• HaberciGazete

CHP'den 'beşibiryerde' haberCHP’Lİ KAYA TOKİ'YE ORTAHİSAR KONUTLARINI, ÇÖMLEKÇİ VE OF KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ SORDU!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM KİT Komisyonu TOKİ görüşmelerinde, Trabzon Ortahisar ilçesindeki akıbeti belirsiz Ortahisar Konutları Projesini, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesini ve Of ilçe merkezindeki kentsel dönüşüm projesini gündeme getirerek TOKİ Başkanı Ömer Bulut’tan bu konularda bilgi istedi.

TBMM’de görüşülen Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı üst komisyon görüşmelerinde konuşan Kaya, TOKİ’nin büyük işler yapan önemli bir kurum olduğuna vurgu yaparak, “Özellikle Türkiye'nin içinde bulunduğu bu son dönemi değerlendirdiğimiz zaman, sosyal konut ihtiyacının ve öğrenci yurdu meselesinin bir an önce çözülmesi gereken önemli meseleler olarak önümüzde durduğunu görüyoruz. Bu meselelerin çözümünde sizlere çok önemli görev düşünüyor.” dedi.“KURASI ÇEKİLDİ, HAK SAHİPLERİ BELİRLENDİ AMA ORTADA EV YOK”

TOKİ’nin 100 bin konut projesi kapsamında Trabzon'un Ortahisar ilçesinde, 480 konutluk Ortahisar Konutları Projesi vaadi bulunduğunu belirten Kaya, “19 Haziran 2020 yılında kura çekimi yapılmıştı, hak sahipleri belirlenmişti fakat ortada ne konut var, ne arazi var, ne de ne yapılacağına dair herhangi bir bilgi! ‘Vatandaş ben hak sahibi oldum, kurada bana ev çıktı.’ diyor ama ortada ev yok ve evlerin nerede yapılacağına ilişkin de net bir bilgi yok. Bu proje ne aşamadadır, yapılacak mıdır? Bu meselenin bir an önce aydınlatılması gerekiyor.” dedi.

“ÇÖMLEKÇİDE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞANIYOR”

CHP’li Kaya Çömlekçi'de çalışmaları devam eden kentsel dönüşüm projesindeki sıkıntılara da değinerek, “Çömlekçi kentsel dönüşüm projesi, 2009 yılından beri Trabzon'un bitmeyen çilesine dönüştü. Yıl 2022, orada şimdi hızlı bir imalatlaşma süreci var ama inanın, ben bir mühendis olarak oraya baktığım zaman bu kadar süre bunun için mi bekledik diyorum. İnanılmaz bir beton yoğunluğu var, orada nefes almaya bir boşluk yok. Trabzon'un çehresi zaten o Boztepe Tünelleriyle son dönemde çok değişti, orada çok kötü bir görüntü oluştu. Tam o görüntüyü destekler nitelikte, alt tarafta hemen bu yoğun yapılaşma da gerçekten çok çirkin görünüyor. Bu kadar zaman bekleyen şehrin insanı bir hayal kırıklığı yaşıyor bu anlamda. Sizler de Trabzon'un insanısınız Sayın Başkan, bu eleştirilere duyarsız kalmayacağınızı düşünüyorum. Yerinde bir gözlem yaparsanız ne demek istediğimi tam olarak anlarsınız.” dedi.

“OF’TAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ NE DURUMDA?”

Of merkezde gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili esnafların ve hak sahiplerinin büyük bir mağduriyet oluşacağı endişesi taşıdığını belirten Kaya, “Sayın Belediye Başkanı ziyaretimde, bana vatandaş mağduriyetlerini en aza indirecek şekilde projenin revize edildiğini ifade etmişlerdi. Şu an proje ne aşamadadır bilgimiz yok. Sayın Başkan, siz de Oflusunuz. O proje ne aşamadadır, ne yapılması düşünülüyor? Ne zaman start verilecek? Bu konularda sizlerden bilgi rica ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum." dedi.


CHP'Lİ BÜLBÜL, KEPENK KAPATAN ESNAF İLE İLGİLİ KONUŞTU

"VATANDAŞ BUNUN HESABINI SANDIKTA SORACAK"CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, zor durumda olan esnafın içinde bulunduğu duruma ilişkin konuştu.


Türkiye'de bulunan 2.5 milyona yakın esnaf ekonomik kriz nedeniyle ya kepenk kapattı ya da borç ödüyor. UYAP'a göre kepenk kapatan esnafın yanı sıra icralık olan esnaf sayısında da artış var ve dosya sayısı 23 milyonu geçti.


Küçük ve orta ölçekli işletmelerde ise borç miktarı arttı. Batık kobi kredisi Nisan 2022 itibariyle 62 milyar 407 milyona yükseldi. Takipteki kobi sayısı da 300 bine çıktı.


Esnafın içinde bulunduğu duruma ilişkin açıklama yapan CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül ise şunları söyledi:


"MEMLEKET BORÇLU"


"Çiftçi, emekli, esnaf, genç borçlu memleket borçlu. Memleket bu durumdayken Saray ve yandaşları hayal dünyasında yaşamaya devam ediyor ama vatandaş bunun hesabını sandıkta soracak, tek adam rejimini sandıkta ilk seçimde gönderecek!"CHP'Lİ BİNZET'TEN GÖKÇEK'E YALANLAMA

"ADIYAMAN'DA ÖYLE BİR ÇALIŞMA YOK AMA ÇOK İSTERSE BAKKALDAN JELİBON ALIRIM"Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Adıyaman’da arama çalışması yapılan iki kuyuda 6 milyar dolarlık Jelibon rezervlerine rastlandı…" şeklinde yapılan paylaşımı gerçek sanarak canlı yayında anlattı. Gökçek'e yanıt CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet'ten geldi.


CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, Sözcü Gazetesi Yazarı Murat Muratoğlu'nun dalga geçerek yaptığı "Adana’da bulunan petrolden sonra, Adıyaman’da arama çalışması yapılan iki kuyuda 6 milyar dolarlık Jelibon rezervlerine rastlandı…" paylaşımının Gökçek tarafından gerçek sanılmasına ilişkin açıklama yaptı.


Ankara Masası TV’de Fatih Atik’in konuğu olan Melih Gökçek, petrol rezervi keşiflerine dair yorum yaparken, 6 milyar dolarlık jelibon rezervinin keşfedildiğini anlattı.


CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, Gökçek'in söylemlerine şu yanıtı verdi:


"ADIYAMAN'dA JELİBON REZERVİ YOK"


"Ankara'nın parasını dinozorlarla, manasız plastiklerle, robotlarla çar çur eden Türkiye siyasetinin görüp görebileceği en büyük trol olan Melih Gökçek, güzel şehrimiz üzerinden yapılan bir şakayı, ti'ye almayı gerçek sanarak kendisine ve dolayısıyla hükümete olumlama anlamında meze yapmış. Sayın Gökçek, üzülmeni istemem ama Adıyaman'da jelibon rezervi yok. Jelibon çıkarmaya dair bir çalışma da yok. Ancak çok istersen güzel şehrimize gelebilirsin. Sana en yakın bakkaldan jelibon alabilirim. Söz veriyorum."
CHP'Lİ KARADAĞ'DAN SAĞLIK ÇALIŞANINA DESTEK

"BİZLERİ DERİNDEN ÜZDÜ"CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, Urfa'da doktora şiddete ilişkin ortaya çıkan görüntülere tepki gösterdi.


Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde özel bir tıp merkezinin acil servisinde görevli doktor Şeyhmus Baraj, sıra bekleme nedeniyle çıkan tartışma sonrası hasta yakınları tarafından darp edildi. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alınırken Baraj'ın istifa ettiği öğrenildi.


CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ da konuya ilişkin açıklama yaptı ve şöyle dedi:


"TEMENNİMİZ BU TÜR OLAYLARIN BİR DAHA YAŞANMAMASIDIR"


"Viranşehir ilçemizde Özel Tıp Merkezi acil servisinde çalışan bir Doktor kardeşimiz 5-6 kişilik bir grup tarafından darp edilmesi olayı bizleri derinden üzdü. Temennimiz bu tür olayların bir daha yaşanmamasıdır."


CHP’Lİ KELEŞ: DOĞRUYA DOĞRU YANLIŞA YANLIŞ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ!


CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’in gündeme getirdiği Söğütlü İlçesi Soğucak Mahallesi'ndeki mera alanına dökülen hafriyatlar, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın talimatı ile kaldırıldı. Soğucak'ta mera alanına dökülen binlerce hafriyat büyük tepkiye yol açmıştı. CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya’nın Söğütlü İlçesi'ne bağlı Soğucak Mahallesindeki 1. sınıf kullanılabilir tarım arazilerine yapılan hafriyat dökümüne tepki göstererek;“Tarım arazilerinin yok edilmesi halkımızın geleceğini ipotek altına alınmasıdır. Burada hayvancılıkla uğraşan halk, hafriyat nedeniyle mağdur ediliyor. Peki bu duruma kimler göz yumuyor.” ifadelerini kullanmıştı.

"BİNLERCE METREKÜP İNŞAAT ATIĞI ATILMIŞTI"


CHP’li Keleş, mahalleye 1 kilometre uzaklıkta bulunan 688, 694 ve 695 no’lu mera arazisi parsellerinin olduğu alana binlerce kamyon ve yüz binlerce metreküp inşaat atığı, kayalar ve taşlar atıldığına dikkat çekmişti.

"CHP’Lİ KELEŞ’İN GÜNDEME GETİRDİĞİ KONU VALİLİĞİ HAREKETE GEÇİRDİ"


Başkan Keleş’in konuyu gündeme getirmesiyle birlikte Vali Çetin Oktay Kaldırım harekete geçerek, hafriyatların kaldırılması talimatını verdi. Kurumların yaptığı çalışmalarla Söğütlü ilçesinde kaçak dökülen hafriyatın, alandan ilgili firmalarca kaldırılmasına başlandı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş;“Soğucak Mahallemizde yaklaşık 55 dönüm olan sulanabilir birinci sınıf tarım arazileri ne yazık ki hafriyat döküm alanına dönüşmüştü. Uyarılarımız sonuç verdi. Büyük bir yanlıştan dönüldü. Bunun için Sakarya Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım’a teşekkür ederiz."

"BU YANLIŞ, ÇABALARIMIZ SONUCU DUYULDU VE GEREKEN YAPILDI"

“Biz her zaman söylüyoruz yapılacak seçimlere kadar görevimiz muhalefet. Yanlışa yanlış, doğruya doğru demeye devam edeceğiz. Burada da gördüğümüz bir yanlışı kent kamuoyuna sunduk ve bu yanlış, çabalarımız sonucu duyuldu ve gereken yapıldı.”

“AMACIMIZ YANLIŞLARI İKTİDARA AKTARARAK DOĞRULARI YAPMASINI SAĞLAMAK”

“Bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak yıkıcı manada bir muhalefet görevimiz ya da devamlı olarak birilerini eleştirmek gibi görevimiz yok. Muhalefet olarak elbette eleştireceğiz, iktidarı uyaracağız ancak bizim bunu yapmadaki amacımız yanlış gördüğümüzü iktidara aktararak aslında iktidarın doğruları yapmasını sağlamak. Ancak ne yazık ki çoğu zaman iktidar bu doğrulara yanaşmıyor.”

“İLK SEÇİMLERDE MUHALEFETİ DEVREDECEĞİMİZ ARKADAŞLAR DA BİZİ ELEŞTİREBİLİRLER”

“Tek derdimiz halkımızın ve bereketli topraklarımızın iyiliğinden başka bir şey değil. O nedenle eleştirilerimiz vatan sevgimizden geliyor. Biz eleştiriyoruz ki hep birlikte daha iyiye ulaşalım, mümkün olduğunca en iyisi olalım diye. Bakınız buradaki merada dökülen tonlarca hafriyat kaldırıldı. İktidar gücünden bir şey mi kaybetti? Hayır, doğru olanı yaptı. Biz de doğruya doğru dedik ve teşekkür ettik. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugün de ilk seçimlerine kadar yanlışları takip edeceğiz. Seçimlerden sonra muhalefeti devredeceğimiz arkadaşlar da aynı titizlikle bizleri yakından takip edebilir, eleştirilerini yöneltebilirler.”şeklinde konuştu.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör