top of page
  • HaberciGazete

'Bireysel silahlanma yüzde 100 arttı'ANKARA - CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, ülkemizin en önemli problemlerinden birisi olan bireysel silahlanma konusunda soru önergesi verdi. Yeşil, “Dünyanın en sinirli ülkesi sıralamasında ikinci sırada yer alan Türkiye’de silaha erişimin son derece kolay olması büyük bir tehlikedir. Ülkemizde bireysel silahlanmanın yüzde yüzün üzerinde arttığını biliyoruz. Siyasi gerginliğin topluma da yansıdığı ve cinayetlerin arttığı bir dönem yaşamaktayız. Kadın cinayetlerinde, mültecilerin karıştığı adli vakalarda hep ruhsatsız silahlar kullanılmakta. Hal böyleyken dünyanın en sinirli ikinci ülkesi olan Türkiye’de silaha erişim, ‘kolay’ olmaktan çıkarılmalıdır” dedi.

TOPLUMSAL HUZUR YOK, SİLAH ÇOK

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, artan ekonomik sıkıntılar ve sayıları en az 7 milyonu geçen sığınmacı ve kaçakların olduğu ülkemizde, son dönemlerde artan şiddet olaylarının basın ve sosyal medya aracılığıyla gündeme geldiğini, yaralamalı ve cana mal olan olaylardaki ve bireysel silahlanmadaki artışın toplumsal huzur ve sükunu tehdit ettiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

SİLAHLANMA ORANI YÜZDE YÜZ ARTTI

“Jandarma Genel Komutanlığı’nın verilerine göre 2018-2021 yılları arasında silah bulundurma ruhsatı yüzde 100’ün üzerinde arttı. 2018’de 7 bin 630 olan silah bulundurma ruhsatı alan kişi sayısı, 2021 yılında 16 bin 569 oldu. 2018’de 3 bin 41 kişi taşıma ruhsatı alırken bu sayı 2021’de 9 bin 870’e çıktı. Müthiş bir artış ve büyük bir tehlike söz konusu! Ekonomik problemler yaşayıp ailesinin ve kendisinin canına kast eden, özellikle trafikte tartıştığı kişilere silah çeken ve ateş eden kişileri, ülkemizde sıklıkla asayiş olaylarına karışan sığınmacı ve kaçakları sosyal medya marifetiyle sıklıkla görmekteyiz. Bu durum korku ikliminin yayılmasına ve suçun tarafı olmaktan imtina eden ve huzur içinde yaşamaya çalışan vatandaşlarımızı da tedirgin etmekte ve kendi imkanlarıyla çözüm aramalarına neden olmaktadır. Olayın en tedirgin edici taraflarından birisi de suça karışmak istemeyen vatandaşların da suçun öznesi haline getirilmesidir.”

KADIN CİNAYETLERİNİN BAŞLICA UNSURU ATEŞLİ SİLAH

Her yıl sayıları artan kadın cinayetlerinin yarısından fazlasının ateşli silahlarla işlendiğine değinen Yeşil, “Türkiye’de 2022 yılında 334 kadın cinayete kurban gitmiş, 245 kadın da şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Bu veriler bireysel silahlanmanın artışıyla birleştirildiğinde her sene bir sonraki senenin daha kötü olabileceğine işaret etmektedir. Bütün bu tehlikelere rağmen ülkemizde silah ruhsatlarının sayısında artış yaşanması kamuoyunda ciddi bir tedirginlik yaratmaktadır. Bireysel silahlanma toplumsal huzurun olmadığı veya bozulduğu bizim gibi ülkeler için büyük bir tehdit unsurudur” diyerek sözlerini tamamladı. Yeşil’in Bakan Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ise şöyle:

1- 2022 yılında Türkiye’de kaç kişiye silah bulundurma, kaç kişiye silah taşıma ruhsatı verilmiştir?

2-Son 10 yılda verilen ruhsatlı silahlarla ne kadar suç işlenmiştir, suçun niteliği nedir?

3-Mülk edinmek veya diğer yollarla vatandaş olan kaç kişi silah ruhsatı almıştır?

4-Son 10 yılda kaç ruhsatsız silah yakalanmıştır? Ruhsatsız silahlarla ne kadar suç işlenmiştir?


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page