top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP Haberleri birarada


CHP’Lİ BÜLBÜL: GERÇEKTEN EKONOMİDE TARİH YAZDILAR


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, doların 19 lirayı altının gramının ise bin 220 lirayı geçtiğini belirterek, AKP iktidarının gerçekten ekonomide tarih yazdığını ifade etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda partisi adına söz alan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Sürekli ‘büyüyoruz.’ dediler, asgari ücret 8 bin 500 lirayken açlık sınırı 10 bin 259 liraya, yoksulluk sınırı 28 bin 563 liraya yükseldi. ‘ekonomide tarih yazıyoruz.’ dediler, Dünya Sefalet Endeksi'nde 93,3 puanla 1'inci olduk, gerçek işsizlik oranı yüzde 30 oldu. ‘ekonomi uçuyor.’ dediler, mutfak enflasyonunda OECD ülkelerinde 1'inci olduk, dolar 19 lirayı geçti, euro 20,35; altının gramı bin 220 TL oldu” dedi. Yoksullaşan çiftçinin, esnafın, işçinin, gençlerin ve kadınların artık değişim istediğini ifade eden Bülbül,” Vatandaş artık siyasi ömrünü doldurmuş iktidarın vaatlerine inanmıyor, güvenmiyor; AKP iktidarı 14 Mayıs günü sandıktan çıkamayacak. Millet İttifakı çözümleri, projeleriyle iktidara geliyor. 13'üncü Cumhurbaşkanımız, Millet İttifakı'nın adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Birleşe birleşe kazanacağız, geliyor gelmekte olan.” diye konuştu.


CHP’Lİ YALIM: ÇİFTÇİNİN SORUNLARI KATLANARAK BÜYÜYOR


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, çiftçilerin yaşadıkları sorunları anlattı. 21 yıllık AKP iktidarlığı döneminde çiftçinin tarımdan uzaklaştığını söyleyen Yalım, yaşanan sıkıntıların her geçen gün büyümeye devam ettiğini ifade etti. Çiftçinin desteklenmesi gerektiğini belirten Yalım, Avrupa’da çiftçinin kullandığı kırmızı mazotun Türkiye’de de kullanması gerektiğini aksi takdirde çiftçinin ayağa kalkamayacağını aktardı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda 422 sıra sayılı Kanun Teklifi’nin görüşülmesi sırasında partisi adına söz aldı. 21 yıllık AK Parti zamanından bu tarafa çiftçinin geriye doğru gittiğini, tarım alanlarının daha az işlenir bir duruma geldiğini ifade eden Yalım, “Toplam nüfusumuza göre daha fazla işlenmesi gereken tarım alanı maalesef, yıllar geçtikçe düşmüştür. AK Parti ilk iktidara geldiğinde sadece bir Marmara Bölgesi kadar bölge ekilmez iken bugün 2 tane Marmara Bölgesi kadar bölge maalesef çiftçiyi tarımdan uzaklaştırdı.” dedi.

CEZALAR YÜZDE 100 ARTIRILMALIDIR

Konuşmasında görüşülen kanun teklifinin 7’nci maddesi ile ilgili değerlendirmeler yapan ve at yarışındaki doping cezasıyla birlikte uyuşturucu satıcılarının da cezalarının yüzde 100 attırılması gerektiğini anlatan Yalım, “Burada, atlarla alakalı, atların, at sahiplerinin ve jokeylerin ve de bunlara bakan kişilerin olası bir doping yapmaları veya herhangi bir suçla ilgili verilecek olan cezayla alakalı. Bu madde gayet normal, burada herhangi bir sorun yok hatta, kesinlikle ben de aynı şekilde cezaların artırılması kanaatindeyim. Bu ‘doping’ vesaire deyince konuyu şuraya da getirmek istiyorum: Daha önce, bir iki ay önce özellikle ilim Uşak ilinde ve de birçok ilde metamfetamin denilen bir uyuşturucu maddeyle alakalı önerge vermiştim, konuşmuştuk. Bu uyuşturucuları özellikle satanlara verilen cezaların arttırılmasıyla alakalı yüzde 50 bir artırılması söz konusu; ben buna da yetmez diyorum. Uyuşturucu satıcılarına verilen cezaların yüzde 50 değil, kesinlikle yüzde 100 olmasını özellikle talep ediyor çünkü metanfetamin denen bu sentetik uyuşturucu yüzünden halk dilinde, sokakta ‘taş’ veya ‘kristal’ deniyor birçok aile, birçok gencimiz, çocuğumuz, kızımız, oğlumuz maalesef gün geçtikçe, aylar geçtikçe ölüme doğru sürükleniyor. Onun için, bu uyuşturucuya verilen cezanın yüzde 50 değil, yüzde 100 olmasını özellikle talep ediyorum.” diye konuştu.

