• HaberciGazete

CHP'den 'beşibiryerde' haberCHP’Lİ TANAL’DAN NEBATİ’YE ‘KAVURMA’LI TEPKİ


BAKAN NEBATİ, ŞANLIURFA’DA KAVURMA SOFRASINA OTURDU Bakan Nureddin Nebati, memleketi Şanlıurfa’da kavurma sofrasına oturup bölgenin sorunları için vaatlerde bulununca hemşerisi CHP’li Mahmut Tanal’ın tepkisi gecikmedi. Tanal, “20 yılda yapamadığınızı bundan sonra nasıl yapacaksınız. Kavurma sofrasına oturan, Şanlıurfa'nın sorunlarıyla ilgilenmiyor” dedi.

Memleketi Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesini ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, halka hitap ederken sıraladığı vaatlere muhalefetten tepki geldi. Aslen Şanlıurfalı olan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 20 yıllık AKP iktidarında Şanlıurfa’nın sorunlarının kronikleştiğine dikkat çekerek, Nebati’nin açıklamalarını eleştirdi. SORUNU YARATANLAR ÇÖZÜMÜN ADRESİ OLAMAZ

Tanal, Twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gittiği Şanlıurfa’nın elektrik, tarım, sağlık, eğitim, işsizlik, altyapı sorunlarına ilişkin olarak, ‘Yapacağız’, ‘Başlatacağız’ diyerek bol bol vaatte bulunmuş. Sormazlar mı 20 yılda yapamadığınızı bundan sonra nasıl yapacaksınız? Şanlıurfalıları kandırmayı bırakın artık. Şanlıurfa, Viranşehir ve diğer ilçelerdeki sorunun kaynağı sizin iktidarınız. Sorunu yaratanlar çözümün adresi olamazlar” ifadelerini kullandı.

KAVURMA GÖNDERMESİ

Viranşehir’de ağırlanan Nebati’nin yer sofrasında kavurma yediği anlara ilişkin fotoğrafı paylaşan Tanal, Şanlıurfa halkının sorunlarıyla ilgilenmemekle suçladığı AKP’nin Şanlıurfa milletvekilleri için kullandığı “Kavurmacı vekiller” tabirine göndermede bulunarak, “Sayın Nebati, AKP’nin Şanlıurfalı bir üyesi olarak geleneği bozmayıp oturduğunuz kavurma sofrası sizi yanıltmasın! Bu seçimde gidicisiniz. Şanlıurfa’yı Millet İttifakı olarak ayağa kaldıracağız” yorumunu yaptı. Bakan Nureddin Nebati’ye seslenirken baba ocağı Viranşehir’in elektrik, sağlık, işsizlik, eğitim, gecekondu, altyapı, Suriyeliler, mevsimlik işçi, uyuşturucu, hırsızlık, gençlik, canlı hayvan pazarı ve mezbahane, çevre yolu, yeni sanayi kavşağı gibi çok sayıda sorununun bulunduğunu hatırlatan Tanal, “Say say bitmez. 20 yıldır Viranşehir'in bu sorunlarından hangisini çözdünüz?” diye sordu. TANAL, NEBATİ’NİN KAVURMA İSTEDİĞİ VİDEOYU PAYLAŞTI CHP’li vekil Mahmut Tanal, bir başka Twitter mesajında ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kavurma istediği ana ait video görüntülerini paylaşarak, “Şanlıurfalı hemşerim Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, baba ocağı Viranşehir'e adım atar atmaz ‘Hani kavurma nerede’ diye tutturuyor. Akabinde kendisine özel kavurma sofrası hazırlanıyor. Maalesef kavurma sofrasına oturan, Şanlıurfa'nın sorunlarıyla ilgilenmiyor” şeklinde yazdı.


CHP'Lİ HACISALİHOĞLU: İHRACAT YOK DOLAR 20'Yİ GÖREBİLİR!Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Enerji, turizm ve ihracat kayıplarının cari açığı 100 milyar dolara taşıyacağına dikkat çekerek:" Dolar 20 bandını görebilir."dedi. "İKTİDAR SOMUT VERİLER ORTAYA KOYMUYOR" İktidarın dengesiz politikasının Türkiye'yi çıkmaza sürüklediğini belirten Başkan Hacısalihoğlu;" Merkez Bankası rezervleri gün geçtikçe tükeniyor. Kasayı doldurmanın tek yolu ise ihracattan geçiyor. Fakat iktidarın ucube sistemi yüzünden ne ihracat yapabiliyoruz, ne kendi vatandaşımızın karnını doyurabiliyoruz, ne de rezervleri doldurabiliyoruz. Birçok etken var. Cari açıkta en büyük darbeyi enerji ürünlerine bağlı ithalattan alıyoruz. 2021 yılında Brent tipi petrol fiyatı 65-70 dolardayken bu kalemde verdiğimiz eksi tutarı 50 milyar dolar. Şimdi petrolün varili 110 dolar. Enerjiden kaynaklı açık ise en az 80 milyar dolar.Açığı kapatmak için turizme yönelince Rusya ve Ukrayna savaşı turizmde kayıplar doğuruyor. Rusya, vatandaşını göndermek istemiyor. Ayrıca bu ülkelere yapılan ihracat ve ilgili ülkeler içindeki Türk firmalarının faaliyetleri de azalacak.Türkiye'nin kayıt dışı ekonomisinde önemli kalemlerden biri olan Rusya ve Ukrayna ile yapılan bavul ticareti de kesildi. Bu kesinti bize 20 milyar dolar civarında zarara uğratacak.Ticaret Bakanlığı verilerine göre Ocak ve Şubat aylarındaki cari açık rakamı 18,3 milyar dolar oldu. Geçen yıl aynı aylarda açık, salgın nedeni ile duran üretim yani azalan ithalata bağlı olarak 6,4 milyar dolardı. Ancak ekonomide karantinanın bitmesi ve çarkların dönmesi ile ithalat patladı ve açık iyice belirginleşti. Kısacası üretemeyen sadece tüketen Türkiye dışa bağımlı olduğu için kaybetti. Bu kayıp ekonomiyi daha da sarsacak. İlerleyen günlerde uzmanların tahminiyle döviz kurları 20 bandını görecek. İktidar ise konuyla ilgili somut veriler ortaya koymuyor, alternatif yol çizmiyor. Gemiden son olarak ne kaçırırsam kâr diyerek iyice halktan çalmaya çalışıyor." şeklinde konuştu.

YILMAZ: BAŞARIYA İNANACAĞIZ VE BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanlığı tarafından Birlik ve Dayanışma Gecesi programı düzenlendi. Birlik ve Dayanışma Gecesi programına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Milletvekilleri, Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, kadın ve gençlik teşkilatları ile çok sayıda partili katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, “Öncelikle Birlik ve Dayanışma programımıza katılım sağlayan İl Başkanımız Ali Hikmet Akıllı, PM Üyesi Milletvekillerimiz, Dr. Murat Emir, Ecz. Gamze Taşcıer, PM Üyemiz Umut Akdoğan, Ankara Milletvekilimiz Levent Gök, Ankara milletvekilimiz Nihat Yeşil Yenimahalle Belediye Başkanımız Fethi Yaşar ve Belediye Başkan Yardımcımız Yaşar Neslihanoğlu, İl Disiplin Kurulu Başkanımız Murat Ünal ve Kurul Üyelerimiz, Büyükşehir ve İlçe Belediye Meclis Üyelerimiz, Önceki Dönem İl Başkanımız Rıfkı, Güvener, Zeki Alçın, Celalettin Koç, İl Yöneticilerimiz, Kadın Kolları İl Başkanımız Ayfer Ayaz, İlçe Başkanlarımız Cemal Emir, Fahri Yıldırım, Uğur Açıkalın, Bülent Gündoğan, Feridun Güngör, Ali Ekber Aytaç, Bekir Şen, Engin Eren ve Önceki dönem ilçe başkanı arkadaşlarımız İlçe Yöneticilerimiz, Bürokratlarımız, Muhtarlarımız ile tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Birlik ve Dayanışma yemeğinde amacımız örgütlerimizi dinç tutmaktır. Seçimlere giderken örgütlerimizi kaynaştırmayı hedefliyoruz. Teşkilatlarımızı seçimlere hazır. Sandık başkanları ve görevlilerimiz hazır. Halkımız ilk seçimlerde CHP’yi iktidara getirecek. Bizlerde birlik ve dayanışma içerisinde çalışmalarımızı halkımızla iç içe olarak gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İnsan denizin olmadığı yerde, umut adına martı olmalı” demiş Nazım Hikmet. Yarının Türkiyesi’nde Millet İttifakı’nın iktidarına giden yolda, bir olacağız, başarıya inanacağız ve BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ” dedi.

CHP'Lİ DEMİR: HEM ETE HEM BENZİNE FAHİŞ ZAM!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, ete ve benzine gelen fahiş zamlarla ilgili eleştirilerde bulundu. Başkan Demir:" İktidar, halkı nasıl kurtarabilirim diye değil de nasıl soyabilirim diye düşünüyor."dedi. "HALK CEVABI SANDIKTA VERECEK" Başkan Demir, açıklamasında iktidarın krizi umursamadığına vurgu yaparak;"Geçtiğimiz yılın son aylarında ağırlaşan ekonomik kriz, yeni yıldan itibaren yurttaşların karşısına durmak bilmeyen zamlar olarak geliyor. Akaryakıt başta olmak üzere gelen zamlar yurttaşların belini bükmeye devam ediyor. Halk bugün de güne yeni zamlarla uyandı. Et ve Süt Kurumu, yaptığı açıklamada et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptığını duyurdu. Yapılan zamların ardından 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, 1 kg kuşbaşının fiyatı da 62,50 liradan 92 liraya yükseldi. Kurum, karkas kesim fiyatının yerli hayvanda 60 lira, ithal hayvanda 58 lira fiyat uygulamasına devam ediyor. Sadece bu da değil. Öte yandan, benzin ve motorine mart ayı içerisinde gelen zamların ardından, 3 gün üst süte indirim gelmişti. Sektör kaynaklarının aktardığına göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 1 lira 60 kuruş, motorinde 1 lira 62 kuruş zamlanacak.Bu geceki zamla birlikte, İstanbul’da bir litre benzinin fiyatı 19,70 TL’ye, bir litre motorinin fiyatı 22,25 TL’ye yükselecek. Ankara’da 19,80 TL’ye, İzmir’de 19,82 TL’ye, motorinin litresi ise Ankara’da ve İzmir’de ise 22,36 TL’ye yükselecek. İktidar bu verilerden de anlaşıldığı üzere sadece kendi cebini düşünüyor. Halkı, yoksulluğu, krizi zerre umursamıyor. Her sektörde zam yaparak kendini zengin etmeye çalışıyor. Fakat bu saltanat bitecek. AKP ilk seçimde muhalefete mahkum edilecek. Halk cevabını şimdi değil sandıkta verecek" şeklinde konuştu.

CHP'Lİ ADEM: İKTİDAR RESMEN YOLSUZLUK YAPIYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, AKP’li yerel yönetimlerce gerçekleştirilen ihalenin, iktidara yakınlığı ile bilinen şirkete verilmesiyle ilgili eleştirilerde bulundu. "ŞİRKETLER İFLAS EŞİĞİNDE" İktidarın sürekli yandaşlarına peşkeş çektiğini belirten Başkan Adem;"AKP’li Mustafa Kavuş idaresindeki Meram Belediyesi’nin dergi ihalesini AKP’de aktif siyaset yapmış isimlerin kurucusu olduğu organizasyon şirketi üstlendi.Meram Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü 1 Mart’ta, “Bilim Kurdu Dergisi ile Bizim Çocuk Dergisi İçerik Hazırlatılması, Tasarlatılması ve Bastırılması Hizmet Alım İşi” ihalesi açtı. İhalede, kamu alımlarında “ihaleleri istenileni verme, diğerlerini eleme” aracı olarak kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen pazarlık yöntemi tercih edildi. İhaleye iki şirket teklif sundu. Barınlı Tanıtım Organizasyon isimli şirket, 717 bin 300 TL’lik teklif ile ihalenin kazananı oldu. Belediye ile şirket arasında 15 Mart’ta sözleşme imzalandı. İhalenin kapsamında gerçekleştirilecek işin süresi ise dokuz ay olarak belirlendi. Ve bu kazanan şirketin, Konya'da yapılacak olan her etkinlikte ihaleye çıktığı ve kazandığı belirlendi. AKP her zamanki gibi yancılarını besleme peşinde. Diğer şirketlere bırakın ihale vermeyi, tahammül bile göstermiyorlar. Binlerce şirket ekonomik kriz sebebiyle iflasın eşiğinde. Bir de bu tür etik olmayan hareketler giderek can sıkmaya başladı. İktidar yandaşlık yapmamalı, şirket kayırmamalı, işi ehline vermeli, hukuksal olmayan hiçbir işe meyil etmemeli"şeklinde konuştu.


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör