top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP Ataşehir Başkanı Yalçın: 'CHP'ye güven artıyor, seçime hazırız'İSTANBUL/ATAŞEHİR - Ataşehir'de bu sabah yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, "son yapılan anketlerde görüldüğün gibi, CHP'nin halka verdiği güven artıyor, geçen dönemki İstanbul yerel seçiminde bu iktidarın yenilebileceği de görüldüğünden halkın partimize yönelimi artıyor, seçime hazırız" dedi.Bu sabah Kars ve Yöresi Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Gençlik Kolları'nın, CHP Ataşehir İlçe Gençlik Kollarını sabah kahvaltısında konuk etmesine katılım sağlayan CHP Ataşehir İlçe Başkanı Yalçın, yerel basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbet sırasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KAR-DER ve CHP Genlik Kolları'nın kahvaltılı ağırlama programına; CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın'ın yanı sıra , Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı - KARDER Başkanı Orhan Çerkez, KAR-DER Gençlik Kolları Başkanı Çağlar Kaya, CHP Ataşehir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Erdi Açıkgül ve yönetimi ile çok sayıda genç katılım sağladı.


KAR-DER Başkanı Orhan Çerkez, gençleri her zaman önemsediklerini ve yanlarında olduklarını dile getirirken, CHP İlçe Başkanı Yalçın KAR-DER'e teşekkür ederik "dayanışmanın önemine" değindi.

Ataşehir'de bu sabah yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, "son yapılan anketlerde görüldüğün gibi, CHP'nin halka verdiği güven artıyor, geçen dönemki İstanbul yerel seçiminde bu iktidarın yenilebileceği de görüldüğünden halkın partimize yönelimi artıyor, seçime hazırız" dedi.

Yalçın son dönemlerde saha çalışmasına büyük önem verdiklerini ve esnaf ziyareti yaptıkları, bu sırada iktidar partisinden yana olanlarla da karşılaştıklarını, birçok esnafın ve AKP'ye oy vermiş seçmenin artık AKP'ye oy vermemeyi düşündüğünü dile getirerek şöyle dedi: “Bu bize büyük avantaj sağlayacak. Seçimde sandıklardaki görevlilerimiz, seçim bölgesindeki görevlilerimiz, avukatlarımız, yani sahadaki örgüt mensuplarımız vatandaşı içinde bulunduğumuz durumları anlatacak, diyecek ki Cumhuriyet Halk Partisi İktidara geldiğinde güveni aşılaması ve bunun gibi konulara büyük önem verecek.

CHP İlçe Başkanı Yalçın, son dönemdeki anketlere bakıldığında iktidar partisinin erimekte olduğunu, CHP’nin yanı sıra İyi Parti, Deva, Gelecek, Saadet Partisi gibi partilere de yüksek olmasa da yönelim bulunduğunu belirtti. Yalçın, “ama biliyoruz ki, vatandaşlar Sandığa gittiği zaman anketler işlevini yitirir, yine de anketlerin yanılma payının yüzde bir buçuk olduğunu biliyoruz. Biz stratejimizi doğru kuracağız, çalışmamızı bu yönde yapacağız, iktidara geldiğimizde neler yapabileceğimizi göstermenin koşullarını oluşturacağız” dedi.


Yalçın daha sonra Antalya'da katıldıkları örgüt toplantısının çok önemli olduğunu kongrelerin dışında örgütün ilk kez biraraya bu yoğunlukta geldiğini 2017'deki Adalet Yürüyüşünde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği performansı ve güveni bu toplantıda test edebildiklerini, konuşmasının ve verdiği mesajların delegeler tarafından, Parti Örgütü tarafından 5-6 dakika ayakta alkışlandığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerel seçimde İstanbul, İzmir, Ankara kazanıldıktan sonra seçmendeki ‘Biz bunları değiştiremeyiz’ algısının farklı bir boyuta taşındığını gösterdi. Demek ki bunlar da kaybedebiliyor algısı uyandı ve Sandığa daha önce gitmeyen belirli şekilde siyasetten soğumuş, Cumhuriyet Halk Partisine ya da öteki partilerden birine kızmış, başka konulara kızmış dediğimiz kişiler bugün iktidarın sandıkta değişebileceğini gördüğü için sahada algısı çok başka olacağını düşünüyorum.”


