• HaberciGazete

CHP'den dört haber...
CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN PEŞ PEŞE YAPILAN ZAMLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

“ÜLKENİN HER KESİMİ İSYANDA!”


CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, süt üretiminde ve ülkede yaşanan problemlere dikkat çekti. CHP’li Bülbül, milyonlarca insanın isyanda olduğunu ifade etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuşan CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, ülkedeki ekonomik kriz ve krizin etkilerine ilişkin konuştu.

“SÜT FİYATINDA 5 YILDA 4,5 KAT ARTIŞ” Peş peşe gelen zamların ardından süt üreticilerinin zor durumda olduğunu vurgulayan ve sütün fiyatının 5 yılda 4,5 kat arttığına işaret eden CHP’li Bülbül, “2017 yılında süt 1 lirayken yemin çuvalı 38 liraydı. 2022 yılında sütün litresi 4 lira 70 kuruş, yemin çuvalı ise 300 lira. Yani sütün fiyatı 4,5 kat artarken yemin fiyatı 8 kat arttı. Dünya standartlarına göre 1 kilo sütle 1,3 kilo yem alınması gerekli ama bizde 1 kilo sütle 800 gram yem alınabiliyor.” dedi.

“TARLADA ÜRÜN, CEPTE PARA KALMADI” Çiftçinin sütten kazandığı para ile 1 kilo dahi yem alamadığının altını çizen CHP’li Bülbül, “Gübre yüzde 400, mazot yüzde 200, elektrik yüzde 125, yem yüzde 130 arttı. Bu zamlar sonrası bütün üreticiler zarar ediyor, hayvanlarını kesime gönderiyor. Çark artık dönmüyor. Tarlada ürün, cepte para kalmadı. Ülkenin her kesimi isyanda. Elektrik, doğal gaz, mazot, benzin, yağ; her şeye zam, zam, zam. Çiftçi, esnaf, emekli, emekçiler, gençler isyanda.” şeklinde konuştu.

“AKP YÜZÜNDEN MİLYONLARCA İNSAN EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR” Meclis konuşmasının dışında açıklamalarda bulunan CHP’li Bülbül, erken seçim çağrısında da bulundu. “Bu düzen değişmeli, değişecek” diyen Bülbül şöyle konuştu: “Bu kriz aslında bugün başlamadı. Pandemi ile ya da Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile de başlamadı. İktidar partisi beceriksizliklerine kılıf olarak dış güçleri ya da dışarıda olan her şeyi kendine can sibobu olarak kullansa da bu acı günleri yaşamamızın nedeni tek adam rejimi ve onun akıl dışı politikalarıdır. Bugün yaşanan ekonomik kriz demokrasiden uzaklaşma, fikir hürriyetini kısıtlama, yargının iktidar güdümüne girmesi, cemaatlerle geçirilen zamanlar ve bu eski dostlarından gelen darbe girişimi ile ayrı tutulamaz, ayrı görülemez. Zincirleme bir beceriksizlik, zincirleme bir öngörüsüzlük ve zincirleme bir ihanetin sonucunda bugün 84 milyon Türk milleti, iktidar destekçisi veya muhalefeti ile evine ekmek götüremiyor. “

“SUÇLADIĞI HER ŞEY KENDİ İKTİDARINDA BAŞINA GELİYOR” “İktidar taraftarlarının da tanzim satış ile görmeye başladığı ekonomik sorunlar trajikomik bir şekilde varlık, bolluk satışı olarak halka yutturulmaya çalışılsa da bugün geldiğimiz noktada millet ekmek kuyruklarında ve hatta yağ kuyruklarında saatlerce bekleyecek hale geldi. AKP’nin başındaki şahıs tüm kini ve öfkesiyle beceriksizliğinin faturasını 40-50 yıl öncesinin Türkiye’sini suçlayarak aklamaya çalışsa da bugün suçladığı her şey başına geliyor, hepsini bir bir kendi iktidarında yaşıyor. Ancak bundan elbette gariban halk etkileniyor. Bey

efendi sarayda sefa sürerken acı reçete, acıyı bal eyleme yoksul halka kalıyor. İşte tam da bu yüzden bu düzen değişecek. Sarayda sefa sürenler ve onun avaneleri gidecek. Geliyor, gelmekte olan.”

CHP’Lİ VEKİL TANAL DEDAŞ’A KARŞI KANUN TEKLİF HAZIRLADI

2018’de iktidarın hayata geçirdiği düzenlemenin arkasına sığınan özel şirketler ve birlikler, su kullanım hizmeti ve elektrik borcu bulunduğu gerekçesiyle çiftçinin tarımsal destek paralarına el koyuyor. CHP’li vekil Mahmut Tanal, çiftçinin tarımsal destek ödemelerinin elektrik, su borcu bahanesiyle kesilmemesi için Meclis’e kanun teklifi sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, devlet tarafından çiftçilerin banka hesaplarına aktarılan tarımsal destek paralarına, su kullanım hizmet bedeli ve tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunduğu gerekçesiyle el konulmasını engellemek amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Tanal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, “Tarımsal destekleme ödemesinden yararlanmaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeliyle münferiden tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borcunun, destek ödemelerinden mahsup edilmesi” yönünde 2018 yılında Ak Parti iktidarı tarafından hayata geçirilen düzenlemenin yanlış olduğuna dikkat çekildi. ÖZEL ŞİRKETLER, DEVLET KURUMU GİBİ BANKADAKİ TARIMSAL DESTEKLEMEYE EL KOYUYOR

Teklifin gerekçesinde, elektrik ve sulama borcu sebebiyle kesinti yapılan bedellerin, çiftçiye devlet tarafından tarımı desteklemek ve geliştirmek için yatırılan tarımsal destekleme ödemelerinden yapıldığı belirtildi. Gerekçede, devletin tarımı kalkındırmak için çiftçiye ödediği paranın, özel şirketler tarafından hiçbir cebri icra kanalına başvurulmadan adeta bir devlet dairesi yetkisiyle ve amme alacağı niteliğiyle bankalara yazı yazılarak tahsil edildiğine vurgu yapıldı. DEDAŞ AYRINTISI

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın imzasıyla Meclis’e sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, özellikle kısa adı DEDAŞ olarak bilinen Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş.’nin sorumluluğuna verilen GAP illeri Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta borç sebebiyle çiftçilerin ihtiyaç duyduğu tarımsal destekleme ödemelerinden kesintiler yapıldığı kaydedildi. Teklifin gerekçesinde, “Devlet tarafından çiftçiyi kalkındırmak ve üretimi artırmak amacıyla ödenecek tarımsal desteklemelerinden kimi zaman sebebi açıklığa kavuşturulmadan, haksız yere, yersiz bir şekilde kesinti yapılmaktadır. İşbu husus Anayasaya, hukuka ve hakkaniyete aykırılık teşkil etmektedir” denildi. ANAYASA İHLAL EDİLİYOR

Anayasanın “Tarım, hayvancılık ve bu üretim dallarında çalışanların korunması” başlıklı 45. maddesinin hatırlatıldığı gerekçede, söz konusu maddedeki hüküm ile devlete açıkça tarımsal ürünlerin elde edilebilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususunda sorumluluk yüklendiği belirtilerek, şöyle devam edildi: “Burada korunan hukuki değer, tarımsal üretimin desteklenmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Anayasanın açık hükmüne rağmen devlet tarafından çiftçiye ödenen tarımsal destekleme ödemelerinin hiçbir incelemeye tabi olmaksızın özel hukuk tüzel kişileri şirketler ve diğer kuruluşlar tarafından bildirim üzerine kesintiye uğraması hukuka ve hakkaniyete aykırıdır.”

Teklifin gerekçesinde, söz konusu kanun teklifiyle, çiftçilere aktarılan tarımsal destek ödemelerinden yapılan kesintilerin yersiz ve sebepsiz olduğunun anlaşılması halinde mahsuben kesilen tutarın on mislinin çiftçiye iade edilmesi sağlanarak, çiftçilerimize yapılan ödemelere haksız yere el konmasının, Anayasal ihlallerin önüne geçilmesinin, tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanan vatandaşlarımızın ilgili kanundan tam anlamıyla faydalanabilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

CHP'li Aydınlık: "Gençler uyuşturucu tuzağında!"Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa’da gençleri ve çocukları çeşitli yollarla bağımlı yapan uyuşturucu madde ve tombala benzeri şans oyunları tuzağını TBMM Genel Kurulu’na taşıdı. Son dönemde gerek telefonla gerek sosyal medya üzerinden uyuşturucu madde bağımlılığı ve tombala gibi şans oyunlarının gençleri tuzağa düşürdüğü yönünde şikayetler aldığını belirten Aydınlık, yapmış olduğu konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Memleketim Şanlıurfa’nın en büyük sorunlarından biri olan uyuşturucu madde bağımlılığı aileleri yıkmaya, can yakmaya devam ediyor.

Üzülerek söylüyorum ki madde kullanımı 8-10 yaşa kadar düşmüş. Bir an evvel Şanlıurfa özelinde bir çalışma yapılmalı ve uyuşturucu baronlarının önü kesilerek evlatlarımızı bu bataklıktan kurtarmalıyız. Konuyla ilgili bakanlıkları ve tüm kuruluşları göreve davet ediyorum.

Sayın başkan, ayrıca sokak aralarında çocukların rahatlıkla ulaştığı tombala ve benzeri şans oyunları büyük bir sorun haline gelmiştir.

Bu konuda da ilgili kamu kurumları denetimi kesinlikle artmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır”."AKP iktidarı fındık üreticilerini yok etti"

CHP Ordu İl Başkanı Av. Atila Şahin, AKP iktidarının fındığı yok ettiğini, üreticilerinin de sorunlarının konuşulmasını istemediğini söyledi.


CHP Ordu İl Başkanı Av.Atila Şahin, AKP iktidarının tüm ürünlerde olduğu gibi fındık üretimini de yok ettiğini belirtti. Fındığın Karadeniz bölgesi için oldukça önemli olduğunu, yüzbinlerce kişinin geçimini fındıktan sağladığını anımsatın Başkan Atila Şahin, AKP iktidarı döneminde bu alanda ciddi sorunlar yaşandığını aktardı. Türkiye'nin söz sahibi olduğu fındık üretiminde artık bu avantajın yok edildiğini vurgulayan Şahin, "Özellikle Doğu Karadeniz dünya fındık üretiminde söz sahibiydi. Dünyanın en kaliteli fındığı burada üretiliyordu ancak sağ olsun iktidar fındığın da fındık üreticisinin de dalını kırdı." diye konuştu. "Hem yok ettiler hem konuşulmasın istiyorlar" CHP Ordu İl Başkanı Av.Atila Şahin, fındık üreticilerinin sorunlarının dağları aştığını dile getirerek, "İnsanlar artık fındık ağaçlarını kesiyor. Böyle çokça görüntüyü izledik. Zaten oradaki arkadaşlarımız da bunu bize anlatıyor. Nasıl kesmesinler ki! O kadar zahmet çek, üret, topla. Ancak satmaya geldiği zaman elinde bir şey kalmasın. Bunun tek sorumlusu fındığı yabancıya peşkeş çeken AKP iktidarının kendisidir." şeklinde konuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) fındık üreticilerinin sorunlarının zaman zaman gündeme getirildiğini belirten Başkan Şahin, "Bakın görüntüleri var. Bazı milletvekilleri bu sorunları gündeme getiriyor. Ancak AKP ve küçük ortağının milletvekilleri bunu reddediyor. Bir de bunu kutluyorlar. Fındık üreticilerimiz bu görüntüleri izlesin ve gerçekleri görsün. Üreticilerin sorunları araştırılmasın diyorlar. Kıymetli vatandaşlarım son sözü size bırakıyorum." değerlendirmesini yaptı.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör