• HaberciGazete

CHP'den 'beşibiryerde' haberMİLLETVEKİLİ ZEYBEK,TÜİK VERİLERİNİN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SÖYLEDİ


Zeybek, "Bu Düzen Değişecek"


CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, "Milyonlarca insanın merakla beklediği enflasyon oranları açıklandı. Ne yazık ki gerçeklerden, bilimsellikten uzak verilere devam ediliyor" dedi.

"VATANDAŞ ERKEN SEÇİM İSTİYOR" TÜİK, enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığının altını çizen vekil Zeybek, "TÜİK'e göre enflasyon %78,62, bağımsız ENAG'a göre ise enflasyon %175,55. İnsanlar enflasyonu %175 ile pazarda, markette yaşıyor ama maaş zammına gelince ise TUİK'in %78 verisine göre zam alıyor. Yüzbinlerce emekli ve memurun hakkını gasp edenlerden, vatandaşı geçim sıkıntısına mahkum edenlerden sandıkta hesap soracağız. Vatandaşın beklemeye tahammülü kalmadı, tek istekleri erken seçim, hemen seçim" dedi.


AYDINLIK SİYANÜR FELAKETİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYORCumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Erzincan’ın İliç İlçesi’nde faaliyet gösteren altın madeninde yaşanan siyanür havuzundan kimyasalın sızması sonucu yaşanan felaketi geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak dile getirmişti. Konuşmasında “siyanür felaketinin Şanlıurfa’da da tedirginlik yarattığını” söyleyen Aydınlık, bu kez de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

ERZİNCAN’DA NELER OLMUŞTU

21 Haziran 2022 tarihinde Erzincan’ın İliç İlçesi’nde altın madeni arama faaliyetleri yürüten şirkete ait siyanür ve kimyasal dolu havuza bağlı olan boruların patlaması sonucu 20 metreküp siyanür ve kimyasal Fırat Nehri’ne çok yakın arazilere 3 saate yakın akmıştı. Yaşanan felaket sonrası gerekli çalışmaların sonucunda numuneler alınarak firmaya en üst sınırdan 16 Milyon 441 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulanarak işletmenin faaliyeti durdurulmuştu.

SU HAYATTIR, FIRAT CAN DAMARIMIZDIR

Erzincan’da yaşanan siyanür felaketinin Şanlıurfa gibi Fırat’ın geçtiği tüm illeri etkileyeceğini belirten Aydınlık, “siyanür felaketinin peşini bırakmayacağım; su hayattır, Fırat can damarımızdır” dedi. Tüm tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiğini belirten Aydınlık, “nasıl ki hak, hukuk, adalet deyip tüm haklarımızı savunuyorsak doğa için de çevre için de haklarımızı savunmak zorundayız; firmaya kesilen 16 Milyon 441 Bin TL’lik ceza ya da işletmenin faaliyetinin durdurulması hiçbir şeyi geri getirmeyecek. Bu nedenle Bakan Murat Kurum’a yazılı soru önergesini gönderdim” diyerek sözlerini tamamladı.

İşte CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık’ın Bakan Kurum’a yönelttiği sorular:

1) Siyanür ve kimyasal içeren sıvı Fırat Nehri’ne ulaşmış mıdır?

2) Siyanür ve kimyasal içeren sıvı yeraltı sularına karışmış mıdır?

3) Alınmış ve alınacak önlemler nelerdir?

4) Söz konusu maden işletmesinin faaliyeti geçici süreyle mi yoksa tamamen mi durdurulmuştur?

5) Söz konusu işletmeye idari para cezası dışında başka bir yaptırımda bulunulmuş mudur?

6) Ne tür analizler yapılmıştır ve sonuçları nelerdir?
CHP BAŞAKŞEHİR’DE VATANDAŞIN YANINDA


İstanbul Başakşehir ilçesi Şahintepe Mahalle Muhtarı Hüseyin Uçar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır’ı makamında ziyaret etti. Mahalle sorunlarının anlatıldığı ziyarette çözüm önerileri konuşuldu.


CHP İstanbul’un Başakşehir ilçesinde vatandaşın sorunlarını dinlemeye ve mahallelerdeki sorunlarla ilgilenmeye devam ediyor. CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır’ın bugün Şahintepe Mahallesinden misafirleri vardı. Muhtar Hüseyin Uçar ve beraberindekiler Başkan Bakır’ı makamında ziyaret ederek mahalle sorunlarını anlattı, çözüm yolları aradı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Deniz Bakır, Şahintepe muhtarı Uçar’a teşekkür etti.


Başkan Bakır yaptığı açıklamada,” Şahintepe Mahalle Muhtarımız Hüseyin Uçar ile bir araya gelerek mahallemizin ve komşularımızın sorunları ve çözüm önerileri üzerine istişarelerde bulunduk. Nazik ziyaretlerinden dolayı kıymetli muhtarımıza teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.


AKPLİ İSİM CUMHURBAŞKANLIĞI HELİKOPTERİNİ KULLANDI
CHP NİĞDE İL BAŞKANI ADEM TEPKİ GÖSTERDİ
“HAKKIMI HARAM EDİYORUM”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Adem, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın cumhurbaşkanlığı helikopterini kullanmasına tepki göstererek, “Harcanan paradaki, olan hakkımı haram ediyorum” dedi.

Kamuoyunda yer alan haberlerde, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın ve beraberindekilerin, cumhurbaşkanlığı helikopterini kullanarak, Ankara’dan Bursa’ya gittiği bilgisi yer aldı. Seyahatin ortaya çıkmasının ise helikopter pilotunun geçirdiği rahatsızlık sonucu, Bilecik’e yaptığı acil iniş ile gerçekleştiği ifade edildi.

“HESAP VERMEYE MAHKUMDUR” Söz konusu gelişmeyle ilgili CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, yazılı bir açıklama yaparak, tepki gösterdi. Adem, helikopterin milletin malı olduğunu ve AK Partili isimlerin kendilerine tahsis gibi kullanması gerektiğini belirterek, “Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanlığı'na ait helikopteri kullanması gayri ahlaki. Cumhurbaşkanlığına ait bir uçakla, bir yerden bir yere götürülen AKP Genel Başkan Yardımcısı için harcanan paradaki, olan hakkımı haram ediyorum. O helikopter, çergileri vatandaş tarafından ödenen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin malıdır. AK Partili isimler kafalarına göre kullanamaz. Bir ülkenin gelirlerini, kaynaklarını ve değerlerini kendi çıkarlarına kurban eden her isim, yüce Türk yargısı karşısında hesap vermeye mahkumdur” dedi.


CHP'li Yalım Halıcı'dan Liderler Buluşması Açıklaması

"Liderler Buluşması” sonrası açıklamada bulunan CHP'li Yalım Halıcı; "ÜLKEMİZ HUZURA KAVUŞACAK" Cumhuriyet Halk Partisi Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA, Saadet Partisi ve Demokrat Parti liderlerinden oluşan 6'lı masa, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde beşinci kez bir araya gelmesine ilişkin açıklamada bulundu. Başkan Halıcı, "Yarının Türkiye'sini inşa etmek adına bir araya gelen Genel başkanlarımız, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde bir araya geldi. Türkiye tarihinde önemli bir siyasi başarıya imza atan başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, diğer liderlerimizi tebrik ederim. Yaşadığımız dönemin bize yüklediği sorumluluğun farkındayız ve kararlıyız; bu düzen değişecek, ülkemiz huzura kavuşacak!"

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör