top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'den 'beşibiryerde' haberCHP'Lİ YALIM’DAN ÇİFTE MÜJDE


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak Havalimanı'nın üç yıldır kapalı olduğunu belirterek, yıllardır çile çeken ve Zafer Havalimanı'nı kullanmak zorunda kalan vatandaşların çilesini 15 Mayıs sabahı bitireceklerini söyledi. İki ildeki havalimanlarıyla ilgili projeyi hazırladığını ifade ederek müjde veren Yalım projeyi yakın zamanda açıklayacağını duyurdu.ANKARA - CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda söz aldı.


Yıllardır Uşak Havalimanı ile ilgili problemi anlatan Yalım, vatandaşın sıkıntısını bir kez daha meclis kürsüsünden dile getirdi.


Uşak Havalimanının üç yıldır kapalı olduğunu belirten Yalım, "Uşak'ın İstanbul ulaşımı, havadan ulaşımı hâlâ kapalı, üç yıldır açmıyorlar, mevcuttaki Zafer Havalimanı'na milleti zorla götürmeye çalışıyorlar ama biz "dur" diyeceğiz, 15 Mayıstan sonra inşallah Uşak Havalimanı'mızı açacağız ve de Uşaklıların havadan ulaşımını sağlayacağız ve de bu çileyi bitireceğiz. Uşak Hava Limanı'nın açılması ve Zafer Hava Limanı'nın daha işlevli hale dönüştürmek için projem hazırdır. Çok yakında kamuoyu ile paylaşacağım bekleyin. “ dedi.


GEÇİCİ İŞÇİLER KADRO BEKLİYOR


Uşak Şeker Fabrikası'nda ve karayollarında çalışan geçici işçilerin olduğunu ve bu işçilerin kadro sorunu olduğunu ifâde eden Yalım, "15 yıldır hâlâ geçici statüde çalışmaktadırlar. İnşallah bu hafta gelecek olan bu torba kanunla bu sorunu da çözeceğiz diyorum." diye konuştu.

CHP’Lİ TANAL MECLİS’E TAŞIDI: URFA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN, SELZEDELERİN ZARARI KARŞILANSIN CHP’nin Şanlıurfa kökenli vekili Mahmut Tanal, sel felaketinin yaşandığı Şanlıurfa’nın ‘afet bölgesi’ ilan edilerek vatandaşların zararının giderilmesi talebini Meclis gündemine taşıdı.


ANKARA - CHP’nin aslen Şanlıurfalı olan İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, sel felaketinin yıkıma yol açtığı memleketinde, ‘afet bölgesi’ ilan edilerek, Şanlıurfalıların zararının giderilmesi talebini Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergeleri sundu. HAYVANLAR TELEF OLDU, TARIM ARAZİLERİ ZARAR GÖRDÜ

Tanal, çiftçilerin mağduriyetiyle ilgili hazırladığı önerge metninde, GAP’ın, tarım ve hayvancılığın başkenti olan Şanlıurfa ilimizde çiftçilerin, 14 Mart 2023 tarihinde meydana gelen sel felaketinden ve 26 Mart 2023 tarihindeki su taşkınlarından ciddi şekilde etkilendiğini vurguladı. Sel suları altında kalan ahırlardaki hayvanlar telef olduğunu, ekili tarım arazileri, meyve bahçelerinin zarar gördüğünü hatırlatan Tanal, “Bu bağlamda ivedilikle Şanlıurfa ilimizin afet bölgesi ilan edilerek, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın tüm zararlarının devlet tarafından karşılanması gerekmektedir” ifadesini kullandı. ÇİFTÇİLERİN ZARARI KARŞILANACAK MI?

Tanal hem Bakan Vahit Kirişci hem de Bakan Murat Kurum’u muhatap aldığı önergede, şu soruları yöneltti:

- Şanlıurfa ilimiz, üst üste yaşanan sel felaketleri kapsamında afet bölgesi ilan edilecek midir? Şanlıurfa’nın afet bölgesi ilan edilmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılacak mıdır? Şayet Şanlıurfa sel felaketi bağlamında afet bölgesi ilan edilmeyecekse söz konusu durum, Anayasamızda vurgulanan sosyal devlet ilkesine, Anayasanın “Tarım, hayvancılık ve bu üretim dallarında çalışanların korunması” başlıklı 45. maddesine aykırı değil midir?

- 14 Mart ile 26 Mart 2023 tarihlerindeki sel felaketlerinden ciddi şekilde zarar gören Şanlıurfalı çiftçilerimizin zararı karşılanacak mıdır? Şanlıurfa’daki selzede çiftçilerin zararının karşılanması yönünde yürütülecek çalışmanın detayı nedir?

- Şanlıurfalı çiftçilerin mağduriyetinin hızlıca giderilmesi, devlet desteğinin sağlanması için bir yol haritası belirlenecek midir?

EV VE İŞYERLERİ SULAR ALTINDA KALDI

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a yönelik hazırladığı bir başka soru önergesi metninde ise 14 Mart ile 26 Mart tarihlerindeki sel felaketlerinin Şanlıurfa’daki vatandaşlara yönelik etkisinden bahsederek, Şanlıurfa merkez ve ilçelerini vuran sel felaketi nedeniyle birçok ev ve iş yerinin sular altında kaldığını, araçların sel sularıyla sürüklendiğini anımsattı. Selzede Şanlıurfalı vatandaşların, madde ve manevi olarak çok ciddi kayba uğradığını kaydeden Tanal, “Sel ve su taşkınları sebebiyle bölge halkı mağdur durumdadır ve yardıma ihtiyaç duymaktadır. Şanlıurfa’daki vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi, maddi ve manevi büyük bir kayba uğrayan Şanlıurfalı yurttaşların yaralarının sarılması, zararlarının karşılanması için Şanlıurfa’nın ivedilikle afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir” değerlendirmesini yaptı.

SELZEDE VATANDAŞLARIN ZARARI KARŞILANACAK MI? Tanal bu bağlamda Bakan Murat Kurum’a Şanlıurfa ilinde üst üste yaşanan sel felaketleri kapsamında afet bölgesi ilan edilmesine yönelik bir çalışma yürütülüp yürütülmeyeceğini, sel felaketlerinden ciddi şekilde zarar gören Şanlıurfalı vatandaşlarımızın zararının karşılanıp karşılanmayacağını, Şanlıurfa’daki selzede yurttaşlarımızın zararının karşılanması yönünde yürütülecek çalışmanın detayının ne olduğu konusunda sorular yöneltti.

Ferda Altıntaş CHP’den Milletvekili aday adayıİSTANBUL/ATAŞEHİR-Ferda Altıntaş dün CHP Ataşehir ilçe başkanlığında düzenlediği toplantıda İstanbul 1.Bölgeden CHP’den Milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

Ferda Altıntaş’ın Ataşehir İlçe Başkanlığında yaptığı basın açıklamasına, İlçe Başkanı Celal Yalçın, Kadın Kolları başkanı Seval Düzenli ve Gençlik Kolları Başkanı Erdi Açıkgül’ün yan ısıra Ataşehir Meclis 1. Başkan Vekili Kudret Arslan, CHP Meclis Üyesi Duran Acar, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, CHP İl Yönetiminden Sepil Beşok ile çoğunluğunu kadınların oluşturduğu dostları ve destekçileri katıldı.


“HEPİMİZ İÇİNDE ÖNEMLİ BİR SEÇİMİN KRİTİĞİNDEYİZ”


İlçe Başkanı Celal Yalçın Ferda Altıntaş’ın açıklamasının öncesinde yaptığı kısa konuşmasında;, 2023 yılını özgürlükçü demokrasiyle taçlandırmaya hazır mıyız diyerek; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13.Cumhurbaşkanı yapmaya inanmış kadrolar hazırmıyız? Gönül işleri yapan sadece Alaşehir’e değil Türkiye’nin 81 ilinde başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan Ataşehir üyesi olmasından dolayı da her zaman gurur ve onur duyduğumuz ablamız, arkadaşımız, hepimizin dostu Ferda Altıntaş için bugün burada toplandık. Ülkemizin geldiği düzlemde yüz yıllık geçmişinde Cumhuriyetin birçok değeri tehdit altında gözüküyor. Hepimiz içinde önemli bir seçimin kritiğindeyiz. Hepimize çok ulvi görevler düşüyor. Yarın bir diktatörün yıkılmasında benimde emeğim var diyecek olan örgütümüz geleceği şekillendirecek noktada olacak. Ve bütün bu emeğide hep beraber bizler kapı kapı dolaşıp anlatarak başaracağız. Milletvekillerimiz, adaylarımız aday adaylarımız sahada olacak. Benim için her zaman dost, arkadaş, abla, beraber birçok yeri gezdik. Ferda abla hiçbir zaman çalışmalarını aksatmadı. Her yerde oldu. Bugünde siz dostları onu yalnız bırakmadınız. Ben çıkmış olduğu yolda Ferda Altıntaş ablama başarılar diliyorum” dedi ve sözü Ferda Altıntaş’a bıraktı.


“BENİM HİKÂYEM BİR ÇOCUĞUN ÇARESİZLİKTEN AKAN GÖZYAŞI İLE BAŞLADI”


"Hepiniz bu kıymetli günde yanımda oldunuz, şeref verdiniz. Bir daha anladım ki, ben para değil insan biriktirmişim. Duygulandığını konuşmasına yansıtan Ferda Altıntaş, CHP benim ikinci ailem ve ben ailemle birlikte burada olmaktan çok büyük onur ve kıvanç duyuyorum diyerek neden aday olduğunu şöyle açıkladı: Ülkemin kurtulması ancak tek adam yönetiminden kurtulmakla mümkündür. Bağımsızlık benim karakterimdir diyen Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham alarak harekete geçtim adayım. Benim hikâyem bir çocuğun çaresizlikten akan gözyaşı ile başladı. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için adayım. Songül kocasından yediği dayaktan ölmesin diye Songül’e ve çocuklarına sahip çıktım. Songüller ölmesin diye adayım. Engelli olmam tüm engelleri aşmamı sağladı. Yılmadım durmadım. Engelli bireyleri yüreklendirmek için adayım. Adana Aladağ’da yangında, Artvin’de selde, Maraş-Hatay-Malatya’da depremde, Soma’da madende canlarımızın çaresizliklerini gördüm. Tüm canlarımızın yardımına koştum. Daha fazlasını yapmak için adayım. Çocuğunu kreşe gönderemeyen Nesrin, merdiven silmeye giden Emine, çocuğuna pantolon alamayan Mustafa, kırtasiye malzemelerini alamayan Fatma, kirasını ödemediği için utancından ev sahibi geldiğinde kendisini balkondan atan İsmail ve daha niceleri için adayım. Osmaniye’de, Maraş’ta, Nevşehir’de, Konya’da, İzmit’te sokakta yaşayan hayvanlarımıza barınaklarla ulaştık. Tüm sokak hayvanlarına ulaşmak için adayım. Ötekileştirilen, ezilen ve toplumun duyulmayan çığlığının sesi olmak için adayım.


“İNANIYORUM Kİ 15 MAYIS DA İKTİDARA GELECEĞİZ”


Yirmi senedir dernek başkanı olarak verdiğim hizmeti milletvekili olarak mecliste daha büyük kitlelere ulaşarak vermek istiyorum. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun mücadelesini ve partinin mücadelesini görüyorum. Bende mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğim. İnanıyorum ki 15 Mayıs da iktidara geleceğiz. Yolumuz açık olsun geliyor gelmekte olan. Sana Söz Yine Baharlar Gelecek! Diyerek konuşmasını sonlandırdıktan sonra CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, Kadın Kolları Başkanı Seval Düzenli ve Gençlik Kolları Başkanı Erdi Açıkgül’e desteklerinden dolayı çiçek taktim ederek teşekkür etti. Ferda Altıntaş, aday adaylığını açıklamasının sonunda kendisini destekleyenlerin tebriklerini kabul etti.
CHP'Lİ BOZAT; MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZ AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYORADIYAMAN - CHP Adıyaman Milletvekili A.Adayı Av. Mehmet Levent Bozat, açlık sınırıyla asgari ücret arasındaki farkın bin 84 lira olduğuna dikkat çekerek, “Milyonlarca vatandaşımız açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Hedefimiz ülkemizde sıfır açlık koşullarını sağlamaktır” dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili A.Adayı Av. Mehmet Levent Bozat, Türk-İş tarafından hazırlanan 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasını değerlendirdi. Martta dört kişilik bir aile için açlık sınırının 9 bin 590, yoksulluk sınırının ise 31 bin 240 liraya yükseldiğine işaret eden Bozat, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını belirterek, “Milyonlarca vatandaşımız açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor” ifadelerini kullandı.


NÜFUSUMUZUN YARISI AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR

Milyonlarca emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığını dile getiren Bozat, şöyle devam etti: “Çalışanların büyük bir kısmı asgari ücretli. Emeklilerin büyük bir kısmının asgari ücretin de altında maaş aldığı ülkemizde, nüfusumuzun neredeyse yarısı açlıkla mücadele. Seçim öncesi emekliye ‘seçim rüşveti’ gibi sunulan artışa rağmen maaşlar açlık sınırının üstüne çıkamadı. İktidara göre ülkemizde ekonomi yolunda gidiyor, yoksulluk yok! Çalışanlar ve emekliler enflasyona ve gelir vergisine ezdiriliyor. Gelir dağılımı eşitsizliği ciddi boyutlarda.”


ÇOCUKLARIMIZ İHTİYAÇ DUYDUKLARI BESİNLERİ ALAMIYOR

Yoksulluğun gelecek kuşakları da tehdit ettiğine vurgu yapan Bozat, “Et, süt, süt ürünleri ne yazık ki lüks oldu! Çocuklarımız sağlık ve dengeli beslenemiyor. Çocuklarımız ihtiyaç duydukları besinleri alamadığı için gelişemiyor. Asgari ücret enflasyon rakamlarına göre yılda iki kez belirlenmelidir. En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenmelidir. Yoksulluk döngüsünü kıracağız. Hedefimiz ülkemizde sıfır açlık koşullarını sağlamaktır. Kara kışın sonu bahar. Türkiye’ye bahar gelecek” dedi.


CHP’nin DNA’sını bilen bir partili “MUSTAFA SARUHAN”


Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen 28. Dönem CHP Milletvekilliği aday adayları tanıtım toplantısı Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda kürsüye gelerek söz alan CHP Muğla Milletvekili aday adayı Mustafa Saruhan’ın konuşması gündeme damga vurdu.MUĞLA - 14 Mayıs Milletvekili seçimleri için aday adaylığı başvuruları yapıldı. Bu kapsamda Yalıkavak Belediyesi eski başkanı Mustafa Saruhan, partinin genel merkezinde başvuru yaparak, CHP’den Muğla milletvekili aday adaylığını açıklamıştı.

Çatısı altında, ve ilkeleri ışığında içerisinde olmaktan mutlu olduğum Cumhuriyet Halk Partisi ve siz bu salonu sıcak yapan değerli Bodrum halkı diyerek kürsüde söz alan CHP Muğla Milletvekili adat adayı Mustafa Saruhan; “Hepimizin istediği yaşadığımız kentin, ülkemizin, en iyi şekilde, yönetilmesi, huzur ve güven içinde var edilmesidir. Siyasete girmek mücadele etmek meşakkatli bir iştir. Gecesi gündüzü olmayan, siyasetin içinde olan herkese ve başta Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm adaylara Allah güç kuvvet versin diyorum. Her geçen gün üzerimize çöken karabasan gibi kara bulutları dağıtmak kolay iş değil. Ama karamsarlıkta iyi bir şey değil. Bu halk, bu toplum küllerinden yeniden kurduğu bu ülkeyi, yeni baştan hak ettiği çağdaş medeniyetler seviyesine inanıyorum yeniden getirecektir. Benim de bir katkı emeğim olur mu diyerek aday adayı olarak çıkmış bulunmaktayım” dedi.

SARUHAN: “ELİMİ TAŞIN ALTINA KOYMAKTAN ÇEKİNMİYORUM”

Bodrum’lu bir ailenin evladı olarak gerek Bodrum ve Muğla’nın her köşesini, her insanını yakından tanırım diyerek konuşmasını sürdüren Mustafa Saruhan; “Bir işletmeci olarak da Bodrum’da yaşanan sıkıntılara bizzat şahit oluyorum. Son 21 yılda dünyanın en güzel ülkesini, ülkemizi çoraklaştıran, doğayı tahrip eden, tarım alanlarını ranta kurban eden AK Parti’nin Türkiye’nin cennet köşelerinden Bodrum ve Muğla’mıza verdiği zararları bizzat gördük ve yaşıyoruz.
 Artık bu gidişata dur demek, bu talanı bitirmek için elimi taşın altına koyuyorum. Sorunların çözümüne katkı sunmak, bir dünya şehri haline gelen Bodrum’u Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımak için yola çıkmaya karar verdim.
 Ben de Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilliği aday adaylığım ile mücadeleye Ankara’dan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam etme kararı aldım.Önceliğimiz, AK Parti’nin 21 yıldır Bodrum’a rant uğruna verdiği zararları bir bir telafi etmek. Başta Bodrum olmak üzere Muğla’nın bütün ilçe ve köylerini “Avrupa Birliği standartlarında” turizm merkezine dönüştürmek. 
Kısacası kapatılan Yalıkavak Belediyesi’nden tecrübemizi, enerjimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyacağız. Çok uzun süre sonra Bodrumlu bir milletvekilinin meclise girmesi şansını yakaladık. Hep birlikte bu davayı kazanacağız ve yıllardır sesini duyuramayan Bodrum’un sesini hem Türkiye’ye, hem dünyaya duyuracağız. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daima yanında, Millet İttifakı’nın bir neferi olarak durmadan çalışacağız, birlik olacağız ve iktidar olacağız. Başlıyoruz, hazırız, hedef iktidar” şeklinde sözlerini noktaladı.

Geçtiğimiz günlerde değerli gazeteci Cüneyt Özdemir’de bir TV programında benim için çok güzel sözler sarf etti diyen CHP Muğla Milletvekili adat adayı Mustafa Saruhan; Dürüstlük, adalet ve hoşgörü prensipleriyle hareket ederek, topluma hizmet etmeye hazırız” dedi.

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page