top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'li Gürer: 'Bu zihniyet ülkenin sorunlarını çözemez'Cumhuriyet Halk Partisi'nin Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu sabah Ezgi Gözeger'in sunduğu FOX TV Çalar Saat programına katıldı. Gürer, ülkenin bugün içinde bulunduğu sorunların yaratıcısı olan zihniyetin bu sorunları çözemeyeceğini ifade ederek, tarımda kamucu, planlı bir politikaya dönülmesi gerektiğini söyledi.Gürer, “Cumhurbaşkanı her konuda tek yetkili; tarım politikasını da o belirliyor. Kamucu bir tarım politikasına dönüş olmadan, sürekli bakan değişikliği yapılarak sorunların çözümü mümkün görünmüyor” dedi.

Gürer, tarımda yaşanan sorunlarla ilgili saptamalarını aktararak “Tarımda planlama yapılmalı, üretim için çiftçi mutlaka desteklenmeli” dedi.


Girdi maliyetlerindeki önlenemeyen artışlara da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıla göre gübrenin yüzde 342, mazotun yüzde 128, tarım ilacının yüzde 250, elektriğin ise yüzde 120 arttığına dikkat çekti.TARIM ALANLARI SÜREKLİ DARALIYOR

Türkiye’de 5 milyon hektar tarım arazisinin tarım dışı kaldığına da işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 800 bin çiftçinin ise çiftçiliği bıraktığını ifade etti.


MALİYET ARTIŞI, ÜRETİCİYİ TARIMDAN UZAKLAŞTIRDI

Gürer, “Tarımda sorunlar o kadar arttı ki girdi maliyetlerindeki artış tarımla uğraşan kesimlerin ve tarım alanlarının azalmasına, bu da farklı olumsuz sonuçlara neden oldu. Öreğin yem fiyatlarındaki artıştan bunalan üretici, süt ineğini kesime göndermek zorunda kaldı. Tarımsal üretimde büyük oranda ithalata bağlı bir ülke durumuna düştük” diye konuştu.


KAMUCU ANLAYIŞ…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yıllar itibariyle dağ gibi biriken bu sorunların ancak zihniyet değişikliği ile çözülebileceğine de vurgu yaparak, “Gübre, ilaç ve tohumda kamucu bir anlayışla hareket edilmeli ve fiyat artışlarının önüne geçilmelidir. Çiftçinin ürünü değer bulmalı, yem için de önlem alınmalıdır” şeklinde konuştu.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page