top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Canan Kaftancıoğlu'na destek çığ gibi: Geri adım atmayacağızYargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “devleti alenen aşağılamak” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. Kaftancıoğlu için siyasi yasak gündeme gelirken CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun çağrısının ardından çok sayıda yurttaş ve milletvekili il örgütüne koştu. İl Başkanlığı'nda yapılan açıklama doğrultusunda CHP MYK üyeleri Ankara'da yapılması gereken toplantısını bu sabah İstanbul'da yapıyor. Üyelerin CHP İstanbul İl Başkanlığı'na girişi sürüyor.Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararları onadı. Karar üzerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile çok sayıda milletvekili ve yurttaş CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “21 Mayıs’ta Bursa’da miting yapacaktık. Artık mitingin adresi Bursa değil İstanbul’dur” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. Hapis cezasının yanı sıra Kaftancıoğlu’na siyasi yasak kararı uygulanmasına karar verildiği bildirildi. Kararın ardından Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla milletvekilleri ve yüzlerce yurttaş CHP İstanbul il binası önüne geldi. Yurttaşların ardından il başkanlığına ilk olarak Kaftancıoğlu geldi. Yoğun ilgiyle karşılaşan Kaftancıoğlu’na yurttaşlar, “seninleyiz”, “Hepimiz senin arkandayız” ve ‘Canan başkan’ sloganlarıyla destek verdi. Kaftancıoğlu daha sonra il başkanlığı önünde Kılıçdaroğlu ve beraberindeki İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu karşıladı.

MİLYONLARIN ACISININ SESİ İl başkanlığı önünde konuşan Kılıçdaroğlu, “Hep birlikte bu ülkeye çektirilen zulme son vereceğiz. Doğusu, batısı güneyiyle kuzeyiyle, vicdanı olan bütün vatandaşlarla beraber yol yürüyeceğiz. Türkiye’yi zulümden ve zalimden beraber kurtaracağız” dedi. Erdoğan’a seslenen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan sen ikiyüzlüsün, sen fırsatçısın, sen bir zorba ve manipülatörsün. Ama zulmün ve hüsranın artık son buluyor. Erdoğan, yaklaşan gök gürültüsü duyuyor musun? Bu gürültü dairelerini sığınmacılara sattığın insanların gürültüsüdür. Bu gürültü aç bıraktığın emeklilerimizin gürültüsüdür. Bu gürültü elektriğini kestiğin 4 milyon insanın karanlıktaki sesidir. Milyonların acısının sesidir bu. Geleceğini çaldığın bu insanların sesini duyuyor musun. Özgürlüğün şarkısını söyleyenlerin sesini duyuyor musun” ifadelerini kullandı.

BURSA’DAN İSTANBUL’A Erdoğan’a seslenmeye devam eden Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “En karanlık anın şafağa en yakın zaman olduğunu biliyoruz. Hep birlikte seslendiriyoruz. Erdoğan, biz göğe baktığımızda sana rağmen her şeyin daha iyiye gideceğini bu zulmünde son bulacağını bir kez daha huzur ve sükûnetin bu ülkeye geri geleceğini hepimiz biliyoruz. Bütün bu acımasızlıklar senin zayıflıklarından doğuyor. Sen zayıfsın, biz güçlüyüz. Sen sırça köşkünde yaşayacaksın, biz omuz omuza gelen bir halkız. Cezalandırmaya çalıştığın Cananın arkasında koca bir halk var. Bunu bir an bile aklındar çıkarma. Unutma Erdoğan bugün Canan nezdinde vücut bulan halkın sesi, halkın iradesi senden büyüktür. Canan yüreklidir, Canan cesurdur, canan bizimdir.” "KAFTANCIOĞLU’NA SARILDI" Konuşmasını yarıda kesen Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu’na sarıldıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti: “Hiç endişe etmeyin, zalimin zulmü karşısında asla geri adım atmayacağız. Aklımızla, yüreğimizde yolumuza devam edeceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek.


KAFTANCIOĞLU'NA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR...

Başkan Hacısalihoğlu’ndan Kaftancıoğlu’na Destek MesajıCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek mesajı verdi. Hacısalihoğlu, “Sayın il başkanımıza verilen bu cezayı kabul etmiyoruz” dedi.


Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen toplam 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. Bunun ardından İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na partisinden destek mesajları geldi.


CHP Trabzon il başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “Verilen kararın hukukla hiçbir alakası yoktur. İktidar şimdi İstanbul il başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu’nu hedef alarak, CHP’ye gözdağı vermeye çalışmaktadır. Verilen karar siyasidir. AKP hükümetinin isteği üzerine verilen bu cezayı kabul etmiyor, sayın Kaftancıoğlu’nun yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.


Başkan Adem’den Kaftancıoğlu’na Destek Mesajı


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezası ve siyasi yasak cezasının ardından Kaftancıoğlu’na destek mesajı yayınladı.

Başkan Adem, “CHP İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu, 3 ayrı suçtan toplam 4 ay ay 11 gün hapis cezasına çarptırıldı. 2012'de ifade özgürlüğü kapsamında atılan twitlerden dolayı ve zaman aşımına uğramış olmasına rağmen saraydan gelen talimat ile 2019 yılında dava açılıyor. O halde o dönem ne kadar AKP'li yönetici veya vekil varsa geçmiş twetlerine bakalım. Eminim ki çoğunun sosyal medyasında fetoyu övücü paylaşımlar vardır. İstanbul’u kaybetmenin ve seçimlere de yaklaşmamız ile birlikte partimiz bu tür asılsız suçlamalar ile yıpratılmak istenmektedir. AKP iktidarının bu hukuksuz oyunlarına baş eğmeyeceğiz. Sayın başkanımız Kaftancıoğlu'nun yanındayız ve adalet er ya da geç tecelli edecektir” dedi.


BAŞKAN ÇELİK: DÜŞÜNCEYE KİLİT VURDURTMAYACAĞIZ!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şile İlçe Başkanı İbrahim Çelik, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis kararıyla ilgili eleştiride bulundu. Başkan Çelik:" Kaftancıoğlu'na yapılan bu asılsız suçlamaları asla kabul etmiyoruz."dedi.


"İKTİDAR VİCDANLA OYNUYOR"


Kaftancıoğlu'yla ilgili verilen kararın vicdanı bir karar olmadığını belirten Başkan Çelik;"CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" ve "cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından verilen 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezası Yargıtay tarafından bugün onaylandı. Bir de üstüne siyasi yasak getirildi. Malesef ki yine iktidarın aldığı kararlarla hukuksuz yargılamalar devam ediyor. İstanbul ve Ankara seçimlerini hazmedemeyenler türlü türlü iftiralardan, manipüle haberlerden sonra vicdanlarla oynuyor. Haksız yere hukuksuz yere sadece sosyal medyada saygı çerçevesinde düşüncesini paylaşan İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'nu yargılıyor ve hapis istemiyle cezalandırıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Biz Kaftancıoğlu'nun her zaman yanındaydık, yanında olmaya da devam edeceğiz. Adalet yerini bulana kadar, Kaftancıoğlu aklanana kadar bu işin takipçisi olacağız. Düşünceye kilit vurdurtmayacağız." şeklinde konuştu.


Başkan Sarı’dan Kaftancıoğlu’na Destek Mesajı


CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezası ve siyasi yasak cezalarına ilişkin konuştu. Başkan Sarı, “sayın Kaftancıoğlu yalnız değildir” dedi.

Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle 'kamu görevlisine hakaret', 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlarından verilen toplam 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı.


Başkan Serkan Sarı da bir mesaj yayınlayarak, İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek verdi.

Başkan Sarı, “Sayın Kaftancıoğlu’na verilen hapis ve cezası ve siyasi yasağı kesinlikle kabul etmiyoruz. Verilen cezanın ülkemizde hukukun hangi noktalara geldiğini göstermektedir. Türkiye’de cezalar artık hukuksal değil siyasal olarak verilmeye başlanmıştır. Bunun en büyük göstergesi de Sayın İstanbul il başkanımıza verilen ceza olmuştur. Kesinlikle siyasi bir karar olan bu cezayı asla kabul etmiyor ve başkanımızın yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir” dedi.


Başkan Binzet’ten Kaftancıoğlu’na Destek Mesajı

CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, “Saray talimatıyla verilen hukuksuz bu karara karşı İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'nun yanındayız” dedi. Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen toplam 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet'ten karar sonrası Canan Kaftancıoğlu'na destek mesajı geldi. Başkan Binzet, “Saray talimatıyla verilen hukuksuz bu karara karşı İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'nun yanındayız. Atılan iftiralar ve sonrasında verilen hukuki bir dayanağı olmayan bu cezaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Sayın başkanımıza verilen bu ceza siyasi bir karardır. Verilen bu karar ne yazık ki ülkemizde hukukun üstünlüğünün yok olduğunun en önemli örneği olmuştur. Başkanımızın yanındayız” dedi.


Başkan Şahin’den Kaftancıoğlu’na Destek Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu İl Başkanı Av. Atila Şahin, bir mesaj yayınlayarak, “Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir” dedi. Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle 'kamu görevlisine hakaret', 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlarından verilen toplam 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. Canan Kaftancıoğlu’na partisinden destek mesajları yağarken, bir destekte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu İl Başkanı Av. Atila Şahin’den geldi. Başkan Şahin, “Verilen kararın hiçbir geçerliliği yoktur. İktidarın eliyle verilen bu ceza kanunlarına aykırı ve hukuksuz bir cezadır. İktidar bu tür suçlamaları ve eylemleri ile partimizi seçim öncesi en ağır şekilde yıpratma çabasına girmiştir. Bizler susmayacağız ve Sayın İstanbul il başkanımıza yapılanları kabul etmeyeceğiz. Sayın Kaftancıoğlu’nun her zaman yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Adalet er ya da geç tecelli edecektir” dedi.


BAŞKAN ÇELİK: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ İKTİDARA GÖSTERECEĞİZ!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, Yargıtay'ın İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'yla ilişkin aldığı hapis kararıyla ilgili eleştiride bulundu.


Adaletin elbet birgün tecelli edeceğini belirten Başkan Çelik;"Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek 'kamu görevlisine hakaret', 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlarından verilen toplam 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onayladı. Ve alınan bu kararla bir kez daha adaletin, yargının iktidarın elinde olduğunu anladık. Çünkü Kaftancıoğlu için kullanılan bu iftiralar tamamen asılsızdır. Cumhurbaşkanına hakaret, kin ve düşmanlığa sevk etmek vb. suçlar asla kabul edilemez bir durumdur. Kaftancıoğlu sadece görevinin gereği olan ifade özgürlüğü, halkı bilinçlendirme görevini yerine getirmiştir. Ve iktidar türlü bahanelerle bunu manipüle edip, suç gibi göstermiştir.Bizler bir 1 cm bile geri adım atmayacağız. Hukukun üstünlüğünü, Kaftancıoğlu'nun suçsuzluğunu iktidara göstereceğiz." şeklinde konuştu.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page