• HaberciGazete

CHP haberleri... tümü bir aradaCHP’Lİ BÜLBÜL: “TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK ÇOK ZOR”

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifinin görüşmeleri sırasında konuştu. CHP’li Bülbül, “Kadın öldürülüyor, tehdit ediliyor, kadın taciz ediliyor ama uygulamada hâkim ve savcı bütün kararlarını kadını taciz eden, tehdit eden, şiddet uygulayan fail lehine kullanıyor.” değerlendirmesi yaparak liyakatin önemine vurgu yaptı.

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ İKLİMİ VAR MI?” CHP’li Bülbül sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de kadın olmak çok zor. Neden zor? Türkiye’nin iklimine bakacaksınız. Türkiye’de demokrasi iklimi var mı? Cinsiyet eşitsizliği raporunda 156 ülke arasında 133. ülkeyiz. İklime bakın, demokrasi endeksinde ise, 2021 yılında 167 ülke arasında 103. sıradayız. Türkiye, 21 ülkenin bulunduğu Batı Avrupa ülkeleri arasında sonuncu.”

“2022 OCAK AYINDA 26 KADIN CİNAYETİ, 28 ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ” “Kadınlara, gece yürüyüşü yaptığından dolayı 8 Mart’ta cop ile gaz ile polis şiddeti uygulanmadı mı? Uygulandı. Türkiye’de kadın olmak çok zor. 2002 ile 2021 yılı arasında Türkiye’de en az 7 bin 71 kadının yaşam hakkı ihlal edildi. 2021 yılında en az 175 kadın, iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdi. 2021 yılında en az 339 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 790 kadına şiddet uygulandı. 2022 yılının ocak ayında 26 kadın cinayeti, 28 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Yani Türkiye’de, kadın olmak çok zor.”

“KADINA ŞİDDET ABARTILIYOR” DİYEN BİR CUMHURBAŞKANIMIZ VAR” “Kadına şiddet abartılıyor’ diyen Türkiye’de bir cumhurbaşkanımız var. ‘Kadın erkek eşitliği fıtrata ters’ diyen bir cumhurbaşkanımız var. ‘Kadına iz bırakmadan dayak atmak mubah’ diyen belediye başkanı var. ‘Evdeki işler yetmiyor mu?’ diyen eski Çevre ve Orman Bakanı bir milletvekili var.”

“KARARLAR FAİL LEHİNE KULLANILIYOR” “Takdiri indirim kadına yönelik şiddete eylemi yapan faile uygulanıyor. Bir de haksız tahrik indirimi var, kararlara bakıyorum, hakimlerin kararlarında yüzde 99’unda ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanıyor. Kadın öldürülüyor, tehdit ediliyor, kadın taciz ediliyor ama uygulamada hakim ve savcı bütün kararlarını kadını taciz eden, tehdit eden, şiddet uygulayan fail lehine kullanıyor. Bu işin çözümü liyakatli hâkim- savcı, yargı bağımsızlığı ve yürütmeye bağlanmayan bir yargı ile çözülebilir.”


CHP’Lİ SAYGIN’DAN ERDOĞAN’A:

“ERDOĞAN EKONOMİST İSE HERKES HER ŞEY OLABİLİR”


CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben ekonomistim, Kılıçdaroğlu vergi memuru” ifadelerine ilişkin açıklama yaptı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yap-işlet-devret uygulamasının ülkeyi zarara uğrattığı ifadelerinin hatırlatılması üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bunların hesaplarını çok yaptık. O vergi memuru. Ama ben ekonomistim. Aramızdaki fark bu” dedi. Erdoğan’ın bu sözlerine muhalefet cephesinden sert tepkiler geldi.

“TÜRKİYE’DE HER ŞEY OLURSUNUZ AMA REZİL OLAMAZSINIZ” CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın da Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik sarf ettiği sözlere şu ifadelerle karşılık verdi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ekonomiyi batıran bir ekonomist ile ilk kez tanıştı. 20 yılda vatandaşı ekmek kuyruklarına, yağ kuyruklarına, akaryakıt kuyruklarına mahküm eden bir şahıs çıkıp kendisinin ekonomist olduğunu söylüyor. Şirazesini kaybeden ve artık ne dediğini bilmeyen, söylediklerinin de hiçbir kıymeti harbiyesi kalmayan Erdoğan’ a sözümüz şudur ki, eğer Erdoğan ekonomist olabiliyorsa, herkes her şey olabilir! Yine o malum söz de akıllara geliyor: Türkiye'de her şey olursunuz ama rezil olamazsınız…”


CHP'Lİ SOYLUÇİÇEK: "AKP HEM ÜRETİMİ HEM TÜKETİMİ BİTİRDİ MAAŞ YETMEDİ!"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek, Türk-İş'in Mart ayı açlık ve yoksulluk sınırı oranlarına ilişkin konuştu. Başkan Soyluçiçek, " Maaşlara ek zam yapılmalı"dedi. "İKTİDAR SORUMLULUKLARINDAN KAÇIYOR" İktidarın hem üretimi hem de tüketimi bitirdiğini belirten Başkan Soyluçiçek," Türk-İş Mart ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın Mart 2022 sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre yoksulluk sınırı 16 bin 52 lira, 4 kişilik ailenin açlık sınırı ise 4 bin 928 lira olarak hesaplandı. Bunlarla beraber temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliği de dikkat çekti. Kimi ürüne yüzde yüze yakın fahiş zamlar geldiği görüldü. Özellikle meyve, sebzeye ve baklagillere gelen zamlar halkı tedirgin etti. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti de açıklandı. Bir önceki aya göre artış gösterdi ve aylık 6 bin 473 lira oldu. Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8,24 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 76,39 oldu. Bu zamların yegane sebebi AKP'nin uyguladığı yanlış politikalar. Çünkü AKP en başından beri onca uyarılarımıza rağmen ucube bir ekonomik kalkınma planı getirdi. Yetmedi üreticiyi zora soktu. Tarım ülkesi olan Türkiye'de en nihayetinde tarımı bitirdi. Üretici üretemedi, yurt dışı zam üstüne zam uyguladı. Olan yine halka oldu. Her şeye fahiş zam geldi. Maaşlar yetemez oldu. Asgari ücrete, memura, emekliye zam yapılmalı dedikçe iktidar sorumluluklarından kaçtı. Ama bu iktidarın son günleri. Halk AKP'ye dersini sandıkta verecek, ömür boyu muhalefete mahkum edecek" şeklinde konuştu.


CHP'Lİ ŞAHİN: TÜRKİYE AKP SEBEBİYLE GÜNDEN GÜNE FAKİRLEŞİYOR!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu İl Başkanı Av. Atila Şahin, Türk-İş'in Mart ayı açlık ve yoksulluk sınırı oranlarını açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu. Başkan Şahin, " Türkiye günden güne fakirleşiyor"dedi. "İKTİDAR ACİLEN MAAŞLARA ZAM YAPMALI" Yılbaşından önce yapılan maaş zammının üç ayda eridiğinden bahseden Başkan Şahin;"Türk-İş'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın mart 2022 sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin "açlık sınırı" 4 bin 928 lira, "yoksulluk sınırı" ise 16 bin 52 lira olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 6 bin 473 lira oldu. Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8,24 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 76,39 oldu. Birçok ürüne yüzde yüze yakın zam geldi. Kırmızı ve beyaz et el yakar oldu. En temel ihtiyaç olan ekmek, su, sebze ve meyvelere de bir önceki aya göre fahiş zamlar yapıldı. Verilerden de anlaşıldığı üzere Türkiye günden güne fakirleşiyor. Halk temel ihtiyaçlarını bile karşılamayacak hâle getiriliyor. Her zaman dedik yine diyoruz. Bu enflasyona rağmen verilen asgari ücret, emekli, memur maaşları çok az. Vatandaşa yetmiyor. Asgari ücreti 4253 TL olan bir ülkede açlık sınırı 4.928 TL olarak hesaplanıyor. Bir eve 16 bin 52 TL girmezse o ev yoksul ev olarak sayılıyor. İktidar acilen maaşlara ek zam yapmalı. Vatandaşı kendi ucube politikaları sebebiyle soktuğu bu girdaptan çıkartmalı" şeklinde konuştu.


BURDUR HEYETİNDEN KILIÇDAROĞLU’NA ZİYARETCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, ve Burdur heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

Burdur’da yürütülen örgüt çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiklerini ifade eden CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, “Milletvekilimiz ve Belediye Başkanlarımız ile Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu makamında ziyaret ettik. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ilgi ve alakaları nedeniyle teşekkür ediyorum. Genel Başkanımızı, yakın bir zamanda ilimizde tekrar misafir edeceğiz. İktidar yolunda tüm örgütlerimizde sahada çalışıyoruz. Halkın umudu CHP” dedi.


CHP’Lİ BİNZET’TEN KIRMIZI ETE YAPILAN ZAMMA TEPKİ:

“ERDOĞAN HER KONUŞTUĞUNDA VATANDAŞIN ALEYHİNE BİR DURUM OLUŞUYOR”CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, et fiyatlarına yapılan zamla ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde kırmızı ete yapılan zamlara ilişkin konuşarak, “Ramazan geldi, ramazanımızda da istiyoruz ki ucuz fiyatla vatandaşımıza Et Süt Kurumu’nda falan eti, kıymayı, kuşbaşını verelim” dedi. Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından çok geçmeden kırmızı ete bir zam daha geldi. Ramazan'a günler kala, dana karkasın toptan kilo fiyatı 5 lira arttı. Buna göre perakende de etin kilosu yüzde 10 dolayında zamlandı.

“LİYAKATSİZ LİYAKATSİZİ ARATIR OLDU!”


CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet de et fiyatlarına yapılan zamla ilgili konuşarak şöyle dedi: “AKP iktidarı ülke ekonomisini rayından çıkarmayı başardı. İktidar, giderayak işleri yoluna sokacağı yerde daha da mahvetmeye kararlı bir biçimde politikalar izlemeye de devam ediyor. Beceriksiz, liyakatsiz ve saçma sapan konuşan birini ekonominin başına getirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığına her atanan liyakatsiz, liyakatsizliğine rağmen gideni aratır oldu!”

“BU MİLLET İÇİN 2023’E KADAR SESSİZ KALIN” “Bu akıl dışı politikalar, manasız söylenen sözler de vatandaşa elektrik, yol ve su olarak döndü tabii olarak! Birçok şeyde olduğu gibi şimdi de Ramazan öncesinde zaten milletin midesine giren iki gram et vardı ona da zam geldi. Bunun üstüne AKP’nin başındaki şahıs çıktı konuştu. Konuşmasının üstünden gün geçti bir zam daha geldi. Sayın Erdoğan, lütfen artık bir yorumda bulunmayın, konuşmayın. Siz ne zaman konuşsanız bu vatandaşın aleyhine bir durum oluşuyor. Siz her konuştuğunuzda ya döviz artıyor ya da hayat pahalılığına ilişkin başka bir gelişme yaşanıyor. Size tavsiyemiz madem erken seçim yapmıyorsunuz, bari bu millet için 2023’e kadar sessiz kalın. Emin olun işler bir nebze de olsa yoluna girecektir!”


CHP’Lİ YALIM’DAN ERDOĞAN’A:
“ELEKTRİK FATURALARI İLE İLGİLİ TAVSİYENİZ DE VAR MI?”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, elektrik faturaları ile ilgili konuştu. CHP’li Yalım, “Sayın Erdoğan, elektrik faturaları ile ilgili de tavsiyeniz var mı?” diye sordu.

Tokat'ta çiftçilerle bir araya gelen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her akşam yatarken manda yoğurdunun içine Medine hurması doğrarım, 3 ya da 5 tane. Ona bir çay kaşığı kestane balı ve bir de içine yulaf ezmesi atarım. Karıştırarak yer yatarım.” diyerek vatandaşlara şifa tavsiyesinde bulundu. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da Erdoğan’ın tavsiyelerinin ardından, gelen elektrik faturalarına ilişkin konuştu ve şunları söyledi:

“YERLİ UÇAK SÖZÜ GİBİ ELEKTRİK FATURALARI SÖZÜ DE HAVADA KALDI” “Ejder meyveleri, smoothieler ve şimdi de beyefendinin şifa listesini dinliyoruz halk olarak. Fiyatını hesaplıyoruz, asgari ücretli bir vatandaş her gün Erdoğan gibi beslense iki günde parası bitecek. Hoş, zaten bitiyor ya! Bunlar yetmez gibi vatandaş bir de şirketlere peşkeş çekildiği için fatura derdiyle boğuşuyor. Yılbaşından beri milletin evine hiçbir şey kullanmadığı halde 300 liradan 500 liradan aşağı elektrik faturası gelmiyor. Sözde iktidar bunu düzelteceğini söylemişti ama her sözleri gibi, gökteki yerli uçak gibi bu söz de havada kaldı ve kimse bu sözü görmüyor! AKP’nin başındaki zata soralım. Şifa listeniz gibi, vatandaşın elektrik faturaları için de bir tavsiyeniz var mı?”


CHP'Lİ SARI: ARTIK İYİ HAL İNDİRİMİ KALDIRILIYOR!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, dün gece TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik iyi hâl indiriminin kaldırılmasına ilişkin kanun teklifiyle ilgili değerlendirmede bulundu. "DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ" Geç alınmış bir konunun en nihayetinde karara bağlandığını belirten Başkan Sarı;" Onca çalışmalarımız, Türkiye'yi güvenilir kılma gayretimiz sonuç verdi. Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesini ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda dün gece kabul edildi. Buna göre 'kasten öldürme' suçunun kadına karşı işlenmesi halinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilecek. Israrlı takip olarak nitelendirilen fiiller suç olacak. Bu suçu işleyenler de altı aydan iki yıla kadar hapis cezası alacak. Kravat ve iyi hal indirimi kaldırılacak. Bu kararlar aslında çok geç alınmış kararlardı. Biz her defasında iktidara, "bu konularla ilgili düzenleme yapılması gerek, iyi hal indirimi son bulsun" diyorduk. Fakat iktidar hiçbir zaman bizim dediklerimize itimat etmiyordu. Sabrımız, ısrarımız, kararlılığımız neticesinde dün gece yeni bir karar alındı ve kadına şiddet, sağlık çalışanlarına şiddet gibi suçlarda iyi hal indirimi, kravat indirimi kaldırıldı. Geç alınmış bu karar tüm Türkiye'ye hayırlı olsun. Daha bizim yapacağımız birçok husus var. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı da gerçekleştiriyoruz. Türkiye'yi daha adaletli, daha güvenilir yapana kadar yorulmadan, aşkla işimizi yapacağız" şeklinde konuştu.


CHP'Lİ YILMAZ: "ŞEKERE ZAM GELDİ ERDOĞAN'IN METNİ DEĞİŞTİRİLDİ!"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şekerle ilgili konuşma metninin zam geldikten sonra değiştirilmesiyle ilgili konuştu. "İKTİDARDA KALMASI HALKI ZORA SOKUYOR" Ülkeyi yöneten Erdoğan'ın dünyadan bir haber olduğunu belirten Başkan Ömer Yılmaz, "AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan dönüşü uçakta 'şeker' konusuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayacaktı. Fakat tam da o sıra Türkşeker, şekere yüzde 30 zam yaptı. Erdoğan'ın şekerle ilgili yazılan konuşma metni hemen iptal edildi. Hiç yokmuş gibi başka meseleleri konuştu. Medyaya ambargo uygulandı ve şekerle ilgili başka bir metin getirildi. Erdoğan'ın gizlenen şekerle ilgili konuşma metni de medyaya yansıdı. O konuşmada Gıda ile ilgili cevabın ilk halinde Erdoğan, 'Şekerle ilgili Türkşeker adımlarını olumlu atacak ve bu fırsatçılara fırsat vermeyecek. Fiyatlar iyi' diyor. İşte aynı saatlerde Türkşeker'in yüzde 30 zam haberi uçağa ulaşınca panik halde bu bölüm uçurulup, yeni metin servis edildi. Ülke resmen iktidarlığı haketmeyenlerin elinde. Türkşeker bile cumhurbaşkanının dediklerini mantıksız bulup istediği gibi zam yapabiliyor. Erdoğan'ın basiretsizliği tüm devlet dairelerinde, kurum ve kurulaşlarda kendini belli ediyor. Erdoğan resmen ülkeden bir haber yaşıyor. Hâlâ iktidarda kalarak vatandaşı zora sokmaktan başka bir şey yapmıyor" şeklinde konuştu.


Bozat’tan Ramazan Ayı MesajıCHP Adıyaman İl Hukuk Sorumlusu ve İl Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Levent Bozat, Ramazan ayının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Bozat, "Tüm İslam Alemi’nin heyecanla beklediği bolluk, bereket, rahmet ve mağfiret zamanı olan Ramazan ayı, dargınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin sona erdiği, kardeşlik duygularının pekiştirildiği günlerdir. Rahmet ve bereket dolu günlerin en değerlilerinden olan Ramazan ayını huzur ve mutlulukla geçirmeyi temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam Alemi’nin Ramazan ayını tebrik ediyorum” dedi.

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör