top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

05 Aralık 2022 Pazartesi
1 İran’da kadınların zaferi: Ahlak polisi lağvedildi İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ‘başörtüsü kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınması ve öldürülmesiyle başlayan protestoların üçüncü ayında ahlak polisi (İrşad Devriyeleri) lağvedildi. ISNA haber ajansının aktardığına göre İran Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri “Ahlak polisinin yargıyla bir ilgisi” yok diyerek bu kararın alındığını duyurdu. 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiği protestoların eylül ayından bu yana sürdüğü İran’da zorunlu başörtüsü uygulamasının gevşetilmesine ilişkin de çalışma yapıldığı ve yakın zamanda sonucun açıklanacağı duyurulmuştu. Başsavcı Muntazeri’nin bu açıklaması henüz İran yönetimi tarafından teyit edilmedi.


2 Selvi Kılıçdaroğlu vizyon toplantısında uyukladı, CHP “Korona pozitifti, serumla ayakta duruyordu” diye savundu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’nda çekilen bir kare fotoğraf dün sosyal medyada çok konuşuldu. Kılıçdaroğlu, etkinliğe ABD’den katılan danışmanı Prof. Jeremy Rifkin’i oturduğu yerden kulaklıkla dinliyordu. Yanında eşi Selvi Kılıçdaroğlu da vardı o fotoğrafta ve gözleri kapalıydı. İktidara yakın Takvim Gazetesi de ‘Eş’te vizyon’ manşeti atarak Selvi Kılıçdaroğlu’nun uyuduğunu yazdı. Bunun üzerine CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka açıklama yaptı. Selvi Kılıçdaroğlu’nun etkinlikten önce yapılan koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirtti. Nazlıaka “Etkinlikten önce kendisine serum takıldı. Salonda konuşmalar yapılırken Selvi Hanım’ın bir anlık gözünü kapatmasını yandaş medya müthiş bir malzemeye dönüştürmüş. Bu son derece utanç verici. Selvi Hanım’ın test yaptırdığını ve bunun pozitif çıktığını paylaşmak da çok utanç verici” diye konuştu. Korona karantina kuralları gereğince testi pozitif çıkanların kendilerini izole etmesi gerekiyor. Korona testinin pozitif olduğunu bilen Selvi Kılıçdaroğlu, binden fazla insanın bulunduğu bir salonda saatlerce kaldı, çok sayıda insanla da yakından temas etti.


3 Erdoğan: Elin birilerini toparlamış etmiş, uyuyanlar mı ararsın! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde gençlerle buluştuğu görüntüler paylaşıldı. Erdoğan’ın yanında yine İbrahim Tatlıses vardı. CHP liderini hedef alan Erdoğan “Bay Kemal, güya zihinde ne var ne yok bunları anlatıyormuş. Elin birilerini toparlamış, etmiş, uyuyanlar mı ararsın, bunun yanında ne dediği anlaşılmayan sözler mi anlarsın. Böyle bir durum. Biz de dedik ki biz Şanlıurfa’da zihin devrimi yapacağız. Ve Şanlıurfa’da bir zihin devrimini yaptık ve açıkladık. Vizyon orada değil vizyon Şanlıurfa’da” dedi.


4 Zincir market tartışması: Bahçeli kızdı, mafya tehdit etti, Ülker ‘istifa et’ dedi; BİM yöneticisi özür dileyerek istifa etti MHP lideri Devlet Bahçeli’nin zincir marketleri hedef alan açıklamalarını eleştirmesiyle gündeme gelen Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Bahçeli’den özür dileyerek dernek başkanlığı görevinden istifa etti. Bahçeli’nin hedef aldığı zincir marketler arasında yer alan BİM’in yöneticisi Aykaç’ı Yıldız Holding’in sahibi olduğu Şok Marketler Yönetim Kurulu da yazılı açıklama yaparak istifaya çağırmıştı. Son olarak Bahçeli’nin desteğiyle hapisten çıkan suç örgütü lideri Kürşad Yılmaz, Aykaç’ı tehdit eden açıklamalar yapmıştı.


5 Vanuatu’dan gelip Türkiye’de konut alan yabancılar var Son 20 yılda yabancı ülke vatandaşlarının arsa ve konut alımları artarken adını bile duymadığımız ülkelerin vatandaşları Türkiye’den mülk edindiler. Saint Kitts ve Nevis, Seyşeller, Vanuatu, Komor Adaları, Dominika, Trinidad ve Tobago, Mikronezya, Laos gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye’nin farklı illerinden arsa, arazi, konut, işyeri satın aldı. Sakarya’da yabancılara satılan 1133 konutun 532’sini Iraklılar aldı. Bursa’da ise ilk sırada 615 konut alan Kuveytliler var. İstanbul’da satılan 27 bin 899 konuttan 7 bin 536’sını İranlılar, 2 bin 777’sini Iraklılar, 2 bin 135’ini ise Afganistanlılar aldı.


6 MİT Müsteşarı Fidan, 2014’te Demirtaş’la görüşmek istemiş Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş Halk TV’de yayınlanan Özlem Akarsu Çelik’in sunduğu Ankaradan programında kendisine iletilen “MİT Müsteşarı Hakan Fidan sizinle hangi tarihte görüşmek istedi? Bu görüşmede size Öcalan’ın yerine geçmeniz teklifi mi yapılacaktı?” sorusuna yanıt verdi. Demirtaş, “Sözünü ettiğim görüşme talebi 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında İmralı heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder aracılığıyla iletildi. Siyaseten de ahlaken de uygunsuz bir teklifti. Dolayısıyla zaten Öcalan ile açık bir görüşme trafiği sürerken beni öne çıkarma anlamına gelebilecek böylesi bir girişimi hiç düşünmeden reddettim. Bu girişim çözüm sürecini sabote etmekten başka hiçbir işe yaramazdı ve görüştüğünüz muhataplarınıza karşı samimiyetsizlik, iki yüzlülük anlamına gelirdi. Benim böyle bir oyunun parçası olmam mümkün değildi” dedi. Söz konusu görüşme önerisini daha önce Sırrı Süreyya Önder de doğrulamıştı.


7 TL ile ticarette bile dış ticaret açığı veriyoruz Türkiye’nin Türk Lirası’yla ihracatı kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 114 artarak 15 milyar 679 milyon liraya ulaştı. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre bu dönemde TL ile ithalat 35 milyar 629 milyon liraya çıktı. Bu yılın ocak-kasım döneminde TL ile ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 94 artarak 113 milyar 703 milyon lira olurken, ithalat 234 milyar 772 milyon liraya ulaştı. TL ile yapılan dış ticarette dış ticaret açığı 11 ayda 121 milyar lira seviyesinde, yani açık ihracatımızdan fazla. Kasımda TL ile ihracat yapılan ülke sayısı 162, ihracat yapan firma sayısı ise 7 bin 182 olarak gerçekleşti.


8 Oxford Sözlüğü de yılın kelimesini seçti: Goblin mode… Yıl sonu geldi, sırayla bütün İngilizce sözlükler “yılın kelimesi” ilan ediyor. Daha geçen hafta Mirriam Webster sözlüğü karşısındakini bir yalana veya hayale ikna edip onu baskı altına almak anlamında “gaslighting” kelimesini seçmişti. İngiltere’deki Cambridge sözlüğü ise “homer” kelimesini seçmişti, bu seçim büyük ölçüde popüler kelime oyunu Wordle ile ilişkili. Bu iki sözlük aslında kendi internet sitelerinde en çok aranan kelimelere bakıp seçimlerini yapıyor. Buna karşılık Oxford Sözlüğü bu yıl yeni bir yöntem denedi ve yılın kelimesi olmaya aday 3 kelime belirleyip bunları okuyucuların oyuna sundu. Sonuç olarak kullanılan 340 bin oyun yüzde 93’ünü alan “goblin mode” yılın kelimesi seçildi. “Goblin mode”un kökeni tam olarak bilinmiyor ama rapçi Kanye West ile onun. Kim Kardashian’dan ayrılmasından sonra kısa süreli bir ilişki yaşayan Julia Fox’a ait bir cümle içinde geçtiği bir süre iddia edilince bu argo kavram çok yayıldı. Anlamı ise çok da hoş değil: “Tembel, bencilce ve başkalarının beklentilerini veya sosyal kuralları reddeden, özür dilemeyen davranış…”


9 Üç kez ihlal yapan taksi şöförü atılacak İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, İstanbulluların hizmetine sunulacak yeni taksilerin nasıl işleyeceğini açıkladı. Minibüs ve taksi dolmuşların dönüşümünün ardından İstanbullular’ın hizmetine sunulacak olan toplam 2 bin 125 yeni taksilerin sürücüleri 15 günlük eğitimden geçirilecek. Başarılı olamayan şöförlük yapamayacak. Bir araç kural ihlali yaptığında uyarılacak, üçüncüde taksi lisansı iptal edilecek. Yeni araçların üstünde artık dolu, boş ve rezerve şeklinde uyarı bulunacak.

10 Gazeteci-yazar Sönmez Targan 88 yaşında hayatını kaybetti Sönmez Targan’ın ölüm haberini Ahmet Nesin ve Beyoğlu Belediyesi CHP Meclis Üyesi Reyhan Meral duyurdu. Politika, Vatan ve Cumhuriyet gibi birçok gazete ve dergide çalışan Targan Ölçü gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Türkiye’de dağcılık sporunun gelişmesinde önemli katkıları bulunan Targan 68’liler Birliği başkanlığını da üstlenmişti.

Kaynak: www.10haber.net

36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page