AT YETİŞTİRİCİLERİNE DESTEKLER VERİLMELİ

Uşak’ın özellikle cirit dalında Türkiye'deki sayılı illerden biri olduğunu aktaran Yalım, ”Ata sporumuz olan ciritle alakalı 35 adet atlı cirit spor kulübümüz var. Bu atlara ve de cirit kulüplerimize maalesef hiçbir destek yok. Ata sporumuzun korunması adına, devamlılığının getirilmesi adına hem bu atlara hem de bu kulüplere destek verilmesi lazım çünkü bugün, bir atın aylık bakım maliyetinin en az 3 bin ila 4 bin TL olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu. ŞAP SORUNU YOKSA KARANTİNA UYGULANMASIN Çiftçilerin çok büyük sorunları olduğunu aktaran Yalım, “Yine Uşak ve bazı illerdeki, özellikle şu an Uşak'ın bir iki köyündeki şap hastalığı yüzünden Türkiye'deki hiçbir hayvanın ilden ile nakli yapılamamakta, hiçbir şekilde satışı yapılamamakta; sadece kesimden dolayı izin verilmektedir. Ben buradan tüm çiftçilerimizin, özellikle hayvan üreticilerimizin şu taleplerini dile getirmek istiyorum: Eğer bir çiftlikte şap hastalığıyla alakalı herhangi bir durum varsa karantinaya alınsın, kapatılsın, yaklaşık 10 kilometre etrafı da kapatılsın ama bu bölgeden daha büyük alanlarda bulunan çiftliklerdeki hayvanlarda herhangi bir sorun yoksa bu çiftliklerden başka bir yerlere nakilleri veya hareketleri serbest bırakılsın çünkü bu serbest olmadığından dolayı çiftçi hayvanını satamıyor, hayvanını sadece kesime verme çaresizliğinde kalıyor, hayvanını yok yere daha ucuz rakamlara satmak zorunda kalıyor, emeğinin karşılığını alamıyor. Özellikle, dediğim gibi, karantinada olmayan veya bu hastalığın rastlanmadığı işletmelerin bir an önce serbest bırakılması ve de hayvan ticaretinin açılmasını buradan Uşak'taki ve de birçok ildeki çiftçilerimizin ve hayvan üreticilerimizin isteği üzerine dile getiriyorum.” dedi.

ARAZİLERİLERİZİ VE TOPRAĞINIZI SATMAYIN

Uşak'taki özellikle Karahallı merkezde ve de Banaz ilçemizde birçok araziyi yabancı uyrukluların aldığını belirten Yalım, “Çok sayıda arazilerimizi özellikle güneş panelleri yapımı işlemi dolayısıyla alıyorlar. Ben buradan tekrar Uşaklı vatandaşlarımıza sesleniyorum: Arazilerinizi satmayınız, toprağımızı satmayınız; bakın, toprağımızı satarsanız bu topraklarımız geri gelmeyecek. Tekrar Uşaklı vatandaşlarıma sesleniyorum: Topraklarımıza sahip olun, topraklarımızı satmayın çünkü sattığınız toprak hiçbir zaman geri gelmez diyorum. Yabancıların Türkiye'de en çok toprak satın aldıkları yerin Uşak olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Onun için vatandaşlarımızı arazilerine sahip çıkmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİYE KIRMIZI MAZOTU GETİRİN

21 yıllık AK Parti iktidarı döneminde kırmızı mazot demekten yorulduklarını hatırlatan Yalım, “Avrupa'da uygulanan kırmızı mazotu çiftçimize getirmedikten sonra çiftçimizin beli doğrulmaz, çiftçimiz üretemez. Onun için ÖTV'siz, KDV'siz yani bugün pompada 19, 20 TL olan mazotu çiftçiye 10 TL'ye kırmızı mazot olarak vermezseniz bu çiftçi ayağa kalkmaz, bu arazilerimiz ekilmez, bir Marmara değil, iki Marmara değil, üç Marmara Bölgesi daha ekilmeyecek hâle gelir diyorum.” şeklinde konuştu.


BAŞKAN KELEŞ’TEN RAMAZAN AYI MESAJICumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, 11 ayın sultanı Ramazan ayı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ramazan ayının dini bakımdan taşıdığı yüce anlamların yanı sıra sosyal açıdan da tam bir dayanışma dönemi olduğuna dikkat çeken Başkan Keleş, “Toplum olarak, sevgi, hoşgörü ve yardımlaşma duygularının yoğunluk kazandığı Ramazan ayına ulaşmanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Rahmet, mağfiret ve bereket mevsimi olan Ramazan ayı, dini bakımdan taşıdığı yüce anlamların yanı sıra sosyal açıdan da tam bir dayanışma dönemidir. Bu ay hepimiz için güzel fırsatlar sunuyor. Oruçlarımız bizleri terbiye etmeli, kurtuluşumuza vesile olmalıdır. Yalnızca aç kalarak değil, bütün kötülüklerden kaçınarak, oruç ibadetimizi kemale erdirebilir, rahmetinden faydalanabiliriz. Bu vesile ile on bir ayın sultanı Ramazan ayının birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini temenni ediyorum. Ülkemiz; 6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketi ve ardından yaşanan sel afeti dolayısıyla zor günlerden geçiyor. İnşallah bu zor günleri de geride bırakacağız. Bu duygularla tüm İslam aleminin Ramazan ayını en derin duygularımla kutluyorum” dedi.


VEKİL ADAY ADAYI URAL: BELLİ Kİ BU RAMAZAN VATANDAŞ İÇİN ÇOK ZOR GEÇECEK!Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale milletvekili aday adayı Metin Ümit Ural, Ramazan ayı kolilerinin fahiş fiyata satılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Vekil adayı Ural` Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Tarım Kredi kooperatifi marketlerinde bile Ramazan kolisi yüzde 90 oranında artmış gözüküyor' dedi.


Enflasyon, Ramazan kolilerini de olumsuz etkiledi. Zincir marketler, bu yıl Ramazan kolilerini 229,90 lira ile 639,90 TL lira arasında değişen fiyatlarla müşterilerine sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri'nde de Ramazan kolisi geçtiğimiz yıla göre %90 artış gösterdi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan vekil adayı Ural bu Ramazan'ın ekonomik yönden çok zor geçeceğinin altını çizerek:" Enflasyon tabii ki de Ramazan ayını da vurdu. Ramazan kolileri her markette fahiş fiyata satılmaya başlandı. Gider tabii ki de bunun önüne geçemedi ve herhangi bir düzenlemede bile bulunmadı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kurulan ve Erdoğan'ın bu market kâr elde etmeyecek diyerek övdüğü Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri'nde de manzara aynı. Demek ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uygun diyerek övdüğü market kâr elde etmek istese durum içler acısı olacak. Demek ki buradaki düzensizlik diğer marketlerle alakalı değil tamamıyla iktidarın aldığı kararlarla alakalı. Vatandaşımız bunları hak etmiyor. Vatandaşımız en iyi şekilde yaşamayı hak ediyor. İktidar Ramazan ayını bile zehir etmek için elinden gelen çabayı gösterirken ben biliyorum ki halkımız 14 Mayıs günü bu iktidara gereken cevabı sandıkta verecek." dedi.


OĞUZ KURDOĞLU’DA CHP’DEN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSU YAPTI

Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu CHP Artvin milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusunu yaptı.ANKARA-Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu CHP Artvin milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusunu yaptı.

CHP Artvin Milletvekili 28. Dönem aday adayı olabilmek için akademisyenlikten istifa eden Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, başvuru yaparak aday adaylığını resmileştirdi. Türk ve Dünya tarihinin çok önemli bir yıldönümünde 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’min 108. yıldönümünde başvuru yapan Kurdoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bugün, 18 Mart 2023. Aktif siyasete giriş yaptığım tarihtir. Bugünün çok daha önemli ve görkemli bir tarihi var ki bu tarih olmasa 23 Nisan 1920 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kurulamazdı. Bu tarih Çanakkale Zaferidir. Böyle anlamlı bir günde TBMM 28. Dönem Milletvekili aday adaylığı için başvurumu yapıyorum.

Dünya tarihinin en şanlı bölümünün adı olan Çanakkale zaferinin 108. yılında, Vatanın bir çakıl taşını bile canları pahasına kimseye vermeyen Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyorum. Ülkemizin en çok birlik ve beraberlik içinde olması gereken bu sürece uygun olarak, birleşe birleşe büyüyecek ve yeniden başaracağız. Ülkemizin üzerinde dolaşan bu kara bulutları mutlaka dağıtacağız. Bunun için milletimizin sağduyusu ve desteği en büyük gücümüz olacaktır.

Artvin’imizin sosyoekonomik gerilemesini ve doğal varlıklarının üzerindeki büyük tahribatı durdurma ve tersine çevirme gereği açıktır. Beni bu uğurda destekleyip yüreklendirenlere selam olsun.

Sadece sosyal değil fiziksel anlamda da yeniden düzeltilip inşa edilme iradesine ve sürecine ihtiyacı olan ülkemizin hizmetkârı olmaya talip olduk. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ülkemizin milletimizin bekası için çok önemli bir umudun yolunu açtı.

Bu kötü gidişattan rahatsız olan herkesle bir araya geldi, birliktelik oluşturdu. Rehberlik yaptı. Ağabeylik yaptı. Millet İttifakı ile adeta 85 milyonun umudu oldu.

Ben gönülden inanıyorum ki 14 Mayıs’ta 13. Cumhurbaşkanı Sayın Kılıçdaroğlu olacaktır. Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak.

Artvin halkının tüm varoluş mücadelesinin yine ve daha güçlü olarak içinde olacağım sözünü bir kere daha tekrar ediyorum. Milletvekilliği aday adayı olan her biri Artvin değeri olan ve olacak olan tüm aday adayı dostlarıma içten başarılar dilerim” dedi.11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page