top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

07 Kasım 2021 Pazar1 Kılıçdaroğlu: Başkanlarımızın görevine devam etmelerini istiyorum CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karar TV’de soruları yanıtladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla ilgili “Belediye başkanları aday olabilir mi? Yoksa görevlerine devam etsin mi?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu “Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmelerini istiyorum. Nedeni de şu: Öncelikle belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok. Bu da belediye başkanını başka bir partiye teslim etmek demek. O zaman İstanbullu, Ankaralı bize ne diyecek? O bağlamda kafamda soru işaretleri var. Önce bir bulundukları kentin, arkadan Türkiye’nin güvenini kazansınlar. Önlerinde bir zaman var. Çalışırlar, deneyim kazanırlar, kendilerini gösterirler. O çerçevede görevlerine devam etmelerini istiyorum” diye konuştu. Kılıçdaroğlu İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte ise özeleştiri yaptı. “Geçmişte bizim hatalarımız ve eksikliklerimiz oldu. CHP’yi biz sokağa anlatamadık, rakiplerimiz gidip anlattılar. Halka kendimizi anlatamadık, şimdi halkla hareket edeceğiz” diye konuştu.


2 Uzun menzilli milli hava savunma sistemi için ilk büyük adım Türkiye, Rusya’dan yaptığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Batı ittifakı içinde çok eleştiriliyor. Aslında Türkiye uzun yıllardır kendini füze tehdidine karşı korumak için bir savunma sistemi arayışı içinde. İşte bu arayışın bir bölümü de, bu sistemi milli imkanlarla geliştirmeyi öngörüyor. Dün Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir bu milli sistemin önemli unsurlarından biri olan füzenin deneme görüntülerini paylaştı. Demir, hava savunma sisteminin adının “Siper” olacağını da duyurdu, “Mavi Vatan”dan sonra “Gökvatan” diye yeni bir kavramdan da söz etti.


3 Artık her isteyen yanında külçe altın getirebilecek, 20 kiloya kadar ithalat serbest Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararına göre, Türkiye’de yerleşik kişiler 20 kiloyu aşmamak şartıyla altın ithal edebilecek. Herkesin altın ithalatı yapabilecek olmasını “enteresan” olarak niteleyen İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, kararın dışarıdan kaynak aktarımı sağlamak amacıyla yapıldığı görüşünde.

4 Kadınlar için bir zafer daha İstanbul’da galerici M.A. ile evlenen güzellik uzmanı B.K., “sadece kendi soyadımı kullanmak istiyorum” talebiyle nüfus idaresine başvurdu. Aldığı red cevabıyla da mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme emsal nitelikte, dikkat çekici ve kadın-erkek eşitliğine vurgu yaparak bir karar oluşturdu. Genç kadın sadece kendi soyadını kullanabilecek.


5 Sahte hasta Kazablanka-İstanbul uçağına İspanya’ya acil iniş yaptırdı, 12 yolcu kaçtı! Fas’tan Türkiye’ye hareket eden Air Arabia’ya ait Airbus A320 tipi uçakta yolculardan biri şeker komasına girerek rahatsızlandı. Uçak İspanya’nın Mallorca kentine acil iniş yaptı. Tahliye sırasında 36 yolcu havalimanından kaçtı. Polis operasyon düzenledi. 24’ü yakalandı. Ancak tamamı Fas uyruklu olan 12 yolcu ülke içinde kayıplara karıştı. Şeker komasına girdiği için hastaneye kaldırılan kişinin de bu hastalığının sahte olmasından şüpheleniliyor. Yani, Faslı yolcular uçağa binerken aralarında organize olup bu “acil iniş”i yaptırmış gibi duruyorlar.


6 NFT’leri anlama rehberi: Sanat mı, “moda” mı, yatırım mı, kripto paranın başka bir türü mü? Kripto paraları hayatımıza sokan bir bilgisayar şifreleme teknoloji var, adı “blok zincir.” Bu sayede herhangi bir devletin veya kurumun garantisini taşımayan kripto paralara “güven” durulması sağlanıyor. Aynı teknolopji bir yıl kadar önce hayatımıza bir de “NFT” adı verilen şeyi de soktu. NFT’nin açılımı “non-fugible token.” Yani “Taklit edilemez token.” NFT’lerin kripto paralardan farkı ya 1 tane olması ya da çok az sayıda olması. Bu özellik de onların “sanat”a benzemesine neden oldu. Aslında NFT’yi ilk yaygınlaştıran Amerikan basketbol ligi NBA’ydi ama bu yeni “şey”i manşetlere çıkaran bazı “sanat” eserlerine verilen olağanüstü yüksek paralar oldu. Türkiye’den de, dünyanın dört bir yanından da böyle “eser”ler satıldı. Örneğin Cüneyt Özdemir yazdığı bir Tweet’i 15 bin dolara sattı; örneğin Cem Yılmaz bazı çizimlerinden toplamda 3 milyon lira aldı. Peki NFT sanat mıdır? Sanatın değeri parayla mı ölçülür? Sanat nasıl alınıp satılmalı ve sergilenmelidir? Sanatın değerini kim belirler? Sanat ile mali varlık arasında bir fark var mıdır? Bütün bu sorular herkesin kafasını karıştırıyor. The Guardian gazetesinde Rosanna McLaughlin yazdığı son derece kapsamlı bir yazıyla bu sorulara cevap vermeye yeltenmiş. Yazının İngilizce orijinali burada.


7 İstanbul’da her semte ayrı 10 Kasım afişleri Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’a sayılı günler kala, İstanbul’un birçok ilçe ve mahallesindeki billboardlara siyah afişler asıldı. Söz konusu afişlerde ‘Kimden bahsettiğimizi biliyorsunuz değil mi?’ ‘#Biliriz’ etiketleri yer aldı. Asılan afişlerde kurum veya oluşum imzasına rastlanmazken, ilçe veya semtlere göre Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarına yer verildi. Şişli’de asılan bir afişte, ‘Şişli’de bir evde yazmıştı kurtuluş fikirlerini. Kimden bahsettiğimizi biliyorsunuz değil mi?’ ifadeleri yer aldı. Afişteki ifadelerin altında ise, ‘#Biliriz’ etiketi dikkat çekti. Pendik’teki bir afişte ‘Ankara’dan İstanbul’a dönüşte önce Pendik’e uğramıştı’ yazarken, Ortaköy’deki billboardlarda ise, ‘Ortaköy’den bakmıştı denize’ ifadeleri yer aldı. İstanbul’un pek çok noktasına asılan afişler, sosyal medya kullanıcılarının büyük ilgisini çekti. Binlerce kullanıcı da, söz konusu afişleri paylaşarak, altına “Bilmez miyiz, elbette Biliriz” yazdı. Büyük merak uyandıran afişlerin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanıp asıldığı öğrenildi.


8 Glasgow’da çevrecilerden dev protesto: Küresel ısınmaya karşı daha cesur adımlar atılmalı İklim Zirvesi’nin sürdüğü İskoçya’nın Glasgow kentinde bu kez çevreciler sokaklara döküldü. Aynı anda aralarında İstanbul, Londra ve Paris’in de olduğu dünyanın pekçok şehrinde de gösteriler düzenlendi. Çevreciler zirvede alınan kararların yetersiz olduğunu belirterek özellikle gelişmiş ülkelerin daha cesur adımlar atmasını istedi. Gösteri sırasında büyük bir kalabalığa konuşan çevre aktivisti Greta Thunberg, zirvenin “başarısız” olduğunu söyledi.


9 Beşiktaş evinde Trabzon’a uzatmalarda yediği golle mağlup oldu Süper Lig’in 12. haftasında Avrupa yorgunu Beşiktaş evinde, lider Trabzon ile oynadı. Bordo mavili takım ilk yarının uzatma bölümünde Abdülkadir Ömür’ün golüyle öne geçti. Beşiktaş ikinci yarı Larin’le beraberliği yakaladı. Trabzon uzatmaların 6. dakikasında Cornelius’un ayağından bulduğu golle maçı 2-1 kazandı. Maç sonrası Trabzonspor kalecisi Uğurcan Çakır ile Beşiktaşlı futbolcular arasında gerginlik yaşandı. Uğurcan Çakır, Beşiktaş tribünlerine tepki gösterdi. Daha sonra, bordo-mavililerin file bekçisi, ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyun dışı kaldı.Yenilgisiz liderliğini sürdüren Trabzonspor, 30 puanla zirvede. Beşiktaş 20 puanda kaldı. Beşiktaş tribünleri, eski hocaları Abdullah Avcı’ya maç boyunca büyük tepki gösterdi. Avcı kendisi ve kalecisi Uğurcan Çakır’a yönelik tezahüratlar için “Hiçbir anne bu küfürleri hak etmiyor” dedi. Sergen Yalçın ise oyunlarının Beşiktaş’a yakışmadığını söyledi.


10 İşten kovulan kapıcı apartmanı yaktı, yüzlerce insan ölümden döndü eskişehir Odunpazarı’nda site içerisinde yer alan 11 klatlı bir blok, işten çıkarılan kapıcısı tarafından yakıldı. 66 daireli bloğun çatı katında çıkan yangın güçlükle söndürüldü, blokta yaşayan yüzlerce insan ecel terleri döktü. Polis kapıcıyı yakaladı, kapıcı apartmanı kendisinin yaktığını itiraf etti.


11 Göbeklitepe’yi bulan Alman arkeologun eşine demir sopalı saldırı Şanlıurfa’nın simgesi olan Göbeklitepe’de 20 yıl kazı yapan ve 7 yıl önce hayatını kaybeden Alman arkeolog Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal, sahiplendiği sokak köpeğinin komşusunun köpeğini ısırması sonucu demir sopayla saldırıya uğradı. Yüzünde ve vücudunda darp izleri bulunan Köksal, karakola gidip şikâyetçi oldu.

12

Eski bakan Ala’nın kardeşi MEB’deki görevinden alındı Milli Eğitim Bakanlığı’na atandığı 5 Ağustos’tan itibaren bakanlık bürokrasisinde önemli değişikliklere imza atan Bakan Mahmut Özer, hem merkez hem de illerde yeni atamalar yapıyor. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın kardeşi olan Atıf Ala, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevinden alındı. Resmi Gazetede yayınlanan kararnameye göre Ala’nın yerine Metin Çakır atandı.

13 ‘Yaşasın Küdistan’ paylaşımı yapan akademisyen tutuklandı Fırat Üniversitesi Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum sosyal medyadaki ‘Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan’ paylaşımı nedeniyel açığa alınmıştı. Gözaltına alınan Kutum, mahkeme tarafından tutuklandı.

14

Cami imamına çocuğu istismardan 30 yıl hapis Elazığ’da Cami İmamı 51 yaşındaki Halit Karaya’nın önce ‘Çocuğunu öldürürüm’ diye anne N.S’ye, ardından da 16 yaşındaki kızı Y.S’ye tecavüz ettiği öne sürülmüştü. Karakaya’nın tehditle genç kıza 6 yıl boyunca istismarda bulunduğu iddia ediliyordu. Mahkeme İmam Karakaya’yı suçlu buldu. 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.


15 Salıya kadar sıcak ve sis İki gündür Marmara Bölgesi’ni esir alan sis hayatı felç etti. Bir çok kentte, uçak ve şehir hatları seferleri iptal edildi. İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nda sis nedeniyle görüş mesafesi azaldı. Edirne ve Tekirdağ’da da etkili olan yoğun sis hayatı olumsuz etkiledi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sis nedeniyle seferler bugün yüzde 15 azaltılacak. Hava sıcaklıkları da salıdan itibaren düşecek.


16 Erdoğan: Bu eser düşmanlarımıza verilmiş en güzel cevaptır Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin en büyük ikinci barajı olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) açılışını yaptı. Erdoğan “Bu barajı nice engellemelere rağmen tamamladık. Karalama kampanyalarını unutmayacağız. Bu eser yeminli Türkiye düşmanlarına da kendi ülkesine husumetlerine malum içimizdeki mankurtlara da verilmiş en güzel cevaptır” diye konuştu. Erdoğan “Ey PKK’nın yan kolu HDP, sizler bunları yapabilir misiniz? Sizin böyle bir derdiniz var mı? Biz dertliyiz, hizmet için dertliyiz. Biz sizlere aşığız aşık” ifadesini kullandı.

17 Ahmet Davutoğlu’ndan baraja Veysel Eroğlu adının verilmesine sert tepki Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Ilısu Barajı’na eski bakan ve AKP milletvekili Veysel Eroğlu’nun isminin verilmesine ilişkin, “Kamu kaynaklarından ekonomik rant elde etmek ne kadar yanlış ve yolsuzluksa siyasi prestij ve itibar elde etmek de o derece yanlış bir yolsuzluk türüdür” dedi. Açılışı yapılan Ilısu Barajı’na tepki gösteren isimlerden bir başkası ise şarkıcı Tarkan’dı. Hasankeyf’i de sular altında bırakan baraj için “Hala sızlar içim” diyen Tarkan, sosyal medyada “Ömrü kısacık bir baraj için baraj için binlerce yıllık böylesi bir tarihi değeri, kültürel mirası nasıl yok ettiniz?” diye sordu.

18

Muharrem İnce: Erdoğan giderse dolar 5 TL olur Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Tokat’ın Niksar ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Ekonominin her geçen gün geriye gittiğini dile getiren esnafın sorunlarını dinleyen İnce, iş yerlerinde sabah çayı içti. Ziyaretlerin ardından partisinin ilçe başkanlığını açan İnce, “Hatırlayın! Damat maliyenin başından gidince dolar 1 TL düşmüştü. Niksar’dan ilk kez söylüyorum. Erdoğan giderse, 4 tane 5’imiz olur. Büyüme yüzde 5 olur, enflasyon yüzde 5 olur, işsizlik yüzde beş olur. Dolar da 5 TL olur” diye konuştu.

19

Bakan Soylu’dan Berat Albayrak’la çarpışma açıklaması İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yıldızının pek barışmadığı iddia edilen eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la 2018’de Anıtkabir’deki çarpışma görüntüleri halen konuşuluyor. Soylu’ya katıldığı televizyon programında o görüntü soruldu. Soylu “Orada insanlar birbirleriyle çarpışabilirler. Bu insani bir şey. Tekrar böyle bir şey olabilir diye artık dikkatli yürüyorum” dedi. Aynı programda İstanbul seçimlerini kaybettikten sonra ağladığını anlatan Soylu’ya, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi. Kaftancıoğlu “Kıyamam, bugünden söyleyeyim çok yakında bir kez daha üzeceğiz. Küsmece, darılmaca yok” dedi.

20 Bankaların 9 aylık kârı rekor kırdı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, Türk bankacılık sektörü bu yılın ilk 9 ayında 56 milyar 981 lira ile tüm zamanların en yüksek 9 aylık kârını elde etti. Eylülde de sektörün kârı geçen yıla göre yüzde 143.9 artarak 3 milyar 495 liradan 8 milyar 524 milyon liraya yükseldi. Böylece tarihin en yüksek eylül ayı kârı elde edildi.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page