top of page
 • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Doğum günü: Belgin Doruk, Türkan Şoray, Enis Batur, Nazlı Eray, Kerem Görsev, Harun Tekin, Yiğit Arı
Bugün 28 Haziran. Belgin Doruk, Türkan Şoray, Enis Batur, Nazlı Eray, Kerem Görsev, Harun Tekin, Yiğit Arı’nın doğum günü.

BRT Yayın Grubu olarak Belgin Doruk’a rahmet, öteki sanatçılarımızın sağlıklı, mutlu yıllar dileriz.

Belgin Doruk kimdir?


Belgin Doruk’un hayatı hüzünle dokunur. İki eşinde de sevgiyi bulamaz. Yalnızlık diz boyudur. Bunalım hayat arkadaşıdır. Teselliyi kadehlerde arar. Zayıflama ilaçları sinir sistemini yıkar akıl hastanesine düşer. 59 yaşında öldüğünde geride bir yıldızın dramı kalır. Oysa… Her şey güzel başlamıştı…

GAMZELi KIZ DOĞAR Ankara’da ziraat mühendisi Hasan Doruk ile evli Refet Hanım doğacak kızının gamzeli olmasını ister. Bu yüzden bol bol ayva yer. 28 Haziran 1936’da gamzeli Belgin doğar. Aile Hasan Bey’in tayiniyle İstanbul’a taşınır. Refet Hanım sinema tutkunudur.

Kızını ilk kez 5 yaşındayken sinemaya götürür. Ceylan gözlü, hokka burunlu, benli Belgin büyürken güzelliğiyle dikkati çeker. 1952’de ‘Yıldız’ dergisi oyuncu yarışması düzenler. Artist resimleri biriktiren Belgin dergiye gizlice fotoğrafını yollar.

Finale kalınca babası çok kızar. Annesinin desteğiyle yarışmaya katılır. Jüride yapımcı, yönetmen Faruk Kenç de vardır. Kızlar arasında birinci olur. Belgin dergiye kapak olunca gittiği okulun yönetimi resti çeker: Ya okul ya sinema! Sinemayı tercih eder Belgin. Henüz 16 yaşındadır. İlk filmini Faruk Genç yönetir. İlk kazancı 1500 liradır. 17 yaşında peş peşe filmler çevirirken Türkiye Güzellik Yarışması’nda ikinci olur. Avrupa Güzellik Yarışması’nda üçüncü seçilir.

‘O SENİN BABAN YAŞINDA KIZIM’ Belgin’e kendisinden 27 yaş büyük Faruk Kenç evlilik teklif eder. Genç kız da aşıktır ona. Refet Hanım “O senin baban yaşında” diyerek itiraz eder. Aldırmaz Belgin. Rüştünü ispat ettiği gün Faruk Kenç ile evlenir. Karı-koca ilk yıl çok mutludur. Boğaz’a bakan balkonda mehtaplı gecelerde romantizm yaşarlar. Enver Paşa’nın yeğeni olan Faruk Kenç’in evi antika doludur.

PARİS’TEN GİYİNİR Belgin prenses gibidir. Lüks içinde yüzer. At biner, balolara, davetlere koşar. Giysileri Paris’ten gelir. Yüzlerce ayakkabısı vardır. 19 yaşında Zeki Müren ile ‘Son Beste’ filminde oynar. Bunu Zeki Müren’li iki film takip eder. Ama mutluluk kısa sürer.

Olgun kocası hayatı öğretse de ona tepeden bakar. Genç kadın sevgiyi bulamaz. Hamileliği de problem olur. Kocası “Hamilelik için erken” der ve çocuğu aldırmak ister. Savaşı Belgin kazanır. 1955’te kızı doğar. Sürekli film çeviren Belgin bebeğiyle ilgilenemediği için çok üzülür.

KiLOYA KARŞI iLAÇ Bu arada 75 kilo olur Belgin. 3 aylık anneyken ‘Çölde Bir İstanbul Kızı’ filmi için kamera karşısına geçecektir. Hızlı kilo vermek ister. Annesi bir ilaç getirir. “Fil gibisin Belgin, iç şunu zayıfla” der. OBEX adlı zayıflama ilacını içer. Böylece kâbus dolu günlere adım atar. Bu sırada Faruk Kenç’in işleri bozulmaya başlar. Lüks hayatın yükünü Belgin üstlenir. İlacın etkisiyle zayıflayıp film üstüne film çevirir. ‘Aşık oldum affet’ 1960’ta Birsel Film’den ‘Yeşil Köşkün Lambası’ filmi için teklif alır.

