• HaberciGazete

BRT Yayın Grubu'na ulaşan Gazeteciler Günü mesajları

Güncelleme tarihi: 11 OcaBRT Yayın Grubu'na 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ulaşan mesaj ve haberleri bir arada yayımlıyoruz.BAYRAKTUTAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bayraktutan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Çağdaş demokrasilerde; gazetecilik meslek ilkelerine uygun yapıldığında en onurlu mesleklerden biridir. Kamuoyu adına görev yapar, kamuoyu adına iktidarları denetler. Gazetecilik demokrasiyle yönetilen hiçbir ülkede suç değil aksine halkın sesidir.

Baskıların, sansürlerin en yoğun düzeyde yaşandığı, gazetecilerin haksızca tutuklandığı, binlerce gazetecinin işsiz kaldığı ağır bir dönemden geçiyoruz. Bu karamsar tabloya rağmen Basın emekçilerimizin hak ettikleri itibarı ve özlük haklarını kazanmaları için mücadelemizin devam edeceğini belirtir; yılmadan mesleğinin onuru için özveriyle çalışan tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım”.Basınımızın Değerli Temsilcisi,

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nüzü yürekten kutluyor, bu zor günlerde halkın doğru haber alması için verdiğiniz değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Selam, sevgi ve saygılarımla.

Ahmet KAYA

CHP Trabzon Milletvekili

TBMM KİT Komisyonu Üyesi10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANAMAZ OLDU TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE AFGANİSTAN’IN 32 BASAMAK GERİSİNDE! CHP’li Mahmut Tanal, Türkiye’de gazetecilik yapmanın imkânsız hale geldiğini kaydetti. Tanal, Türkiye’nin Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Afganistan’ın 32 basamak gerisinde olduğunu belirtti.

ANKARA - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Türkiye’de gazetecilik yapmanın imkânsız hale geldiğini söyledi.

Türkiye’de üniversite mezunları arasında işsizliğin en yüksek görüldüğü alanın gazetecilik olduğunu belirten Tanal, “Ülkemizdeki iletişim fakülteleri, her yıl binlerce mezun veriyor. İletişim mezunlarının ancak yüzde 5’i kadarı medya sektöründe kendine yer bulabiliyor. İletişim fakültesi mezunlarının çoğu başka alanlara yönelmek durumunda kalıyor. Kendi mesleğini icra edemeyen iletişim mezunları, kanayan yaramızdır” dedi.

BASIN EMEKÇİLERİNİN RUTİNİ

Gazetecilik alanının günden güne daraldığını aktaran Tanal, “İşsizler sınıfına dahil olmayan basın emekçileri ise düşük ücretle ve güvencesiz olarak çalışmak zorunda kalıyor. Ülkemizde gazetecilerin yarına işsiz çıkmayacağının garantisi yok. Ağır çalışma koşulları, her an işine son verilme korkusu yaşamak, emeğinin karşılığını almamak, basın emekçilerinin rutinini oluşturmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. TÜRKİYE’NİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KARNESİ

İktidarın muhalif medyaya baskısının ve sansür uygulamalarının da çekilmez bir hal aldığını dile getiren Tanal, şunları kaydetti: “Araştıran, sorgulayan, gerçeklerin peşinden koşan, halkın haber alma hakkını gözeten gazeteciler, iktidarın hışmına uğruyor. Gazeteciler, kaleme aldıkları haberlerden dolayı her hafta adliye koridorlarında oluyor. İktidarın uygulamaları, basın mensuplarına istibdat dönemini bile mumla aratıyor. İdari para cezalarıyla, yayın, program durdurma müeyyideleriyle, ilan ve reklam kesme yaptırımlarıyla yandaş olmayan televizyon ve gazeteler, nefes alamaz duruma getiriliyor. Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi, son derece zayıf. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RFS) örgütünün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, 180 ülke arasında 153. sırada yer alıyor. Düşünün basın özgürlüğü konusunda 32 basamak Afganistan’ın gerisindeyiz. Yine Uganda’nın, Sudan’ın, birçok Afrika ülkesinin gerisindeyiz.” İNTERNET MEDYASI DÜZENLEMESİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, internet medyasının yasal zemine kavuşturulması gerektiğini vurguladı. İnternet medyası konusunda gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi için TBMM’nin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Tanal, “İnternet gazeteciliğinin Basın Kanunu kapsamına alınması amacıyla iki ayrı detaylı yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduk. İnternet medyasının ve online habercilik yapan basın çalışanlarının sorunlarına yönelik Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif ettik. Muhalefet partileri olarak internet medyası konusunda her türlü desteğe hazırız. İktidar bu konuda samimiyetini göstermelidir” ifadelerini kullandı. YEREL BASIN YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA Tanal, yerel gazetelerin, yazılı medyanın desteklenmesi amacıyla da kanun teklifi hazırladığını anlattı. Yerel gazetelerin ve yerel televizyonların artan maliyetler, yükselen giderler nedeniyle ayakta durmakta zorlandığını kaydeden Tanal, “Yerel basın tamamıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Birçok yerel basın kuruluşu, kapanmanın eşiğine geldi. Devletin yerel gazetelerin, yerel televizyonların yok olmaması için acilen yol haritası belirlemesi gerekmektedir. Yerel basının yok olması, mahalli renklerin yok olması anlamına gelecektir. Ulusal basında yer almayan birçok mesele, sorun, yerel basında kendine yer bulmaktadır. Yerel basını ayakta tutmazsak, halkın haber alma özgürlüğü zedelenecektir, demokrasimiz daha da zarar görecektir” dedi.


Başkan Özyiğit, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladıMERSİN - Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yayımladığı mesajla kutladı.

Mesajında siyasi ve ekonomik baskılarla mücadele eden basın emekçilerine tüm yurttaşların destek vermesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Abdullah Özyiğit, şu ifadeleri kullandı:

“Doğru ve tarafsız bilgi ile kamuoyunu aydınlatma sorumluluğunu üstlenen tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Koşullar ne olursa olsun halkı bilgilendiren ve halk adına görev yapan basın emekçileri maalesef günümüzde çok ciddi siyasi ve ekonomik baskılarla mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Yurttaşlar olarak basın emekçilerinin bu mücadelesine destek vermeli ve onlara yalnız olmadıklarını her fırsatta göstermeliyiz. Çünkü güçlü basın, yaşamımızı şekillendiren demokrasiye, hak, hukuk ve adalete her zaman büyük katkı sunmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki basının özgürlüğü hukukun ve demokrasinin de güvencesidir.

Hak arayışımızda yanımızda olan, ezilenlerin ve ötekileştirilenlerin sesi tüm basın emekçilerinin özgür bir şekilde mesleklerini yapabilecekleri bir gelecek umuduyla, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.”Nurdan Er


Nurcan GülCHP’Lİ BİBER 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Biber, verdiği mesajda gazetecilerin gününü kutlayarak şu ifadeleri kullandı: “Günümüzde gazeteciler ne yazık ki AKP iktidarlarında sansür, oto sansür, baskı ve yıldırma politikalarının gölgesinde mesai harcıyor. Asli görevi halkı bilgilendirmek ve toplumu aydınlatmak olan gazeteciler bu baskı ve tehditler gölgesinde dik durarak bildiklerini anlatmaktan vazgeçmiyor. Tabi bunun yanı sıra korkak, kalemini satan, aklını ve fikrini iktidara kiralayan sözde gazeteciler de yok değil. İşte tüm bunların ortasında kalemini satmayan, dik duran tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazetecilerini kutlar, görevlerinde başarılar dilerim”


Nihan Erol'un mesajı


Çağımızın dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, ideal manada haberin doğrusunu insanlara ulaşmasını sağlamak gibi anlamlı ve zor bir misyonu içermektedir. İletişim çağının hayatımızın her noktasına sirayet ettiği günümüzde bu anlayışla görev icra eden tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en samimi duygularımla kutluyorum .Sevgiler Nihan ErolCHP ATAŞEHİR


Sadık KAYHAN - Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı


Kalender ÖZDEMİR - Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı


Kamuoyunu doğru ve hızlı şekilde bilgilendiren, ilkeli ve dürüst gazeteciliği kendine ilke edinmiş değerli basın mensuplarımızın,

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Saygılarımla

Mustafa ARI

Ataşehir Yenişehir Mahallesi Muhtarı

Basın özgürlüğü başta olmak üzere gazetecilerin gazetecilik görevlerini sorunsuz yapabildiği, halkın haber alma hakkının yasal metinlerde değil yaşamın içinde varolduğu günlere kavuşmamız dileğiyle Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutluyorum.

Turan DOLU Tarafsiz ve ozgur basin ileri bir demokrasinin en temel unsurudur. Bagimsiz, kalemini hakikatten ayirmayan butun gazetecilerin 10 Ocak Calisan Gazeteciler Gunu kutlu olsun.

Av. Isa Meshi Sahin

Gelecek Partisi Istanbul Il Baskani

Tüm zorluklara ve baskılara rağmen kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda fedakarca görevini yapmaya çalışan, tutuklanan, işsiz bırakılan, doğrular için alınteri döken bütün basın emekçilerimizin, #10OcakÇalışanGazetecilerGünü kutlu olsun.

Seval DÜZENLİ - CHP Ataşehir Kadın Kolları Bşk. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutlayan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.

Ayrıca, Telefonla arayan, burada adlarını sayamadığımız gazeteci dostlarımıza, Ataşehir Belediye Meclisi Üyesi Tülay Uçar'a ve öteki arkadaşlarımıza da BRT Yayın Grubu olarak teşekkür ederiz.


46 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör