• HaberciGazete

Bugün 6 Nisan: Öldürülen Gazeteciler GünüİSTANBUL - Gazetecilik mesleğinin verdiği ilk kayıp olan Hasan Fehmi’nin, 6 Nisan 1909’da Galata Köprüsü’nde öldürülmesinden bu yana 113 yıl geçti. Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi düşüncelerini ifade ettiği ve yazıya döktüğü için öldürüldü. Bu süreç içinde 70'i aşkın gazeteci kurşunlara, bombalara hedef olarak yaşamını yitirdi.


Demokrasiler, basın özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğüyle test ediliyor. Basın ne kadar özgürse, düşüncesini ne kadar bağımsız bir şekilde yazabilirse o ülkedeki insanların da o kadar özgür olduğunu söyleyebiliriz.

Basın özgürlüğü, düşünceyi ifade özgürlüğü, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için bir güvencedir. Öldürülen 66 gazetecinin fotoğrafları Basın Müzesi’nde Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde yer alıyor. Geçmişte gazeteciler kurşunların hedefi oluyordu. Ne yazık ki, şimdi de meslektaşlarımız açılmış davalarla, tutuklamalarla yıldırılmaya çalışılıyor.

Hasan Fehmi’yi ve öldürülen tüm gazetecileri sevgi ve saygıyla anıyoruz. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Siyasetçileri de gazetecilerin mesleklerini yapmalarına engel olan psikolojik ve fiziksel şiddeti tırmandıracak söylemlerden kaçınmaya, gazetecileri hedef göstermemeye, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engellememeye davet ediyoruz.


Öte yandan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bugün ilk basın şehidi Hasan Fehmi Bey'i mezarı başında andıktan sonra, geçen günlerde Kocaeli'nde kurşunlara hedef olan Güngör Arslan'ın fotoğrafını Basın Müzesi'nde öteki basın şehitlerinin yanına asacak.


38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör