top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

BRT'ye ulaşan Deprem haberleriUZMANLAR, DEPREMİ YAŞAYAN KİŞİLERLE DAYANIŞMADA DOĞRU İLETİŞİME DİKKAT ÇEKTİİSTANBUL/KÜÇÜKÇEKMECE- Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde hissedilen depremlerden bölgede yaşayanlar hem fiziksel hem de psikolojik olarak ciddi şekilde etkilendi. Bölgede yaklaşık 13 milyon 500 bin insanı doğrudan etkileyen depremler, yaşanan acıya tanık olan 85 milyon insanı da derinden sarstı. Asrın felaketi olarak kayıtlara geçen depremlerin çocuklar ve yetişkinlerde oluşturduğu tepkilerin anormal olaya verilen normal tepkiler olduğunu ifade eden Küçükçekmece Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi Uzm. Klinik Psikoloğu Aykut Koçak, depremi yaşamış kişilere destek olmak noktasında dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizerek, “ Yardım istemeyen insanları zorlamamalı ve sadece desteğe ihtiyaç duyduklarında onlar için ulaşılabilir olmaya çalışabilirsiniz” dedi.

Uzm.Psk Aykut Koçak: “Depremi yaşayan kişilere gerçekçi olmayan tesellilerde bulunmayın”

Deprem zamanında toplumda olumsuz duyguları azaltabilecek en önemli araçlardan biri dayanışma… Ancak depremden etkilenen kişilere yardım ederken bu sürecin de profesyonel bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Depremi yaşayan kişilere güvence ve garanti yükleyecek teselli cümlelerin kurulmaması gerektiğini söyleyen Uzm. Psikolog Aykut Koçak, “Depremi yaşantılamış kişilerin sorduğu sorulara doğru bilgiler verilmesi gereklidir. Kişiye ‘Her şey daha iyi olacak, en azından hayattasın’ gibi güvenceler ve gerçekçi olmayan tesellilerde bulunmamalıdır. Geçmişe yönelik, ‘Keşke şöyle olsaydı’ gibi cümleler kurulmamalıdır. Bu cümleler kişide, suçluluk, yetersizlik, çaresizlik, hayal kırıklığı gibi olumsuz duygular oluşturur. Eleştirel değil anlayışlı bir tutum sergilemeye dikkat edilmelidir. Yardımlar noktasında da zorlayıcı olunmamalıdır” şeklinde konuştu.

Kendinize zaman tanıyın ve sabırlı olun!

Depremin, doğrudan yaşamayan yetişkinler ve çocuklar da dahi çeşitli korkulara yol açtığını belirten Uzm. Klinik Psikolog Aykut Koçak, yetişkinlere; “Depremin ardından yetişkinlerde kaygı, unutkanlık, uyku sorunları, baş dönmesi, ağlama nöbetleri, öfke kontrolünde zorlanma, gündelik hayatı sürdürme de zorlanma gibi duygusal, zihinsel, fiziksel ve davranışsal tepkiler ortaya çıkabilir. Bu tepkiler karşısında kendinize zaman tanıyın ve sabırlı olun. Depremi yaşayan kişilerle, irtibat halinde olun, onlarla işbirliği içerisinde kalmaya çalışın. Günlük rutinlerinizi sürdürmeye çalışın ve sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirin” tavsiyesinde bulundu.

Çocuklarınızın depremle ilgili sorularını geçiştirmeyin, dürüst cevaplar verin

Çocukların deprem gibi travmatik yaşam olaylarında her yaş grubunda farklı tepkiler verdiğini ifade eden Koçak, “ Çocuklar depremle ilgili soruların cevaplarını hayal güçlerini kullanarak arar. Bu nedenle çocuğun sorduğu hiçbir soru geçiştirilmemeli ve fazla detaylandırmadan yaşına uygun dürüst cevaplar verilerek olayı doğru anlamlandırmasına yardımcı olunmalıdır. Ebeveyn panik içerisindeyse çocuklardan sakin olmaları beklenmemelidir. Çocuğu deprem ve enkaz görüntülerden uzak tutmaya dikkat edin. En çok duymak ve hissetmek istedikleri şey, güvende olduklarını bilmektir. Güvende ve birlikte olduğunuzu sık sık ifade edin. Yakın temasta bulunun. Sarılmak, öpmek güven duygusunu artırır. Daha fazla zaman geçirin ve oyuna yer açın” dedi.

Şikâyetleriniz zamanla azalmazsa bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin

Uzm. Psikolog Koçak, bu süreçte çocuklarda ebeveynle uyuma isteği, yalnızlıktan korkma, okula gitmek istememe, alt ıslatma, parmak emme, sürekli deprem konusunu açma ve konuşma gibi tepkilerin oluşabileceğini söyleyerek, ebeveynlere; “Unutmayalım ki normal olmayan bir durum yaşıyoruz ve kayıplarımız var. Dolayısıyla yaşanan tüm bu belirtiler yaşanılan olayla baş edebilme çabalarının sonucudur. Bunların çok doğal ama geçici tepkiler olduğunu unutmayın. İlk haftalarda yoğunluğu değişerek sürebilecek olan bu tepkilerin zamanla azalması beklenir. Şikâyetlerin azalmadığını ve çocuğun gündelik yaşantısını etkilemeye başladığını, kendisine ya da başka birine zarar verme fikirlerinin oluştuğunu gözlemlerseniz bir ruh sağlığı uzmanından destek almaktan çekinmeyin” önerisinde bulundu.

Küçükçekmece Belediyesi'nden depremden etkilenen vatandaşlara psikolojik destek

Küçükçekmece Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ilçeye gelen depremi yaşantılamış vatandaşlara uzman psikologlardan ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürüyor. Depremden etkilenen vatandaşlar, 444 4 360 numaralı telefonu arayarak, Küçükçekmece Belediyesi’nin Aile Danışmanlık Merkezlerinden randevu oluşturabilir.


CHP Artvin Milletvekili BAYRAKTUTAN DEPREM BÖLGESİNDECHP Artvin Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan, Nurdağı Gedikli Köyü’nü ziyaret ederek depremden etkilenen yurttaşlara taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Hayati Akbaş

ANKARA-Deprem bölgesinde en çok talebin konteyner olduğunu söyleyen Milletvekili Uğur Bayraktutan, Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, İzmir Milletvekili Mahir Polat, Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Sekreteri Sezgin Kaya ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Ersen Özsoy ile birlikte Nurdağı Gedikli Köyünü ziyaret ederek depremden etkilenen yurttaşlara taziye ve geçmiş olsun taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Bayraktutan Nurdağı Gedikli Köyü’nde her evin taziye evi olduğunu belirten Bayraktutan “İnsanlar ilçe merkezinden çekilmişler. Neden derseniz, köylerde bir katlı evler daha güvenli olduğu için insanlara köylere gidiyor” dedi.

Bayraktutan Nurdağı Gedikli Köyü’nde yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı; “3 gündür bölgedeyim. Bölgede milletvekilimiz İrfan Bey ve Mahir Polat ile beraberiz. Ne yazık ki köylere gittiğimiz zaman köylerdeki her evin taziye evi olduğu bir gerçeği yaşıyoruz. Böyle bir şey olamaz bir köye gidiyorsunuz bütün evler taziye evi olabilir mi? Bu anlamda en çarpıcı örnek olması açısından en ilginç örnek bu bence. Ne yazık ki ne yazık ki acıları katlanarak devam ediyor. Enkazların aynı yerlerde durduğunu gördük. Artık çalışmalar sona erdirilmiş büyük ölçüde. Çok mutelip olan yerlerde, çok lokal olan yerlerin dışında çalışmalar yok. İnsanlar alanda yakınların nerde olduğunu hastanelerde tedavi görenler var vefat etmiş olanlar var genel başkanımızın talimatları doğrultusunda özellikle insanlar ilçe merkezlerinden çekilmişler neden derseniz köylerde bir katlı evler daha güvenli yani bir anlamda başa döndü insanlar apartmanlar yıkık olduğu için apartmanlara girmek çok tehlikeli olduğu için şu anda köylere gidiyor yani kentler bir anlamda iş makinaların olduğu bir kent haline geldi kentler boşalmış o anlamda bizlerde yurttaşlarımızın yaralarını sarmak için genel başkanımızın talimatları doğrultusunda onlara geçmiş olsun diliyorum onlara herhangi bir ihtiyaçları var mı yok mu diye koordinasyon merkezleri ile gerekenleri yapıyoruz. CHP’nin bütün unsurları sahada yapmamız gereken görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz. Deprem bölgesinde inanılmaz ikinci el eşya konusunda yoğunluk var. Yurttaşlarımız bu konuda hiç yorulmasınlar. Yani buraya ikinci el eşya gönderme çaba gayretinde olmasınlar. Geçen hafta bölge çok daha soğuktu ve ne yazık ki enkaz altında canlarımızın bir bölümünü hipotermiden kaybettik ama şimdi biraz daha güneş var. Sıralama yaparsak yukarıdan aşağıya doğru en başa konteyner talepleri var, çadır talepleri var. Ama burada akşam çok soğuk olduğu için çadır barınma sorununu gideremiyor. Talep özellikle konteynerda yoğunlaşıyor.”

BAŞKAN İLGEZDİ, DEPREM BÖLGESİNE GİDEN ATAK EKİBİNi MAKAMINDA AĞIRLADIİSTANBUL/ATAŞEHİR- Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Hatay'da arama kurtarma çalışmalarına katılan 16 kişilik Ataşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’ni (ATAK) makamında ağırlayarak kendilerine gösterdikleri özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.


Depremden etkilenen bölgelerden biri olan Hatay’da arama kurtarma çalışmalarında görev alan Ataşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ATAK) ile bir araya gelen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, ekibin bölgede yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi aldı.
ATAK ekibine Ataşehir halkı adına teşekkürlerini ileten Başkan İlgezdi, “Deprem sonrası hemen harekete geçerek afet bölgesi Hatay’a giden arama kurtarma ekibimiz, enkaz altından birçok canımızı kurtararak, onlara yeni bir nefes oldu. Göstermiş oldukları dayanışma ve özveri için her birine gönülden teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” dedi.


CHP’Lİ YEŞİL İMAR BARIŞINI MECLİS’E TAŞIDI

“ÖNCE BU ZİHNİYET YARGILANMALI”ANKARA - CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na ‘imar barışı’ ile yıkılan binaların idari soruşturmalarının nasıl yürütüleceğini sordu. Yeşil verdiği soru önergesinde, 1948 yılından bugüne kadar 20’den fazla imar affı çıkarıldığını ve 2018 yılında çıkartılan 3194 sayılı imar affına eklenen geçici 16’ncı maddeye dikkat çekti. Geçici 16’ncı maddede "...yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır" maddesinin devlet eliyle milyonlarca kat malikini sorumlu kıldığını ve imar affı ile ruhsatlandırılarak yıkılan binaların nasıl bir idari soruşturma geçireceğini Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’a sordu.

DEVLET, AFETİN SORUMLULUĞUNU VATANDAŞA YÜKLEDİ.

Yeşil, “Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi kapsayan depremde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, binlerce vatandaşımız ise yaralanmıştır.Yaşadığımız felaketin üzerinden günler geçtikçe yeni gelişmeler ile karşılaşmaktayız. Bunlardan bir tanesi de yıkılan bazı yapıların müteahhitlerinin göz altına aldığını, bazıların ise tutuklandığı yönünde haberlerdir. Ancak son çıkartılan imar affında geçici madde 16 olarak eklenen ‘yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır’ maddesi imar affı ile ruhsatlandırılan ve deprem nedeniyle yıkıma uğrayan binaların soruşturmalara tabi tutulup tutulmaması sorusunu akıllara getirmektedir.

Devlet ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapıların deprem sorumluluğunu üstlenmeyerek, afet sorumluluğunu yurttaşa yüklendiğini belirten Yeşil, “birçok müteahhittin göz altına alınması gerçek sorumluların hesap vermekten kaçması anlamına gelmemelidir. Asıl soruşturulması ve yargılanması gerekenin deprem gerçeği ortayken milyonlarca depreme dayanıksız binayı kontrol dahi etmeden ruhsat veren siyasi iradedir. Birkaç müteahhit tutuklanarak adeta ‘cambaza bakın oyunu’ sergilenmektedir. Burada önce bu zihniyet yargılanmalıdır” dedi.
CHP’Lİ YEŞİL’DEN, BAKAN KURUM’A SORU ÖNERGESİ

CHP’li Yeşil, Çevre, Şehircilik Ve İklim Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için verdiği önergesinde şunları sordu:

1- Kahramanmaraş merkezli 11 ilde gerçekleşen depremde 2018 yılında ‘imar barışı’ yasasıyla kayıt altına alınan kaç bina yıkılmıştır? İllere göre dağılımı nedir?

2- 11 ili kapsayan deprem bölgesinde yıkılan binaların soruşturması kapsamında birçok müteahhittin gözaltına alınması kamuoyunun malumudur, bu kapsamda ‘imar barışı’ ile ruhsatlandırılan binaların yıkılması hususunda bir idari soruşturma başlatılmış mıdır?

3- İmar barışında 3194 sayılı İmar Kanuna getirilen geçici madde 16’da “yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır.” ifadesi nedeniyle kat maliklerinin göz altına alınması ya da soruşturma geçirmesi söz konusu mudur?

4- Bölgede faaliyet gösteren inşaat firmaları, yapı denetim şirketleri, belediye yetkililerinin mal varlıklarına ihtiyati tedbir kararı çıkarılmış ve bu kişilere yurt dışına çıkış yasağı getirilmiş midir?


KAHRAMANAMRAŞLI HATİCE KÜBRA, ÇANTASINI GÖNDEREN TRABZONLU SALİHA’YLA GÖRÜŞMEK İSTİYORKAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraşlı depremzede Hatice Kübra, kendisine okul çantasını gönderen Trabzonlu Saliha’ya ulaşarak teşekkür etmek istiyor.

Kahramanmaraş'ta depremin ardından çocukların dayanışması bir kez daha duygulandırdı. Trabzon’dan Kahramanmaraş’a ulaşan yardım malzemelerinin arasında Saliha’nın okul çantası da vardı. Çantanın ulaştırıldığı depremzede çocuk Hatice Kübra ve ailesi çantanın içindeki notu görünce duygulu anlar yaşadılar.

HATİCE KÜBRA, SALİHA İLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Trabzonlu Saliha, “Ben Saliha. Bu benim en sevdiğim çantam. Şimdi sen güle güle kullan.” notuyla okul çantasını deprem bölgesine yardım olarak gönderirken, çantanın ulaştırıldığı depremzede çocuk Hatice Kübra ise “Arkadaşıma teşekkür etmek istiyorum. Çok mutluyum. İnsanlar bize değer veriyor.” diyerek duygularını paylaştı.MİLLETVEKİLİ KAYA SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

İki çocuğu buluşturmak için harekete geçen Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da Saliha’ya ulaşmak için sosyal medya hesaplarından çağrıda bulundu.

Ahmet Kaya yaptığı açıklamada: "Trabzonlu hemşehrilerim kardeş şehrimiz Kahramanmaraş'a inanılmaz yardımlar gönderdiler. Bir gönül köprüsü oldular. Bu köprünün o kadar özel ayakları oluştu ki. Bakın bir kızımız Kahramanmaraş'ımıza yardım olarak en sevdiği okul çantasını göndermiş. 'Ben Saliha, bu beni en sevdiğim çantam. Şimdi sen güle güle kullan' notunu yazmış. Saliha kızımıza sesleniyorum: Benim iyi kalpli hemşehrim, güzel yavrum. Duyarlılığın için seni yürekten kutluyorum. En sevdiği çantan Kahramanmaraş'ta Hatice Kübra'ya ulaştı. Notunu görünce çok mutlu oldu ve sana teşekkür etmek istiyor. Ailen bize ulaşırsa sizi görüştüreceğim. Gözlerinden öpüyorum." dedi.


Atakum’da deprem dayanışması büyüyorSAMSUN - Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi iş birliği ile başta depremzedeler olmak üzere 30 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye desteği verilmeye başlandı.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin ‘Yaralarımızı birlikte saracağız’ diyerek büyük bir dayanışma seferberliği başlattığı Atakum’da kardeş aileler için dayanışma gün geçtikçe artıyor. Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi iş birliği ile başta afet bölgesinden Atakum’a gelen depremzedeler olmak üzere ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara 30 adet tekerlekli sandalye dağıtımına başlandı.


“DAHA ÇOK İHTİYAÇ SAHİBİNE

ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Atakum Kent Konseyi Engelli Meclis Başkanı Nadide Döktür, yaşanılan zorlu dönemde dayanışmanın önemine dikkat çekerek “Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci ve birçok hayırseverin desteği ile başta depremzede vatandaşlarımız olmak üzere ihtiyaç sahiplerine 30 adet tekerlekli sandalye desteği vermeye başladık. Bugün 30 engelli vatandaşımızın tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılıyoruz. Çalışmalarımız daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmak için aralıksız devam edecek.” ifadelerini kullandı.


SEÇKİN KURT KALICI DEPREM KONUTLARI İÇİN SEFERBERLİKArtvin TSO Başkanı Seçkin Kurt: “Türk İş Dünyası Kalıcı Deprem Konutları” Yardım Kampanyasını hakkında bilgiler verdi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin TSO Başkanı Seçkin Kurt: “Türk İş Dünyası Kalıcı Deprem Konutları” Yardım Kampanyasını hakkında bilgiler verdi

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı istişarenin ardından, Ticaret Bakanlığı ve Birlik Başkanımızla yaptığımız toplantı sonrasında; Türk iş dünyası kuruluşları, sektörel dernekler ile Oda ve Borsalarımızın öncülüğünde deprem bölgesine kalıcı konutlar yapılması kararını Artvinli basın mensuplarıyla paylaştı.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen basın toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Meclis Başkanı İrfan Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Başkan Kurt burada yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi,” Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından depremzede vatandaşlarımızın barınma başta olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanması için seferberlik sürüyor.

Afetin yaşandığı ilk gün itibariyle Artvin Ticaret ve Sanayi Odası olarak deprem bölgesine, içerisinden yaşam malzemeleri ve yakacak için odunun yer aldığı tırlarımız hızlı bir şekilde sevk edildi.

Deprem bölgesine yaşam malzemelerinin yer aldığı yardımlarımız devam ederken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımız ile yaptığı istişarenin ardından, Ticaret Bakanımız ve Birlik Başkanımızla yaptığımız toplantı sonrasında; Türk iş dünyası kuruluşları, sektörel dernekler ile Oda ve Borsalarımızın öncülüğünde deprem bölgesine kalıcı konutlar yapılması kararlaştırılmıştır.

5174 sayılı Kanun ile kurulmuş Kamu Tüzel Kişiliğini haiz mesleki üst kuruluş konumundaki Birliğimiz, bu felaket için katılımcıların imkânları ölçüsünde yıkılmış ve ağır hasarlı konutların yeniden yapımını sağlamak amacıyla, Türkiye genelinde Birliğimize bağlı 365 Oda ve Borsa ile bunların üyeleri ve arzu eden vatandaşlarımızın katılımıyla Türk İş Dünyası Kalıcı Deprem Konutları Yardım Kampanyası adı altında bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Türk iş dünyası konut kampanyası için, hesap numaraları ekte verilmiştir. Ayrıca hesap numaraları TOBB'un resmi sitesinde de bulunmaktadır.

Yardımlaşma ve dayanışma duygusunun yoğun olarak yaşandığı bugünlerde, halkımızın da beklentileri doğrultusunda dramatik felaketten etkilenen vatandaşlarımızın kalıcı konut ihtiyaçları için her türlü yardım ve desteği sağlayacağınız inancıyla, bağışların ekteki hesaplara gönderilmesini ve odamıza bilgi verilmesini önemle rica ederim.

Bu vesileyle Asrın Felaketi olarak tabir ettiğimiz depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.Binlerce canımızı yitirdiğimiz depremin ardından başlattığımız yardım kampanyamıza güç veren üyelerimize ve Artvin halkına teşekkürlerimi sunuyorum.

Ülkemizin içinde olduğu bu zor günleri de birlik ve beraberliğimizle aşacağız. Sözlerimi Ülkemizi yasa boğan bu tür olayların bir daha yaşanmaması temennisi ile bitiriyorum”.

Açıklamanın sona ermesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurt, basın mensupları aracılığıyla tüm yurttaşları konut kampanyasına destek olmaya davet etti.


NOT: Haberler ve görseller BRT Yayın Grubu'nun brt@brt.com.tr ve brtreklam@gmail.com e-postalarına dün ve bugün ulaşan kaynaklardan derlenmiştir.


33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page