top of page
  • HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

06 Şubat 2022 Pazar1 Esnaf iktidara bu kez elektrik sobası fırlattı Elektriğe yapılan yüzde 127 zammın ardından Urfa’da bir grup esnaf, elektrik sobalarını yere fırlattı. Kapaklı Pasaj esnafının elektrik faturalarının yüksek gelmesine gösterdiği tepki sosyal medyada gündem oldu. Görüntülerde küçük bir telefon dükkanı işlettiği söyleyen esnaf, gelen faturaları kameraya göstererek “Burası fabrika değil, küçük bir dükkan” dedi. CHP’li Mahmut Tanal da görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak tepkisini dile getirdi. Tanal paylaşımında “Şanlıurfa’da pasajda Saray iktidarına elektrik sobası fırlatıldı! Fahiş elektrik faturaları, vatandaşın canına tak etti. Seçimde Ak Parti’yi ağır fatura bekliyor” dedi. Söz konusu görüntüler Bülent Ecevit’in Başbakanlık yaptığı dönemde yazar kasa fırlatılma hadisesini anımsattığı için sosyal medyada en çok izlenen görüntüler arasına girdi.


2 60 saat oldu, Isparta’da elektrik hala yok Isparta’da etkili kar yağışından dolayı iki gündür kentin büyük bölümüne elektrik verilemiyor. Önceki gün başlayan kesintinin ne zaman biteceği bilinmezken, kar yağışının yoğun yağdığı saatlerde Ankara’da olduğu iddia edilen Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen dün yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızdan biraz sabır bekliyoruz” dedi. Enerji Bakanı Fatih Sönmez’e göre kentteki abonelerin yüzde 93’üne elektrik ulaştı, ancak 20 bin ev halen elektriksiz. Kente elektrik dağıtımı yapan CK Akdeniz Elektrik ise güçlü jeneratörlerle kente elektrik sağladıklarını, gerek yüksek gerilim ve gerekse düşük voltajda hat arızalarının giderilmeye çalışıldığını açıkladı. Kesintiyle birlikte kentte cihaza bağlı yaşayan hastalar ölümle burun buruna geldi. CHP’li Tuncay Özkan’ın yayınladığı videoda babasının hasta olduğunu söyleyen bir vatandaş, “Allah için bize baksınlar. Babam öldükten sonra gelmesinler. Gelsinler Kanal 32 gelsin çeksin Ankara’ya göndersin. Bugün 4. gün oldu. Bari halimizi, hatırımızı sorsunlar” diye konuştu. Kentte okullar 5 gün tatil edildi.


3 Yüzde 6.6’lık OECD enflasyonunun 1 puanı Türkiye’den Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerindeki enflasyon aralık 2021’de son 30 yılın rekorunu kırdı. Ancak rekorun ardında Türkiye var. OECD resmi enflasyon raporunda Türkiye’deki fiyatlarda yaşanan rekor artışı vurgulayarak Türkiye hariç OECD enflasyonunu da açıkladı. OECD’de enflasyonun Türkiye dışarıda bırakıldığında yüzde 6.6 değil yüzde 5.6 olduğu, bunun önceki ayki Türkiye hariç enflasyon olan yüzde 5.3’ten makul bir artış olduğu vurgulandı. Bu durum, tüm dünyada enflasyon sorunu yaşandığını ancak hiçbir ülkede fiyat artışı seviyesinin Türkiye’deki durumun yanına yaklaşmadığını ortaya koydu. 2021 Aralık enflasyonunda gelişmiş ülkelerde çok sınırlı bir yükseliş gözlendi. ABD’de kasımda yıllık yüzde 6.8 olan enflasyon aralıkta yüzde 7’ye yükselirken, İngiltere’de yüzde yıllık 4.6’dan yüzde 4.8’e çıktı, Japonya’da ise yüzde 0.8’e yükseldi. Buna karşın Türkiye’de yıllık enflasyon bir önceki ay 21.3 iken aralıkta yüzde 36.1’e fırladı.


4 6 muhalefet lideri 12 Şubat’ta Ankara’da buluşuyor Parlamenter Sisteme Geçiş için Anayasa taslağını tamamlayan muhalefet partilerinde gözler liderlerin buluşmasına çevrilmişti. O tarih belli oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Deva Partisi ve Demokrat Parti liderlerini 12 Şubat’ta Ankara’da akşam yemeğine davet etti. Buluşmada Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun, Millet İttifakı’nın adının değiştirilmesi, muhafazakar partilerin de ittifak içinde kalacak şekilde ve ‘İttifak içinde ittifak’ biçimindeki model de gündeme gelecek.