Şirkete gittiğinde yapımcı Özdemir Birsel’in kaçamak bakışlarını üstünde hisseder. Film çekilirken oyuncuyla yapımcı birbirine aşık olur. Belgin Doruk eve dönünce bir kadeh konyak içer. Kocasına “Aşık oldum, beni affet” der, ayrılır. 7 Mayıs 1961’de Özdemir Birsel ile evlenir. Balayına gitmezler. Yeni kocası işkoliktir.

GİŞE REKORU KIRAR Belgin Doruk kilosunu zayıflama ilaçlarıyla kontrol altında tutar. Birsel Film 1961’de ‘Küçük Hanımefendi’ filmlerinin ilkini çeker. Ayhan Işık’lı film serisi gişe rekorları kırar. Ama mutlu değildir yıldız. Yeni kocasında da sevgiyi bulamaz. Sevgiyi arayan kadın hep yalnızdır. Duygularını yaşayamaz.

1967’de oğlu doğar. ‘Pat’ adlı zayıflama ilacını kullanmaya başlar. İlaçtaki ‘Amfetamin’ maddesinin bilincinde değildir. Amfetamin sinir sistemini bozan bir uyuşturucudur.


SAHNEDE REZİL OLUR Özdemir Birsel’in yoğun iş temposu Belgin Doruk’u iyice bunaltır. Teselliyi içkide arar. Şarkıcılık teklifi alır. İlacın etkisiyle kendini operacı gibi hissedip kabul eder. Müzik dersi almasını öneren Zeki Müren’i dinlemez. Amfetamin başka alemlere uçurur. Sahnedeki ilk gecesinde şarkı yerine şiir okumaya başlar. Müzisyenler “Bu kadın çıldırmış” der.

ZiNDANDA GiBi İlk sahne deneyimi fiyaskoyla biten Belgin Doruk gözlerini yatağında açar. Her yeri titrer. Bu arada Özdemir Birsel maddi sıkıntıya düşer. Sinir krizi geçiren Belgin Doruk Şişli’deki Fransız Lape Hastanesi’ne yatar. Hastanede akıl hastaları tedavi görmektedir. Hastanenin demir kapıları çok korkutur Belgin Doruk’u. Zindanda gibi hisseder kendini. Kilitlendiği odadan çığlıkları yükselir. Zincire vurulduğu iddiası da vardır.

ŞiŞMANLIK, PARASIZLIK Yeşilçam filmi gibi dramatiktir Belgin Doruk’un son yılları. Bir gün oğlunun borcu nedeniyle eve haciz gelir. İcra memurları imzalı fotoğraf alırken eşyaları götürür. Yıkılır yıldız. Kızı evinden koltuk getirir annesine. Vaktiyle Paris’ten giyinen oyuncu son yıllarında pişireceği yemeğin malzemesini almakta zorlanır. Borç ödemek için reklamda oynar, anılarını satar. Şişmanlık hep başına bela olmuştur Belgin Doruk’un. Ama zayıflama ilacı kullandığı için pişmandı ÖTEKİ KADIN Belgin Doruk’un 19 yıl kullandığı zayıflama ilacı sinir sistemini mahveder. Doktorlar şok tedavisi uygular. İlacı bırakan yıldız tekrar kilo alır. Belgesel çeken kocası yine Ankara’dadır. Aradığı ilgiyi, sevgiyi bir kez daha bulamaz. Üstelik ‘Öteki kadın’ın varlığını hisseder. Eşinin Ankara’da sevgilisi olduğundan emindir. Çok üzülür ama aldırmıyormuş gibi yapar. VE ELVEDA… Özdemir Birsel 70’lerin başında iflas eder. Belgin Doruk’un yalnızlığına, mutsuzluğuna ekonomik sarsıntı eklenir. 120 kiloya çıkan yıldız evine kapanır. Bir gece çok sayıda ilaç içip intihara kalkışır. Son anda kurtarılır. Belgin Doruk 27 Mart 1995’te evinde kalp krizinden öldüğünde yine yalnızdır.

Türkan Şoray kimdir?Türkân Şoray, (d. 28 Haziran 1945, İstanbul), Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında “Sultan” lakabıyla anılmaktadır. 1960’larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın P ortakal Film Festivali’nde “Acı Hayat” filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır. Toplamda 222 filmde rol alan Şoray, dünyanın ‘en çok film çeviren’ kadın oyuncusudur. Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde Unesco Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş ve “Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz” demiştir. Ayrıca Şoray’ın kendi adını taşıyan bir ilkokul vardır. Sinema oyuncuları Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusudur. Baş rolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş,1976 yapımlı Bodrum Hakimi, 1973 yapımlı Azap’ın tek başına yönetmenliğini ve 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin Şerif Gören ile birlikte yap

Enis Batur kimdir?28 Haziran 1952’de Eskişehir’de doğdu. Orta öğrenimini İstanbul ve Ankara’da yaptı. Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Paris’te tamamladı. İlk yazısı 1970’te, ilk kitapları 1973’te yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı, Milliyet Gazetesi’nin kültür servisi ve yan yayınlar yöneticiliğini, illiyet Büyük Ansiklopedi’nin ve Dönemli Yayıncılık’ın genel yayın yönetmenliğini yaptı.

1988’den 2004’e kadar Yapı Kredi Yayınları’nda çalıştı. Yazı, Oluşum, MEB, Tan, Gergedan, Şehir, Sanat Dünyamız, Kitaplık, Cogito, Arredemento Dekorasyon, Fol gibi dergilerin hazırlanışında sorumluluklar üstlendi.

Remzi Kitabevi’nin, TRT’deki “Okudukça” programının yayın danışmanlığını yaptı. Açık Radyo’nun kuruluşuna katkıda bulundu ve “Şifa, Şifre, Deşifre” programını hazırladı.

UNESCO’nun “Göreme’den İstanbul’a Kültür Mirasımız” kampanyasını yönetti. Cumhuriyet, Milliyet, Dünya, Aydınlık gazetelerinde, Yeni Gündem, P-Eki, Express, 2000’e Doğru dergilerinde 1978-1998 arası düzenli haftalık yazılar yazdı. Yurtdışındaki çeşitli dergilerde ürünleri yayınlandı.

Şiirleriyle Cemal Süreya, Altın Portakal, Sibilla Aleramo ödüllerini, denemeleriyle TDK ödülünü kazandı.

Enis Batur’un Eserleri

Şiir

 • Tuğralar: Lirik Şiirler 1973-1984 (1985)

 • Perişey (1992) (Cemal Süreya ödülü)

 • Kanat Hareketleri: Lirik Şiirler 1993-1999 (Altıkırkbeş Yay, 2000) (Zirvedekiler ödülü)

 • Darb ve Mesel – Arka Şiirler (Altıkırkbeş Yayın: 1995)

 • Neyin Nesisin Sen (Kırmızı, 2007) (Behçet Necatigil ödülü)

 • Doğu – Batı Divanı (YKY, 1997)

 • Doğu – Batı Divanı 2 (Kırmızı, 2007)

 • Doğu – Batı Divanı 3 (Kırmızı, 2010)

 • Ağırlaştırıcı Sebepler Dîvanı (Altıkırkbeş Yay, 2003)

 • Yanık Divan (Kırmızı Kedi: 2016)

 • Nil (1975)

 • İblise Göre İncil (1979)

 • Kandil (1981)

 • Sarnıç (1985)

 • Koma Provaları (Altıkırkbeş Yay, 1990)

 • Sütte Ne Çok Kan (Altıkırkbeş Yay, 1998)

 • Abdal Düşü: Düzyazı Şiirler 1998-2002 (Altıkırkbeş Yay, 2003)

 • Taşrada Ölüm Dirim Hazırlıkları (Oğlak Yay, 1995)

 • Uç Şiirler (Kırmızı: 2011)

 • Opera 1 – 4004 (Altıkırkbeş Yayın: 1996) (Altın Portakal ödülü)

 • Papirüs, Mürekkep, Tüy-Seçme Şiirler (YKY, 2002)

 • Eros ve Hgades (1973)

 • Bir Ortaçağ Yalnızlığı (1973)

 • Ara-Kitab (1976)

 • Gri Divan (Remzi, 1990)

Eleştiri

 • Yazının Ucu Yazınsal Denemeler 1976-1993 (YKY:1993)

 • E/Babil Yazıları (YKY: 1995)

 • Seyrûsefer Defteri (YKY: 1997)

 • Aciz Çağ, Faltaşları (YKY: 1998)

 • Smokinli Berduş: Şiir Yazıları 1974-2000 (YKY: 2001)

 • İmgeleri Kim Dinler? (YKY: 2004)

 • Okuma Lambası (Alkım: 2004)

 • Hurufi Gözüyle Büyü Kutusu, sinema yazıları (2007)

 • Pervasız Pertavsız (Kırmızı: 2009)

 • Ölesiye Sanat, yeni faltaşları (Alakarga: 2013)

 • Son Modernler [Edebiyat üzerine denemeler] (Sel: Şubat 2014)

 • Yazının Sınır Boyuna Yolculuklar [Edebiyat üzerine denemeler](Sel: Eylül 2014)

 • Karanlıktan Işık Yontanlar [Sanat üzerine denemeler, 1976-2008] (Sel: 2015)

 • Öteki Pusula [Sanat ve edebiyat üzerine denemeler] (Sel: 2016)

 • Şiir Ve İdeoloji (Derinlik, 1979; İkinci basım: Mitos, 1993) Türk Dil Kurumu ödülü

 • Rabia Hatun, Tuhaf Bir Kıyamet (YKY, 2000)

 • İlhan Berk: Mağara Ressamı, Sapkın Nakkaş, Namahrem Kalem (YKY, 2000)

 • Patates (Sel, 2003)

 • Kulak (Sel, 2009)

 • Tilki (Notos, 2011)

Ansiklopedi

 • Kediler Krallara Bakabilir (Remzi, 1990)

 • Gönderen: Enis Batur (Remzi, 1991)

 • Kırkpare (Remzi, 1993)

 • Su, Tüyün Üzerinde Bekler (Sel, 1999)

 • Kurşunkalem Portreler (Sel, 1999)

 • Yazboz (Sel Yay, 2001)

 • Gövde’m (Sel Yay, 2007)

 • Haneberduş (Sel Yay, 2010)

Söyleşi

 • Günebakan I: Alternatif: Aydın (Hil Yayın: 1985)

 • Günebakan II: Saatsız Maarif Takvimi (Ark Yayınları: 1995)

 • Günebakan III: Türkiye’nin Üçlemi (Papirüs Yayınevi: 1998)

Deneme

 • Başkalaşımlar I-X (YKY: 1992)

 • Başkalaşımlar XI-XX (YKY: 2000)

 • Başkalaşımlar XXI-XXX (Kırmızı: 2009)

 • Bir Varmış Bir Okmuş: Sözümona Düzmece bir Wilhelm Tell Hikâyesi (Sel Yayıncılık, 2002)

 • Plati-Bir Ada Denemesi (Sel, Şubat 2006)

 • Mekik (Norgunk, 2009)

 • Mumya Köpek (Norgunk, 2011)

 • Geronimo’nun Ölümü (Sel, 2012)

 • Yolcu (1996)

 • Issız Dönme Dolap (YKY, 1998)

 • Kum Saatından Harfler: Sokulgan Okur İçin İçbükeyler (YKY, 2001)

 • Bekçi (Oğlak Yayınları, 2003)

 • Mazruf (Okuyanus, 2004)

 • Suya Seng, içbükeyler 2002-2007 (Sel, 2008)

 • Noksan (Sel, Haziran 2010)

 • Şehir Meydanında Fıçı Yuvarlamak, içbükeyler 2008-2010 (Kırmızı, Kasım 2012)

 • Merak Cemiyeti Tutanakları, içbükeyler 2010-2011 (Alakarga, Ocak 2013)

 • Otuz Kuş Birden Olmak (B/F/S, 1987)

 • Söz’lük (Düzlem, Mart 1992)

 • Seyrüsefer Defteri (YKY, 1997)

 • Öteki Prova (Norgunk, 2007)

 • Işık (Noktürn, 2013)

 • Hepsi (Sel, Eylül 2013)

Roman ve Anlatı

 • Acı Bilgi: Fugue Sanatı Üzerine Bir Roman Denemesi (YKY, 2000)

 • Elma: Örgü Teknikleri Üzerine Bir Roman Denemesi (Sel Yayıncılık, 2001)

 • Kravat (Sel Yayıncılık: 2003)

 • Sır, bir oynaşı (Sel: 2009)

 • Kitap Evi (Sel: 2014)

 • Başka Yollar (YKY, 2002)

 • Mürekkep Zaman (YKY, 2004

 • Rakım Sıfır, imgelem alıştırmaları 2008-2012 (Kırmızı Kedi, 2012)

