top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

31 Ocak 2022 Pazartesi1 Erdoğan kürsüye çocuk çıkardı, çocuk “Kılıçdaroğlu hain” dedi, bakanlar ve Erdoğan gülerek izledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Trabzon’da toplu açılış törenindeydi. Karşısındaki kalabalıktan ve onların çıkardığı sesten yeterince memnnun kalmadı, konuşmasını kısa kesip kurdele kesme törenine geçti. Kürsüye de bir küçük çocuğu çağırdı. Kürsüye gelen 10-11 yaşlarındaki çocuk önce Erdoğan’a dönüp bir şeyler söyledi, Cumhurbaşkanı “Mikrofondan söyle” diyerek mikrofonu ona uzattı, çocuk “Arkadaşlar bu bay Kemal Cumhurbaşkanı amcam karşısında kim. O adam hain, hain. Burada adam, en iyi adam. Ona oyunuzu verin” dedi. Erdoğan’ın ve bakanların bu sözleri gülümseyerek izlemesi dikkat çekti. Kürsüye çıkan çocuğun 11 yıldır cezaevinde olan babasının serbest bırakılmasını istediği anlaşıldı. Kürsüdeki çocuğun elinde ayrıca Erdoğan’ın verdiği bir oyuncak da vardı. Buna cevaben CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından açıklama yaptı. “Lütfen küçük çocuğumuzla ilgili haberi paylaşmayın, kötü söz söylemeyin. O daha çok küçük. Ayrıca tüm örgütlerimizden istirhamımdır, duygularımıza yenilmeden, çocuk pedagojisi ne diyorsa ona uyun” uyarısında bulundu. Kılıçdaroğlu daha sonra “Görüntüyü izleyince paniğe kapıldım. Kabahat onun tepesinde duran kişide” dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Siyasette etik ve ahlak iyice terk edildi. Kınıyorum” paylaşımında bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Çocuktan al haberi” diyerek destek paylaşımında bulundu. Soylu “Çocuk Eren Bülbül’ün katillerinin arkadaşlarına hain demiş” dedi. Anne S.G, oğlunun 10 yıldır cezaevinde olan babasının yüzünü görmediğini, Erdoğan’dan af istemek için yanına gittiğini anlattı. Dün bütün gün sosyal medyayı konuşturan bu konu hakkında Cumhuriyet gazetesi çocuk psikiyatristleriyle konuşmuş, onlara göre çocuğun siyasete alet edilmesi bir çeşit istismar. Erdoğan’a kürsüye bir çocuk çıkardı diye tepki gösterenler arasında İslamcı yazar Abdurrahman Dilipak da vardı.


2 Bekir Bozdağ neden bakan oldu? Kulisler bu soruyla çalkalanıyor Adalet Bakanı Abdülhamid Gül’ün görevden alınıp yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “emektar adalet bakanı” Bekir Bozdağ’ın getirilmesi siyaset kulislerini de yargı kulislerini de hareketlendirmiş durumda. Gazeteci Murat Yetkin’in çok sayıda bilgi içeren yazısına göre Bozdağ’ın gelişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yargı merkezli yeni bir girişimde bulunma” ihtimaliyle bağlantılı. Diken’de Altan Sancar’ın kulis haberine göre “Erdoğan, Gül ile Soylu arasındaki uyumsuzluğa kızıyordu ve tam uyum istiyordu.” Cumhuriyet’te Selda Güneysu’nun kulis haberi, yargıda mevcut kadrolaşmanın Cumhurbaşkanı’nı rahatasız ettiği için bu değişikliğe gidildiğini öne sürüyor.


3 Tek çocuklu ailenin üç günlük Uludağ tatili en az 50 bin lira Yarıyıl tatili ile birlikte kayak merkezleri ve oteller yüzde 100 doluluğa doğru koşarken, Uludağ’da kayak keyfi için ailece pistin başına geçmenin maliyeti 50 bin TL’yi aşıyor. Tek çocuklu 3 kişilik bir aile için Uludağ’da tam pansiyon plus otellerin 3 günlük ücreti 40 bin TL’ye kadar çıkıyor. Günlüğü 13 bin TL’yi aşan oda ücreti dışında kayak pistleri için de farklı kiralamalar gerekiyor. Uludağ için açıklanan skipass ücretleri online günlük kişi başına 200 TL olurken kasa bedelleri ise 250 TL olarak açıklandı. 3 günlük bir tatil için skipass ücreti ise kişi başına 650 TL’ye kadar çıkıyor. Çocuk biletleri ise 70 TL olarak belirlenmiş durumda. Teleski ve telesiyej fiyatlarında günlük ve iki kişilik tarifeler 250 TL ile 1000 TL arasında değişiyor. Kiralık kayak, ayakkabı ve batondan oluşan kayak takımının maliyeti günlük 180 TL. Kayak kıyafetlerinin günlük kiralama bedeli ise 170 TL.

4 Benzin ve motorine 75-80 kuruş zam yolda Brent petrol ve uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hareket, benzin ve motorine yeni zammı gündeme getirdi. Sektör uzmanlarına göre, benzin ve motorinin litre fiyatına 2 Şubat’ta 70-80 kuruş oranında zam gelebilir. Geçen hafta başında küresel piyasalarda benzinin tonu 813 dolar, motorinin tonu 750 dolardı. Son 4 gün içinde ise benzinin tonu 854 doları, motorinin tonu da 787 doları aştı. Uzmanlar yaptığı açıklamada, “Gerek Brent petrol, gerekse de küresel piyasalarda ürünlerin kapanış verileri önemli. Bu trend devam ederse zam gelir” ifadelerini kullandı. Bu durumda İstanbul’da benzinin litre fiyatı 15 TL’nin üzerine çıkacak.

5 Elektrikte düşük tarifede kalmak imkansız Yılbaşında yapılan düzenleme ile elektrikte 150 kilovatsaat (kWh) tüketimin altına yüzde 50, üstüne de yüzde 127 zam yapıldı. Konutlarda ortalama tüketim miktarı 134 kWh olarak açıklandı. Ancak, hanelerin aylık elektrik tüketimi bunun oldukça üzerinde. 4 kişilik bir ailenin kullandığı cihazların tüketimi tek tek hesaplandı. Tasarruflu, son teknoloji ürünlerle yapılan hesaplamada dahi en az tüketim miktarı 177 kWh oldu. Konutlarda aileler, buzdolabı gibi bazı beyaz eşyaları kullanmasa ve karanlıkta otursa toplam tüketim 150 kilovatsaatin altında kalıyor. Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Özdağ 4 kişilik bir ailenin günde 5 kilovatsaat tüketim yapmasının imkansız olduğunu söyledi.


6 Antalya’da evdeki seks partisi cinayetle bitti Manavgat’ta Alman Nadia Angela Grosser (40) ile birlikte yaşadığı Elvan K. (48) alkol aldıktan sonra arkadaşları Kadir Demir’i (39) evlerine davet etti. Üçlü birlikte ilişkiye girdi. Ancak aralarında daha sonra tartışma çıktı. Nadia evi terk etti. Elvan K, Kadir Demir’i önce göğsünden bıçakladı, ardından cinsel organını kesti. Demir, öldü. Mezar yeri kazmaya başlayan Elvan K’yi görenler jandarmayı aradı. Üzeri kanlı olan Elvan K. ekiplere “Et doğradım. İçim daraldı, hava almaya çıkmıştım” dedi. Jandarma eve girince vahşetle karşılaştı. Zanlı Alman sevgilisiyle gözaltına alındı. Elvan K. Tutuklandı.


7 Kılıçdaroğlu: Bürokraside bir deprem yaşanıyor CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Medyascope’da Ruşen Çakır’a konuk oldu. “Islak imza ile Hazine’den 6 milyar TL’nin nasıl iç edildiğini anlatıyorum” diyerek bir demiryolu ihalesindeki yolsuzluğu gündeme getiren Kılıçdaroğlu “Bürokraside bir deprem oluyor. Haksızlıklara tahammül edemeyen, baskıyla yolsuzluk dosyasına imza atmasına istenen kişiler bu dosyalara imza atmıyorlar. Bizim yaptığımız çağrımız tuttu. Bize yağmur gibi belge yağmaya başladı” diye konuştu. Daha sonra Esenler’de törene katılan Kılıçdaroğlu iktidara yüklenerek “Evine ekmek götüremeyen, pazar artıklarından bir şeyler arayan bir annenin dramının acaba onlar farkındalar mı? Değiller. Emin olun toplumdan koptular” diye konuştu.

8 Neil Young’ın Spotify’a maliyeti iki milyar dolar oldu Kanadalı söz yazarı ve şarkıcı Neil Young, ünlü podcast yayıncısı Joe Rogan’ın programlarında koronavirüsle ilgili yanlış bilgiler paylaştığı iddiasıyla “Ya Rogan ya Young” demiş, Spotify Young’un albümlerini kaldırmayı tercih etmişti. Bu kararın ardından şirketin hisseleri 26-28 Ocak’ta yüzde 6 değer kaybetti. 19 ayın en düşük seviyesine geriledi. Şirketin değerinden toplam 2 milyar dolar eksildi. Bu gelişmeler Spotify’ı da harekete geçirdi; şirket yayınladıkları içeriğe karışmadıklarını ve sansür uygulamadıklarını duyurdu ama korona virüsten bahseden bütün içeriklerde bir de doğru bilgileri aktaran uyarılar yayınlamaya hazırlandıklarını açıkladı. Benzer uygulamayı başka platformlar da yaparak yalan ve yanlış içeriği yayma suçlamasından kurtulmaya çalışmıştı ama Instagram ve Facebook bu suçlamalardan hiçbir zaman kurtulamadı.


9 Servetini bir yılda iki katına çıkardı Kosova asıllı İngiliz şarkıcı Rita Ora, geçen yıl servetine servet kattı. 2020 yılında 10.2 milyon poundluk (185.3 milyon TL) mal varlığı bildiriminde bulunan Ora, 2021’de büyük kazanç sağladı. Bir TV programında jürilik yapmaya başlayan Ora’nın mal varlığının, geçen yıl ikiye katlanarak 20 milyon pounda (363.3 milyon T) ulaştığı açıklandı.

10 Avustralya Açık’ta zafer İspanyol yıldızın oldu Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı tek erkeklerde İspanyol tenis efsanesi Rafael Nadal kazandı. Rafael Nadal ile 26 yaşındaki Rus tenisçi Daniil Medvedev’i karşı karşıya getiren final 5 saatten uzun sürdü. Maçta 6-2 ve 7-6’lık setlerle 2-0 geriye düşen 35 yaşındaki Nadal, sonrasında müthiş bir dönüşe imza atarak maçı çevirdi ve geriye kalan setleri 6-4, 6-4 ve 7-5’le kazanarak şampiyonluğa ulaştı. Nadal böylece, 20 şampiyonluğu bulunan Roger Federer ve Novak Djokovic’i geçerek tek erkeklerde tenis tarihinin en fazla grand slam kazanan tenisçisi oldu. 11 Atanamayan öğretmenin intiharı sosyal medyada gündem oldu Şanlıurfa Birecik’te atanamayan rehberlik öğretmen adayı 28 yaşındaki Mustafa Kaya tabancayla yaşamına son verdi. Kaya’nın ölmeden önce ailesine yazdığı 29 Ocak tarihli “Hayata veda ediyorum. Üniversitemi, askerliğimi… Özel sektörde çalıştım ve okudum. Ablamı ve annemi çok seviyorum. Babamı özledim” notu yürekleri burktu. 4 yıldan bu yana atama bekleyen Kaya, Hasan Kalyoncu Üniversitesi PDR Bölümü’nden mezun oldu. Gaziantep Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde rehberlik ve psikolojik danışmanlık yüksek lisans programını bitirdi. Kaya için sosyal medyada açılan etiketler duygulandırdı. Avukatlık yapan Abdulkadir Aslan “Adı Mustafa Kaya. Babasız büyüdü ve kendi çabalarıyla PDR bölümünü kazandı. Devlet yurdunda kaldı. 4 yıl aynı yeşil montunu giydi ve hep aynı siyah ayakkabılarını giyerdi. Yoksuldu, tek isteği emeğinin karşılığıydı… Vermediler” diye yazdı.

12 Esra Erol yüzünün görünmesini istemeyen genç kıza bağırdı ATV’de yayınlanan programda Esra Erol’un 18 yaşında Elif Yıldırım’ı azarlaması ve ifşa etmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu. Esra Erol’un kadına bağırdığı anlar atv’nin sosyal medya hesabında “Esra Erol sinirlerine hakim olamadı! Elif canlı yayına çıktı, Türkiye ağladı” ifadesiyle paylaşıldı. Genç kadının yüzünün gözükmesini istemediği video, milyonlarca kere görüntülendi. Erol’un 40 yaşındaki evli ve iki çocuk babası bir kişiye kaçmasına tepki gösteren Erol “Çekmeyin şunu. Aynı isyanı bedenini korumak için de göster! Rica ediyorum, yanlışların arkasında durmak için bu tepkiyi vermeyin. Bu tepkileri size zarar veren insanlara kullan. Bu kadar olmaz ya. Cinnet geçireceğim” demişti.

13 CHP’nin çalıştayına tıp öğrencisinin sözleri damga vurdu CHP’nin Genç İstihdam Çalıştayı’nda tıp öğrencisi Hüseyin Keskin’in sözleri damga vurdu. Keskin’in konuşmasını paylaşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Yaşadığın zorluğa rağmen, farkındalığın ve inancınla umut oldun yarına” dedi. Keskin çalıştayda şunları söyledi: “Gerçekten artık ülkede hayal kurmak bile hayal oldu. Dünyadaki diğer gençler gezerken, bizler en azından dünyayı izleyebileceğimiz bir telefonumuz olduğunda bu gündem oldu ve bunun üzerinden siyaset yaptılar. Bu zihniyet gerçekten o kadar öfkeli, kindar ve ayrıştırmacı ki. Bu zihniyet yüzünden hekime, kadına, LGBT’ye karşı ayrımcılık ve şiddeti görebiliyoruz. Gençlerin problemlerini intihar mektuplarından değil de böyle ortamlarda özgürce ifade edebildiği Türkiye görmek dileğiyle…”

14 İTÜ’de dekan, yeğeni için özel kadro açmış İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Maden Fakültesi Dekanı Prof. Mustafa Kumral’ın yeğeni için ‘adrese teslim’ denebilecek özel kadro ilanı açtığı ortaya çıktı. Diken’in haberine göre YÖK’ün ‘eski dekanlarla çalışın’ uyarısına rağmen maden fakültesindeki bir önceki dekan hastalığı bahane edilerek istifa ettirilmişti. Yerineyse Kumral atandı. Kumral’ın ilk icraatlarından biriyse kendi kurduğu laboratuvara öğretim görevlisi olarak kadro açmak oldu. Açılan bu ilana sadece Dekan Kumral’ın yeğeni başvurabildi.

15 Elektrik zammını protesto eden esnaf gözaltına alındı Adıyaman’da market işleten Erdal Serbaş işyerine 7 bin 100 TL’lik elektrik faturası gelince sokağına “AKEDAŞ hırsızdır, zulme sessiz kalan da hırsızdır” yazılı pankart astı. Bu protestoya diğer esnaf da destek verdi. Ancak elektrik dağıtım şirketinin şikayeti üzerine polis eyleme müdahale etti. İndirilen pankarta el konuldu. Gözaltına alınan esnaf Serbaş ifadesi sonrası serbest bırakıldı.

16 Hablemitoğlu suikastı zanlısının gözaltı süresi 4 gün uzatıldı 2002’de uğradığı silahlı saldırı sonrası hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Necip Hablemitoğla suikastının şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, Ukrayna’da yakalandıktan sonra 27 Ocak’ta Türkiye’ye getirilmişti. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde sorgusu süren Bozkır’ın gözaltı süresi 4 gün uzatıldı.

17 Erdoğan: Muhalefet büyükelçileri arzuhal makamına dönüştürdü Karadeniz gezisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine CHP ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. İmamoğlu’nun İngiliz büyükelçisiyle görüşmesini hatırlatan Erdoğan “İktidara giden yolun sandık yerine yabancı devletlerin kapısında aranmasını, demokrasimiz adına çok tehlikeli görüyoruz. Milletlerinin hak ve hukukunu savunmak için görevlendirilen büyükelçilerin muhalefet tarafından arzuhal makamına dönüştürülmesi Türkiye’nin bağımsızlığı adına vahim” diye konuştu.

18 Kılıçdaroğlu trol hesapları sosyal medyada teşhir etti CHP lideri sosyal medyadan yayınladığı “21:00’de buluşalım” paylaşımında iktidara bağlı trol hesapları deşifre etti. ‘Bugün Saray tarafından bana özel olarak atanan trolleri ve Türkiye genelinde kurulan devasa trol ağını anlatmak için sizleri davet ettim” diyen Kılıçdaroğlu şunları anlattı: “Elimde bir rapor var. Bu rapor dünyada bir ilk. İllegal bir trol ağının nasıl çalıştığını gösteriyor. İsim isim deşifre ediyor bu trolleri. Hepsi elimizde. Son 6 ayda beni etiketleyen 700 binden fazla tweet atılmış. 300 binini maaşlı troller atmış. Bu sarayın her şeyi sahte! Her şeyi illegal! Devleti suça alet ediyorlar. Ses dinlemesi yapıyorlar. MOBESE ile her hareketimizi takip ediyorlar. Nevzat Kanlı 35’. Diğer namı ‘Son laik bükücü’. Nevzat Kanlı benim sapığım gibi bir şey. Ne yazsam, ne tweet atsam, nerede konuşmam yayınlansa bu sapığım hemen altına küfürleri döşüyor. Kanlı’ya bağlanmış troller var. Onun sinyaliyle bu troller devreye girip onun küfürlerini paylaşıp duruyorlar. Trakyalı diye bir diğer trol başı, günde beni hedef alan 30 tweet atıyor.” Kılıçdaroğlu’nun bu yayınından sonra iki önemli gelişme oldu. Bunlardan birincisinde, Kılıçdaroğlu’nun suçladığı hesaplardan başlıcası olan “Son Laik Bükücü” adlı (@thelaikyobaz) hesabı “Ağır saldırı altında” olduğunu duyurdu, taraftarlarından destek istedi. İkinci gelişmede ise Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu’nun bu son videosunu İstanbul Hilton Oteli’nden çektiğini, oteldeki odasının gecelik ücretinin 100 bin lira olduğunu duyurdu.

19 Babacan, eşiyle ata bindiği fotoğrafı paylaştı, benzin fiyatlarına gönderme yaptı DEVA Partisi lideri Ali Babacan Konya’da gittiği bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti. Babacan, kendisine anket sonuçlarının sorulması üzerine Ak Parti ile seçmeni arasındaki duygu bağının çözüldüğünü söyledi. Babacan “Asıl anket seçim olacak. Seçimde büyük sürprizler olacak. Çünkü insanların duygu bağı çözüldü. İnsanlar sadece ‘daha iyisi var mı?’ diye bir arayış içindeler. Daha iyisini gördükleri anda bitecek bu iş” dedi. Sosyal medya hesabından eşiyle birlikte ata bindiği fotoğrafları paylaşan Babacan “Benzin fiyatlarını görünce biz” notunu düştü. 20 HDP: Üçüncü yolun genişletilmesi tarihi önemde HDP, Parti Meclisi toplantısının sonuç bildirgesini yayınladı. İttifak vurgusu dikkat çekti. Türkiye’nin milliyetçilik ve hamasette benzeşen iki seçeneğe mahkum olmadığı belirtilen bildirgede “Bugün Türkiye halklarının tarihsel sorunları olan Kürt sorunu, demokratikleşme ve ekonomik adalet sorunlarına karşı farklı reçeteleri olmayan iki seçenekle karşı karşıyayız. HDP, bu iki seçeneğe karşı mücadele birliğini büyüterek üçüncü yolu güçlendirmeye ve Türkiye halklarına gerçek bir seçenek sunmaya yönelik çalışmalarını büyüterek sürdürmektedir. Mücadele birliğini sağlayarak üçüncü yolun genişletilmesinde ittifak çalışmaları tarihi önemdedir” denildi.

Kaynak: www.10haber.net

31 görüntüleme0 yorum
bottom of page