: Antalya küçük Moskova gibi Amerikan The New York Times gazetesi, Rusya’dan savaştan kaçanların yoğun biçimde yerleştiği Antalya’yı çok güzel bir haberle anlatmış. Şehre gelen Rus ve Ukraynalılar yüzünden kiraların arttığını, çoğu Türk’ün bu kiraları ödeyemez duruma geldiğini anlatan gazete, “Şehrin park ve kafelerinde kesinlikle Ruslar çoğunluğu oluşturuyor” diyor. Gazetenin muhabirleri gayet renkli göçmenler bulmuş ve sohbet etmişler.

12 ABD’den Kavala açıklaması: İnsan haklarına ve hukukun üstünlüğüne aykırı ABD Dışişleri Bakanlığı, Gezi Davası’nda Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet, diğer yedi sanığın 18’er yıl hapis cezasına çarptırıldığı kararın istinafta onaylanmasına tepki gösterdi. Bakanlık açıklamasında, “Daha önce de söylediğimiz gibi, haksız yere mahkum edilmesi insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır” denildi.

13 İmamoğlu sordu, gençler yanıtladı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eğitim yardımı yaptıkları öğrenciler ile kurum yurtlarında kalan gençlerle yılbaşı etkinliğinde bir araya geldi. Gençlere yönelttiği, “2023’te duygu olarak en fazla ne istersiniz” sorusuna; “Huzur”, “Adalet”, “Daha iyi bir ekonomi”, “Saygı”, “Düşünce özgürlüğü”, “Liyakat” ve “Eğitimde eşitlik” yanıtlarını alan İmamoğlu, “O kadar kolay ki bunları yapmak. Tek şartı var. Ne biliyor musunuz? Tek şartı kendisini düşünen değil; insanını, milletini düşünen bir sistem ve anlayışa ihtiyaç var. Demokrasiye ihtiyaç var, demokrasiye. Cumhuriyet’e ihtiyaç var, Cumhuriyet’e” dedi.

14 İmamoğlu, Uğur Dündar’ı ‘Maestro’ diye tanıtınca Avrupalı belediye başkanları onu orkestra şefi sanmış İtalya’nın Floransa Belediyesi, kentinde düzenlemeyi planladığı ‘Büyüyen ve Gelişen Şehirler Belediye Başkanları ile Buluşma’ toplantısını İstanbul’a taşıdı. İBB’nin Saraçhane’deki binasındaki buluşmaya İmamoğlu, Floransa Belediye Başkanı ve EUROCİTİES Başkanı Dario Nardella, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, Hannover Belediye Başkanı Belit Onay ile EUROCITIES Genel Sekreteri Andre Sobczak katıldı. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo yazılı; Utrecht Belediye Başkanı Sharon Dijksma, Linz Belediye Başkanı Klaus Luger ve Hamburg Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher de buluşmaya video-mesaj yolladı. Gazeteci Uğur Dünder da İmamoğlu’na destek için gelen belediye başkanları toplantısına katıldı. Ekrem İmamoğlu, belediye başkanlarına Uğur Dündar’ı tanıtırken ‘Maestro’ ifadesini kullandı. Uğur Dündar o anları sosyal medyadan şöyle paylaştı: “İBB Bşk.@ekrem_imamoglu’na desteğe gelen Eurocities Belediye Başkanlarının toplantısını izleyen gazeteciler arasındaydım. Sn. İmamoğlu konuk Başkanlara beni “maestro”olarak tanıtınca “Orkestra şefi mi?”diye sordular.”Keşke öyle olsaydı! 1970’dan beri habercilik yapıyorum!” dedim.

15 Kılıçdaroğlu: 6’lı masada farklı düşünüyoruz ama sonunda uzlaşıyoruz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le yaptığı baş başa görüşmeye ilişkin konuştu. İktidarın seçim öncesi açıkladığı EYT düzenlemesini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan artık seçimi kaybedeceğini fark ediyor” dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı, “Hiç endişe etmeyin, 6’lı masa kararlılıkla, azimlilikle yoluna devam edecek. Elbette farklı düşünüyoruz ama sonunda uzlaşıyoruz” dedi. Akşener’le görüşmesini “Bir kırgınlık yok, ne kırgınlık var ne başka bir şey var. Ben bir gün önce de Temel Bey’e gittim. Bu görüşmeyi doğal karşılamak gerek. İttifak oluşturduysanız ortak bir söylem geliştirirsiniz, biz de bunu yapmaya çalıyoruz. Sıcak güzel bir sohbetti” sözleriyle anlattı. Çoklu adayı hiç konuşmadıklarını söyledi, adayın altı liderden biri olması olasılığıyla ilgili, “Karar verilirse olur. Altı liderden biri olursa masadaki tüm görüşleri bilen birisi olur. Belki artısı da olabilir. Altı liderden birisi olursa partiden istifa eder mi? O konu da görüşülmedi” dedi.


16 İyi Parti çoklu adaya ve 9 Nisandan önce olmayan seçime kapıyı kapattı Türkiye’de siyasetin konuştuğu yan konulardan biri, normalde 18 Haziran 2023’te yapılması gereken seçimlerin kısa bir süre için, örneğin 14 Mayısa, erkene alınması. Ancak muhalefetteki CHP’den sonra İyi Parti de, seçimin 9 Nisandan önceye alınmaması durumunda bunun “erken seçim” olmayacağını belirterek Meclis’te böyle bir karara oy vermeyeceklerini duyurdu. Seçim 9 Nisandan önce yapılırsa geçen yıl yapılan seçim yasası değişiklikleri yürürlüğe giremiyor, o yüzden iktidarın bunu tercih etmesi beklenmiyor. Öte yandan seçimin 18 Haziran’dan daha erkene çekilmesi için Meclis’in karar alması içinse en az 360 oy gerekiyor, yani muhalefet oy vermezse seçimi erkene çekmek de zor. Oysa Ak Parti kanadı, 18 Haziran’daki seçimin ikinci tura kalması halinde bu oylamanın Kurban Bayramına denk gelecek olması nedeniyle seçimi erkene almak istiyor. Anayasaya göre Cumhurbaşkanı da isterse Meclis’i fesh edip ülkeyi erken seçime götürebiliyor. Dün açıklamalar yapan İyi Parti sözcüsü Kürşad Zorlu, muhalefetin seçime çoklu adayla girmesi ihtimalini de değerlendirdi, Kılıçdaroğlu’nun “Çoklu aday masaya gelirse konuşuruz” sözüne katılmadıklarını söyledi, “13. Cumhurbaşkanı’nın Altılı Masa tarafından seçilmesinin tarihi bir kırılma anı olduğunun bilincindeyiz. Bu sorumlulukla tek ve ortak bir aday dışında bir seçeneği doğru bulmadığımızın, sıcak bakmadığımızın kararlığında olacağız” dedi.

17 Karamollaoğlu: Halkın yüzde 70’i Ak Parti’den ümidi kesti Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP iktidarının ülke problemlerini çözme ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını belirterek, “Bu iktidarın ister erken, isterse zamanında yapılsın, 2023 seçimlerinde bir daha kazanma şansı yok! Ben artık bu ülkede yaşayanların yüzde 70’inin Ak Parti’den ümidini kestiğini görüyorum” diye konuştu.

18 Akşener’den gençlere: Merak etmeyin az kaldı İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kendisine ileti gönderen gençlere videoyla yanıt verdi. Fonda, Musa Eroğlu’nun söylediği “Yolun sonu görünüyor” türküsünün yer alması dikkat çekerken Akşener gençlere, “Endişelerinizi anlıyorum. Mesajınızı aldım, şundan emin olun, bunu bir söz olarak kabul edin, ülkenin 13. cumhurbaşkanı 6’lı masanın önerdiği isim olacak. Hiç merak etmeyin, çok az kaldı” ifadeleriyle seslendi.

19 İmamoğlu-Soylu kavgası bitmiyor İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yaptığı paylaşımda “Neyin diyeti, neyin yalanı?” diyerek “Defalarca arama yapıp şahsımla görüşme yaptığı, her şeyden önce Cenab-ı Hakk’ın kayıtlarında ve sonrasında beşer olarak bizlerin ve kendi zihninde mevcuttur” açıklamasında bulundu. İmamoğlu bu iddiaya yine yanıt verdi, “Cenab-ı Allah’ı iftirana, yalanına ve o kötü diline eklememeni öneriyorum! İddianı ispat edemiyorsan, yapman gereken belli. İstifanı bekliyorum Bakan bey!” diyerek Soylu’yu istifaya çağırdı.

20 Soylu, yardımcısına sahip çıktı: Tertemiz, lekesiz bir insan Türkiye’de siyaset bir yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe giren bazı isimlerin “terörle iltisaklı” olduğuna dair İçişleri Bakanlığı raporunu, bir yandan da İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın yurt dışında yaşayan kardeşinin FETÖ soruşturması görmesi nedeniyle “terörle iltisaklı” olup olmadığını tartışıyor. İşte bu tartışmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu doğrudan topa girdi, yardımcısı Çataklı’yı savundu. Soylu sosyal medya hesabında “İsmail Çataklı; Helal rızıkla Anadolu’nun yetiştirdiği övünülecek bir devlet adamıdır. Tertemiz, lekesiz bir insandır. Terörle Mücadele, Göç, AFAD dahil birçok meselede gövdesini taşın altına koymuştur Fedakarlığına, devlete ve Millete sadakatine şahidim Allah ondan razı olsun” diye yazdı.

Kaynak: www.10haber.net

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page