Gezi

 • İstanbul İçin Şehrengiz (YKY: 1994)

 • Üç İzmir (YKY: 1994)

 • Ankara Ankara (YKY: 1994)

 • Kesif (Mitos, 1996)

 • İki Deniz Arası Siyah Topraklar (YKY, 1997; Remzi, 2014)

 • Amerika Büyük Bir Şaka Sevgili Frank, Ama Ona Ne Kadar Gülebiliriz? (YKY, 1999)

 • Şehr’enis (Literatür, Nisan 2002)

 • İki Deniz Arası Siyah Topraklar ve Kesif ve ¿ (YKY, 2002)

 • Paris, ecekent (YKY, 2003; Remzi, 2012)

 • Bulutlardan Yontma Kayalar, bir bretagne gezisi (Alkım, 2005)

 • Siyah Sert Berlin (Remzi, 2013)

 • Ziyaretler Kitabı (Kırmızı Kedi, 2013)

 • Pasaport Damgaları (Kırmızı, 2008

 • Ada Defterleri (Kırmızı, 2008)

Antoloji

 • Kara Mizah Antolojisi (Hil Yayın, 1987; Sel, 2005)

 • Modern Dünya Edebiyatı Antolojisi (Dönemli Yay, 1988)

 • Ahmet Hamdi Tanpınar / Seçmeler (YKY, 1992)

 • Gütenberg Gökadasına Gezi (YKY, 1992)

 • Unutulmuş Şiirler Antolojisi (YKY, 1994)

 • Modernizmin Serüveni: Bir “Temel Metinler” Seçkisi 1840-1990 (YKY, 1997)

 • Avrupa Güneşinin Doğduğu Yere Yolculuk (Turkcell, 2001)

 • Beş Kıtada Türk Seyyahları (Turkcell, 2002)

 • Sahici Trenler İçin Oyuncak Kitap (YKY: 2003)

 • Rönesansın Serüveni (YKY, 2005; Sel, 2016)

Diğer

 • Bu Kalem Bukalemun (Hil: 1986)

 • Ayrıca, Yazılar ve Tuğralar Şiirler 1973-1987 (B/F/S Yay, 1987).

 • Bu Kalem Melûn (YKY: 1997)

 • Bu Kalem Un (ufak) (Okuyanus: 2004)

 • Cep Meşkleri (Can: 2005)

 • 60 mm Dizüstü Meşkler ve İçcep Meşkleri (Sel: 2011)

 • Bu Kalem Unkudî (Palto: 2014)

 • Ondört+X+4 deneysel metin [Tipografik yorum: Savaş Çekiç] (C Yayınları: 1994)

 • Fatma Tülin / Bir (İki) Sergi Öncesinden Tablolar (Sel Yayıncılık, 1999)

 • Defter (Selçuk Demirel ile birlikte) (YKY, 2001)

 • Son Kare (Kaan Çaydamlı ile birlikte) (Altıkırkbeş Yayın: 2002)

 • İstanbul Des Djinns (2003; Türkçesi (Cinlerin İstanbulu): Remzi, 2016)

 • Mazruf (Okuyan Us, Eylül 2003)

 • Ottomanes (2006)

 • Eyfel-Modern Zamanların Simgesi (Alkım, 2006)

 • Ziyaret (Çekirdek Sanat, 2007)

 • Hayalet (Norgunk, 2011)

 • Dava (Norgunk, 2014)

Nazlı Eray kimdir?28 Haziran 1945’te Ankara’da doğdu. İstanbul Arnavutköy Kız Kolejini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirmeden ayrıldı. 1965-1968 arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda çevirmen olarak çalıştı. Evlendikten sonra görevden ayrılıp sadece yazılarıyla ilgilendi. 1977’de Amerika’da Iowa Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulundu ve bir sömestr yaratıcı edebiyat dersi verdi.

Yazmaya lise öğrenciliği yıllarında hikaye çalışmalarıyla başladı. İlk öyküsü “Monte Hristo” Varlık dergisinde yayınlandı. 1975’te ilk kitabı “Ah Bayım Ah” basıldı.

Öyküleri İngilizce Fransızca Almanca İtalyanca Japonca Çekçe Urduca ve Hintçe’ye çevrildi. 1986’da öykülerinden bir demet Almanca olarak Almanya’da yayınlandı.

Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. 1978’ten beri Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi. Aynı zamanda uluslararası PEN üyesi.

Eserlerinde ironi ve eleştirinin ağır bastığı gerçekdışı bir evren yaratır. Düşle gerçeğin yaşananla tasarlananın iç içe örüldüğü öykü ve romanları zengin bir düş gücünün ürünüdür.

Nazlı Eray Eserleri / Kitapları

 • Ah Bayım Ah (1976)

 • Geceyi Tanıdım (1979)

 • Kız Öpme Kuyruğu (1982)

 • Hazır Dünya (1984)

 • Eski Gece Parçaları (1986)

 • Yoldan Geçen Öyküler (1987)

 • Aşk Artık Burada Oturmuyor (1989)

 • Kuş Kafesindeki Tenor (1991)

 • Elyazması Rüyalar (1999)

 • Beyoğlu’nda Gezersin (2005)

 • Pasifik Günleri (1981)

 • Orphee (1983)

 • Yıldızlar Mektup Yazar (1993)

 • Arzu Sapağında İnecek Var (1994)

 • Ay Falcısı (1994)

 • İmparator Çay Bahçesi

 • Uyku İstasyonu (1995)

 • Deniz Kenarında Pazartesi (1997)

 • Örümceğin Kitabı (1998)

 • Aşık Papağan Barı (1998)

 • Ayışığı Sofrası (2000)

 • Aşkı Giyinen Adam (2001)

 • Sis Kelebekleri (2003)

 • Düş İşleri Bülteni (1999)

ÖDÜLLERİ

 • 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü Yoldan Geçen Öyküler ile

 • 2002 Yunus Nadi Ödülü Aşkı Giyinen Adam ile


Kerem Görsev kimdir?


28 Haziran 1961’de İstanbul’da doğan Görsev, 1967 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na girip Rana Erksan’dan piyano dersleri aldı. 1972 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı açılınca bu okulda Gönül Gökdoğan’la keman, Prof. Özer Sezgin’le viola çalıştı. 1981 yılında askerlik görevini yaparken tanıştığı arkadaşı gitar sanatçısı Ercüment Ateş ile Ankara’da Kızılay Orduevi’nde dans ve yemek müziği çalan bir grupta ilk caz denemelerine başladı. 1983 yılında terhis olan Kerem Görsev 1983 / 1988 yılları arasında çeşitli kulüplerde dans müziği ve eşlik orkestralarında çalıştı. 1989 yılında Korukent Jazz Bar’da çalışmaya başlamasıyla yurt dışından gelen pek çok müzisyenlerle çalma imkanına kavuştu. Ed Howard, Rubin Kanyata, Doris Troy, Steve Hall, Vinnie Night, Kenny More bu sanatçılardan bazılarıdır. 1993 / 1995 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nda görev aldı. İlk beste denemelerine 1990 yıllarında başlayan Görsev, 1994 yılında ilk albümü olan “Hands and Lips” in kayıtlarını bitirdi. Kerem Görsev’in hayatında yeni bir sayfa sanatçı Eric Revis ile tanışınca açıldı. 1996 yılında ikinci albümü “I Love May”, 1997 yılında üçüncü albümü “For Murat’” an sonra dördüncü albümü “Relaxing” 1998 yılında tamamladı.. Bu yıllarda Kerem Görsev, Eric Revis ve Can Kozlu’dan oluşan üçlü konserler ve festivallerle geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Bu dönem içerisinde çalıştığı sanatçılar; Allan Harris, La Verne Butler, Harvey Tompson, Clifford Jarvis, Bob Demeo, Eric Revis, Can Kozlu, Ateş Tezer ve Volkan Hürsever oldu. Kerem Görsev – Allan Harris ortak çalışması “Laid-Back” 1950 ve 1960’ların Broadway film müzikleri ve Amerika’nın caz standartlarından oluşan beşinci albümü olarak 1999’da bitirdi. 1998 yılında kendi adını taşıyan caz kulübünü açan Görsev 2001 yılına kadar burada Steve Kirby, Keith Hall, Alvester Garnett, Russel Gunn, Anna Lisa, Ron Affif, Claudia Acuna gibi sanatçılarla birlikte çaldı. 1999 yılında St. Petersburg’a giden sanatçı St. Petersburg Philarmonic Orchestra ile kendi bestelerinden oluşan “November in St. Petersburg” albümünün kayıtlarını yaptı. Orkestrayı Erol Erdinç yönetti, orkastra düzenlemelerini Kamil Özler yaptı. Bu albüm 2000 yılında çıktı. Ve İstanbul Caz Festivali’nde St. Petersburg Philarmony Orchestra ile birlikte bu albümün ilk konserini gerçekleşti. Kerem Görsev 2001 yılının sonbaharında çıkan yedinci albümü “Warm Autumn”un kayıtları New York’da yaptı. Müzikal danışmanlığını Eric Revis’in yaptığı albümde Russell Gunn, JD Allen, Jason Jackson, Eric Revis, Alvester Garnett, Kahlil Kewane Bell çaldılar. Kerem Görsev halen Türkiye’nin bir çok şehrinde klasik orkestralarla birlikte “November in St.Petersbourg” projesini çalmakta ve üniversitelerde konserlerinde devam etmektedir.Harun Tekin kimdir?

Harun Tekin, 28 Haziran 1977 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. İstanbul Özel Alman Lisesi’nde, 1988 yılında eğitime başlayan Tekin, bu okulda tanıştığı Kerem Kabadayı ile beraber 1990 yılında, Mor ve Ötesi’nin temelini oluşturan Decision adlı grubu kurdu.


1991 yılında gitar çalmaya başlayan Tekin, 1995 yılında, Kerem Kabadayı, Derin Esmer ve Alper Tekinile beraber Mor ve Ötesi grubunu kurdu. Mor ve Ötesi’nin kurulması ile beraber, kendisi gibi gitarist/vokalist olan Derin Esmer’in teşvikiyle vokallik de yapmaya başlayan Tekin, grubuyla beraber ilk albümleri olan 1996 yılında Şehir’i 1996 yılında çıkarttı. Alternatif rock tarzında bir albüm olan Şehir’in ardından arak yerini Burak Güven’e bıraktı.

Tekin, Şehir albümünün çıkmasından dört ay sonra, 1996 yılının Ekim ayında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü kazandı. Bir yandan müzikle uğraşırken bir yandan da 1999 Marmara Depremisonrasında Açık Radro’nun Deprem İletişim Merkezi’nde iki yıl boyunca programcı olarak çalışan Tekin, yoğun temposuna rağmen 2001 eylül ayında Boğaziçi’nden başarıyla mezun oldu.

Mor ve Ötesi 7 Ocak 1999 tarihinde Bırak Zaman Aksın adlı ikinci albümünü piyasaya çıkarttı, bu albümü 2001 yılında Gül Kendine, 2003 yılında Yaz adlı EP ve 2004 yılında, grubun popüleritesini büyük oranda arttıran Dünya Yalan Söylüyor takip etti. Yaz albümü ile beraber ünlü metal grubu Pentagram’ın bas gitaristi Tarkan Gözübüyük’ün yapımcılığında çalışmaya başlayan grup, Dünya Yalan Söylüyor albümü ile 250.000’in üzerinde bir satışa ulaşarak Türkiye’nin en çok satan rock albümlerinden birisine imza attı.

2006 yılında Büyük Düşler, 2008 yılında ise Başıbozuk albümlerinin piyasaya çıkmasının ardından, 2008 Eurovision Şarkı Yarışması’na Deli adlı şarkılarıyla katılmalarının ardından grubun ve Tekin’in popüleritesi yurt dışında da yükselmeye devam etti.

Türkçe sözlü alternatif rock müzik türünün en başarılı temsilcilerinden birisi olan Harun Tekin, zihin felsefesi ve futbolla ilgilenmekte, Fender Stratocaster Jeff Beck HSS model gitar kullanmaktadır.Yiğit Arı kimdir?

28 Haziran 1974 tarihinde Kırıkkale’de doğdu. Kırıkkale’den İstanbul’a gelen Yiğit Arı, küçük yaşlarda sporla uğraşmaya başladı. 1986-1991 yılları arasında Moda Spor ‘da su topu oynadı. Aynı yıl Kabataş Erkek Lisesi ‘ni bitirdi. 1992 yılında Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümüne girdi. Fakültede okurken tiyatro ile ilgilendi ve 1993 yılında Arayış Tiyatro Topluluğuna katıldı. Bir yandan tiyatro ile uğraşan Yiğit Arı diğer yandan sporla ilgili çalışmalara devam etti.

1994 yılında Wolfgang Borchert’in Kapıların Dışında, Eugene Ionesco’nun Önder, Coşkun Irmak’ın Soytarı isimli oyunlarında görev aldı. Bir yandan da Trakya Birlik ‘te futbol oynadı. 1995 yılında da bir yandan Berthod Brecht’in Cara Ana isimli tiyatro oyununu sergilerken diğer yandan Meriçspor ‘da futbol oynadı.

Arayış Tiyatro Topluluğunda yöneticilik yaptı. Ancak başarıya ulaşmak için tek bir şeye odaklanmak gerektiğini farketti ve spor kariyerini sonlandırarak bütün gücünü tiyatroya harcadı. Bir çok tiyatro oyununda rol alan Yiğit Arı, 1997 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ‘ne girdi. Ankara Sanat Tiyatrosu ‘nda oyunculuk eğitimi aldı. Ayrıca Keçiören Islahevi ‘nde drama öğretmenliği yaparak küçük çocukların tiyatro ile uğraşarak sorunlarından arınmalarına yardımcı oldu. Onlarca tiyatro oyununda oynayan Yiğit Arı 2001 yılında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden arkadaşlarıyla Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu. Yiğit Arı Mahşer-i Cümbüş ile beraber Türkiye’de ilk defa oynanan Tiyatro Sporunu sergilemeye devam etmektedir.

Yiğit Arı televizyon kariyerine Star TV’de yayınlanan Ferhunde Hanımlar adlı diziyle başladı. Başarılı bir oyunculuk sergileyen Yiğit Arı 2002 yılında da Benimle Oynar mısın? adlı çocuk programında Türkiye’nin ilk kukla orkestrası olan Grup Şurup’ta kukla oynattı. Şu sıralar Fox ‘ta yayınlanan Anında Görüntü Show isimli program ile Tiyatro Sporu ‘nu ekranlara taşımaktadır.

Rol Aldığı Oyunlar

iyatro

1994 Wolfgang Borchert’in Kapıların Dışında adlı eserinde rol aldı. 1994 Eugene Ionesco’nun Önder adlı eserinde rol aldı. 1994 Coşkun Irmak’ın Soytarı adlı eserinde rol aldı. 1995 Berthold Brecht’in Cara Ana’nın Silahları adlı eserinde rol aldı. 1996 Sean O’Casey’in Silahşörün Gölgesi adlı tiyatro oyununu sahneledi. 1996 Erkan Ergin’in yönettiği Dario Fo’nun Açık Aile oyununda reji asistanlığı yaptı. 1998 Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Mehmet Ege’nin yönettiği Santos’un Tütüncü Dükkanı adlı oyunu 1998 Ostim İlköğretim Okulunda Aziz Nesin’in Pırlatan Bal adlı eserini sahneledi. 1999 Batıkent Mehmet Sağlam İlköğretim Okulunda Ergun Sav’ın Barış Kervanı adlı oyununu sahneledi. 1999 Erkan Ergin’in yönettiği Dario Fo’nun Kadın Oyunları oyununda teknik eleman olarak görev aldı. 1999 Burak Tamdoğan’ın yönettiği Berthold Brecht’in Demirin Fiyatı Nedir? adlı oyununda oynadı. 1999 Sedat Veis Örnek’in Pirinçler Yeşerecek adlı oyununu sahneledi. 2000 Mehmet Sağlam İlköğretim Okulunda William Shakespeare’nin Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası oyununu sahneledi. 2000 Kurgusunu yaptığı Sonbahar Yaprakları isimli kolaj çalışmasını sahneledi. 2000 Dr.Kadir Çevik yönetiminde Tiyatro Sporu etkinliğinde rol aldı. 2000 Murat Cankara’nın yönettiği Aria de Capo isimli tiyatro oyununda rol aldı. 2002 Neşe Karataş’ın yönettiği Anton Çehov’un Ayı adlı oyununda rol aldı. 2002 Burak Satıbol’un yönettiği Ferhan Şensoy’un Haldun Taner Kabare isimli oyununda rol aldı. 2003 Burak Satıbol’un yönettiği Vaclav Havel’in Görüşme isimli oyununda rol aldı. 2003 Çankaya Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak tiyatro dersleri verdi. 2003 Haluk Yüce yönetiminde Tiyatro Tempo’nun Palyaço Şov isimli animasyon gösterisinde görev aldı.

Televizyon

1997 Ferhunde Hanımlar(Star) 2002 Benimle Oynar mısın?(TRT 1) 2007 Anında Görüntü Show (Fox)

120 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page