top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

'Bir gece ansızın' Merkez Bankası Başkanı değişti!ANKARA - Merkez Bankası’nda Mehmet Şimşek operasyonu: Gaye Erkan gitti, yerine Fatih Karahan geldi.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti.

Erkan: "Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlendi"

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Erkan, şunları söyledi:

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.Saygılarımla.


Fatih Karahan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak atandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan‘ın görevinden affını istemesinin ardından bankanın yeni başkanı belli oldu.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan, TCMB’nin yeni başkanı olarak atandı.

Erkan “görevimden affımı istiyorum” demişti

Erkan sosyal medya hesabından görevinden affını istediğini yazmıştı. Resmî Gazete’de yayımlanan atama kararına göre Erkan “375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince” görevinden alındı. Erkan’ın istifa ettiğini açıklamasının ardından görevden alındığının duyurulması dikkat çekti.

Hafize Gaye Erkan, babası Erol Erkan hakkında ortaya atılan, banka içindeki işleyişe müdahale ettiği ve çeşitli ayrıcalıkların sağlandığı iddiaları sonrası, bu durumun aile bireyleri üzerindeki olumsuz etkilerini gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurdu.

İddialar arasında, Erol Erkan’ın bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edilmesi, gayri resmi olarak yönetici konumunda olması ve personel üzerindeki etkileri gibi konular bulunuyor.

Resmî Gazete’de yayımlandı

Fatih Karahan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Guvernörlüğüne getirilmesine ilişkin karar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page