top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 25 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 25 Haber

26 Eylül 2021 Pazar1 Erdoğan: Yurt yokmuş, yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yoğun bir gün geçirdi. Önce Atatürk Havalimanı’nda bugün sona erecek olan havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST alanına gitti. Kırmızı TEKNOFEST montunu giydi. Nobel ödüllü Aziz Sancar’la birlikte insansız hava araçları, uçaklar ve helikopterlerin şovunu izledi. Ardından Darülaceze’de henüz tamamlanmamış bir öğrenci yurdunun açılışına katıldı. Burada son günlerde üniversite öğrencilerinin başlattığı ‘Barınamıyoruz’ eylemlerine tepki gösterdi. “Yurt kapasitelerini hiçbir dönemde olmadığı kadar artırdık, neredeyse bir milyona yakın kapasitemiz var” dedi. “Hiç alakası olmayan kişileri güya bankların üzerine yatırarak Türkiye’de yurt yokmuş gibi yalan yanlış kampanyalar sürdürülüyor. Yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan” diye konuştu.2 Gençler parklarda sabahlamaya devam ediyor Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlama kararıyla barınma sorununun mağduru olan öğrenciler 11 ilde başlattıkları #Barınamıyoruz eylemlerine devam ediyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın henüz tamamen bitmemiş Darülaceze’ye ait özel bir yurdu açarken yaptığı konuşmadan hemen sonra Üsküdar’daki Doğancılar Parkı’nda yine öğrencilerin eylemleri vardı. Sözcü gazetesinden Batuhan Serim de, önceki gece Beşiktaş’taki Şairler Parkı’nda sabahlayan öğrencilerle konuşmuş, onların sorunlarını ve taleplerini dinlemiş.


3 Dolar serbest piyasada 9 liraya dayandı Merkez Bankası’nın 100 puanlık faiz indirme kararının ardından Türk Lirası’nda başlayan hızlı değer kaybı sürüyor. Haftanın son işlem gününde 8.8783 lirayı görerek rekorunu tazeleyen dolar, piyasalar kapandıktan sonra da yükselişini sürdürdü. Serbest piyasada haftayı 8.8430 liradan kapatan dolar, bankalararası valörlü işlemlerde 8.8945 liraya kadar çıktı. Serbest piyasada haftayı 10.36 liradan tamamlayan Euro ise valörlü işlemlerde 10.4243 lirayı gördü. TL, Arjantin Peso’sunu da geride bırakarak yıl başından bu yana en çok değer kaybeden para birimi oldu. Ay içinde TL dolar karşısında yüzde 6 değer kaybetti ve sene başından bu yana kayıp da yüzde 19’a çıktı.


4 Erdoğan’ın marketinde de fiyatlar uçtu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Eylül 2019 İstanbul Kısıklı’daki evinin yakınında açılan Tarım Kredi Kooperatifi satış mağazasından alışveriş yapmıştı. Erdoğan bugün yine aynı yere gidip fiyat etiketlerine baksa nasıl bir manzara ile karşılaşacak? Sözcü’den İsmail Şahin bunu haberleştirdi. Erdoğan’ın marketin içinde çekilen bu fotoğrafında kadraja giren 5 litrelik Naturel Sızma Zeytinyağı’nın fiyatı o tarihte yani 2019 yılında 99 liraydı. Bugünkü fiyatı ise 182 lira. Erdoğan’ın markete girişte önünden geçtiği 500 gram Tarım Kredi Butka Çay Filizi 2019 yılında 12.90 kuruştu, bugün ise 29.90’dan alıcı bekliyor. Torku’nun ürettiği NoBir adlı gofretten tanesi 1 liradan 17 tane alan Erdoğan bugün tanesine 1 lira 66 kuruş ödeyecek.


5 5 büyük zincir markete ‘fahiş fiyat’ için müfettiş geldi bile Ticaret Bakanlığı’nca 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için müfettiş görevlendirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetlerin dikkate alındığı anımsatıldı. Prof. Seyfettin Gürsel polisiye tedbirlerle fiyatların kesinlikle düşmeyeceğini belirtti. “Fiyat artışlarının önemli bir bölümü belli ki maliyet artışlarından, maliyet artışlarının bir bölümü de döviz kurundaki artıştan kaynaklanıyor. Özellikle gıdada fiyatlar artıyorsa bunu esas kaynaklarına inmeniz lazım” diye konuştu. Öte yandan Sabah gazetesinde çıkan bir habere bakılacak olursa bakanlık müfettişleri yaptıkları denetimlerde bazı “gramaj oyunları” tespit etti ve marketlere ceza kesmeye başladı bile.


6 Erdoğan CBS’e konuştu: Rusya’dan ikinci parti S-400 alabiliriz Amerikan CBS televizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı röportajın bir bölümünü daha yayınladı. Erdoğan Türkiye’nin Rusya’dan yeni parti S-400 savunma sistemi alabileceğini söyledi. Bu kararı ABD’nin Patriot savunma sistemlerini Türkiye’yi satmayı reddetmesi üzerine aldıklarını anlattı. “Başkan Biden’a her şeyi açıkladım” dedi. Erdoğan ayrıca ABD’nin Suriye’deki 900 askerini çekmesini tercih ettiklerini de vurguladı.


7 Danıştay 10. Dairesi İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararını onayladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart’ta tek imzayla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karar vermişti. Kadınların büyük tepkisine neden olan ve günlerce protesto gösterileri düzenlenen karar sonrası fesih kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay 10. Dairesi’nde dava açılmıştı. Danıştay bu talebi oy çokluğuyla reddetti. Karara iki üye şerh düştü. Danıştay kararında takdir yetkisinin Cumhurbaşkanı’nda olduğu savunuldu. Üyeler İ.T. ve A.S. ise karşı oy yazılarında sözleşmeden çıkılmasının telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağını belirtti. Eğer 10. Daire’nin kararına itiraz edilirse konu Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’na gelecek. Nihai karar oradan çıkacak.

8 İngiltere’de TIR şoförü yokluğu nedeniyle benzin ve yiyecek sıkıntısı var Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkması ve koronavirüs salgını nedeniyle birçok sürücünün emekli olması, ülkede bir süredir TIR şoförü sıkıntısı yaşanmasına yol açıyordu. Tedarik sorunları nedeniyle petrol şirketleri, bazı istasyonların faaliyetini durdurdu. Yakıt bulamamaktan çekinen binlerce nakliye sürücüsü istasyonlara akın etti. Panik daha sonra özel araç kullanıcıları da sardı. Artan talep nedeniyle istasyonlarda yakıt tükendi, uzun kuyruklar oluştu. Yetkililer ‘stok yapanları sağduyulu olmaya’ çağırdı. Artan talep karşısında, her sürücünün en fazla 30 sterlinlik yakıt alma hakkı tanındı. Birçok süpermarkette taze gıda ürünlerinin rafları bile boş kalmaya başladı. İngiltere krize çözüm için 5 bin yabancı sürücüye geçici vize verecek.


9 Kaptan Kirk nihayet uzaya gidiyor Türkiye’de TRT ekranlarında “Uzay Yolu” adıyla gösterilen Star Trek dizisinde “Kaptan James T. Kirk”ü canlandıran Amerikalı oyuncu William Shatner, önümüzdeki ay bu kez gerçekten uzaya gidebilir. Amerikan haber sitesi TMZ’nin haberine göre, artık 90 yaşında olan oyuncu, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’in kapsülüyle 15 dakikalık bir uzay yolculuğu yapacak, yolculuk sırasında bir belgesel için çekim de gerçekleştirilecek. Eğer haber doğru çıkarsa, Kaptan Kirk uzaya giden en yaşlı insan ünvanını alacak.


10 2 yaşındayken yan baktı, 10 yaşında ailesine 74 bin dolar kazandırdı Annesinin çektiği bir görüntüde, Disneyland’e gideceği haberini sevinç gözyaşlarıyla karşılayan kardeşine ‘yan yan’ bakmasıyla ünlenen Chloe‘nin viral olan görüntüsü NFT formatında 74 bin dolara satıldı. ABD’de 2013 yılında annesi Katie Clem‘in sosyal medyaya yüklediği videodaki ‘yan bakışıyla’ ünlenen Chloe, ailesine servet kazandırdı. Söz konusu görüntüler çekildiğinde 2, şimdi ise 10 yaşında olan Chloe’nin 20 milyondan fazla izlenen görüntüsü NFT (Non-Fungible Token) formatında 74 bin dolara alıcı buldu.

11 9 aylık bebeği olan eşini işkenceyle katletti Kocaeli Derince’de 3 yıl önce evlenen Hatice S. (23) eşi Mehmet S. (28) ile anlaşmazlık yaşıyordu. Çift son olarak 23 Eylül’de kavga etti. Mehmet S., 9 aylık bebeği olan eşi Hatice S.’nin başına sert bir cisimle vurarak öldürdü. Talihsiz kadının iki gün boyunca işkence görerek darp edildiği ortaya çıktı. Mehmet S. tutuklandı. Baba Hüseyin Kurban “Kızımı katleden bu caninin en ağır cezayı almasını istiyorum. Hep öldüreceğim derdi bize. ‘Kızımızı bize ver’ deyince bizi de tehdit etti. Her gün tehdit ediyordu. Her eve gittiğimizde ‘Biz aşiretiz, adam keseriz’ diyerek kızımı bu hale getirdi” dedi.

12

Eşini vurup öldürdü, serbest bırakıldı Iğdır’da geçen yıl üç aylık hamile Ebru Aras (28) ile eşi Umut Aras (29) şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma aşamasına geldi. İddiaya göre Aras, genç kadını tabancayla öldürdü. 7’nci kez hakim karşısına çıkan zanlı adli kontrolle tahliye edildi. Gözü yaşlı anne Necla Öcüm, “Bu kararla kızım yeniden ölmüş gibi oldu. Bu adamı nasıl serbest bırakırsınız?” dedi.


13 Şehit uzman çavuş son yolculuğuna uğurlandı Hakkari’de ‘Pençe-Yıldırım’ operasyonu kapsamında, üs bölgesinde mevzilerin gözetleme ve ateş sahalarını temizlemek için ağaç kesim sırasında yaralanan Piyade Uzman Çavuş Faruk Eser (23) şehit oldu. Acı haber Aksaray’daki baba evine ulaştı. Şehit için düzenlenen törene askeri erkan, yakınları ile çok sayıda kişi katıldı. Faruk Eser’in cenazesi Bağlıkaya Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi. Eser’in bir hafta önce sosyal medyadan paylaştığı video yürek burktu.14 CHP’li 8 başkandan yurt sözü: Acil çözüm üreteceğiz Aralarında İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının da olduğu 8 CHP’li belediye başkanı Hatay’da bir araya geldi. Gündemde yurt krizi vardı. CHP’li başkanlar öğrenci yurtlarıyla ilgili acil çözüm üretme ve hiçbir öğrenciye dışarıda bırakmama sözü verdi. Hükümetin mülteci sorununa belediyelerle birlikte çözüm araması istendi. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi dün bir açıklama yaparak 728 gencin barınma sorununun çözüldüğünü bildirdi. Ancak Sabah gazetesi öğrencilerin evsizler için açılmış olan Şefkayevi’ne yerleştirildiğini, bunun için de buradaki evsizlerin sokağa atıldığını öne süren bir haber yaptı.

15 Cemevi açılışında Diyanet’i eleştirdi, ses kesildi! Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Isparta’daki cemevi açılışında Diyanet’in tutumunu eleştirdi. “Diyanet’in Aleviler’e yönelik ayrımcı söylemleri var. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” dedi. Bu sırada Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak kürsüye yöneldi ve Kaplan kürsüden inmeden programın devam etmeyeceğini söyledi. Program sona erdi.


