top of page

Bir davettir bu, 41 yıllık!
“Aşkla başlayan her şey başarılı olur” dediler… 1983 yılbaşında aşk için bir kart hazırladım. Karşılığını her yıl yenilerinde buldu. Öyle bir heves oldu ki, her karşılaştığım o yılın kartını nasıl tasarladığımı sordu, keyifle anlattım. Hiçbiri postayla gönderilmedi, sadece elden dağıttım. Yüz yüze iletişimin gücü ve güzelliği bugüne taşındı…

İşte, kırkıncı yılda hepsini bir arada izleyebileceğimiz, bir yanıyla kişisel bir yanıyla toplumsal belleğimizi yansıtan kartlar. Biraz önsezi, biraz niyet okuma, belki biraz rüya görme, birazdan çokça da gidişatı izleme… 83 milyonda bir sorumlulukla yaptığım davetler.

Aşkla başlayan “Yeni Yıl” (aslında akıntıya karşı kürek çeken) kartlarım giderek daha bir çevreci, daha bir sosyal, daha bir anlamlı.11 Eylül saldırısı sonrası, “Barış” konulu kartımın ucunu “savaşan dünyanın yangınından sizin için bu kadarını kurtarabildim” diye verdim. “İfadeye özgürlük” isteyen “gizli” mesajlı kartımı dağıtırken suçlanan sanatçıların gözlerinde yansıyanı gördüm.

… bundan sonrası sizin. Ne görüyorsanız o. Ama herkes gibi benim de bir keşkem var. 1492’nin 500’üncü yılına, bir iguananın gözyaşı ile katılabilmeyi isterdim.


Yolunuz yolumuzla kesişirse sizin de bir yeni yıl kartınız olur. Ben her yıl hazırlıyorum, sizin için de bir tane ayırırım.


Korkut AKIN


Ve şimdi tümü birarada...Ve Korkut Akın'ın kişiye özel olarak hazırladığı Yılbaşı Kartları'nın tümünü şimdi bir arada görebilmeniz olası. Küçükçekmece Belediyesi'nin Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde 20 Aralık'ta açılacak sergide Akın'ın 41 yıldan beri sürdürdüğü eylemin ürünlerini bir arada görebileceksiniz.57 görüntüleme0 yorum
bottom of page