top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'li Bayraktutan'dan Tarım Bakanı'na zor sorularBayraktutan’dan Bakan Yumaklı’ya “İş Bankasına ambargo mu uygulanıyor” diye sordu


ANKARA-CHP'li Bayraktutan Tarım Kredi Kooperatiflerinde İş Bankasına uygulanan ambargoyu Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri alışverişlerinde Türkiye İş Bankası'na ait kartların kullanılmasının yasaklandığı iddia edildi.

Bu konudaki iddiaları Meclis gündemine taşıyan CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya "Türkiye İş Bankası’na ait kartların Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan alışverişlerde kullanılmasının yasaklanması yönünde bir talimat mı verilmiştir? Bu ambargo benzeri uygulamanın gerekçeleri nelerdir?" diye sordu.

Meclise sunulan yazılı önergesinin gerekçesini "Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinden alışveriş yapan vatandaşlarımızın önceki uygulamaların aksine Türkiye İş Bankası’na ait kredi kartı, banka kartı; maaş kartından ödeme yapamadıkları, artık İş Bankası’na ait kartların Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan alışverişlerde geçersiz olduğu iddiaları tarafımıza iletilmiştir.

Diğer tüm kamu ve özel bankalara ait kartlarla alışveriş yapılabiliyorken Türkiye İş Bankası’na özel olarak gerçekleştirilen bu uygulama İş Bankası kullanıcılarında büyük mağduriyet yaratmıştır.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinden alışveriş yapan vatandaşlarımız tarafından Kooperatif yetkililerine bu uygulamanın nedeni sorulduğunda Genel Müdürlük talimatı olduğu cevabının kendilerine iletildiği ifade edilmektedir." şeklinde açıklayan Bayraktutan, Bakan Yumaklı'ya şu soruları yöneltti; “1- Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan alışverişlerde hangi bankalara ait kartlarla ödeme yapılabilmektedir?

2- Türkiye İş Bankası bünyesindeki kartlar hangi tarihten itibaren alışverişlerde kullanılamamaktadır?

3- İddia edildiği üzere Türkiye İş Bankası’na ait kartların Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan alışverişlerde kullanılmasının yasaklanması yönünde bir talimat mı verilmiştir? Bu ambargo benzeri uygulamanın gerekçeleri nelerdir?

4- Bakanlığınız nezdinde Türkiye İş Bankası’nı diğer bankalardan ayıran nitelikler nelerdir? 5-Türkiye İş Bankası’na karşı bu özel uygulamanın gerçekleştirilmesi yönünde talimat vererek milyonlarca banka kullanıcısını mağdur eden sorumlular kimlerdir? 6-Tüm bu hususların aydınlatılması ve gerekli işlemlerin başlatılması adına bir takvim açıklar mısınız?”3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page