top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Cannes'dan sevindirici haber: Merve Dizdar'a büyük ödül!


Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı

Oyuncu Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali'nde yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. Merve Dizdar, “Ödülü Türkiye’de yaşamayı hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum” dedi.
Fransa’da 76. Cannes Film Festivali’nde yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filmine ödül verildi.

Oyuncu Merve Dizdar festivalde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

KONUŞMASI GECEYE DAMGA VURDU

Dizdar, ödül aldıktan sonra yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele eden ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın.

*Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim. Ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray'ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

“GÜZEL GÜNLERİ YAŞAMAYI BEKLEYEN TÜM MÜCADELECİ RUHLARA…”

*Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.

KILIÇDAROĞLU’NDAN TEBRİK MESAJI

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak Dizdar’ı tebrik etti.

Kılıçdaroğlu, “Cannes Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar’ı yürekten kutluyorum. “Türkiye'de hakkettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara” bugün hep birlikte demokrasiyi armağan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

FİLMİN HİKAYESİ

Erzurum’un Karayazı ilçesinin köylerinde çekimi yapılan yönetmenliğini Ceylan’ın üstlendiği “Kuru Otlar Üstüne” filmi İstanbul’a atanmak isteyen Samet karakterinin hikayesini konu alıyor.

Filmde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim rol aldı.

“RUHUN KARANLIK TARAFLARINA İLGİ DUYAN BİRİYİM”

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, filimin gösterimi sonrası yaptığı açıklamada, filmin salgın döneminde çekildiğini ve bunun getirdiği bazı zorluklar olduğunu söylemişti.

Ceylan, “Belki de bütün karakterlerim, duyguları kendi ruhumda da hissettiğim, en azından ipuçlarını gördüğüm şeylerdir muhakkak, diye düşünüyorum. Ben karanlık taraflarına, ruhunun karanlık bölgelerine ilgi duyan bir insanım. Benim hayatta bir tür anlam yaratma şeklim bu belki de.” ifadelerini kullanmıştı.

FESTİVALDE ÖDÜL ALAN DİĞER İSİMLER

Altın Palmiye: Anatomie d'Une Chute (Yönetmen: Justine Triet)

Jüri Büyük Ödülü: The Zone of Interest / Yönetmen: Jonathan Glazer

En İyi Yönetmen: Trần Anh Hùng / The Pot-au-Feu (La Passion de Dodin Bouffant)

Jüri Ödülü: Fallen Leaves (Yönetmen: Aki Kaurismäki)

En İyi Senaryo: Sakomoto / Monster (Yönetmen: Kore-Eda Hirokazu)

En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar (Kuru Otlar Üstüne/Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan)

En İyi Erkek Oyuncu: Kōji Yakusho (Perfect Days/ Yönetmen: Wim Wenders)

En İyi İlk Film(Camere D'or): Inside the Yellow Cocoon Shell (Yönetmen: Thien An Pham)Cannes’da ödül alan Merve Dizdar’a tebrik mesajları yağdı

76. Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar'a ünlüler ve siyasetçilerden tebrik mesajları yağdı.


Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmi bu yıl 76.’ıncısı düzenlenen Cannes Film Festivali’nden ödülle döndü. Filmde canlandırdığı karakterle Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.


Türkiye’ye büyük gurur yaşatan Merve Dizdar’a sosyal medyadan destek ve tebrik mesajları yağdı.

İşte Dizdar için ünlü isimler ve siyasetçilerden gelen destek mesajları…“YÜREKTEN KUTLUYORUM”

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Merve Dizdar’ı yürekten kutluyorum. ‘Türkiye’de hakkettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara’ bugün hep birlikte demokrasiyi armağan edeceğiz.”DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Cannes Film Festivali’nde ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmindeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Merve Dizdar’ı tebrik ediyorum. Başarılı yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan başta olmak üzere tüm film ekibini de ayrıca kutluyorum.”


“NE GÜZEL HABER”İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Ne güzel haber. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Merve Dizdar’ı tebrik ediyorum.”

Cem Yılmaz: “Başarıların, mutluluğun daim olsun.. Merve Dizdar Cannes 2023 En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.”

Devrim Yakut: “Canım Merve gururla göğsümüz kabardı. Yolun açık olsun. Hep hayallerinin peşinde, hep daha ileriye…”


“FAZLASIYLA HAK EDİLMİŞ BİR ÖDÜL”


Ahmet Ümit: “Merve Dizdar Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. Bravo Merve, kocaman tebrikler… ‘Bir Ses Böler Geceyi’ filminde birlikte çalışmıştık. Fazlasıyla hak edilmiş bir ödül. Harika bir oyuncudur kendileri…”

Mert Fırat: Bu ödülü, bu dünyada var olmanın zorluklarını aşmak için mücadele eden tüm kadınlara ithaf etmek istiyorum.” Kadın oyuncu dalında ödülü Nuri Bilge Ceylan imzalı “Les Herbes Secs” filmindeki rolüyle Merve Dizdar aldı. Gurur ve moral kaynağı.”

Armağan Çağlayan: “Merve Dizdar Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Tebrikler Merve Dizdar. İyi haberlerin başlangıcı olsun.”

“AYAKTA ALKIŞLIYORUM”Hadise: “Merve Dizdar’ı tebrik ediyorum ve ayakta alkışlıyorum.”

Yüsra Geyik: “Teşekkürler Merve Dizdar. Bize bu gece hissettirdiği her şey için çok teşekkürler.”

Serenay Sarıkaya: “İnanılmaz. Olağanüstü haber. Tebrikler güzelim. Woowww”

Saadet Işıl Aksoy: “Yaa bu ne güzel haber böyle.”

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page