top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

BRT Yayın Grubu'na ulaşan Gazeteciler Günü mesajlarıBRT Yayın Grubu'na 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ulaşan mesaj ve haberleri bir arada yayımlıyoruz.


CHP Milletvekili Gürer'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı...

 Gürer: "AKP zihniyeti   tarafsız gazetecilere eziyet ediyor"

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayasıyla mesaj yayımladı. 

CHH Milletvekili Gürer, mesajında, artan maliyetler, resmi ilan gelirlerinin azalması, dijital medyanın yaygınlaşması ve siyasi iktidarın baskıları nedeniyle gazete ve dergilerin her geçen yıl azaldığını, dolayasıyla gazetecilerin önemli bir bölümünün de işsiz kaldığını belirtti. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayasıyla yayımladığı mesajında, gazete sayılarındaki düşüş ve dolaysıyla gazetecilerin işsiz kalması sorununa değindi. 

Türkiye'de 10 yıl önce, 81 il ve 900'ün üzerindeki ilçede 2 bin 500 civarında yerel gazetenin yayım yaptığını anımsatan Gürer, bu rakamın günümüzde 2018'de 1000'e, günümüzde ise 700'lere kadar düştüğüne dikkat çekti. 

MASRAFLAR HER YIL 4-5 KAT ARTIYOR 

Gazetelerin yayın hayatlarının sonlandırmasının en önemli nedenlerinin başında maliyet artışlarının geldiğine işaret eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Anadolu'da yerel basın kuruluşları, her yıl 4-5 kat artan maliyetler karşısında, yayın hayatlarını sonlandırmak zorunda kalmaktadır. Kâğıt, matbaa ve dağıtım aşamasındaki masraflar geçen yıla göre yüzde 400- 500 oranında artarken, yerel gazetelerin tek dayanak noktası olan resmi ilanlar ise birim fiyat olarak artmasına rağmen, sayı olarak büyük oranda azaldığı için yerel gazetelere bir katkı sağlamaktan çıkmıştır. Yapılacak yatırımlarla ilgili ihale duyuruları olan resmi ilanlar; yatırım sayısının düşmesi nedeniyle yok denecek kadar azalmıştır. Bugün resmi ilanlar, yerel gazetelerin personel giderinin yarısını bile karşılayamaz duruma gelmiştir. O nedenle Anadolu'da çok sayıda gazete kapısına kilit vurmak zorunda kalmıştır" ifadelerini kullandı. 

SON 10 YILDA YAYIM YAPAN GAZETE SAYISI BÜYÜK ORANDA AZALDI 

Özellikle dijital medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte yazılı medya sektörünün daha da zorlu bir sürece evrildiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Son 10 yılda ülkemizde yazılı medya sayısının dörtte 3 oranında azaldığı görülüyor. 2015'te 2 bin 500 olan yerel gazete sayısı günümüzde 700'lere kadar düştü. Dolayasıyla bu gazetelerde çalışan gazeteciler de işsiz kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

İNTERNET HABER SİTESİ OLABİLME ŞARTLARI ÇOK AĞIR 

Basın İlan Kurumu'nun, geçtiğimiz yıldan itibaren internet haber sitelerine resmi ilan vermeye başladığını hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Bu yeni sistemde şartlar çok ağır olduğu için çok sayıda gazete, internet haber sitesi olarak resmi ilan müracaatında bile bulunmadı. Bulunanların yarısından fazlası ağır şartları yerine getiremediği için resmi ilan alamaz duruma geldi. Halen resmi ilan almaya devam eden az sayıda internet sitesi ise ağır şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor" diye konuştu. 

RTÜK VE BASIN İLAN KURUMU CEZA YAĞDIRIYOR 

Basın sektöründe sorunların sadece yerel ve yazılı medyada değil ulusal medyada ve TV kanallarında da arttığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Basın İlan Kurumu ve RTÜK muhalif yayın yapan gazete ve TV kanallarına  sıradan  sebeplerle ceza yağdırıyor. İktidar baskısına rağmen gerçek manada gazeteciler yapmaya çalışan çok sayıda gazeteci ise hapis cezası tehdidi ile karşı karşıya kalıyor. Gerçek manada habercilik risk altında. İktidar borazanı olmayan gazete ve TV'ler her türlü engel çıkarılıyor. Sarı basın kartlarından ilan gelirlerine engeller iktidar sopası gibi kullanılıyor. Yandaş kanallar ve yayınlar ise kontrolsüz ve tek yanlı her türlü başıboş davranışı sergiliyor" ifadelerini kullandı. 

GAZETECİLİK YAPMAK OLANAKSIZ  HALE GETİRİLMEK İSTENİYOR 

Türkiye'de bu zor şartlar altında gazetecilik yapmanın imkansız hale geldiğine vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Tüm bu olumsuzluklara rağmen azımsanmayacak sayıda gazetecinin mesleklerini yapmaya devam ediyor olması gazeteciliğin var olmaya devam edeceğine olan inancımızı artıyor. Bu vesileyle tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum" diye konuştu.SAMSUN MİLLETVEKİLİ MURAT ÇAN'IN MESAJIÇalışan, çalışamayan ve çalıştırılmayan gazetecilerin günü kutlu olsun

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, mesajında basın-yayın organları ile basın emekçilerinin karşılaştıkları zorluklara ve yaşadıkları sorunlara işaret etti.

Toplumun doğru bilgiye ulaşması ve kamuoyu vicdanının en sağlıklı şekilde oluşması yönünden basının ve basın emekçilerinin özgür olması gerektiğine vurgu yapan CHP’li Murat Çan, mesajında şunları kaydetti:

“Düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasinin en temel kriterleridir. Bir toplumda, gerçeklere ayna tutma görevini ifa eden basın ne kadar özgürse, o ülkenin demokrasisi de işte o kadar güçlü olabilmektedir. Ve maalesef bugün Türkiye’de böyle bir tablonun esamesi dâhi okunmamaktadır. Çünkü ulusal ve yerel düzeyde binlerce gazetecinin işsiz olduğu, medyanın baskı ve sansür, tehdit ve hedef gösterilmeyi en ağır biçimde yaşadığı bir dönemi yaşıyoruz. İktidar eliyle yaratılan bu vahim tablo sayesinde ülkemiz ne yazık ki bugün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 180 ülke arasında 165. sıraya kadar gerilemiş durumdadır.

Devletin gücünü ve olanaklarını, dürüst, namuslu ve ahlaklı basın emekçilerini susturmak ve bezdirmek için kullananlar, gerçekleri halktan gizlemek için havuz medyaları oluşturanlar; sadece Türk basınına değil, milletimize de en büyük kötülüğü yapmaktadırlar. Bu karamsar tabloya rağmen, toplumun doğru bilgilendirilmesi için görevini layıkıyla yerine getiren gerek yerel gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçilerimize minnettarız.

Bu düşünceler ışığında çalışan, çalışamayan ve çalıştırılmayan bütün basın emekçilerimizin gününü kutluyor; sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.”


Başkan Özyiğit, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü törenine katıldı

MERSİN- Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Gazeteciler Cemiyeti(MGC) tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Törende konuşan Başkan Özyiğit, “İnsanların haber alma hakkını özgürce, bağımsızca ve cesurca yerine getiren tüm gazetecilerin önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Mersin Gazeteciler Cemiyetinin, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü töreninde konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi ve Ahmet Taner Kışlalı ile katledilen gazetecileri andı. Bağımsız medyanın 20 yılda kamplaştırıldığına ve havuzlara ayrıldığına dikkat çeken Başkan Özyiğit, “Yasama, yürütme, yargı ve bağımsız medya. Bir ülkede demokrasinin varlığından iddia edebiliyorsak burada bu dört ayağın doğru işlemesi gerekiyor. Bu dört ayağın doğru işlemediğini, bağımsız medyanın geçtiğimiz yirmi yılı içerisinde kamplara ayrıldığını, havuzların oluşturulduğunu çok iyi biliyoruz. Şimdi yaşadığımız başka bir olgu var, o da maalesef bir Anayasa Mahkemesi kararının inatla ve inatla kabul edilmemesi. Bağımsız yargı noktasına sıra geldiğini görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in ilan ettiği ve 14 Ocak Pazar günü saat 13.00’te Ankara’da yapılacak Cumhuriyetin değerlerini koruma mitingine tüm basın mensuplarını davet ediyorum. Çünkü ülkemizin bugüne gelişindeki taşlar adım adım örüldü ve o taşların ne anlama geldiğini ifade eden devrimci gazeteciler teker teker katledildi. Uğur Mumcu başta olmak üzere, Abdi İpekçi’den, Ahmet Taner Kışlalı’ya bu ülkeyi kimlerin nereye taşıdığına dair haber veren, yazı yazan insanlar katledildi. İnsanların haber alma hakkını özgürce, bağımsızca, cesurca yerine getiren bütün gazetecilerin önünde ben saygıyla eğiliyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Özyiğit ayrıca 22 Ocak Pazartesi günü saat 20.00’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenleyecekleri Uğur Mumcu anma programına gazetecileri de davet etti.
BAYRAKTUTAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI.


CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Mesajı Yayınladı


ARTVİN- CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler

Günü mesajı yayınladı. Bayraktutan mesajında şu ifadelere yer verdi. “Çağdaş

demokrasilerde; gazetecilik meslek ilkelerine uygun yapıldığında en onurlu

mesleklerden biridir. Gazetecilik demokrasiyle yönetilen hiçbir ülkede suç değil

aksine halkın sesidir. Tutuklu basın emekçilerimizin bir an önce serbest bırakılması

ülkemizde toplumsal barışın yeniden temin edilmesi adına atılacak en önemli

adımlardan biri olacaktır.

Basın ve ifade özgürlüğünün çağdaş demokrasinin temel taşlarından olduğu

unutulmamalıdır. Bu özgürlüklerin kısıtlandığı bir durum düşünülemez. Bu doğrultuda

anında haberdar etme imkanları ile toplumda bireylerin aydınlatılmasında ve

bilgilendirilmesinde, demokrasimizin güçlü ve sağlam temeller üzerine

oturtulmasında, fikir ve düşünce hürriyetinin geliştirilmesinde medya çalışanlarımıza

çok kıymetli ve önemli görevler düşmektedir.

Gazetecilere önemli imkanlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe

giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle o günden beri kutlanan 10 Ocak Çalışan

Gazeteciler Günü basın emekçilerimizin sorunlarının çözüme kavuşturulması adına

çok önemli ve altının çizilmesi gereken bir tarihtir.

Ne yazık ki baskıların, sansürlerin en yoğun düzeyde yaşandığı, gazetecilerin

haksızca tutuklandığı, binlerce gazetecinin işsiz kaldığı ağır bir dönemden geçtiğimiz

gerçeğiyle karşı karşıyayız. Basın emekçilerimize yönelik baskıların bir an önce son

bulması adına mücadele etmeye devam ediyoruz.

Ülkemizde basın üzerindeki baskı politikalarından ivedilikle vazgeçilmeli; özgür

basına gerekli desteğin verildiği, özellikle yerel basının güçlendirilmesi adına

düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bu karamsar tabloya rağmen Basın emekçilerimizin hak ettikleri itibarı ve özlük

haklarını kazanmaları için mücadelemizin devam edeceğini belirtir; yılmadan

mesleğinin onuru için özveriyle çalışan tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan

Gazeteciler Gününü kutlarım”.
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin mesajı


Mesleğinin ilkelerine bağlı, doğru bilgiyi hızlı ve tarafsız bir şekilde halka ulaştıran tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.


Başkan Deveci’den basın emekçilerin kutlama mesajı“Dayanışmanızı yürekten destekliyorum”

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler

Günü’nü yayımladığı mesajla kutladı. Başkan Deveci mesajında, “Fikir özgürlüğü ve mesleki

şartlarınızın iyileştirilmesi için ortaya koyduğunuz dayanışmayı yürekten destekliyorum.”

dedi. 

                                               

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla

mesaj yayımladı.

BASIN EMEKÇİLERİNE DESTEK

Mesajında basın emekçilerinin Gazeteciler Günü’nü kutlayan Başkan Deveci, mesleğin

günümüz şartlarında icra edilmesindeki zorluklara dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Halkımızın haber alma özgürlüğü için; tüm zor şartlarda, son derece özverili bir şekilde

gayret göstererek, kendi etik değerlerini titizlikle takip eden, tarafsız haberciliğin unsurlarını

göz önünde bulunduran, kalemini hak, hakikat ve adaletten ayırmayan gece-gündüz çalışan

tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Çalışmalarınızda

başarılar diliyor, fikir özgürlüğü ve mesleki şartlarınızın iyileştirilmesi için ortaya koyduğunuzı

dayanışmayı yürekten destekliyorum.”


TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ MESAJIDemokrasinin yeşerdiği, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün var olduğu, haberin serbest dolaştığı günlerde buluşabilmek umuduyla Çalışan ve İşsiz Meslektaşlarımızın 10 Ocak Günü’nü kutluyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim KuruluNurdan Er


Nurcan GülUlu önderimizin de dediği gibi “Basın, milletin müşterek sesidir. Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” Tüm zorluklara rağmen mesleğini dürüstçe yapan, haber alma özgürlüğümüz için alın teri döken basın emekçilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız.


Nihan Erol'un mesajı


Çağımızın dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, ideal manada haberin doğrusunu insanlara ulaşmasını sağlamak gibi anlamlı ve zor bir misyonu içermektedir. İletişim çağının hayatımızın her noktasına sirayet ettiği günümüzde bu anlayışla görev icra eden tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en samimi duygularımla kutluyorum .Sevgiler Nihan ErolCHP ATAŞEHİR


Sadık KAYHAN - Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı


Kalender ÖZDEMİR - Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı


Kamuoyunu doğru ve hızlı şekilde bilgilendiren, ilkeli ve dürüst gazeteciliği kendine ilke edinmiş değerli basın mensuplarımızın,

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Saygılarımla

Mustafa ARI

Ataşehir Yenişehir Mahallesi Muhtarı

Basın özgürlüğü başta olmak üzere gazetecilerin gazetecilik görevlerini sorunsuz yapabildiği, halkın haber alma hakkının yasal metinlerde değil yaşamın içinde varolduğu günlere kavuşmamız dileğiyle Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutluyorum.

Turan DOLU Tarafsiz ve ozgur basin ileri bir demokrasinin en temel unsurudur. Bagimsiz, kalemini hakikatten ayirmayan butun gazetecilerin 10 Ocak Calisan Gazeteciler Gunu kutlu olsun.

Av. Isa Meshi Sahin

Gelecek Partisi Istanbul Il Baskani

Tüm zorluklara ve baskılara rağmen kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda fedakarca görevini yapmaya çalışan, tutuklanan, işsiz bırakılan, doğrular için alınteri döken bütün basın emekçilerimizin, #10OcakÇalışanGazetecilerGünü kutlu olsun.

Seval DÜZENLİ - CHP Ataşehir Kadın Kolları Bşk.Ataşehirimizin ve bizlerin değerlileri. Zor şartlarda nasıl görev aldığınızı ve nelere rağmen haberler Çıkarttığınıza şahsım adına şahidim. Sizleri bu güzel gününüzü bir güne sığdırmak sizlere haksızlık olur. Kaleminiz doğruluktan ve adaletten yana olsun, bu özel gününüz kutlu olsun.

Talha Keleş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutlayan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.

Ayrıca, Telefonla arayan, burada adlarını sayamadığımız gazeteci dostlarımıza, CHP Ataşehir eski Başkanı Hakkı Altınkaynak'a ve öteki arkadaşlarımıza da BRT Yayın Grubu olarak teşekkür ederiz.66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page