top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğinizen önemli 18 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 18 Haber1 Kılıçdaroğlu ile Soylu arasında Mersin’deki terörist kimdi tartışması Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik terör saldırısını gerçekleştiren teröristlerden birinin kimliği, Cumhuriyet Halk Partisi ile İçişleri Bakanlığı arasında büyük bir polemik doğmasına neden oldu. Bakanlık ilk gün saldırıyı gerçekleştiren ve ardından üzerindeki bombayı patlatarak tanınmayacak hale gelen kadın teröristlerden birinin adının Zozan Tolan kod adlı Dilşah Ercan olduğunu duyurdu. Kısa süre içinde Dilşah Ercan’ın CHP tarafından 2012 yılında yayınlanan bir raporda “hapisteki gazeteci” olarak kayda geçirildiği bilgisi de kamuoyunda yayıldı, buradan hareketle de “Teröre destek veren CHP” konuşmaları yapıldı, hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile bu konuda CHP’yi suçladı, CHP için “Ulusal güvenlik sorunu” ifadesini kullandı. Ancak şimdi kendini öldüren iki kadın teröristten birinin gerçekten Dilşah Ercan olup olmadığı tartışılır oldu. Önce PKK bir açıklama yapıp saldırıyı üstlendi ama Dilşah Ercan’ın saldırıya katılmadığını, “görevinin başında” olduğunu duyurdu. Bunun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya üzerinden iki mesaj paylaşarak öldürülen teröristin DNA raporuna rağmen İçişleri Bakanlığı’nın teröristin kimliğiyle ilgili yalan söylediğini öne sürdü. Kılıçdaroğlu açıkça söylemiyor veya isim vermiyor ama ima ettiği, ölen kadın teröristin CHP raporunda adı geçen Dilşah Ercan olmadığı. emniyet çevrelerinden iyi haber almasıyla tanınan gazeteci Tolga Şardan da T24’te yayınlanan yazısında ölen teröristin parmak iziyle Dilşah Ercan’ın elde bulunan parmak izinin birbirini tutmadığını öne süren bir yazı yazdı, İçişleri Bakanlığı’nın isim açıklamakta “aceleci” davrandığını, buna da olay yerinde bulunan Dilşah Ercan’a ait kimliğin sebep olduğunu söyledi. Bakanlık kimlik ile parmak izi ve DNA bilgilerini eşleştirmeyi beklememiş. Fakat Şardan’ın yazısındaki bu bilgiyi de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yalanladı. Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmek için yaptığı açıklamada, teröristleri polisevi yakınına getiren taksi şoförünün Dilşah Ercan’ı teşhis ettiğini, olay yerinde bulunan parmak izlerinden birinin de Ercan’la örtüştüğünü söyledi, Kılıçdaroğlu’nu “PKK’ya sığınmak”la suçladı.


2 Babacan: Erdoğan paradan 6 sıfır atılacağını gazeteden öğrendi, ‘Ya bu ne’ diye sordu DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV’de İlker Karagöz’le Çalar Saat programına katıldı. DEVA Partisi lideri, “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) Paradan 6 sıfırı biz attık diyor. Paradan 6 sıfır atılacağını gazetelerden öğrendi. Bana sordu ertesi gün, ‘Ya bu ne’ dedi, ‘Paradan 6 sıfır mı atıyorsunuz?’ dedi. Ben de ‘evet’ dedim. ‘Keşke söyleseydin de ben açıklasaydım niye sen açıkladın’ dedi” ifadelerini kullandı. “Paradan 6 sıfır atma törenini biz Merkez Bankası’nda yaptık” diyen Babacan, şunları kaydetti: “Bugün böyle bir şey olsa, tören Merkez Bankası’nda mı yapılır yoksa külliyede mi yapılır? Bunu kendisini kınamak için söylemiyorum. Devletin başındaki kişi her şeyi bilmek, her şeye burnunu sokmak zorunda değil. Devletin başındaki kişinin yapacağı iş, ehil ve dürüst kadroları kilit yerlere koyacak ve genel koordinasyon sağlayacak o kadar.” Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası 140’ıncı Yıl Özel Ödülleri Töreni’nde yaptığı açıklamada, “Paye çıkarmaya çalışanlar var. Ya sen kimsin? 6 sıfırı Türk Lirası’ndan çıkaran bu başbakan. Sen kimsin ya? Başbakan olur vermedikten sonra sen ne yapabilirsin ya?” diye konuşmuştu. 3 Yoksulluk en kötü çocukları vuruyor Türkiye’de gıda enflasyonundaki artışlarla birlikte okul çağındaki çocukların sağlıklı gıdaya erişimi sorunu büyüyor. Uzmanlara göre sorun acilen çözülmezse ülkeyi sağlıktan eğitime ağır bir fatura bekliyor. “Bodrum’a inşaat sektöründe mevsimlik işçi olarak çalışmak için çok sayıda işçi geliyor ama mahalle sistemi oturmuş ve bakkallar var. Bir mahallede bakkal varsa bu şanstır çünkü veresiye yazdırabilirsiniz. Bakkallarla konuştuğumuzda en fazla veresiye yazdırılan kalemlerin ekmek, kaşar, meyve suyu gibi çocukların beslenmeleriyle ilgili şeyler olduğunu söylüyorlar.” diye anlatıyor Türkiye’de derin yoksulluk konusunda çalışmalara öncülük eden isimlerden Hacer Foggo. BBC Türkçe‘ye konuşan Derin Yoksulluk Ağı kurucusu ve CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Foggo, Türkiye’de pandemiyle birlikte artan çocuk yoksulluğunun pandemi sonrası ortadan kalkmadığını ve durumun daha da kötüleştiğini söylüyor.


4 Nurettin Nebati: Politikamız geleneksel anlayışa ters ama dünyada ilgi çekiyor Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin uyguladığı ve “heterodoks” adı verilen ekonomi politikalarını uluslararası akademisyenlere anlatmaya çalışıyor. Dün bu amaçla İstanbul’da “ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi” adıyla bir toplantı düzenleyen bakanlık, dünyanın pek çok yerinden iktisatçıları çağırdı ve programı tartıştı. Toplantı öncesi bir konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati de, “Biz ekonomide heterodoks politika yaklaşımını benimsedik. Türkiye ekonomi modelinin temel amacı ekonominin sürdürülebilir büyüme politikasına girmesini sağlamak, uzun vadede ise orta gelir tuzağını aşmaktır” dedi ve sonra ekledi: “Geleneksel anlayışa ters düşen politika çerçevemiz, kimi kesimlerden ön yargılı eleştiriler alsa da özellikle uluslararası akademik ve uygulayıcı ekonomi çevrelerinin ilgisini çekmektedir. Nitekim ülkemiz gerçeklerine göre dizayn edilen, sürdürülebilir büyüme odaklı modelimizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat tarafında beklediğimiz pozitif sonuçları verdiğine hepimiz şahitlik ediyoruz.” Nebati’nin bu ilginç konuşmasının geniş özeti burada, tamamı ise yukarıdaki videoda. 5 Araştırma: 10 kişiden 8’inin alım gücü düştü Ipsos tarafından yapılan iki ayrı 2022 Küresel Enflasyon Algısı Araştırması’na göre, küresel olarak ciddi bir enflasyon artışı beklenirken ülkede alım gücünde önemli aşınma izlendi. Gerek araştırmanın yapıldığı 28 ülkede gerek Türkiye’de insanların gelecek altı aya ilişkin faturalarını ödemekten endişe duydukları kaydedildi. Türkiye’de son bir ay düşünüldüğünde alım gücünüzde nasıl bir seyir görüldü sorusuna alım gücünün azaldığını söyleyenler yüzde 81, aynı kaldı diyenler yüzde 13 oldu.


6 Rusya, Ukrayna’da yeni ilhaklara hazır Rusya, Ukrayna’da düzenlettiği referandumların ardından bu ülke topraklarının bir bölümünü daha ilhak etmeye hazırlanıyor. Yapılan referandumlarda “bağımsızlık” kararı çıkan Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini resmen “tanıyan” kararnameler Vladimir Putin tarafından imzalandı. Şimdi sıra bugün yapılacak olan bu bölgelerin Rusya topraklarına resmen katılımı törenlerinde. Rusya daha önce de Kırım için aynı şeyi yapmıştı. Sözde Kırım halkı önce “bağımsızlık” kararı almış, Rusya hemen bu yeni “bağımsız ülke”yi tanımış, ardından o ülke “Rusya’ya katılma” kararı alınca da Kırım ilhak edilmişti. 7 Düğünde istek şarkı kavgası çıktı, gelini dövdüler İstanbul Bayrampaşa’da bir düğünde istek şarkı anlaşmazlığı yüzünden çıkan kavgada gelin ile bazı davetliler dövülürken, kavgaya karışanlar karakola götürüldü. AA’nın aktardığına göre gece Kocatepe Mahallesi Yel Sokak’taki mekanda yapılan Furkan Ş. ile Buse Ş. çiftinin düğününde halayda çalınacak şarkı konusunda gerginlik çıktı. Oyun pistinde gelinle damat tarafı arasında başlayan gerginlik, tekme tokatlı kavgaya dönüştü. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekibi kavgaya karışanları polis merkezine götürdü. Taraflar, birbirlerinden şikayetçi oldular. 8 Kanser teşhisinde yeni yaklaşım: Mikroplarına bakmak Daha önce kanserli hücrelere sadece bir tümör, hatta neredeyse mikroplardan arınmış streril bir tümör gözüyle bakan tıp dünyası 2020’den beri bu bakış açısını değiştiriyor. Pek çok araştırma, zaten insan vücudunda bolca bulunan kimi mikroplarla kanser hücrelerini bir arada göstermeye başladı. Dolayısıyla bu bakış açısından hareketle kanserin erken teşhisi için bir ileri tanı yöntemi olarak o belirli mikropları aramak eğilimi de giderek artıyor. Bazı bilimciler kanser tedavisinde de bu yöntemi kullanmak, yani kanserin kendisine olduğu kadar onun mikrobiyomuna da hücum etmek gerektiğini düşünüyorlar.

9 Türkiyeli kadın sinemacılardan İranlı kadınlara destek: İnadına isyan, inadına özgürlük İran’da başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltında öldürülen Mehsa Emini’nin ardından İran’da ‘özgürlük’ mücadelesi veren kadınlara Türkiye’deki kadın sinemacılar çektikleri videoyla destek verdi. Aralarında Serra Yılmaz, Ayça Damgacı, Melisa Sözen, Şebnem Hassanisoughi, Devin Özgür Çınar, Canan Ergüder, Aslı İnandık, Füsun Demirel, Belçim Bilgin, Tülin Özen, Selen Uçer, Feri Baycu Güler, Ceylan Özgün Özçelik, Ceren Moray, Elit İşcan, Gizem Bayıksel, Hatice Aslan, Ece Sükan, Nergis Öztürk, Melis Birkan, Nursel Köse, Nur Sürer, Tilbe Saran ve Güliz Sağlam’ın da bulunduğu sinemacılar, açtıkları Stand with Women of Iran – Turkey isimli Instagram hesabı üzerinden “Bu ayaklanmanın sloganı ‘kadın, yaşam, özgürlük’, özgürlük ve eşitlik için hep bir ağızdan haykırıyoruz” diyerek video yayınladılar.


10 Filenin Sultanları son 16’ya yükseldi A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Dünya Şampiyonası B Grubu’ndaki dördüncü maçında Hırvatistan’ı 3-0 yenerek üçüncü galibiyetini aldı ve son 16 turuna yükselmeyi garantiledi. Polonya’nın Gdansk kentinde oynanan müsabakada milliler, setleri 25-14, 25-12, 25-12 kazandı. Milli takımda, Ebrar Karakurt ve Zehra Güneş 12’şer sayıyla oynadı. A Milli Takım, grubundaki 5. maçında 1 Ekim Cumartesi günü TSİ 21.30’da Polonya ile karşılaşacak. 12 Mersin’de yaralanan polis: Faciayı önledik, içeride 100 kişi vardı Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik saldırıda yaralanan polis memuru Abdulkadir Öztürk, “Polisevinde 100’e yakın kişi konaklıyordu, bir faciayı önledik.” dedi. Öztürk, tedavisinin sürdüğü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gazetecilere, saldırıda dizinden ve karnından yaralandığını, durumunun iyi olduğunu söyledi. Olay anını anlatan 49 yaşındaki 5 çocuk babası Öztürk, “Saldırı öncesinde nöbet kulübesindeydim. Silah sesleri duyunca eğitim ağaçlarımız var, onların arasından ön taraftaki nizamiyeye doğru koştum. Ağaçların arasından çıkar çıkmaz dizime mermi yedim. Oraya varır varmaz zaten ilk mermiyi ben yedim, sonrasında karşılık verdim” diye konuştu. 13 Otopark valelerine mesleki yeterlik belgesi zorunluğu geldi Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED), 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların, vale mesleğini yapamayacaklarını bildirdi. TOBFED’den yapılan yazılı açıklamada, 25 Aralık 2020’de, 31345 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik” ile vale görevlilerinin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmasının zorunlu hale getirildiği hatırlatıldı. 14 HDP’li Semra Güzel’e 15 yıla kadar hapis istendi Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra yurt dışına kaçmak isterken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında iddianame tamamlandı, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. 15 Kılıçdaroğlu: Onlar çetelere, çantacılara çalışıyor, bu kardeşiniz millet için çalışacak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları Başkanlığı’nın Ankara Akyurt’ta bulunan Kızık Köy Konağı’nda organize ettiği film gösterimine katıldı. Kılıçdaroğlu, belgesel gösterimi öncesinde, “Yorulmak bize haram. Ta ki bu ülkede huzur oluncaya kadar. Bunun mücadelesini yapacağız. Kendi defterimden yorulmayı sildim. Ben beşli çetelerin adamı değilim. Ben uyuşturucu baronlarının adamı değilim. Ben malı vurup kaçanların adamı değilim. Bu ülkede fakirin fukaranın, garibin gurebanın adamıyım. Onlar için çalışıyor ve mücadele ediyorum” dedi. 16 6’lı zirve öncesi Akşener partisinden yetki isteyecek Muhalefetin 6’lı liderler zirvesi yaklaşırken temas trafiği de artıyor. Zirvenin ev sahibi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün İyi Parti lideri Meral Akşener’i de ziyaret etti. Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından Meral Akşener partisinin Genel İdare Kurulu ile Meclis Grubunu toplantıya çağırdı. Bu toplantılarda Akşener’in partisinden liderler zirvesi öncesinde yetki isteyeceği bildirildi. Akşener toplantılarda GİK üyeleriyle milletvekillerine muhalefetin seçim hazırlıklarıyla ilgili gelinen nokta konusunda bilgi vermesi de bekleniyor.

17 Akşener’den Erdoğan’a süfli tepkisi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi açılış töreninde sarf ettiği sözlere tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada yurt dışına gidenlerle ilgili, “Sırf daha iyi arabaya binmek, sırf daha yeni telefon alabilmek, sırf daha çok konsere gidebilmek gibi süfli (adi, aşağılık, bayağı) heveslerle ellerin yani başka ülkelerin, başka toplumların kapısına varanlara acıyarak bakıyorum” ifadelerini kullanmıştı. Meral Akşener sosyal medya hesabında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasını alıntılayarak bir paylaşım yaptı, “Biz de, günde 10 milyon lira harcadığı şatafatlı sarayından atıp tutarak; Devlet yönetimindeki beceriksizliğini örtbas etmek için gençleri suçlamaya çalışan bu basiretsizliğe acıyarak bakıyoruz…” dedi.

Erdoğan: En büyük düşmanım faizdir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu KESK’in Ankara’daki genel kurul toplantısında ekonomiyle ilgili açıklamalar yaptı. Erdoğan, “En büyük düşmanım faizdir. Şu anda yine faizi 12’ye kadar düşürdük. Yeter mi, yetmez. Bunun daha da inmesi lazım. Merkez Bankamız ile bunları konuştuk, konuşuyoruz. Önümüzdeki Para Politikası Kurulları toplantılarında bunun daha da inmesinin gereğini telkin ediyorum” dedi ve ekledi: “Burada enflasyonla bir mücadelemiz var. İnşallah yılbaşından sonra ben bu enflasyonun da düşük faizle ineceğine inanıyorum ve bunu savunuyorum.” Erdoğan, toplantıda kamu bankalarına da esnafa daha çok ve ucuz kredi vermeleri için talimat verdi. 18 İlk 8 ayda bankaların kârı geçen yıla göre yüzde 420 arttı Bankacılık sektörünün ağustos ayında net kârı 44,35 milyar TL olarak gerçekleşti. 8 aylık net kâr ise yüzde 420 artışla 252 milyar TL’nin üzerine çıktı. Ağustos 2022 döneminde Türk Bankacılık Sektörünün, aktif büyüklüğü 12 trilyon 699 milyar 119 milyon TL olarak gerçekleşti. Sektörün aktif toplamı 2021 yıl sonuna göre 3 trilyon 483 milyar 656 milyon TL arttı. Ağustos 2022 döneminde en büyük aktif kalemi olan krediler 6 trilyon 661 milyar 162 milyon TL, menkul değerler 2 trilyon 79 milyar 464 milyon TL oldu. 2021 yıl sonuna göre sektörün; toplam aktifi yüzde 37,8, krediler toplamı yüzde 35,9, menkul değerler toplamı yüzde 40,8 oranında arttı.

Kaynak: 10haber.com

8 görüntüleme0 yorum
bottom of page