top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

07 Ocak 2023 Cumartesi1 Sinan Ateş cinayeti şüphelisi MHP yöneticisi, lise öğrencisini öldürmüş, sadece bir yıl yatmış Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da suikast sonucu öldürülmesinin ardından tutuklanan MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Köktürk’ün 2013’te bir öğrencinin bıçaklanarak öldürülmesi olayından tutuklu yargılanırken tahliye edildiği, ardından 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen tekrar tutuklanmadığı ortaya çıktı. Suikastın azmettiricisi Doğukan Çep’e para gönderdiği ortaya çıkan Ufuk Köktürk 2013 yılında Kahraman Kaya adlı 16 yaşında bir lise öğrencisini öldürmekten tutuklandı. Köktürk tutuklu yargılandığı davada 20 Kasım 2014 tarihinde yapılan karar duruşmasından önce tahliye edildi. Tahliye kararına “sanığın tutuklu kaldığı süre”, “delillerin toplanması” ve “dosyanın temyiz aşamasında geçireceği olası süre” gerekçe gösterildi. Köktürk, bir ay sonra görülen karar duruşmasında ise “Haksız tahrik altında cinayet işlemek” suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Ufuk Köktürk tutuklanmadı. Yargıtay davadan ‘Aile Bakanlığı’nın haberdar edilmemesi’ nedeniyle 2018 yılında kararı bozdu. Yerel mahkeme aynı kararı verse de karar onanmadığı için Köktürk cezaevine girmekten kurtuldu.


2 Sinan Ateş soruşturmasında tutuklu sayısı 10’a çıktı; cinayet işlenen yerde keşif yapanlar gözaltında Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında yeni bir gelişme daha yaşandı. Yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul’da düzenlenen operasyonda cinayetten bir süre önce olay yerinde keşif yaptığı iddia edilen 2 kişi İstanbul’da yakalanarak gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında bugüne kadar aralarında tetikçiyi taşıyan motosikleti kullanan Vedat Balkaya ile MHP İl Yönetimi listesinden çıkarılan Ufuk Köktürk’ün de bulunduğu 10 kişi tutuklandı. Dün tutuklanan 4 kişi arasında yer alan ve hakkında başka suçlardan da arama kararı bulunan firari tetikçi Eray Özyağcı’yı İstanbul’dan bir araçla Ankara’ya getirdikleri ortaya çıkan 2 özel harekat polisinin ifadelerinin ayrıntıları ortaya çıktı. T24’ün edindiği bilgiye göre, tutuklanan polisler Aşkın Mert Gelenbey ve Murat Can Çolak ifadelerinde, tetikçi Özyağcı ile olaydan 10 gün önce Ankara’ya geldikleri aracın sahibi olan Mustafa Uzunlar’ın işlettiği otoparkta tanıştıklarını ancak Özyağcı’nın kendisini farklı bir isimle tanıttığını iddia etti. Polisler, Ankara’ya eğlenmek için geleceklerini, bu nedenle Uzunlar’ın aracını almak için Ataşehir’de işlettiği otoparka gittiklerini öne sürerek, “Bu sırada Özyağcı geldi. Bir hastası olduğunu söyleyerek, ‘Hastamı görmek için ben de sizinle Ankara’ya gelebilir miyim? Masrafa da ortak olurum’ dedi. Biz de kabul ettik. Ankara’ya Eray Özyağcı’yı bıraktıktan sonra bir iki mekanı gezerek aynı gece döndük. Eray’ın kim olduğunu gözaltına alındığımız gece öğrendik. Bizim olayla bir ilgimiz yok” diye konuştu.


3 Borsa haftayı yüzde 4.41 primle 5 bin 341 puandan tamamladı Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi perşembe günü yaşanan yüzde 7.37’lik düşüşün ardından dün sabah önce yüzde 1.3 yükseldi. Daha sonra gelen satışlarla yüzde 3’lük kayba döndü ve 5.000 puanın altına geriledi. 4.962 puanı gördükten sonra gelen tepki alımlarıyla yönünü yukarı çeviren BIST 100 endeksi günü yüzde 4.41 artıda 5.341 puandan tamamladı. Uzmanlar seçime kadar bu tür sert dalgalanmaların ve panik satışların görülebileceğini söylüyor. Seçim tarihi netleşince ve tarih yaklaştıkça özellikle yerli yatırımcılarda pozisyon kapama isteğinin öne çıkabileceği belirtiliyor. Düşüşe ayak uydurmak isteyenlerin satışları ve oluşabilecek tepki alımlarıyla da borsada yeni bir yön arayışının öne çıkabileceği düşünülüyor. Analistler Perşembe günü yaşanan sert satışta bazı büyük hisselerdeki yüksek satış ve panik dalgası etkili olduğunu belirtiyorlar. Kapanışa doğru borsa, önceki gün verdiği kayıplarının önemli kısmını telafi ederken, haftayı da yüzde 4.41 primle 5.341 puanla tamamladı. Dün toparlanmaya katkı sağlayan sektörler arasında inşaat yüzde 7.53 değer kazancı ile başrolde yer aldı. Tüm sektör endeksleri yükselirken, bankacılık endeksi yüzde 4.25, holding endeksi yüzde 3.75 değer kazancıyla öne çıktı. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 ve 5.000 seviyelerinin destek, 5.400 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi. 4 FED’in üç ayrı başkanına göre enflasyonla mücadele daha bitmedi Dünyanın dört bir yanında piyasaların gözü Amerikan Merkez Bankası FED’in bundan sonra alacağı kararlarda. Herkes, FED’in faiz artışlarını durdurup durdurmayacağını veya artışların hız kesip kesmeyeceğini merak ediyor. The Wall Street Journal gazetesi üç ayrı FED Başkanıyla konuşmuş. Örneğin Richmond FED Başkanı Tom Barkin, durgunluğa sebep olsa bile enflasyonla mücadele için faizleri artırmaktan yana olduğunu söylemiş. Kansa City FED Başkanı Esther George, enflasyonu yüzde 2’ye düşürene kadar sıkılaştırma gerektiğini söylüyor. Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ise faizlerin bu yıl boyunca da yüksek kalmaya devam etmesini bekliyor.


5 Kulis: 6’lı masa adayını 30 Ocak’ta açıklayabilir Ankara kulislerine göre 6’lı masanın İYİ Parti’nin ev sahipliğinde 26 Ocak’ta yapılacak 11. toplantısında liderler hükümet programının son şeklini gözden geçirecek ve cumhurbaşkanı adayı üzerinde “mutabık kaldıkları” ismi 30 Ocak günü yapılacak lansmanda açıklayacaklar. Bu adayın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olması bekleniyor. Lansmanda, ayrıca Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme nasıl geçileceği, bu sürecin nasıl yönetileceği, karar mekanizmalarında 6 liderin nasıl bir görev alacağı da kamuoyuna açıklanacak. Bu bölümde her partiye en az bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bir bakanlık ayrılması bekleniyor. Siyaset bilimci ve CHP’ye danışmanlık yapan İbrahim Uslu, 6’lı masanın 30 Ocak’ta ortak hükümet programını açıklayacağını duyurmasına ilişkin, “Ayın 30’undaki tanıtımda da ortak cumhurbaşkanı adayının ismini öğrenebiliriz. Böylece masa bütün siyasi kozlarını aynı anda topluma duyurmuş olabilir” dedi.


6 Kuraklık fena vurdu, Orta Anadolu’da ekinlerin çimlenmesi gecikti Meteoroloji verilerine göre, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir’de yaşanan şiddetli ve orta derecede kuraklık ekilen tahılın çimlenmesini geciktirdi. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz, AA muhabirine, son dönemde kentte kuraklığın etkisinin hissedildiğini söyledi. İç Anadolu’da kar ya da yağmur şeklindeki olması gereken yağışın geciktiğine dikkati çeken Yılmaz, “Orta Anadolu’da şu anda, ekilen tahılların normal şartlarda çimlenmiş hatta kardeşlenmeye başlamış olmasını isteriz. Şu an itibarıyla yağışların az ya da gecikmiş olmasından dolayı sadece çimlenmiş ve tek yaprak döneminde olduğunu görüyoruz. Henüz ileri düzeyde bir kardeşlenme yok” diye konuştu. Sadece Orta Anadolu değil, Türkiye’nin önemli ürün ambarlarından Trakya’da da kuraklık kendini fena halde hissettiriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün “Standart Yağış İndeksi” metoduna göre 3 aylık kuraklık analizi sonuçları yayımlandı. Analize göre Tekirdağ’ın güney kesiminde “olağanüstü kuraklık” yaşanıyor. Trakya’da ekim, kasım ve aralık aylarının son üç yıllık verilerine bakıldığında ortalama sıcaklıklarda 3 derece artış yaşanırken yağışlar ise önemli ölçüde azaldığı görüldü. Söz konusu aylarda yağış miktarı geçen yılla kıyaslandığında Tekirdağ’da 2,5 kat, Edirne’de 2 kat, Kırklareli’nde ise 3 kat azaldı. Kuraklık yaşanan bölgede üreticiler buğday ve kanola ekimi yaparken zorluk yaşadı. Çiftçi ekimlerin büyük bölümünü

7 Togg’un ilk 2023 aracı açık arttırmayla NFT gibi satılacak Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili yollara çıkmak için gün sayıyor. Togg’un üst düzey yöneticisi Gürcan Karakaş, ABD’nin Las Vegas kentinde yapılan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarında Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtladı ve Togg için Şubat ayı ortasından itibaren ön sipariş almaya başlayacaklarını anlattı. Karakaş’ın söylediğine göre ilk 2023 araç, Cumhuriyet’in 100. yılı nedeniyle “koleksiyon parçası” gibi olacak ve bu araçlar açık arttırmayla, NFT gibi satılacak. Bir başka blok, daha çok gençler için bir çeşit yarışmayla satışa çıkacak. Kalan araçlar için ise kura çekilecek. Karakaş, bu yıl yaklaşık 20 bin Togg üretileceğini söylüyor. Yani yaklaşık 17 bin araç için eğer daha fazla talep gelirse kura çekilecek. 8 Suriye muhalefetinde Türkiye tepkisi sürüyor Suriye’nin kuzeyinde etkili silahlı İslamcı gruplardan Heyet Tahrir el Şam’dan (HTŞ) sonra Türkiye ile iyi ilişkileri bulunan Ahrar’uş Şam da Ankara’nın, Suriye ile normalleşme çabalarına tepki gösterdi. Ahrar’uş Şam’dan yapılan açıklamada, “Beşar Esad ile hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmayacağız” denildi. HTŞ de, liderleri Muhammed el Cevlani’nin konuşmasının yer aldığı, “Hiçbir zaman uzlaşmayacağız” başlıklı yeni bir video yayımladı. 9 İngiltere ve Galler’de LBGT+ nüfus açıklandı: 1,3 milyon kişi İngiltere ve Galler’de nüfus sayımında ilk kez LGBT+ verileri dahil edildi. Buna göre 1,3 milyondan fazla insan kendisini lezbiyen, gey veya biseksüel olarak tanımlıyor. 16 yaş ve üstü kişilerin yüzde 1,5’ten fazlası, yani 748 bin kişi kendisini gey veya lezbiyen olarak tanımlarken 624 bin kişi de kendisini (yüzde 1,3) biseksüel olarak tanımlıyor. Yaklaşık 165 bin kişiyse cinsel yöneliminin bunların dışında olduğunu söylüyor. 262 bin kişi (yüzde 0,5) toplumsal cinsiyet kimliğinin doğumda kaydedilenden farklı olduğunu belirtiyor. Bu, İngiltere ve Galler’de insanlardan cinsel yönelimlerini ve toplumsal cinsiyet kimliklerini anlamaya çalışan ilk nüfus sayımı olarak kayda geçti.


10 Özge Özpirinççi, bakın “özgürlük”ten ne anlıyormuş Sinema ve dizi oyuncusu Özge Özpirinçci, Meriç Aral ve Efe Tunçer’in Socrates dergisi bünyesindeki “Teras Noir” adlı programına konuk oldu. Özpirinçci bu programda oyunculuğun kendisini özgürleştirdiğini söyledi. Özgürlükle ilgili verdiği örnek ise biraz tuhaftı: “Yaptığım roller beni özgürleştiriyor. Kendi hayatımda hissetmediğim duygular, düşmediğim durumlar, vermek zorunda olmadığım tepkilerle tanışıyorum. Sonra kamera önünde ben bunları benimseyip yüzde 200’lük performansla gösterdiğimde çok özgürleşiyorum. Gerçek hayatta veremediğim bir tepkiyi rolümle verebiliyorum. Mesela trafikte birine sinirlendin, inip beyzbol sopasıyla camını kırmak istiyorsun. Gerçek hayatta bu tepkiyi veremiyorsun tabii ama oyunculukta her şeyi yapman mümkün.”

11 MİT 10 milyon ödülle aranan MLKP liderini Suriye’de öldürdü Bursa’da 20 Nisan 2022’de bir infaz koruma memurunun şehit olduğu saldırının azmettiricisi olan terör örgütü Marksist Leninist Komünist Parti’nin (MLKP) Türkiye sorumlusu Zeki Gürbüz’ün Suriye’nin Haseki vilayetine bağlı El Kâhtaniye (Tirbespiye) ilçesi yakınlarında saklandığı MİT tarafından tespit edildi. Türkiye’de sansasyonel bir eylem hazırlığı içinde olan Gürbüz nokta operasyonla etkisiz hale getirildi. Gürbüz İçişleri Bakanlığı tarafından 10 milyon TL para ödülüyle aranıyordu, kırmızı listede yer alıyordu.

12 AYM: Kişi, örgütün nihai amacını bilmeden terörle suçlanamaz Anayasa Mahkemesi (AYM), ‘FETÖ’ üyeliğinden yargılanan ve hapis cezasına çarptırılan öğretmen Bilal Celalettin Şaşmaz hakkında hak ihlali kararı verdi. Mahkeme kararında, “sohbetlere katılmanın” ve FETÖ ile bağlantısından dolayı kapanan bir sendikanın üyesi olmanın silahlı örgüt üyeliği şeklinde değerlendirilemeyeceğini” kaydetti. Ayrıca “silahlı terör örgütü üyeliğinden yargılanmak için sanıkların örgütün nihai amacını bilmesinin önemli olduğu” ifade edildi. Kararda “Anayasa Mahkemesi, Bilal Celalettin Şaşmaz başvurusunda Anayasa’nın 38. maddesinde güvence altına alınan suç ve cezaların kanuniliği ilkesinin, Anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alınan özel hayata saygı hakkının ve Anayasa’nın 51. maddesinde güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir” denildi. 13 Mersin Limanı’nda 45 kilo kokain ele geçirildi Mersin Liman’ında demirli bir gemide bulunan numarası verilen konteynırda uyuşturucu olduğu yönünde istihbaratı değerlendiren Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon düzenledi. Resmi evraklarda içerisinde ‘patates’ yüklü olduğu belirtilen ve varış noktası Lübnan’ın Beyrut Limanı olan konteynırın soğutucu bölümüne gizlenmiş halde 37 paket halinde 45 kilo kokain ele geçirildi. Konteynırın Belçika’dan Mısır’a oradan da Malta bandıralı başka bir gemiyle Mersin Limanı’na gönderildiği belirlendi.


14 Davutoğlu: Kuralları koyduk, tek aday çıkaracağız Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına katılan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu 9 saatlik liderler zirvesini anlattı. Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine ilişkin “Oyunun kurallarını koyduk, şu andan itibaren cumhurbaşkanı ismini konuşmanın tam vakti geldi. İsim konuşmadık ama süreci konuştuk” dedi. Davutoğlu “Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun genel başkanlar doğrudan karar süreçleri içerisinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar. Bu büyük bir teminattır. Tek aday çıkaracağız. Bizim zihnimizde bir takvim var. İktidar istedi ki bu takvimi öne alalım. 6 ay önce biz bir cumhurbaşkanı adayı tayin etseydik ne olurdu biliyor musunuz? Gelen cumhurbaşkanı kendisinin Erdoğan gibi bir yetki kullanacağını düşünürdü ve mutlaka çatışırdık. Şimdi çatışma çıkmaz. Biz altı kişilik bir takımız, seni kaptan yapıyoruz ama oyunun kuralları belli” ifadelerini kullandı.

15 Kurtulmuş: Altılı masanın etrafında oturanlar eş cumhurbaşkanlığı teklif etmeyi düşünüyorlar Muhalefetteki altılı masanın Cumhurbaşkanı adayını belirleme ve eğer o aday seçilirse yönetme biçimi iktidar kanadının eleştirilerine neden oldu. Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Öyle anlaşılıyor ki altı artılı masanın etrafında oturanlar eş cumhurbaşkanlığı sistemi gibi bir sistemi millete teklif etmeyi düşünüyor” dedi. Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen bir törende konuşan Kurtulmuş, “Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milletin iradesinden onay almamış gibi kimse konuşamaz, davranamaz” sözlerini sarf etti. Benzer biçimde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, “Altılı Masa’nın bir özel kalem müdürü aradığını” söyledi. Bahçelievler Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Avukatlar Buluşması” organizasyonuna katılan Bozdağ, şunları söyledi: “Bunlar, Türkiye’yi yönetecek bir cumhurbaşkanı adayı aramıyor, kendilerine itaat edecek bir emir eri arıyorlar. “Dün dinledikten sonra bunu da değiştiriyorum. Bunlar, Türkiye’yi yönetecek bir cumhurbaşkanı adayı değil, altı lideri idare edecek bir özel kalem müdürü arıyor. Bunlar imzalayacak, o gereğini yapacak.”

16 İmamoğlu 3 liderle gövde gösterisi yaptı: Türkiye için adalet İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dün İBB tarafından yapımı tamamlanan 14.3 kilometrelik Dudullu-Bostancı metro hattını hizmete açtı. Yanında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu vardı. İBB’ye kendisinin yerine kayyum atanacağını haberlerini ve hakkındaki soruşturmaları hatırlatan İmamoğlu “Milletin seçtiğini ancak millet değiştirir. İstanbul için adalet Türkiye için adalet. Milletimizin cevabını hatırlamak isteyenler 31 Mart, 6 Mayıs ve 23 Haziran’daki süreci hatırlasın” dedi. Gelecek Partisi lideri Davutoğlu “Yargıyı siyasallaştırarak millet iradesine tahakküm kurmak isteyenlerin dimdik karşısındayız” dedi. İYİ Parti lideri Akşener “Söz olsun, gümbürtüye gitmeyeceksin. Seni verirsek bunlara Türkiye’nin geleceğini vermiş oluruz. Geldikleri gibi gidecekler” ifadelerini kullandı. Son olarak kürsüye çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu ise “Ekrem İmamoğlu’nun kılını dahi teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

17 Soylu: Kafayı takmış, cumhurbaşkanı olacak! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu bir mağduriyet algısı yaratmaya çalışmakla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Onu (ahmak ifadesi) Süleyman Soylu’ya söylemiştim de oraya söylememiştim gibi birtakım sözlerle kimse mahkemeyi, bütün insanları afedersiniz enayi yerine koyup aldatmaya çalışmasın. Böyle bir şey olmaz. Herkes kimin neyi kime söylediğini de biliyor” dedi. Bütün belediyelere farklı alanlarda soruşturma yaptıklarını savunan Soylu “Bizim derdimiz kayyum atamak değil, böyle bir derdimiz yok zaten. Bizim derdimiz işimizi yapmak, oraya terör unsuru koyuyorsan o terör unsurundan arındırmak. Biz tespitlerimizi yaptık. Bunu değerlendirecek ve hukuki anlamda ortaya koyacak olan mahkemedir. Bizim işimiz bitti. Orada kimin sorumluluğu var, kimin sorumluluğu yok, bunların hepsi ortaya çıkar. Sorumlulukları varsa yöneticiler, kanunun gerektirdiği çerçeve içerisinde buna ait cevaplarını verirler” diye konuştu. İmamoğlu için “Kafaya takmış cumhurbaşkanı olacak” ifadesini kullandı.

