top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlâettin Bahçekapılı

A.Bahçekapılı: Biraz daha fazla Trabzonum



Hoş geldiniz.

Bugün her zamankinden daha fazla Trabzonum. Her ne kadar, “kentlerin sınırları yoktur, sevenleri bulundukça, siz neredeyseniz kentinizin sınırları orasıdır” tümcesini söyleyeli yıllar geçse de, kimi zaman uzaktan uzağa sevgi yetmiyor; bir dokunuş, bir sesleniş, bir haber bekliyor insan kentinden; bir ilgi, bir sevgikarşılığı.

Bugün her zamankinden daha fazla Trabzonum, Karadeniz’in İstanbul kıyıcığında, Şile’de.

Sabah beri elektrikler kesikti bölgemizde… Her sabah yazmaya oturduğum bilgisayarıma melül mahzun bakıp durdum. Ne vazgeçilmez, yokluğu insanın elini kolunu bağlayan bir şeymiş enerji. Biraz kölelik gibi galiba… “Elektriklerin kesik olduğu bir odada ne düşünürsün?” Bu soru birden çıkageldi Trabzon Lisesi yıllarımdan. Beklenen yanıt –hele de sevgiliye sorulmuşsa- “seni”dir; ama öyle olmuyor: “Elektriklerin ne zaman geleceğini!”



Sabah beri her zamankinden daha fazla Trabzonum… derken geldi o sesleniş, o haber: Üyesi olduğum Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Trabzon Şubesi’nin aylardır –salgın nedeniyle- yapılamayan genel kurulu dün gerçekleştirilebildi… Genel Kurul’da yönetim kuruluna Metin Serdar, Müzeyyen Akman, Hava Elmas, Levent Çanakçı, Gönül Çağdaş, Güzzin Şahinler ve Neriman Çoban seçilmiş, ne güzel. Denetim kurulu da Nilgün Osmanağaoğlu, Evşen Gültepe ve Gülay Günay’dan oluşmuş. Bütün arkadaşlara başarılarının artarak sürmesi dileğini iletiyorum…



Derken, bir haber daha Trabzon’dan düştü sosyal medyama: Edebiyat Burada adlı izlencede “Yazanlar Arasında” bölümünde iki yerdeşimin yüzü, sözü… Şiir ve öyküleri yabancı dillere de çevrilip yayımlanan Serkan Türk ile yazdığı şiirlerine Ömer Asım Aksoy Ödülü ve Ceyhun Atuf Kansu Ödülü verilmiş Ömer Turan. Nasıl da doyulmaz bir söyleşiye imza attılar. Yıllarca radyo izlenceleri yaptım, 20 dakikanın aslında uzun bir zaman dilimi olduğunu bilirim o dönemden; ama bu izlencede “zaman su gibi aktı.”



Beni bugün her zamankinden biraz daha fazla Trabzon yapan Serkan Türk kardeş ile Ömer Turan dost, var olsunlar. Ne konuştuklarını belleğimi zorlamadan satır satır yazarım istersem; ama bu satırları okuyacak olanlara haksızlık yapmış olurum, diye korkarım. Seyretmek gerek.

Yine de ortaokul sıralarından beri şiir ve şiirimsi metinler yazdığını; Dünyanın İlk Sabahı - ki Ömer Asım Aksoy Ödülü verilmiştir- kitabında yurttaki ve dünyadaki toplumsal olaylara/gelişmelere değindiğini söyleyen Ömer Turan’ın “bu kitabım iki bölümden oluşuyor; biri kişisel tarihime denk gelen olaylar ve bunlarla kesişen Gezi süreci, siyasal ve toplumsal sorunların bana yansıması ve tetiklemesiyle ortaya çıkan şiirler var bu kitapta; nerede bir olumsuzluk, bir sorun varsa bu şiirlere yansıdı. Öteki bölümdeyse okumalarımdan aldığım notlara değgin yazdığım şiirler, şiirsel metinler var.” sözlerini aktarmaktan kendimi alamıyorum.

Serkan Türk’ün “ödüllerin şairi biraz daha görünür kıldığını, son yıllarda bazı yayınevlerinden çıkan kitapların görünür kılınmasında pek şansı olmadığını” vurguladıktan sonra Ömer Turan’ın verdiği yanıtı… Atların Günü kitabındaki temalar; dergilerde, yayınevlerinde editörlük süreci; toplumsal olayların şiire nasıl girdiği; Trabzon’daki sanat çalışmalarının yeterli olup olmadığı; kitaplara okurların ilgisinin düzeyi …. Gibi soruların yanıtları da söyleşide… İzleyin benim gibi “biraz daha fazla Trabzon” olacaksınız… Hoşça kalın.

Bu yazının ilk yayımı: 25 Haziran 2021


Alâettin BAHÇEKAPILI

322 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Alâettin Bahçekapılı
Alâettin Bahçekapılı
Jun 27, 2021

İsa HacıhasanoğluBen dışarıda yaşayıp da " Trabzon da Trabzon" diye "yanıp tutuşanların" bu söylemlerini samimi bulmam. Almanya'da arabasına " Reyizim, sen 30 sene önce olsaydın biz burada olmazdık" yazan gurbetçiye benzetirim bunları. Alâettin Bahçekapılıİsa Hacıhasanoğlu Metafor diye bir kavram var ve kimi zaman buna başvurma hakkımız da... Selam olsun İsa HacıhasanoğluSayin Alâettin Bahçekapılı bu eleştirim şansınızla ilgili/sınırlı değil. Onlarca insanla tartıştım bunu. "Ee.!. O zaman dön geri " dediğim zaman " doğduğun yer değil doyduğun yerdir vatanın" diyorlar. Burada ciddi bir tutarsızlık var. Alâettin Bahçekapılıİsa Hacıhasanoğlu Doğulan yere tutkunluğu anlamak gerek; şayet sayrılık derecesinde değilse... Bu konudaki düşüncemi Ada dergisinde "Ayrılık üstüne" başlığıyla yazdım; galiba Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı (Korkut Akın'ın nehir söyleşisi) kitabının 1. cildinde de... Genişçe tartışılması gerekir konunun. Selamla... İsa HacıhasanoğluAlâettin…


Like
bottom of page