• HaberciGazete

Borçka'da Pırls 2021 UygulamasıÜlke genelinde 48 ilde yapılacak olan Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması PIRLS 2021 Nihai Uygulaması kapsamında örneklemde yer alan Borçka Atatürk İlkokulu, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Recep Kaya ve Artvin Ölçme Değerlendirme Merkezi Ekibi tarafından ziyaret edildi.Turgut Topal

BORÇKA- Ülke genelinde 48 ilde yapılacak olan Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması PIRLS 2021 Nihai Uygulaması kapsamında örneklemde yer alan Borçka Atatürk İlkokulu, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Recep Kaya ve Artvin Ölçme Değerlendirme Merkezi Ekibi tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret programı çerçevesinde sınava girecek öğrencilere PIRLS ile ilgili bilgilendirme yapıldı ve öğrencilerin merak ettiği sorular cevaplandırıldı. Okul yöneticileri ve sınıf şube öğretmeninden okulda yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler alındı. Uygulamanın yapılacağı sınıfta incelemeler yapıldı.

Şube Müdürü Recep Kaya, konuşmasında sadece öğretmenlerin değil; öğrenci, veli, yöneticilerle birlikte oluşturulan okul ikliminin PIRLS'te etkili olan faktörler arasında olduğunu vurguladı. Şube Müdürü Kaya, Türkiye'de PIRLS 2021 uygulamasının gerçekleştirilmesine yönelik örneklemde yer alan okul yöneticileri ile sınıf şube öğretmeninin motivasyon çalışmalarının önemli olduğunu, bu çalışmaların amacının paydaşlara asgari düzeyde farkındalık sağlamak olduğunu ifade etti.

PIRLS-Progressin International Reading Literacy Study-Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması PIRLS ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu-IEA tarafından 5 yıllık döngülerle yapılan bir tarama araştırmasıdır.

PIRLS, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bunun için öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için bilişsel testler ile öğrencilerin bu becerilerini etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketleri uygulanmaktadır.11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör