top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Cemal Akyıldız'a saygı ile...

Yakalandığı coronavirüsten kurtaramayarak 88 yaşında 20 Kasım 2020'de yaşama veda eden, yaptığı Atatürk portreleri ve tarihsel mekânların çizimleriyle ünlü Gravür Sanatçısı, Ressam Cemal Akyıldız ile BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı'nın 2007'deki "İstanbul" sergisi nedeniyle yaptığı ve önce, Ataşehir Ev Kültür dergisinin 14. sayısında (Temmuz-Ağustos 2007), ardından da Bahçekapılı'nın Gelincik Tarlası Gibi kitabında (Haziran 2015) yayımlanan söyleşiyi sunuyoruz sizlere. Sevgili Cemal Akyıldız'ın sesi ve yapıtlarının görüntüleri bu söyleşiyle birlikte Bahçekapılı'nın hazırlanmakta olan Sesleri Bende Kaldı-2 kitabında yer alacak.


CEMAL AKYILDIZ KİMDİR?

Cemal Akyıldız, 1932 yılında Trabzon'da doğdu. Küçük yaşlarından itibaren resme ilgi duyan ve ticari liseden mezun olduktan sonra 1949'da İstanbul'a güzel sanatlar fakültesinde okumak için gelen sanatçı, İbrahim Çallı ve Hikmet Onat gibi usta ressamlardan dersler aldı.

O dönem farklı ressamların atölyelerinde de çıraklık yapan Akyıldız, akademik eğitimini yarıda bırakarak 18 yaşındayken Babıali'de kendi atölyesini kurdu. Kitap kapakları, sinema afişleri, okul kitaplarının içindeki resimler ve hat sanatı yaparak çalışmalarını sürdüren Akyıldız, yaklaşık 2 bin roman kapağı hazırladı.

Tarihe ilgi duyan ve bu konuda da araştırmalar yapan sanatçı, ayrıca tarihi resimlere imza attı. Mustafa Kemal Atatürk'ten itibaren tüm cumhurbaşkanlarının portrelerini çizen Celal Akyıldız, 25 yıl İstanbul Üniversitesi'nin ressamı olarak çalıştı ve daha sonra da İstanbul Üniversitesi Tarih Araştırmaları Ana Bilim Dalı Ressamlığı'nda görev yaptı.

1956 tarihli ünlü Atatürk gravürünün ressamı olarak tanınan Akyıldız, yarım asrı aşkın sanat hayatında 200'ün üzerinde sergi açtı.

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page