5 Davutoğlu: Millet İttifakı’nın adının değiştirilmesi için konuşuyoruz Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Halk TV’de Liderler Özel Söyleşisi programına katıldı. “Ak Parti genel merkezinde dahi insanlar dinleniyoruz korkusuyla telefonlarını dışarıda bırakıyorsa Türkiye’deki hali bir düşünün” dedi. Davutoğlu, 6 partinin ittifakı konusunda Kılıçdaroğlu’nun anlayışını takdir ettiğini söyledi. “Şu ana kadar bu çerçeveye olumsuz yaklaşan olmadı ve süreç işliyor. Türkiye’de erken seçim bir anda ilan edilebilinir. O seçim telaşına girmeden elimizde ne varsa ortaya koymalıyız. Millet İttifakı’nın adının değiştirilmesi için konuşuyoruz. Masada farklı isimler var ama bunu açıklamam doğru olmaz” dedi.


6 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Omikron varyantına yakalandı Ukrayna’dan dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eşi Emine Erdoğan’la birlikte koronavirüse yakalandığını duyurdu. Zonguldak programını iptal eden Erdoğan sosyal medya hesabından “Hafif belirtiler üzerine eşimle birlikte yaptırdığımız testimizin sonucu pozitif çıktı. Omikron varyantı olduğunu öğrendiğimiz hastalığı hamdolsun hafif geçiriyoruz. Görevimizin başındayız. Çalışmalarımıza evde devam edeceğiz. Dualarınızı bekliyorum” paylaşımı yaptı. Erdoğan’a Ukrayna gezisinde 9 bakan, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Sözcü İbrahim Altun eşlik etmişti. Muhalefet liderlerin tamamı sosyal medya hesaplarından Erdoğan’a geçmiş olsun dileklerini iletti. Erdoğan hepsine yanıt verdi.


7 Bir ülke nasıl kandırıldı: Ukrayna, 1994’te attığı imzadan bugün çok pişman Sovyetler Birliği dağılıp Ukrayna’nın bağımsızlığını kazandığı 1991 Aralık ayında dünyanın üçüncü büyük nükleer gücü ne İngiltere’ydi, ne Fransa ne de Çin. Ukrayna o tarihte 5 bini aşan nükleer silahıyla dünyanın üçüncü büyük nükleer gücüydü. Ancak Amerika başta Batılı ülkeler ve Rusya bastırdı, Ukrayna’yı karmaşık bazı güvenceler karşılığında nükleer silahlarını Rusya’ya teslim etmeye ikna etti. 1994’te Budapeşte’te imzalanan anlaşmayla ABD, İngiltere ve Rusya, bu ülkeye güvenlik garantisi verdi, karşılığında nükleer silahlarını aldı. Ama bu garanti anlaşması 2014 yılında Rusya tarafından çiğnendi, Rusya Ukrayna’nın kırım yarımadasını işgal edip sonra da ilhak etti; ülkesinin doğusunda da Rus ayrılıkçılara açık açık destek vererek ülke topraklarının üçte birinde Kiev’in egemenliğini sona erdirdi. Bugün yaşadığımız kriz, Ukrayna’nın o kaybettiği topraklarının bir bölümünü geri alabilmek için Rus ayrılıkçılara saldırmaya hazırlanmasından kaynaklanıyor. Ukrayna henüz Kiev’i geri almayı hayal bile edemiyor.


8 Aşıklı Höyük ilham oldu, müthiş bir sergi ortaya çıktı Aksaray ilinin yaklaşık 25 kilometre doğusunda, Gülağaç ilçesine bağlı Kızılkaya köyü sınırları içerisinde yer alan Aşıklı Höyük, ilk beyin ameliyatının yapılması, koyun ve keçinin ilk kez evcilleştirilmesi gibi pek çok ilkin yaşandığı bir yerleşim yeri olarak biliniyor. Ancak Türkiye’de ve dünyada hak ettiği bilinirliğe henüz tam anlamıyla sahip olmayan bu arkeolojik alan üzerinde çalışmalar devam ediyor. 10 bin 500 yıllık tarihe sahip Aşıklı Höyük, 5 ülkeden 13 yerli ve yabancı sanatçıya ilham oldu. “Kazı İzleri / Lines of Site” sergisi, İstanbul Ortaköy’deki tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda ziyarete açıldı. Pazar günü bu güzel sergiyi gezmek için bir fırsat.


9 Kraliçe Elizabeth, Prens Charles’ın eşi Camilla’ya “Kraliçe”lik yolunu açtı İngiltere Kraliçesi Elizabeth tahttaki 70’inci yıl dönümünü kutluyor. Kraliçe için düzenlenen ‘Platin Jübile Kutlama Programı’ kapsamında çalışma odasında çektirdiği kareler de İngiliz basınına dağıtıldı. Bugün İngiltere’de tüm saraylar ziyarete açılacak. Dün birçok kentte sokak partileri düzenlendi. Ünlü yıldızlar da bu hafta boyunca halka açık konserler verecek. Kraliçe 2. Elizabeth, oğlu, veliaht prens Charles’ın ikinci eşi, “Cornwall Düşesi” ünvanlı Camilla’ya, Charles’ın tahta çıkması durumunda “Prenses” değil “Kraliçe” ünvanının verilmesi için gereken yolu da açtı.


10 Fenerbahçe evinde Başakşehir’e yenildi, tribünler yine Ali Koç’u istifaya çağırdı Sahasında eski teknik direktörü Emre Belözoğlu’nun takımı Başakşehir’i konuk eden Fenerbahçe, 61. dakikada Berkay Özcan’ın golüyle maçtan 1-0 yenik ayrıldı. Fenerbahçe İsmail Kartal yönetiminde ilk kez kaybetti. Başakşehir ilk kez rakibini aynı sezon iki kez yenmeyi başardı. Fenerbahçe 37 puanda kalırken, Başakşehir puanını 37’ye çıkardı. Maçta 2’si Başakşehir olmak üzere üç top direkten döndü. Maç sonunda Fenerbahçe tribünlerinden Emre Belözoğlu’na tezahüratlar yükseldi, Başkan Ali Koç ilk kez bu kadar yüksek tempoda istifaya çağrıldı. Ali Koç daha önce “Beni istifaya davet edenlerin tweet’leri hep Norveç’ten atılmış” demişti. Tribünlerde bu kez Norveç bayrağı da açıldı. “Söylesene başkan ne oldu sözlerin, koskoca Fener’i ne hale getirdin” tezahüratları yapıldı. 12 İmamoğlu’nun şikayeti üzerine 72 yaşındaki gazeteci gözaltına alındı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 72 yaşındaki gazeteci Hacı Boğatekin hakkında sosyal medya hesabından yaptığı “İBB’de Kürde yer yok” paylaşımı nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı bunun üzerine soruşturma başlattı. Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği Boğatekin’in ifadesinin alınması için yakalama kararı çıkarıldı. 4 Şubat’ta Gerger’de gözaltına alınan Boğatekin Adıyaman Adliyesi’ne götürüldü. Savcılıkta ifadesi alınan Boğatekin aynı gün serbest bırakıldı. Boğatekin “Bu tavır demokrat olduğunu söyleyen birine yakışmadı” dedi.

13 Samsun’da Atatürk Anıtı’na saldıran iki kişi bir gün önce keşif yapmış Türkiye’de infial yaratan Atatürk Anıtı’na yönelik saldırıyla ilgili her gün yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Saldırganlardan Celal Rahman Fidan’ın olaydan bir gün önce araçla park alanına nasıl gireceğini, anıta nasıl çıkacağını, halat uzunluğunu hesapladığı, buna göre ip ve çelik halat temin ettiği belirlendi. Ona yardım eden Batuhan Fidan’ın da keşif sırasında gözcülük yaptığı ortaya çıktı.

14 Danıştay’dan Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili kritik karar TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için çıkartılan 1700 sayılı ilke kararının yürütmesini durdurduğunu açıkladı. “Kaçak Saray tahliye edilsin, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’ne taşınsın” dedi.

15 Esenyurt 977 bini aşan nüfusuyla Türkiye’nin en büyük ilçesi oldu Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Nüfus İstatistikleri verileri Türkiye’nin en kalabalık ilçelerini de ortaya koydu. İstanbul’un nüfusu 15 milyon 840 bin 900 kişiye ulaşırken Esenyurt Türkiye’nin en kalabalık ilçesi oldu. Geçen yıl Esenyurt’un nüfusu 977 bin 489’u bulurken, bu ilçeyi 949 bin 265 kişiyle Ankara Çankaya izledi. Konya’nın Yalıhüyük ilçesi 1532 kişiyle Türkiye’nin en küçük ilçesi oldu. Eskişehir’in Han ilçesi 2 bin 45 kişiyle nüfusu en düşük ikinci ilçe olurken, onu 2 bin 52 kişi ile Bingöl’ün Yayladere ilçesi takip etti. 16 Sınırda donan 19 mülteci için İstanbul’da protesto İstanbul’da çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Yunanistan sınırı yakınlarında 19 göçmenin donarak hayatını kaybetmesini protesto etmek için Yunanistan Başkonsolosluğu önünde toplandı. Konsolosluk yakınında bir araya gelen 300 protestocu, ellerinde dövizlerle ve ‘Sınırlar Irkçılığa Kapansın, İnsanlığa Açılsın’ yazılı bir pankartla, konsolosluk önüne kadar yürüyerek Yunanistan’ın mültecilere yönelik tutumunu protesto etti.

17 CHP’li belediye başkanı rüşvet soruşturmasında serbest bırakıldı CHP’li Çanakkale Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ‘rüşvet’ iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Balkan mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Balkan ile birlikte gözaltına Fen İşleri Müdür Vekili M.E. ise tutuklandı.

18 Kılıçdaroğlu: Basının gücü sınırlandırılmak isteniyor Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu heyeti, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek “Medyanın sorunları” konulu bir rapor verdi. Medya sektöründe yaşanan sorunları yakından takip ettiğini belirten Kılıçdaroğlu “Basının gücü siyasi otorite tarafından sınırlandırılmak isteniyor. Yaşanan sorunların çözümü için tüm siyasi parti liderlerinin katılımıyla bir toplantı yapılmalı” diye konuştu. 19 MHP liderinden ‘Seçime hazır olun’ talimatı MHP Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde kampa girdi. MHP lideri Devlet Bahçeli, kurmaylarına gelecek yıl yapılacak genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlıklı olunmasını, saha çalışmalarına ağırlık verilmesini, Cumhur İttifakı’nın tezlerinin halka iyi anlatılmasını istedi. Parti kurmayları bir süre önce “Adım adım 2023, il il Anadolu” programı kapsamında 81 ili gezmişti. Hazırlanan saha raporları da kampta masaya yatırıldı. Ekonominin, iç ve dış gelişmelerin ve gündemin ele alındığı toplantı bugün Bahçeli’nin konuşmasıyla bitecek.

20 Akşener’den öğretmen atamaları tepkisi: Yazıklar olsun İYİ Parti lideri Meral Akşener sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda iktidarın 74 bin öğretmen ataması yaptığını hatırlattı. Paylaşımında ‘Algı Zirvede Atama Yerde‘ etiketi kullanan Akşener “Peki ya bu atamalardan 90 üstü puan alıp mülakatta elenen, öğrencilerine kavuşamadığı için marketlerde çalışan, çaresizlikten intihar eden öğretmenlerimizin haberi var mı? Yok. Yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.10haber.net Avrasya Araştırma: Ak Parti’yi elektrik çarptı, ikinci parti oldu Avrasya Araştırma’nın sahibi Kemal Özkiraz, son seçim anketini “Öyle görünüyor ki Erdoğan ve Ak Parti’yi elektrik faturaları fena halde çarpmış. Ak Parti tarihinin en düşük oy oranıyla ikinci parti” notuyla paylaştı. Ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra CHP yüzde 28.4’le birinci parti. Ak Parti’nin oy oranı yüzde 26.3’te kaldı. HDP yüzde 12.3’le üçüncü parti. İYİ Parti ise yüzde 12.4’le dördüncü sırada. Ankette bir çarpıcı sonuç da MHP ve DEVA Partisi ile ilgili MHP yüzde 5.3 oy alırken, Ali Babacan’ın lideri olduğu DEVA Partisi yüzde 5.2’ye ulaşarak MHP’yi yakaladı. Ankette cumhurbaşkanlığı yarışında da Erdoğan, muhtemel rakipleri Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş’ın çok çok gerisine düştü.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page