top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'den 6'lı haber...CHP’Lİ YALIM: MEMURA, EMEKLİYE, İŞÇİYE EK ZAM YAPILMALI


UŞAK - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, hayat pahalılığının her geçen gün arttığını ve bu yüzden sabit geliri olan memurunun, emeklinin ve işçinin maaşlarının eridiğini ifade ederek, “Bayram öncesi memura, emekliye ve asgari ücretle çalışan işçilere yüzde 30 ek zam yapılmalıdır” dedi. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, ekonomide kötü gidişat nedeniyle memur, emekli ve asgari ücretli işçinin maaşının alım gücünün her geçen gün düştüğünü belirtti. Sürekli yaşanan zamlar karşısında eriyen memur, emekli ve asgari ücretlilerin maaşlarının zam yapılarak telafisinin acilen yapılması gerektiğini vurgulayan Yalım, “Hükümetin, memur ve emeklimize katsayıya etki edecek şekilde seyyanen en az yüzde 30 oranında ek zam yapılması gerekmektedir. Bu zammın bayram öncesinde duyurulması iyi olacaktır. Memur ve emeklilerin yanı sıra asgari ücretinde günümüz şartlarına göre güncellenmesi gerekmektedir. Ek zam konusunda sendikaları bu konuda göreve davet ediyorum. Memurun, emeklinin zor gününde tepkilerinizi dile getirmelisiniz” dedi.


ŞANLIURFALI KANAAT ÖNDERİNDEN AKP’YE: ARTIK SEÇMEN CEPTE DEĞİL, HERKES UYANDI!

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, dün gece Eyyübiye İlçesine bağlı Örenli Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Bölgenin kanaat önderlerinden Mehmet Çiftçi, Tanal’ın “Buraya niye hizmet yapılmıyor” sorusuna cevaben “Burada yapılmıyor çünkü nasıl olsa ceptedir, seçmenler ceptedir! Nasıl olsa AKP’ye verirler. Öyle bir şey yok artık! Herkes uyandı” dedi.


ŞANLIURFA - CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Av. Mahmut Tanal, kırsal mahalle ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor.

Kendisine eşlik eden CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayları Abdullah Melik ve Abdullah Direk’le birlikte Eyyübiye ilçesine bağlı Örenli Mahallesi’nde bölgenin kanaat önderlerinden Mehmet Çiftçi’nin misafiri olarak köy evinde vatandaşlarla bir araya gelen Tanal, burada yaptığı konuşmada Örenli’nin sorunlarını dile getirdi. SÖZDE TURİZM YOLU, GERÇEKTE LASTİK PATLATAN TELLİ YOL!

Tanal, ‘Turizm Yolu’ olarak bilinen, yaklaşık 100 kırsal mahalleyi birbirine ve il merkezine bağlayan yolun bozuk olduğunu vurgulayarak, “100’e yakın köyü de birbirine bağlayan yol, beton yol ama teller çıkmış. Evrak üzerinde turizm yolu diye geçiyor ama telli yol deniliyor. Telli yol, o teller de çıktığı için vatandaşların arabalarının lastiğini kesiyor, patlatıyor” dedi. MAHRUMİYET BÖLGESİ ÖRENLİ

Örenli Mahallesi’nin her türlü hizmetten mahrum bırakıldığına dikkat çeken Tanal, “Okul yok, sağlık ocağı yok, internet yok, kanalizasyon yok, şebeke suyu yok. Vatandaş gerçekten çok mağdur durumda” ifadelerini kullandı. TANAL, CHP’Lİ BELEDİYELERİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Şanlıurfa’yı CHP’li belediyelerin yönettiği büyükşehirlerle karşılaştıran Tanal,” Burası (Şanlıurfa) büyükşehir, bu hizmetler neden gelmiyor? Bakıyorsunuz Adana’da, Mersin’de, Antalya’da, Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de, böyle büyükşehirlerde yollar böyle değil. Şebeke suyu gidiyor. Okullar oluyor, sağlık ocağı oluyor, internet oluyor. Altyapısı, kanalizasyonu yapılıyor” bilgisini aktardı. KANAAT ÖNDERİ ÇİFTÇİ: ARTIK OYLAR CEPTE DEĞİL, HERKES UYANDI!

CHP’li Mahmut Tanal’ın “Niye yapılmıyor?” sorusunu yöneltmesi üzerine kanaat önderi Mehmet Çiftçi, “Burada yapılmıyor çünkü nasıl olsa ceptedir, seçmenler ceptedir! Nasıl olsa AKP’ye verirler. Öyle bir şey yok artık! Herkes uyandı” değerlendirmesini yaptı. “BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bunun üzerine Tanal da “Hizmet olmayınca bence desteği de vermemek lazım. Sizin vekiliniz olarak bu işin takipçisi olacağız” cevabını verdi. “DEDAŞ ZULMÜNÜ BİTİRECEĞİZ” SÖZÜ

Mehmet Çiftçi, bölgenin elektrik sorununu da Tanal’a ileterek, “Elektrik kimse gündeme getirmiyor. AKP milletvekilleri, hiç kimse gündeme getirmez. Çok zulüm var” diye konuştu.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ise cevaben “DEDAŞ zulmünü bitirmek lazım” ifadesini kullandı.


CHP’li Zeybek’ten bayram mesajı


ÇOCUKLAR GÜLDÜĞÜNDE BAYRAM OLACAK!ANTALYA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, bayramların 14 Mayıs’tan sonra bayram havasında kutlanacağına işaret ederek, “Ülkemizde çocuklar güldüğünde bayram olacak” ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında dayanışma vurgusu yaptı.

Türkiye’nin yaşadığı zor günlerde dayanışmanın, yardımlaşmanın önemini bir kez daha hatırladığını belirterek, “Bugün zor günler yaşıyoruz. Depremin acısı hala yüreklerimizde. Ekonomide, siyasette kriz üstüne kriz yaşanıyor. Vatandaşımız bayramı bayram havasında kutlayamaz duruma getirildi. Çocuklar bu ülkede yatağa aç giriyor. Ülkemizde çocuklar güldüğünde bayram olacak Depremde dayanışma ruhunu yaratan milletimiz, 14 Mayıs’ta iktidarı da değiştirecek güce sahiptir. 14 Mayıs’tan sonra ülkemizde bayramlar bayram havasında kutlanacak. Acıların, yokluğun, yoksulluğun geride kaldığı bir Türkiye umuduyla tüm vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını kutluyorum” dedi.


CHP’li Halıcı’dan bayram mesajı


BAYRAMI 15 MAYIS ŞAFAĞINDA KUTLAYACAĞIZISPARTA -Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta Milletvekili Adayı H.Yalım Halıcı, politikalarının odağında insanın olduğu anlayışın yönetim biçimi haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Demokrasinin bayramını 15 Mayıs şafağında kutlayacağız” dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta Milletvekili Adayı H.Yalım Halıcı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türkiye’nin geleceğe umutla bakmasının en büyük temennileri olduğunu ifade eden Halıcı, şöyle devam etti: “Ekonomide, yönetimde krizler yaşanıyor. Vatandaşımız bayram alışverişi yapamıyor. Kriz her geçen gün derinleşiyor. İktidarın hem yönetim hem ekonomi politikalarında yurttaşımız yok. Vatandaşımızın sofrasındaki ekmek her geçen gün küçülüyor. Politikalarının odağında insanın olduğu anlayışın yönetim biçimi haline getirilmesi gerekiyor. Yurttaş, devlet için değil; devlet, yurttaş için, anlayışı yaşama geçirilmelidir. Devletin tüm ekonomik, sosyal ve siyasal hedeflerinin odağında insanın olmalıdır. Bu devran böyle gitmez. Değişime sayılı günler kaldı. Demokrasinin bayramını 15 Mayıs şafağında kutlayacağız. Tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyor,huzur, sağlık ve mutluluk temenni ediyorum.”


“DERTLERE DERMAN OLACAĞIZ”

SAKARYA -Saha çalışmalarına mahalle mahalle devam eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya 28. Dönem 2.Sıra Milletvekili Adayı Ecevit Keleş, Geyve Gazi Süleyman Paşa Mahallesi ve Yörükler Mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi. “DERTLERE DERMAN OLACAĞIZ” Vatandaşın dertlerini ve taleplerini dinleyen milletvekili adayı Ecevit Keleş, “ Saha çalışmalarımıza tüm hızımızla başladık. Ayak basmadık yer bırakmadan bütün vatandaşların dertlerini dinleyeceğiz ve 14 Mayıs tarihinde seçildiğimiz zaman bütün dertlere derman olacağız. Az kaldı, çok az kaldı” dedi.


CHP Samsun Milletvekili Adayı Dr. Murat Çan:

Esnaf Bakanlığı GeliyorSAMSUN - Bafra ve Atakum’da temaslarda bulunan CHP Samsun Milletvekili Adayı Op.

Dr. Murat Çan, “son dört yılda 500 bin esnafı iflasa sürükleyenler Samsun

esnafının sorunlarına çözüm üretemez” dedi.

Op. Dr. Çan, Bafra ve Atakum’da esnaf ziyaretleri sırasında yaptığı

açıklamalarda şu ifadeleri kullandı.

“Samsun’un dört bir yanında binlerce esnafla görüşme yaptım. Çünkü ben

doktorum, önce teşhis koymak zorundayım. Bu yüzden tüm esnafları tek tek

dinleyip sorunlarına ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz.”


500 Bin Esnaf Kepenk Kapattı


“Ortaya çıkan tablo şu: Hükümet sahte açılışlarla göz boyamaya çalışırken 500

bin esnaf iflas etmiş. Esnaf ve Sicil Gazetesi verilerine göre; 2021 genelinde

meslekten ve sicilden terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 101 bin 750.

2022’de ise sayı 125 bin 892. Toplamda 227 bin esnaf son iki yılda iflasa

sürüklenmiş. Bu tablonun sahipleri Samsun’a gelip ‘esnafın lehine çalışmalar

yapacağız’ diyor. Sadece sizin iki yıllık döneminizde ekmek teknesini kaybeden

227 bin esnaf var. Son dört yılda 500 binin üzerinde esnafı iflas ettirdiler.

Yanında çalışanlar, aileleri, muhasebecisi, toptancısı ve lojistiğiyle en az 3

milyon kişi bundan etkilendi.”


Dolar 8 TL’den 20 TL’ye Geldi


2021 yılının nisan ayında dolar kuru 8, benzin 7 liraydı. Esnaf buna rağmen bir

umut evine ekmek götürmek için bekledi. Ekmek teknesini terk etmeyen esnaf

ise esasında yaşadığı sıkıntılardan fiilen iflas etmiş durumdaydı. Pandemi süreci,

biriken borçlar, yüksek dolar kuru ve kredi borçları 2021’de esnafın toplu

iflasına neden oldu. Bu sırada hükümet vatandaştan IBAN’la para dileniyordu.

2022’de dolar kuru 8 TL’den 20 liraya dayandı. Benzinin litresi 7 liradan 22

liraya çıktı. Fahiş kira artışlarıyla esnafın beli iyice büküldü. Bu duruma

dayanamayan 125 bin esnaf iflas etti. A’dan Z’ye tüm girdi maliyetleri dörde

katlanmış durumda. Henüz kepenk kapatıp, iflasını ilan etmemiş esnaf ise; hem

bankalara borçlu hem primlerini yatıramaz halde. Elektrik ve doğalgaz zamlarını

da düşünürseniz Esnaf, bugün sattığı ürünü yarın aynı fiyatla yerine koyamıyor.

Anlayacağınız Türk esnafı toptan iflas bayrağını çekmiş durumda.”


Esnaf Bakanlığı Geliyor


500 bin esnafı iflasa sürükleyenler Samsun’dan esnafın sorunlarını çözmekten

bahsediyor. 20 yıl sonunda esnafı getirdiğiniz yer burası. Milletin iktidarında

derhal bir Esnaf Bakanlığı kurulacak. İcralar durdurulacak, sicil affı çıkarılacak,

faizsiz kredi ve taksitlendirme imkanı sağlanacak. Fahiş kiralar düzenlenecek.

Keyfi uygulamalara son verilecek.”

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page