top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

BTP merhum Genel Başkanı Prof. Hüseyin Baş anıldı

14 Nisan 2020’de vefat eden Bağımsız Türkiye Partisi’nin genel başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yurtta ve yurtdışında düzenlenen programlarla anıldı.


Merhum Prof. Dr. Haydar Baş'ın ölümünün 4. yıldönümü için yurtta ve yurtdışında düzenlenen anma programları Meltem Medya grubuna bağlı televizyon kanallarından canlı bağlantılarla ekrana getirildi.
BTP lideri Hüseyin Baş İstanbul’daki programa katıldıBTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, İstanbul Esenler’de Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi’nde organize edilen programa katıldı.


BTP gençlik kolları başkanı Fatih Akburak’ın “Haydar Hoca’nın göbek adı ‘vefa’ydı” ifadesini alıntılayan Hüseyin Baş “Burada her birinize sorsak hepiniz başka bir şey söylersiniz. Kimine göre Haydar Hoca cesaretti, kimine göre vefaydı, kimine göre güçtü, kimine göre nezaketti, kimine göre bilimdi, kimine göre ilimdi. Haydar Hoca aslında ezber bozandı. Hepimizin aslında zihinlerimize, düşüncelerimize, dünyalarımıza kazınmış ezberlerimiz var. Buna örneklerden biri -ekonomiden bahsedecek olursak- “para basarsan enflasyon olur.” Buna örneklerden biri “şurada şöyle yaparsan terör fırlar.” Yani böyle hepimizin ezberleri var. Ama O gerçekten ezber bozan biriydi. Birazdan sinevizyonda izleyeceğiz, “bana Atatürk’ten soruyorlar, mümindir, Müslümandır, muvahhittir” diye anlatıyor, ezberleri bozuyor” dedi.Haydar Hoca dünyaya kafa tutan adamdıHüseyin Baş, Merhum Prof. Dr. Haydar Baş’ın gerektiğinde tüm dünyaya nasıl kafa tuttuğunu da şu örnekle anlattı; “Dünya’da küresel bir sistem kurulmuş. Kurulan bu sistemin çarkları dönüyor. Ve bu çarklara hiç kimsenin çomak sokmak gibi ne bir derdi var ne bir gücü var. Ama Haydar Hoca hakikaten yalın kılıç, güçlü adamdı ama karşısına dünyayı koyduğunda ne gücün var, koca bir dünya var karşında. O güçsüzlüğünü bilmesine rağmen o dünyaya kafa tutabilen bir adamdı. Dolayısıyla bize düşen de o bozduğu ezberleri halkımıza anlatabilmek.”Seçim değil geçimdiGeride bıraktığımız 31 Mart yerel seçimlerine de değinen BTP lideri “Tabi seçim sonuçları beklediğimiz ve istediğimiz gibi gerçekleşmedi. Ama şuradan rahatım; CHP’nin de beklediği gibi olmadı, AKP’nin de beklediği gibi olmadı, bu sonuçları herhalde kimse beklemiyordu. Dolayısıyla ben buna seçim demiyorum, geçim diyorum. Yani geçim, sandığa tepki olarak yansıdı ve geçiştirildi. Bu sonuçlar bir daha hiçbir zaman karşınıza çıkmaz. Ne bizim adımıza ne başka bir siyasi yapılanma adına. Dolayısıyla bu seçim sürecinde de ezber bozan Haydar Hoca’nın bozduğu ezberleri ve bozduğu ezberlerin yerine ikame ettiği sistem ve düşünceleri Türkiye’de haykıran, anlatan tek topluluk olmaktan dolayı gurur duyuyorum ve onur duyuyorum” diye konuştu.Duygulandıran sinevizyon gösterisiProgramın son kısmında Prof. Dr. Haydar Baş’ın konuşmalarından kesitleri içeren bir sinevizyon sunuldu. O sırada tüm salonda duygusal anlar yaşandı.

33 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page