top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

02 Kasım 2021 Salı1 Sanayicinin karakışı erken başladı, doğal gaza yüzde 50’ye yakın zam geldi, elektriğin fiyatı arttı bile Sanayide ve elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza yüzde 50’ye yakın zam geldi. Ekim ayında da sanayi tarafında yüzde 15 zam uygulanmıştı. Kasım ayı sanayi aboneleri için geçerli olacak tarife önceki tarifeye göre bin metreküp doğalgaz yüzde 48,4 artışla 3 bin 500 lira, elektrik üretim santrallerinin kullandığı bin metreküp doğalgaz ise yüzde 46,8 artışla 4 bin lira oldu. Bu zam büyük tepki çekti. Türkiye’nin en büyük iş dünyası örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan doğalgaz zammına tepki geldi. Hisarcıklıoğlu, sosyal medyada paylaştığı mesajında “Türkiye’nin daha çok üretim, yatırım ve istihdama ihtiyacı var. Sanayide doğalgaza yapılan yüzde 48 zam üretim maliyetlerini ve enflasyonu artıracaktır. Üretim ve yatırıma daha fazla destek olup sanayimizin rekabet gücünü korumalıyız” dedi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de doğalgaza geçen ay yüzde 15 zam yapıldığına dikkat çekti “Zamlar özellikle un sanayicileri ile makarna üreticilerini vuracak. Halkın en çok tükettiği una ve makarnaya zam kaçınılmaz” dedi. Dünya gazetesinin haberine göre enerji üretiminde kullanılan doğal gaza gelen zam anında elektrik fiyatlarına yansıdı; elektrikte Piyasa Takas Fiyatı (PTF) adı verilen fiyatın ortalaması 842,5 liraya yükseldi. Halen Türkiye elektriğinin üçte birini doğal gaz santrallarından elde ediyor. Elektrik üretim fiyatının artması ya tüketicilere yansıtılacak ya da bütçeden sübvanse edilecek ve bütçe açığını büyütüp enflasyon olarak yeniden vatandaşa geri dönecek.

2 Rus Sputnik International: Türkiye bugün Suriye’de operasyon başlatabilir! Türkiye’nin bir süredir Suriye’ye yeni askeri operasyon düzenleyeceği konuşuluyordu. Reuters’e konuşan Türk yetkililer de terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye operasyon sinyali vermişti. Rusya merkezli Sputnik Internetional’daki habere göre Türkiye bugün çoğunluğunu terör örgütü PKK/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yönelik operasyon başlatacak. İddiaya göre TSK, yönetimi altındaki muhalif gruplara operasyona hazırlanmaları talimatı verdi.


3 PKK’dan mesaj var: “Avrupa ülkeleri bizi çatışmaya zorladı…” Bölücü terör örgütü PKK zor günlerden geçiyor. Örgüt bir yandan Suriye’deki hakimiyetini sağlamlaştırıyor ama bir yandan da Türkiye’de eylem yapamaz hale geldi. Bunun sebebi de, Türk güvenlik güçlerinin göz açtırmayan tutumu. İşte bu ortamda örgüt lider kadrosundan önemli bir isim olan Duran Kalkan, örgüte yakın bir TV kanalı olan ANF’ye özel demeç verdi. Kalkan TV mülakatında Türkiye ile yeni bir barış sürecine ilişkin olasılığın sorulması üzerine, “ihtimali az olan, imkânlarını büyük ölçüde tüketmiş olan bir durumdur” dedi. Kalkan, geçmişteki barış süreçlerinin başarısızlığa uğramasının iki nedeni olduğunu öne sürdü. Ona göre bu nedenlerden biri, Türkiye’de devlet içinde yer alan ve barış istemeyen gruplar. İkinci neden ise hayli ilginç. Kalkan, ABD, Almanya, Fransa gibi ülkelerin adını vererek dış ortamın Kürt sorununa çözümsüzlüğü, Türkiye’ye de çatışmayı dayattığını söyledi; “birçok dış devlet kendini barıştan, demokratik siyasi çözümden yanaymış, çatışmaya karşıymış gibi gösteriyor fakat gerçek böyle değil” dedi. Batı ülkelerini kast ederek “maskelerinin düştüğünü” söyleyen Kalkan, “Kürt sorununun devam etmesinden ve sorunun temelindeki çatışmanın sürmesinden çıkar sağlıyorlar” dedi.

4 Otogaza 48 kuruş zam geldi, millet deposunu ucuz gazla doldurmaya koştu Otogaz (LPG) fiyatlarına da 48 kuruş zam geldi. Otogaza en son 20 Ekim’de 22 kuruş zam yapılmıştı. İstanbul’da 6,10-6,18 liradan satılan otogaz fiyatı zam sonrasında 6,58-6,66 liraya yükseldi. Ankara’da 6,73, İzmir’de 6,52 liraya çıktı. Dün gece bazı vatandaşların zam devreye girmeden eski fiyatla gaz almak için benzincilere hücum ettiği ve kuyruklar oluşturduğu görüldü.. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş da ithal biralara gelen zamları sosyal medya hesabından paylaştı. İthal biralar ortalama yüzde 11 zamlandı.

5 FT’ye göre Ak Parti içinde Erdoğan’a karşı çıkan yönetici varmış İngiliz Financial Times gazetesi Türk ekonomisiyle ilgili bir analiz yayınladı. Ancak analizde ekonomiden çok Ak Parti içindeki görüş ayrılıkları dikkat çekti. Habere göre toplumda huzursuzluğun artması üzerine bir Ak Parti yöneticisi Erdoğan ile yüzleşmeye karar verdi. Yüzleşme sırasında görüşlerini aktaran Ak Parti yöneticisine Erdoğan’ın “Yalan söylüyorsun. Sokağı senden daha iyi biliyorum” yanıtı verdiği belirtildi. Erdoğan’ın görüşmede öfkelendiği de vurgulandı. Ak Partili yöneticinin ismi açıklanmadı ancak halen yönetimde olduğu ifade edildi.

6 500 bin lirayı verdi, okla yaban keçisi öldürdü Danny Ray adlı bir Amerikalı avcı, Kahramanmaraş’ta okla vurarak öldürdüğü 9 yaşındaki bir yaban keçisiyle sosyal medyada fotoğraflarını paylaştı. Ray’in öldürdüğü yaban keçici için Türkiye’de devlet hayvan öldürme ihalesi açmıştı. “Av Turizmi Uygulama Talimatı” uyarınca Kahramanmaraş Elbistan’da 8 yaşın üzerinde 1 adet yaban keçisi avlanması için düzenlenen ihale 16 bin 750 liradan açılmıştı. Bir seyahat acentesi bu ihaleyi kazandı ve sonra da elindeki lisansı Danny Ray adlı ABD vatandaşına 24 bin 500 dolar, yani 235 bin liraya sattı. Ancak Ray’in toplam harcaması 500 bin lirayı buldu. Dört gün boyunca keçinin izini süren Ray, sonunda keçinin 9 yaşında olduğunun tespit edilmesiyle avını vurdu. Ray ok ve yay kullandı.


7 İklim Zirvesi’nde Biden dünyadan Trump için özür diledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmadığı BM İklim Zirvesi İskoçya’nın Glasgow kentinde başladı. Zirvenin ilk gününde konuşan ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump’ın ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ndan çıkarması nedeniyle dünyadan özür diledi. Biden “On yıl içinde iklim değişikliğiyle mücadelede atılacak adımlar gelecek nesillerin küresel ısınma nedeniyle çekeceği acıları engelleme açısından büyük önem taşıyor. Bu anı yakalayamazsak hiçbirimiz en kötü felaketlerden kaçmayı başaramayız” diye konuştu. İngiltere Başbakanı Johnson ise “İklim değişikliğini şimdi ciddiye almazsak yarın çocuklarımızın bunu başarması için çok geç olacak” dedi.


8 İmamoğlu “İstanbul’da 2.5 milyon mülteci var” dedi, devlet kızdı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya’ya işgücü göçünün 60. yılı nedeniyle düzenlenen etkinliğe katıldı. İstanbul’un dramatik bir göçün tam göbeğinde yer aldığını anlatan İmamoğlu “Şu anda 2.5 milyona yakın İstanbul’a yerleşmiş insan var. 2013’lerde başlayan bir sürecin bir anda 2.5 milyona ulaştığını düşündüğümüzde aslında ne kadar dramatik bir süreci zorluklarla yönettiğimizin bir karşılığıdır diye düşünebiliriz. Bu insanların kendi yurtlarına dönebilmesi noktasında en üst seviyede uluslararası iş birliğiyle hareket edilmesini 21’nci yüzyılda dünya ülkelerinin sorumluluğu olarak görmekteyim” dedi. İstanbul Valiliği ise bu açıklama sonrası yazılı açıklama yaptı. İstanbul’daki sığınmacı sayısının 1 milyon 179 bin olduğu belirtildi. Göç İdaresi de benzer bir açıklama yaptı.


9 Yazarın cesedi yakıldı, külleri son kitabının mürekkepine karıştırıldı Belçika’da geçtiğimiz mayıs ayında hayatını kaybeden yazar Pieter Haspeslag’ın yakılan cesedinin külleri, geçtiğimiz günlerde yayınlanan son kitabının basımında kullanılan mürekkebin içine karıştırıldı. Haspeslag’ın küllerinin karıştırıldığı mürekkep, kitabın sadece ilk 25 bin adedinde kullanıldı.


10 Abdullah Avcı bir yılda en çok puan toplayan teknik direktör oldu 2020 yılının 10 Kasım’ında Trabzon’un başına geçen Avcı 26 galibiyet, 14 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 92 puan topladı. Bu sezonun tek namağlup takımı olan bordo-mavililer, Avcı yönetiminde 2.2’lik maç başı puan ortalaması yakaladı. 58 yaşındaki teknik adam ligde rekabet ettiği Sergen Yalçın ve Fatih Terim’i geride bıraktı. Beşiktaş 43 maçta 28 galibiyet, 8 beraberlikle 91 puan toplayıp 2.00 puan ortalaması elde etti. Galatasaray da 27 galibiyet ve 7 beraberlikle 85 puan alıp 1.90 puan ortalamasında kaldı.


11 Sedat Peker’den yeni kaset paylaşımı: Türkiye’den gidenlerin videolarını görseniz… Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, KKTC Başbakanı Ersan Saner’in siyaseti bırakmasına neden olan Twitter’daki ‘Deli Çavuş’ adlı hesapla ilgili açıklama yaptı. Elinde başka kaset olmadığı iddialarına yanıt veren Peker “Biz ne demiştik? KKTC’de suçlulara karşı mücadele başlatılırsa yayın yapmayacağım. Şu an KKTC’de çok enteresan şeyler oluyor. Çok güvendikleri bir gazeteci seçsinler. O videoların bir kısmını göndereyim, o gazeteci seyretsin. Hele bazıları var ki, Türkiye’den oraya gidenlerin içinde, size yemin ediyorun onların videolarını görseniz…LGBT’li birey olanları aşağılayacaksın, siz ise parti yöneticisi olup, zengin olup, yarım metre bıyıkla gezip dindar olarak tanınacaksınız. LGBT’li bireylerin aklına gelmeyecek uçuklukta şeyleri ise yaşayacaksınız. Allah sizin gerçekten belanızı versin” paylaşımında bulundu.

12

Tahliye edilen organize suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz hemen MHP’ye gitti MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Kürşat Yılmaz 100 bin ülkücünün imzasıyla cumhurbaşkanlığına aday gösterilseydi cezaevinden çıkması için kampanya yapılacak mıydı” dediği organize suç örgütü lideri, yeniden yargılandıktan sonra 32 yıllık cezadan beraat ederek serbest bırakılmıştı. Yılmaz, tahliye sonrası MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü ile biraraya geldi. Ünlü fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.


13 TÜGVA gezileri için THY’den 1500 tane bedava bilet alınmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) hakkında iddialar devam ediyor. Gazeteci Metin Cihan sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Başına Selman Öğüt’ü koydukları bir program için THY’den 1500 adet ücretsiz uçak bileti istemişler ve elbette almışlar” dedi. O belgeleri paylaştı.

14

Tosuncuk’un ağabeyinin iadesi için de süreç başlatıldı Uruguay’da 4 ay önce yakalanarak Türkiye’ye iade edilen Tosuncuk lakaplı Çiftlikbank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın yargılaması halen sürüyor. Yüzlerce kişiyi 500 milyon TL’den fazla dolandıran Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın da Türkiye’nin talebi üzerine Uruguay’da yakalanmıştı. Türkiye iadesini istedi, Uruguay işlemleri başlattı.

15

Kuzey Irak şehidi uğurlandı Irak’ın kuzeyinde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Sözleşmeli Er İslam Çiftçi’nin (25) cenazesi memleketi Kahramanmaraş’taki baba evine götürüldü. Bekar olan şehidin cenazesi mahalle mezarlığında gözyaşlarıyla toprağa verildi.


16

AKP’li vekil, aile üyelerini kamuya müdür yaptı Ak Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik bütün akrabalarını kentteki kamu kurumlarında görevlendirdi ve yükselmelerini sağladı. Cumhuriyet’in manşetine göre Birlik’in 11 yakını ve iki akrabası İl Sağlık Müdürlüğü ve Köy Hizmetleri gibi pek çok kamu kurumunda ya müdür ya da müdür yardımcısı olarak işe alındı. Ayrıca Rizgin Birlik ile Ak Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan’ın kuzen olduğu ve Erkan’ın akrabalarından Mehmet Emin Erkan’ın Şırnak Üniversitesi’nde rektör olduğu belirtildi.

17

Cinayet firarisi Galip Öztürk’e Gürcistan’da plaket verdiler Ak Parti Çarşamba Kurucu İlçe Başkanı ve Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz ve oda üyelerinin, cinayete azmettirmekten suçundan hapis cezası alan ve cezası onandıktan sonra yurt dışına kaçarak Gürcistan’da yaşamaya başlayan Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk ile Batum’da görüştüğü ortaya çıktı. Heyetle yemek yiyen Öztürk’e bir de plaket verildi. Üstelik o fotoğraflar Çarşamba TSO’ya ait sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.


18 Erdoğan: Taleplerimiz yerine getirilmeyince Glasgow’a gitmekten vazgeçtik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normal programında Roma’daki G20 Zirvesi’nden sonra BM İklim Zirvesi için İskoçya’ya gidecekti. Ancak program değişti, geceyarısı Türkiye’ye döndü. Erdoğan uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Talep ettikleri güvenlik protokolü standartlarının karşılanmadığı için Türkiye’ye döndüklerini anlattı. “İlk başta Johnson (İngiltere Başbakanı) sorunun çözüldüğünü ifade etti. Fakat son anda İskoçya tarafından zorluk çıkarılmış. Bizim geri çevrilen talebimizdeki standartların başka bir ülke için (ABD) istisnai olarak sağlanabildiğini öğrendik. Bu diplomatik teamüllere uymuyordu. Bunu kabul edemezdik” diye konuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un kendilerini Libya konusunda Paris Konferansı’na davet ettiğini ancak Yunanistan, İsrail ve Rum Kesimi’nin katılacağı bir zirvede yer almayacaklarını söylediğini anlattı. ABD Başkanı Biden’dan F-16 konusunda olumsuz bir yaklaşım görmediğini savundu. Biden’ın “Çok kısa zamanda netice alamayabiliriz. Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçmeli. Malum durum 50-50, elimden geleni yapacağım” dediğini aktardı.

19 Kılıçdaroğlu: Ey gözleri Biden’a gülen şahsım! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldı. Erdoğan’ın Biden’la görüşmesine göndermede bulunan Kılıçdaroğlu “Zamlar durmuyor. Ekim’de 93 kuruş zamlanan LPG’ye 48 kuruş daha zam yolda. Doğalgaza yüzde 48 zam yapıp yükü sanayiye yıktılar. Biliyorlar ki sanayici bunu ürünlere yansıtmaya mecbur. Sonra gelsin marketlere yaptıkları gibi, sanayicilere de karalamalar. Herkes suçlu, bunlar ak kaşık! Ey gözleri Biden’a gülen Şahsım; milletimizin dertlerinden tümden habersizsin. Ne zaman bu ülke ile ilgilenmeyi düşünüyorsun? Yüzün bu ülkenin evlatlarına hiç gülmeyecek mi?” dedi.


20 CHP’li 3 eski genel başkandan Erdoğan’a suç duyurusu CHP ve SHP’nin eski genel başkanları, grup toplantısında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, Çubuk’ta uğradığı linç girişiminin görüntülerinin izletilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Murat Karayalçın, Erdoğan’ın ‘siyasi hakların engellenmesi’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından cezalandırılmasını istedi. Aralarında 78’liler Girişimi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Anti Kapitalist Müslümanlar ve Sivil Siyaset Platformu gibi 20 sivil toplum kuruluşu da ortak açıklama yaparak olayı kınadı.


Kaynak: www.10haber.net

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page