16 İBB’nin 5 bin yeni taksi teklifi 9. kez UKOME’de İstanbul’da büyük bir taksi sorunu yaşanıyor. 1990’dan bu yana yeni plaka tahsisi yapılmıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin yeni taksi teklifi 9. kez UKOME toplantısına sunulacak. Yerel seçimlerden sonra yapısı değiştirilen Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nde iktidarın oy sayısı artırılmıştı. Bu nedenle İBB’nin daha önce gündeme getirdiği 8 teklifi kabul edilmemişti.


17 İstanbul Boğazı’nda 24 saatte iki kaza İstanbul Yeniköy Sahili’nde Türk ve Rus bandıralı iki kuru yük gemisi çarpıştı. Gemiler kılavuz kaptanlar eşliğinde Büyükdere Demir Sahası’na demirledi. Kısa süre sonra bir kaza daha yaşandı.Rusya’dan Tekirdağ’a giden kuru yük gemisi Boğaz’dan çıkışı sırasında balıkçı teknesiyle çarpışması sonucu su almaya başladı. VOLZHSKIY-40 isimli gemi Ahırkapı Demir Sahası’na demirledi.

18 Bebeği canlı canlı gömen anne ve nine adliyede Adıyaman’da şehit mezarlığını ziyaret eden gençlerin ağlama sesi üzerine toprak altından çıkardığı üç günlük bebek hastaneye kaldırılmıştı. Bebeğin eşi cezaevinde olan genç bir kadının sevgilisinden dünyaya getirdiği ortaya çıktı. Anne ile kendisine yardım eden anne annesi gözaltına alındı. Mezardan çıkarılan ve son anda hayata tutunan bebeğin sağlık durumu ise iyiye gidiyor.


19 Doktor çiftin aileleri takı için kavga etti: 4 yaralı Trabzon’da 10 gün önce evlenen Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’nde görevli doktorlar Burcu B.K. ile Ümit K.’nın aileleri düğünde takılan takı paylaşımı nedeniyle tartıştı. Çıkan kavgada gelinin babası emekli astsubay Bahri B., tabancasını peş peşe ateşledi. Damat Ümit K., dünür Hasan K., damadın annesi Meryem K. ve damadın kız kardeşi Edanur K. yaralandı. Şüpheli Bahri B. gözaltında.


20 Cin çıkarma bahanesiyle şantaj, taciz ve tecavüz Fethiye’de polise başvuran bir grup kadın kendisini ‘din alimi’ olarak tanıtan Bahadır K’den şikayetçi oldu. Kadınlar “Bahadır K. vücudumuzun cinler tarafından ele geçirildiğini söyleyip ‘cin çıkarma’ bahanesiyle bizi cinsel ilişkiye zorluyordu. O anları gizlice videoya çekip şantaj yapıyordu. Şantaj kasetleriyle bizi tekrar birlikte olmamız için zorluyordu” dedi. Bahadır K. ile ona yardım eden A.Ç. ve Ş.K. gözaltına alındı. Bilgisayarında cinsel ilişkiye zorladığı kadınların görüntüleri tespit edildi. Bahadır K. tutuklandı.


21 Akşener, “Cumhurbaşkanlığına değil Başbakanlığa adayım” dedi, siyaset bunu konuştu Siyaset kulislerinin dünkü gündemi, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cuma gecesi HalkTV ekranında verdiği milakattı. Akşener bu mülakat sırasında “Cumhurbaşkanlığına aday değilim, parlamenter sisteme dönmeyi istiyoruz, ben başbakanlığa adayım” dedi. Onun bu sözlerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Şu anda Akşener’in açıklaması Cumhur İttifakı açısından kaygı verici, Cumhur İttifakı dışındaki herkes için memnuniyet verici bir açıklamadır” diye tepki gösterdi. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’a göre de Akşener’in sözleri sonrasında Türk siyasetinde “yeni bir kırılma” yaşandı. İyi Partili Müsavat Dervişoğlu’na göre Akşener’in açıklaması sadece Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı bir eleştiriden ibaretti. Aynı konuda Cumhuriyet gazetesi de bir kulis haber yayınladı ama içinde çok fazla bir şey yoktu.


22 CHP lideri: ‘Çıkar telefonunu’ diyen dayılara benziyorsun Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘Yurt sorunu yok’ sözlerine sosyal medya hesabından yanıt verdi. “Gençleri ya işsiz bırakıyorsun ya yurtsuz! Çıkmışsın ‘Gençlerin sorunu yok’ diyorsun. Sorunları reddedince yok olmuyorlar, sen sadece hamaset yapmış oluyorsun. Derdini anlatan gençlere yaklaşıp ‘Çıkar telefonunu göster’ diyen dayılara benziyorsun Erdoğan, zerre farkın yok!” paylaşımında bulundu. CHP lideri gün içinde Büyükada Anadolu Kulübü’nde Prens Adaları Felsefe ve Siyaset Sempozyumu’nda konuştu. Türkiye’de güçlü bir felsefi düşünceye ihtiyaç olduğunu söyledi. Felsefenin siyasilerin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu “Eğer siyasetçi ülkenin sorunlarına eğiliyor ve o sorunları çözmeye adaysa mutlaka felsefecilerle de bir araya gelmek zorundadır. Siyasetçinin en azından asgari belli bir entelektüel derinliğe ihtiyacı vardır, bunun olması lazım. Entelektüellerde belli bir felsefi derinlik olunca özgüvenin olduğunu da görebiliyorsunuz” diye konuştu.


23 Pervin Buldan’dan Erdoğan’a yanıt: Daha yurt sorununu çözemeyen, “Kürt sorununu çözdük” diyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’ta gazetecilere söylediği “Kürt sorununu çözdük” sözleri tartışılıyor. BBC Türkçe, bu sözleri çeşitli Kürt siyasetçilere ve Güneydoğu’dan önde gelen isimlere sormuş. Bu arada HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, “Üniversite öğrencilerinin yurt sorununu dahi çözmekten aciz olan iktidar, Kürt sorununu çözdük diyor. Evet, bu aymazlığı bir kez daha gördük. Ortada çözülen bir şey vardır ama bu Kürt sorunu değildir. Çözülen şey, bu iktidardır, bu iktidarın zihniyeti ve talan düzenidir” dedi.


24 Babacan: Kayyumlar atanıyorsa Kürt meselesi vardır DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorunuyla ilgili, ‘Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük’ sözlerini eleştirdi. Babacan “Çocukların oynadığı alanlarda panzerler geziyorsa, yoğunlukla Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı şehirlerde belediyelere kayyumlar atanıyorsa, ülkemizde hâlâ ana dili hakkı tartışılıyorsa bir mesele var demektir” dedi. MHP lideri Bahçeli’ye de sert sözlerle yüklenen Babacan “Şöyle bir çıksın Şemdinli’nin caddelerinde, sokaklarında şöyle bir dolaşsın. Krizlerin ortağı Bahçeli ikide bir bu lafları ediyor” diye konuştu.

25

SP: Muhalefete yetki vermeyen, onlardan icraat beklemesin Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Mardin’de konuştu. Vatandaşların, “Kötü gidişi, nasıl düzelteceksiniz?” diye sorduğunu ifade eden Karamollaoğlu, muhalefetin, vaat ettiklerini yapabilmesi için halkın desteğini alarak iktidara gelmesi gerektiğini vurguladı. Karamollaoğlu “Millet, seçimlerde muhalefete yetki vermezse; onlardan icraat beklemeleri sadece hayal olur. Daha iyisine layıksak, daha iyisini seçmek mecburiyetindeyiz” dedi.


Kaynak: www.10haber.net

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page