top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

BRT Yayın Grubu'na ulaşan Anneler Günü iletileri...


Bugün Anneler Günü. BRT Yayın Grubu'na bu haber yayına verilinceye değin ulaşan Anneler Günü ile ilgili iletileri sunuyoruz.Atakum’da anneler gününe

özel program


SAMSUN - Atakum Belediyesi, Anneler Günü’nü bir dizi etkinliğin yer aldığı özel bir programla kutluyor. Atakum Belediyesi ve CHP Atakum Kadın Kolları iş birliğinde üç gün sürecek programda üreten ve girişimci kadınların el emeği ürünleri sergilenirken tiyatro gösterileri, halk oyunları ve çeşitli workshoplarla zenginleştirilmiş etkinlikler ziyaretçilerle buluşuyor. 

                                                    

                                              


Programın ilk gününde, üretken kadınların el emeği ürünlerinin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi. Atakum Belediyesi Down Kafe Park’ta düzenlenen etkinliğe Atakum Belediye Başkan Vekili Halil Taşkın, CHP Atakum İlçe Başkanı Adem Kürek, CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir ve çok sayıda vatandaş katıldı. Atakum Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin eğlenceli anlar yaşattığı programda, kadınların mefruşattan, hamur işlerine ve süs eşyasına el emeklerinin sergilendiği standlar, büyük ilgi gördü.             

“KADIN ELİ DEĞERSE HER TARAF GÜZELLEŞİR”

CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir programda yaptığı konuşmada tüm kadınların anneler gününü kutlayarak, “Bugün hava da çok güzel, kadınlar da çok güzel. Tam bir çiçek açmış gibi her tarafta. Baharın geldiğini müjdeler gibisiniz. Hepinizin emeğine sağlık. Kadın eli değerse, her taraf işte böyle güzelleşir.” dedi.ANLAMLI ETKİNLİK

CHP Atakum İlçe Başkanı Adem Kürek, son derece anlamlı ve özel bir etkinlikte bulunmaktan duyduğu mutluluğu belirterek, “Baharın gelişi,1 Mayıs, bir de bizim zaferlerimizi üst üste koyduğumuzda içimiz açılıyor. Ferahlıyoruz. Hepinizin emeklerine, yüreklerine sağlık. Anneler Günü dolayısıyla bu anlamlı güzel yerde Down Kafe’de düzenlediğimiz sergiyi tebrik ediyorum“ diye konuştu. 
DAHA ÇOK KADIN ÜRETİMDE YER ALMALI

Atakum Belediye Başkan Vekili Halil Taşkın konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Emek,  karşılığını aldıkça güzelleşiyor. Sizler hepiniz birer mücevhersiniz, başımızın tacısınız. Atakum Belediyesi olarak kadınların emeğinin üretime katılmasını sağlamak en önemli hedeflerimiz arasında. Başkanımız Serhat Türkel’in en büyük projelerinden bir tanesi Atakum’da kadınların üretimde daha çok yer alması ve kadın projelerini faaliyete geçirmek. Sizlere bu konuda en büyük desteği yapacağını biliyoruz. Bu güzel anneler gününde, bizim bahar bayramımızda sizler de bir bayram yaptırdınız. Hepinizin anneler gününü kutluyorum. İyi ki varsınız diyorum.“     Öte yandan, Atakum Belediye Başkanı Serhat Türkel, 12 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Türkel, mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Koşulsuz sevgi, sonsuz sabır, emek ve güvenin timsali annelerimiz, gününüz kutlu olsun. Siz bizim umudumuz, cesaretimiz, tarihimiz, geleceğimizin mimarı ve öğretmenlerimizsiniz. Annelerimiz, emeğiyle evladının hayatına güzellikler katan, sarsılmaz güven duygusuyla ilk adımlarını attırarak, geleceklerini inşa etme sorumluluğu kazandıran, toplumun yapı taşları ve gerçek kahramanlarıdır. Ayrı düştüğümüz her günde özlemle anımsadığımız şefkati,  yenilgilerimizden sonra hissettirdiği ayağa kalkma gücü, başka hiçbir yerde bulamadığımız yemeğinin tadı ile anılarımızın en güzel hali annelerimiz, kişiliğimizin ve geleceğimizin şekillenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Bir ülkenin ekonomisinden bilimine ve sanatına birçok alanda onların emekleri vardır

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Şuna inanmak lazımdır ki, yeryüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” sözüyle annelerimizin topluma ve insanlığa değer katan kutsal yönünü, en doğru şekilde vurguluyor. Tarihimizin şanlı sayfalarında kahramanlıklarıyla yer alan kadınlarımızı, kundaktaki bebeğini komşularına bırakıp vatan topraklarını savunmak, evlatlarına onurlu bir yaşam sunmak için cepheye koşan Nene Hatunları sonsuz minnetle ve saygıyla anıyoruz. Onların tarihe altın harflerle yazılmış fedakarlık ve özveri öyküsü, nesilden nesile aktarılarak geleceğimize ışık oluyor.    

 

Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş tüm annelerimizi rahmetle anıyor, kendini vatana, topluma, insanlığa adayan evlatlar yetiştiren, bu uğurda gece gündüz demeden çabalayan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve şehit annelerimiz olmak üzere desteğini, dualarını üzerimden hiç çekmeyen annemin, eşimin ve tüm kadınlarımızın ‘Anneler Günü’nü kutluyorum.”


CHP’Lİ TANAL’IN ANNELER GÜNÜ AÇIKLAMASI
FİLİSTİNLİ ANNELER İÇİN İSRAİL’İN SALDIRILARINI DURDURMALIYIZ 

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Anneler Günü  dolayısıyla yaptığı açıklamada, savaş ve krizlerden, çatışmalardan en çok kadınların etkilendiğini vurguladı. “Savaş, anneler için gözyaşı demektir” diyen Tanal, İsrail’in saldırılarında çocuklarını kaybeden Filistinli annelerin yaşadığı tarifsiz acıya dikkat çekti.

Tanal, “Uluslararası kamuoyu, Filistinli anneler için İsrail’in saldırılarının durdurulması yönünde elinden geleni yapmalıdır” ifadesini kullandı. TANAL: ANNEME HASRET KALARAK BÜYÜDÜM 

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ın Anneler Günü açıklaması şöyle:

“Bugün, 12 Mayıs Anneler Günü. Annelik, dünyanın en kutsal görevidir.

Bir annenin, bir ülkenin ve dünyanın kaderini değiştirebileceğinin en çarpıcı örneği olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı, merhume annem Keziban Tanal’ı, ahirete irtihal eden tüm anneleri rahmetle anıyorum.

 

Vatan uğruna toprağa düşen şehitlerimizin eşlerinin ve annelerinin önünde saygıyla eğiliyorum.Anneliği kelimelerle tarif etmek imkansızdır.

Karşılıksız sevgiyi, fedakarlığı, şefkati, huzuru temsil eden annelerimizi bir gün değil, her gün hatırlamalı ve anmalıyız.

Annelerimiz bizim baş tacımızdır.

Bir çocuk için annenin yeri asla doldurulamaz.

Mesela ilkokuldan itibaren yatılı eğitim gördüğüm için anneme hasret kalarak büyüdüm. Hiç kimse annenin yerini tutmaz. Anne evladı için en güvenli limandır. Vefatının üzerinden yıllar geçse de annemin yokluğuna alışamadım. Annem olmadan bir yanım hep eksik kalıyor. Tüm evlatlar için durum böyledir. Annesi hayatta olanlara, annelerinin kıymetini bilmelerini tavsiye ederim.

FİLİSTİNLİ ANNELERİN GÖZYAŞLARI 

Annelerin hayal ettiği, barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir dünyayı hep birlikte tesis etmeliyiz.

Savaş ve krizlerden, çatışmalardan en çok kadınlar etkilenmektedir.

Savaş, anneler için gözyaşı demektir.

Uluslararası hukuku hiçe sayan İsrail’in, Filistin halkına yönelik soykırımı ve Filistin topraklarında artarak devam eden saldırılar nedeniyle Anneler Günü’nü buruk kutluyoruz.

İsrail ordusunun acımasızca ve hedef gözeterek gerçekleştirdiği saldırılarında evlatlarını, eşlerini kaybeden Filistinli annelerin gözyaşları, vicdanı ve kalbi olan herkesi yakmaktadır. İsrail’in bombardımanında iki bebeğini kaybeden Filistinli annenin “Çocuklarıma doyamadım” feryadı, savaşın acımasız yüzünü herkese göstermektedir.

Uluslararası kamuoyu, Filistinli anneler için İsrail’in saldırılarının durdurulması yönünde elinden geleni yapmalıdır.”

 

 Ecevit Keleş’ten Anneler Günü MesajıCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ecevit Keleş, Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Yardımcısı Keleş, mesajında annelerin toplumsal dönüşümde oynadıkları kritik role vurgu yaparak, onların toplum için taşıdığı değeri öne çıkardı.Başkan Yardımcısı Keleş mesajında şu ifadelere yer verdi: "Anneler, sadece ailelerimizin değil, tüm toplumun temel direğidir. Onların sevgisi, özverisi ve hoşgörüsü, bizleri şekillendiren en güçlü faktörlerdendir. Anneler Günü, bu muhteşem varlıkları takdir etmek ve onların toplumumuz üzerindeki etkisini kutlamak için özel bir fırsattır."Keleş, annelerin toplumda üstlendiği rollerin önemine dikkat çekerek, "Annelerimiz, evlatlarına hayatı öğretirken aynı zamanda onları topluma yararlı bireyler olarak yetiştirme görevini üstlenir. Bu yönüyle, annelerimiz toplumsal dönüşümün gerçek mimarlarıdır. Onların katkıları, toplumumuzun daha adil ve eşit bir yapıya kavuşmasında belirleyici bir role sahiptir," dedi.CHP’li Keleş, mesajını şu sözlerle sonlandırdı: "Bu özel günde, başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyor, onlara sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum. Her bir annenin, bu kutsal görevi yerine getirirken gösterdiği sabır ve sevgi için minnettarız."


ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ATAŞEHİR BELEDİYE MECLİS ÜYESİ GÜLAYŞE DURAK'IN MECLİS TOPLANTISINDA SUNDUĞU GÖRÜŞLERİ"12 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü merhamet,şefkat ve fedakarlığın temiz hali cennetin ayaklarının altında olduğu hadisi ile bize müjdelenmiş .annelerimizin rızasının cennetin kapısını açacak bir anahtar olduğu bilindiği ile bir gün değil her gün annelerimizi hürmetle anmak yaşam felsefemiz olmuştur, düşüncesiyle sözlerime başlamak istiyorum. Annelerinizin güçlü bireylerin yetiştirilmesinde ilk öğretmen, yetiştirdiği bireylerde de güçlü toplumların oluşturulmasında yapı taşı olmuştur.

AK Parti hükümetleri olarak hayatımızın her alanında olduğu gibi çalışma hayatındaki annelerimizin de hukuki hukuki hakları iyileştirilecek pek çok yasal düzenlemeyi hayata geçirdik. Siyasette sanatta kültürde ve birçok alanda olduğu gibi her zaman annelerimizin yanında olduğumuzu hatırlatıyor, bu vesile ile başta toprak, bayrak ve mukaddesat uğruna can vermiş şehit annelerimizin, özel çocuklarıyla ayrı bir özveriyle büyüten annelerimizin, evlatlarının geleceği günü bekleyen bütün Diyarbakır annelerimizin de Anneler Günü'nü kutluyor, ayrıca aylardır İsrail zulmüne boyun eğmeden ülkeleri ve çocukları için mücadele veren Gazneli anneler başta olmak üzere hepinizi saygı hisleriyle ve muhabbetle selamlıyorum."


184 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page