top of page
  • HaberciGazete

CHP'li Aydınlık: 'Erdoğan'ın talimatı havada kaldı'Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, son dönemde Şanlıurfa’da büyük sıkıntı yaşanan havayolu konusunda yazılı soru önergesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Aydınlık, “bir kez daha gördük ki söz konusu Şanlıurfa olunca her şey yarım kalıyor, verilen talimatlar, söylenen sözler havada kalıyor.

Yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusuyla Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe’ye sahip olan ve dünyaya açılması gereken bu kent henüz Türkiye’nin ilk 3 büyük kenti; İstanbul, Ankara ve İzmir’e uçuş sıkıntısı yaşıyor.

Hatırlayacaksınız; Sayın Erdoğan ne demişti: “THY, ne Gaziantep’e ne de Diyarbakır’a Şanlıurfa halkını göndermesin”. Ne oldu peki; Şanlıurfalı yine Diyarbakır’a, Gaziantep’e mecbur bırakıldı. Sayın Erdoğan bu sözleri söylerken var olan İzmir seferleri bile geçtiğimiz haftalarda kaldırıldı, nereden nereye?” diyerek Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan aracılığıyla THY’ye verdiği talimatı hatırlattı.

GEREKLİ ÇALIŞMA YAPILIRSA URFA’DA SEFERLER İPTAL OLMAZ

Son dönemde Urfa’da birçok uçuşun iptal olduğunu hatırlatan Aziz Aydınlık, “GAP Havalimanı büyük hayallerle yapıldı, Şanlıurfa’mız için büyük kalkınma sağlayacaktı ama ne yazık ki plansızlık ve Urfa’nın iktidarın gözündeki değeri nedeniyle bu başarı elde edilemedi. Son dönemde gördük ki hava koşulları ve teknik yetersizlik nedeniyle seferler ardı ardına iptal oldu.

Bu seferlerin iptal olmaması için önemli bir sistem var; Aletli İniş Sistemi (Instrument Landing System – ILS). Bu sistem uçakların güvenli bir şekilde piste yaklaşmalarını ve iniş yapmalarını sağlıyor. GAP Havalimanı’nda bulunan bu sistem kategori 1 seviyesinde ve neredeyse bir işe yaramıyor. Bu sistemin kategori 3’e çıkarılması gerekiyor, çıkardığınız taktirde havalimanında birçok teknik değişiklik yapılması gerekiyor. Peki bu neden yapılmıyor? Çünkü söz konusu Şanlıurfa. Sıra Şanlıurfa’ya gelince herkes ortadan kayboluyor” dedi.

DÜNYAYA AÇILMASI GEREKEN BİR ŞEHİR

Göbeklitepe’nin tüm dünyanın ilgisini çektiğini ifade eden Aydınlık, “Dünyanın hiçbir yerinde olmayan ama Şanlıurfa’da olan, Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe bizim şehrimizde. Bu imkânı, bu güzelliği kentimizin gelişmesi için kullanabiliyor muyuz? Bence kesinlikle hayır. Düşünün ki Tarihin Sıfır Noktası, Dünya’da tek ama Göbeklitepe’nin bulunduğu Şanlıurfa’mızın dünyanın metropol kentlerinden bir tanesiyle karşılıklı uçuşu yok hatta Türkiye’nin 3. Büyük kenti İzmir’le karşılıklı uçuşu yok. Memleketim için, memleketimin geleceği için gerçekten üzülüyorum. Bu kent bu muameleyi hiç hak etmiyor” sözleriyle Şanlıurfa’ya gerekli ve yeterli uçuş olmayışı nedeniyle Göbeklitepe’nin gereken ilgiyi görmediğini iddia etti.KARGO HİZMETİ VEREBİLİR AMA İŞLETEN YOK

GAP Havalimanı’nın kargo hizmeti vermesi için teknik güce sahip olduğunu dile getiren Aydınlık, “bu konuda da büyük eksiğimiz var; havalimanımızın kargo bölümü var, kargo hizmeti verebilir ama ne yazık ki yapılan 2 ihalede de işletmek isteyen olmamış. Bunun haricinde bu hususla alakalı birkaç eksik daha var, Gaziantep’in etkisi var. İlgili kurum ve kuruluşlarla, STK’larla ciddi bir çalışma yapılıp, kargo hizmeti de vermeye başlanırsa eminim ki hem kentimize hem de kentimizin iş insanlarına ve esnaflarına katkı sağlayacak bir hizmet olur” diyerek sözlerini noktaladı.

27 görüntüleme0 yorum
bottom of page