Basın buluşmasında CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı’nın son anketlerin Ataşehir için ne gösterdiğini sorması üzerine şu bilgileri aktardı: “Benim elime gelen son kasım-aralık anketi var. AK Parti'nin oylarında yaklaşık %5-6'lık bir erime gözüküyor. Cumhuriyet Halk Partisi oylarında %2 civarında bir yükselme, İyi Parti'nin oylarında yüzde bir buçuk gibi bir yükselme, Deva, Gelecek gibi partilerin oylarında da yüzde 2-2,5 arasındaki banda oturma gözüküyor.

Son anketler Merkezi iktidarın algı operasyonlarına, yandaş basının yaptığı yanlış ve taraflı haberlerin yarattığı havaya rağmen iktidarın oy kaybetmekte olduğunu, geniş muhalefetin oylarının, inanırlılığının ve güvenilirliğinin yükselmekte olduğunu gösteriyor. Bunun Ataşehir’e yansıması da var, pozitif anlamda. Ataşehir'li hizmete bakıyor, yapılanlara bakıyor. Anadolu'nun ücra bir köşesindeki kişinin önem verdiği hususlara değil de yakınında bulunan ve hizmet yapan yöneticilerin tavrına bakıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi alındıktan sonra Ekrem İmamoğlu’na duyulan sempatinin, bu sempatiden sonra artık kazanırız algısının yerleşmiş olması bunlara çok önem veriyoruz. Ekrem Bey ilk seçimde 13 bin oy fark attığı halde seçim yenilenince seçmendeki ‘bunlar yenilebilir’ algısı uyandığı için oy farkı 800 bine çıktı. Bunu unutmamamız gerekiyor. İnanç değişimi getiriyor.”Yalçın. bu iktidar döneminde Ataşehir'in ödeneklerin alınması konusunda sıkıntı yaşadığını, hayat pahalılığı ve zamlardan sonra belediyelere ayrılan bütçenin yüzde 80'inin 90'ının personel giderlerine ve sosyal yardımlara ayrılmak zorunda kalındığını ifade ederek “Bu olgunun Türkiye'nin her tarafında yaşandığını görüyoruz Bu olgu hizmet alanındaki aksaklıkları da getiriyor ve bunun vatandaşa yansımaları tabii ki oluyor, yönetenler bu anlamda zorluklarla karşılaşıyor. Ama Ataşehir'de yürüyen birçok proje Ünal Aydınoğlu Kültür Merkezi gibi, Sağlık Merkezi gibi, Atapark gibi projelerin devam ettiğini de görüyoruz hizmetlerin devam edeceğini de görüyoruz. Özellikle imar planları da eksiksiz çıktığında Ataşehir yaşanılır bir hale gelecek. Tabii bunları yaparken ülkenin mali durumunu da gözardı etmiyoruz, edemiyoruz. İmar planları çıkabilir, çıktı diyelim, ama yapacak müteahhit bulmakta zorluk çekilecek. Bunları da göz önüne alarak kentin yaşanılabilir hale gelmesi bizim için çok önemli.”

Yalçın basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısının sonlarına doğru yarınlara daha iyi bir ülke bırakabilmek için CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Antalya'da ve daha önceki konuşmalarında söylediği çok net bir algı olduğunu dile getirerek şöyle dedi: “Vatan ve bayrak algımız tektir. Bunun dışında birçok şeyi konuşabiliriz tartışabiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi b ugün halka iktidara geldiği zaman değişimi getirebilecek, halka rahat nefes aldırabilecek hem kadroları mevcut, hem de bunları yapabilecek inancı mevcut. Bu inançla hepimiz uğraşacağız, çalışacağız, yeniden üretimi başlatabileceğiz, fabrikaların çarklarını döndürebileceğiz. Unutmamak gerekir ki Kurtuluş Savaşı ertesinde yatırım yapacak bütçesi olmayan Türkiye Cumhuriyeti 15 yıl gibi bir kısa sürede hem eğitimde, hem tarımda, hem sanayide büyük yatırımları yapabilme becerisini gösterdi; Çünkü kadroları vardı, inançları vardı. Bugün iktidar itiraf ediyor, ülke dibe vurmuştur diye.. Ülke en dibe vursa da o en dipten üretimle, adaletle, eğitimle, liyakatla çıkabilecek güçtedir. Bu anlamda da tüm halkımızın umutlu olmasını diliyorum ve bunları yapabilecek partinin de Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu bir kez daha vurguluyorum.Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı80 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page