top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğinizen önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber1 Bir Türk sanatçının, Refik Anadol’un eseri, Christie’s’de 1,38 milyon dolara satıldı

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli çağdaş sanatçıların başında gelen Refik Anadol’un bir eseri, ünlü müzayede evi Christie’s’de yapılan açık arttırmada 1 milyon 380 bin dolara satıldı. Işık sanatçısı olarak isim yapan, daha sonra yapay zeka kullandığı video yerleştirmelerle dünya çapında bir ün kazanan Anadol’un bu eseri, ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin Barcelona’daki apartmanı Casa Battllo’ya bir güzelleme niteliğinde. Binanın cephesini canlandıran ve üç boyutlu bir video üreten Anadol’un eseri dijital ortamda olduğu için NFT formatında satıldı. 1 milyon 380 bin dolar bir çağdaş Türk sanatçısının eserine bugüne kadar verilen en yüksek ücret. Alıcının adı açıklanmadı. Anadol’un eserinin çeşitli versiyonları sanatçının Instagram hesabında görülebilir.


2 Kripto piyasasında büyük deprem, değeri 1 dolar olması gereken Terra 35 cent’e düştü, ortalık karıştı

Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz oranlarını arttırmaya başlamasıyla ciddi değer kayıpları yaşayan kripto piyasası dün çok farklı bir depremle derinden sarsılmaya başladı. “Sabit coin” olarak bilinen ve değeri 1 dolara sabitlenen kripto varlıklar, daha çok kripto borsalarında işlem kolaylığı için kullanılıyor. Bu çeşit coinlerin en büyüklerinden biri Tether’ın ne kadar sağlıklı olduğu ve bunu yöneten şirketin elinde gerçekten her bir Tether’a karşı 1 doların bulunup bulunmadığı epeydir tartışma konusuydu ama kriz başka bir sabit coinden, Terra’dan çıktı. Normalde 1 dolara eşit olması gereken Terra’nın değeri, yatırımcıların Terra’nın elinde her bir coine karşılık 1 dolar bulunup bulunmadığıyla ilgili endişeye kapılması yüzünden 0,35’e kadar düştü. Terra, müşterilerinden aldığı gerçek dolarları BitCoin’e yatırıyordu ve en büyük BitCoin sahiplerinden biriydi. BitCoin’in değerinin 30 bin doların da altına gerilemesi Terra’yı da krize soktu. Ama bu kriz sadece Terra ile sınırlı kalmayabilir, çünkü bütün sabit coinler için benzer endişeler söz konusu. Nitekim krizin büyümesinden korkan FED ve Amerikan Hazinesi hemen üst üste açıklamalar yaparak ortalığı sakinleştirmeye çalıştı. Amerikan Hazine Bakanı Janet Yellen, sabit coinler için yasal düzenleme istedi. Bu coinler aslında banka benzeri bir işlev görüyor. Sadece Tether’ın varlığı 100 milyar dolara yakın ama şirketin elinde 100 milyar dolar olup olmadığı meçhul çünkü şirket şeffaf değil.


3 Dolar 15.51’i gördü, Türkiye’nin risk primi 2008 krizine yaklaştı

Geçen hafta resmi tatil nedeniyle sadece iki gün işlem gören dolar 14.75 liradan başlayan yükselişini 15.51 liraya kadar taşıdı. Dolar önceki gece Asya piyasalarının açılmasıyla 15.5116 lirayı gördü. Türkiye’nin risk primi (CDS) ise 700 puanı aşarak 2008’deki küresel ekonomik kriz dönemi sonrasının zirvesine yaklaştı. Doların küresel anlamda güçlenmesiyle benzer para birimlerinde son bir ayda yüzde 10’a ulaşan kayıplara karşın TL geçen haftadan beri dolar karşısında yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti. TL’nin son bir aydaki değer kaybı ise son bir kaç günde yaşanan kayba eşit. Bankacılar yapılması gerekenin faiz artışı olduğunu ancak bunun yapılmayacağını varsayarak kalan seçenecekler arasından en iyi olanın TL’yi değersizleştirmek olduğuna da dikkat çekiyorlar.


4 Erdoğan: Ülkemizde muhacir olan insanları geri itmeyiz, ötelemeyiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. “Ürkek, korkak, pısırık, zavallı” dedi. Suriyeli mültecilerin geri gönderilmesiyle ilgili tartışmaları hatırlatan Erdoğan “Ülkemizde muhacir olan bu insanları ne Bay Kemal’in sözüyle ne yandaşlarının sözüyle geri itmeyiz, ötelemeyiz. Bay Kemal senin dün söylediğin bugün yoktur. Biz farklı bir medeniyetten geliyoruz. Bizde muhacirlik var, ensarlık var. Ölümden ölüm beğen diyenlerin kovduğu bu kardeşlerimize kapılarımızı nasıl açtıysak aynı şekilde korumaya devam edeceğiz. Bu kardeşlerimizden kendi tasarrufuyla geri dönmek isteyen varsa zaten dönecektir. Ama biz Boraltan Köprüsü olduğu gibi silah dayayarak düşmana teslim etmeyiz Bay Kemal bunu böyle bilesin” dedi. Erdoğan’ın sözünü ettiği Boraltan faciası 1945 yılında yaşandı. Türkiye’ye sığınan 195 Azerbaycan kökenli Sovyet askeri mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde Sovyetler Birliği’ne iade edildikten sonra sınırın karşı tarafından kurşuna dizilerek katledildi. Ancak bu olayın gerçekte nasıl olduğuyla ilgili çok sayıda iddia var.


5 Akşener: 2053’te Türkiye nüfusunun 35 milyonu Suriye kökenli olacak

İYİ Parti lideri Meral Akşener Meclis grubunda konuştu. Gündeminde mülteci tartışmaları vardı. Akşener 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda teklif götürdüğünü ve Suriye Devlet Başkanı Esad’la görüşmek istediğini anlattı. Partisinin yaptığı göç çalışmasında 2053’te Türkiye’deki Suriye kökenli insanların sayısının 35 milyona ulaşacağını savundu. “İYİ Parti olarak hedefimiz sığınmacıların gayri insani bir çerçevede ülkelerine sürülmesi değil, dönüşlerinin kolaylaştırılmasıdır. Suriye ile ilişkilerimizin yapıcı bir diyalog zeminine oturtulması gerekiyor” dedi. Meclis’te bu konuda özel oturum istedi. Erdoğan’ın yeni konut kampanyasını da eleştiren İYİ Parti lideri “Bir milyon liralık kredini taksidi 14 bin 277 TL. Bugünün Türkiyesi’nde hangi işçi, hangi memur bu taksidi ödeyecek de ev sahibi olacak” dedi. İstanbul ve Antalya başta olmak üzere yabancılara gayrımenkul satışlarına kısıtlama getirilmesini istedi.


6 Dünyanın yaşayan en önemli ressamlarından birinin, David Hockney’in sergisi İstanbul’da

Büyük İngiliz ressam David Hockney’in salgın dönemi boyunca kapandığı Normandiya’da yaptığı resimlerden oluşan bir sergi İstanbul’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde açıldı. Bu, ressamın Türkiye’de açılan ilk sergisi. 60’lı yıllardan beri İngiltere ve dünya sanatına yön veren önemli isimlerin başında gelen Hockney, eserlerinde canlı renkleriyle tanınıyor ve zaman zaman farklı malzemelerle eser yaratıyor. Sabancı Müzesi’nde sergilenen eserlerini Hockney bir iPad’de yapmış, daha sonra kağıda veya tuvale aktarılmış resimler. 29 Temmuza kadar açık olacak sergi bahar ve yaşama sevinci temalı. Zaten Hockney’in eserleri her zaman yaşama sevinci verir. Bu eserler daha önce sadece Londra’daki Royal Academy’de ve Brüksel’deki Beaux Arts Müzesinde görücüye çıkmıştı. Akbank’ın sponsorluğundaki serginin açılışında gazeteci Ertuğrul Özkök de vardı ve izlenimlerini yazdı.


7 20 ilin valisinin görev yeri değiştirildi, Kübra Yiğitbaşı ilk başörtülü vali olarak tarihe geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararnameyle Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Bartın Valisi Sinan Güner, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu görevden alındı. Isparta elektrik kesintileriyle gündeme gelmişti. Uşak Valisi Funda Kocabıyık ise eşi ve eski Ak Parti Milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın Gezi Davası kararları sonrası “Hukuk dışı kararların hakim ve savcıları bizi, hayatımızı adadığımız ne kadar kutsal değer varsa onları savunamaz hale getiriyorlar” paylaşımı sonrasında görevden alınmıştı. Afyonkarahisar valisi olarak atanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı ilk başörtülü vali olarak tarihe geçti.


8 Avrupa’dan faiz artışı için ilk güçlü sinyal

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde faiz artırımı için sinyal verdi. Slovenya Merkez Bankası’nın düzenlediği bir etkinlikte konuşan Lagarde “İlk faiz artışı ECB’nin sözlü yönlendirmesinde de belirttiği gibi varlık alım programının bitişinden ‘bir süre sonra’ gerçekleşecek. Her ne kadar bu ‘süre’ net olarak belirlenmese de bu birkaç hafta anlamına gelebilir” ifadelerini kullandı. Lagarde böylece yaz aylarında faiz artışlarına başlanması konusunda görüş bildiren diğer Merkez Bankası yetkililerine katıldı. Enflasyon konusunda da uyarılarda bulunan Lagarde enflasyon bir süre daha yüksek kalacağını belirtti.


09 Türkiye Kupası’nda Kayserispor’un rakibi Sivas oldu

Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında Sivasspor, deplasmanda 2-1 yendiği Alanyaspor’u rövanş maçında evinde ağırladı. Maç 1-1 berabere bitti. Sivasspor, Türkiye Kupası finalinde Trabzon’u eleyen Kayserispor’un rakibi oldu. Final maçı 26 Mayıs perşembe günü saat 20:45’te Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak.

10 Taksim Camisine namaza gelen VIP müslümanlara tepki

Trafiğe kapalı olan Taksim Meydanı’nda bulunan Taksim Camisi’nin giriş kapısında iki lüks araç şoförleri ile araçların sahiplerinin namazdan çıkmasını bekledi. Cemaat, bu VIP müslümanlara tepki gösterdi.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page