18 HDP’li Oluç: 6’lı Masa keşke tepki verseydi HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Anayasa Mahkemesi’nin partisinin Hazine yardımı hesaplarına geçici bloke koymasına tepki gösterdi. HDP’ye bir aylık savunma süresi verildiğini hatırlatan Oluç “İnfaz yapıldı, hukuk arkadan geliyor. Bu karar hukuki değil siyasi. Son 1.5 ay boyunca yaşananlara bakınca bunu net görüyoruz. Cumhur İttifakı ve bileşenleri bu konuda baskı yaptı” dedi. 6’lı Masa’nın sessizliğine de tepki gösteren Oluç “Hukuksuzluklar ve adaletsizliklere zamanında susarsanız, tepki göstermezseniz, bu iktidar döner dolaşır size karşı da bunu yapar. Şu an İBB’ye kayyum atanacak mı atanmayacak mı diye tartışılıyor. İmamoğlu’na saçma sapan bir ceza verilerek siyasi yasak getirilmeye çalışıldı. Keşke tepki verselerdi. Belki verirler, bilemiyorum. Vermezlerse kendi bilecekleri şey” ifadelerini kullandı.


19 Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye çağrı: Teslim edeceksin yanındaki çocukları Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş’in ölümüyle ilgili soruşturmada MHP İstanbul İl yöneticisi Ufuk Köktürk de tutuklandı. Soruşturmada MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un da geçti. Buna karşılık MHP lideri Devlet Bahçeli bu konuda açıklama yapmadı. Sadece Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın “Sessizliğimizi kimse acze yormasın” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu dün Bahçeli’nin bu sessizliğine tepki gösterdi. Twitter’dan Bahçeli’ye seslenen Kılıçdaroğlu “Ne zamana kadar susacaksın? Mafyalarla fotoğraflar çekmeye devam edersen, yanındaki çocuklar da mafyacılık oynamaya başlar. Teslim edeceksin yanındaki çocukları, 3-5 torbacı ile geçiştiremezsin” paylaşımında bulundu.


20 Bankalara KKM’nin cazibesini artırın çağrısı Geçen hafta KKM hesaplarından 49.7 milyar liralık rekor çıkışın yaşanmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası banka temsilcileri ile bir toplantıda bir araya geldi. Bloomberg haber ajansının aktardığı habere göre, TCMB yetkilileri bankalardan KKM’nin getirilerinin yükseltilerek cazibesinin artırılmasını talep etti. TCMB, bankaları yerli mevduat sahiplerinin başka yerlerde daha yüksek getiri elde etmek için giderek daha fazla nakit çekmesi nedeniyle, lirayı korumak için oluşturulan acil bir tasarruf planını desteklemeye zorluyor. TL mevduattan kaçışın önlenmesini isteyen TCMB yetkililerinin bankaları daha fazla baskı altına alabileceği ifade ediliyor. TCMB temsilcisi, Bloomberg ile temasa geçtiğinde toplantı hakkında yorum yapmayı kabul etmedi. Yapılan haberde, hükümetin KKM desteğinin azalmasıyla yeni bir oynaklık dönemine girilmesinden endişe edildiği vurgulandı. BDDK verilerine göre 30 Aralık haftasında KKM hesaplarında yüzde 3.27’lik, yani 47.9 milyar liralık düşüş yaşandı. Bu, bugüne kadarki hem oran hem de miktar olarak KKM’deki en sert düşüş oldu. KKM hesapları 1 trilyon 415 milyar lira ile 3 ayın dibine geriledi.

Kaynak: www.10haber.net

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page